• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUNGPAThangky - tibetské rituální obrazy
    rozbalit záhlaví
    DWICH
    DWICH --- ---
    AEON: protoze cekame, ze nam nekdo s tvymi znalostmi objasni i dalsi rozmery, krom ty esteticky hodnoty
    AEON
    AEON --- ---
    zajima mne to nadseni. tak se ptam. zatim se tu akorat ukazujou pekny obrazky odnekud z tibetu. ale to neni nic noveho, koho to zajima, videl uz takovyhle obrazku milion, valej se vsude po netu, tak se divim, no. protoze kdo se zajima, tak se nedivi. a u tech co se divi mne zajima proc. pochopit funkci a vyznam thanek neni nic lehkeho a ukajet se jejich esteticou hodnotou je trochu offtopic. pochybuju, za nekoho oslovi barevna postava z tibetu natolik, aby vrnel nadsenim. takze se jen ptam proc jste timhle auditkem nadseni, nic vic. ok?
    AEON
    AEON --- ---
    proc? protoze tu jsou hezky obrazky?
    PRDELOID
    PRDELOID --- ---
    no do kundyprask, sem timhle auditkem nadsen pratele, diky.
    LUNGPA
    LUNGPA --- ---
    Khorlo Demchog, Nejvyšší radost

    LUNGPA
    LUNGPA --- ---
    ENTENTYKY: taky nejsem žádnej odborník, ale sám thangky používám pro jejich energii/dojem z obrázku/inspiraci atp.

    a zároveň pro posílení rituální praxe a vyzualizace, taky podobně tak jak wizz když pudjuju, zpívám, řachtám, obětuju atp..

    btw, ještě jsem někde na netu našel že thangky s černým pozadím tzv. Nagthangky se pužívalí k "tajnějším" zasvětním/ hlubším praxím. kde černá barva pozadí znamenal transformaci negativit silou poznání...
    LUNGPA
    LUNGPA --- ---
    Cintamani Mahakala

    Mah
    LUNGPA
    LUNGPA --- ---
    Kurukulla

    Kurukulla is an emanation of Tara and the goddess of love. Her ornaments and her weapons express her passionate nature.
    Her red body is adorned with bone and gold jewels, swirling carves, and tiger skin. She also wears a garland of severed heads and a skull crown over her flaming hair. Kurukulla dances on three writhing human bodies.

    The bow, arrow, goad, and noose that are her weapons are formed of flowers.


    LUNGPA
    LUNGPA --- ---
    padmasambhava (kdo by neznal :))
    LUNGPA
    LUNGPA --- ---
    WIZZ --- --- 0.47:00 5.1.2004
    Krasnej Chenrezig :)) - přesně tak

    diky moc za tenhle pic Chenreziga v nagthankové podobě jsem ještě na nteu nepotkal
    AEON
    AEON --- ---
    chenrezig ma nekolik hlavnich forem.
    zakladni je bila sedici 4 ruka
    pak bila stojici 1000 ruka
    cervena sedici 4 ruka s partnerkou
    bila 2 ruka stojici (viz vlevo dole pod amitabhou)
    bila 2 ruka sedici s partnerkou

    mozna jsou i dalsi, ale ja znam tyhle.
    VEMPIRE
    VEMPIRE --- ---
    Aeon - Čenrezig by měl mít 4 ruce? Já jsem si myslel, že typičtější je pro něj 1000 rukou. To aby mohl dosáhnout na všechny trpící bytosti. ;-)
    AEON
    AEON --- ---
    Thangky nejsou umeni tak, jak ho chapeme na zapade - namalovat neco pekneho, nekomu to ukazovat, nebo to povesit nekam do galerie, pripadne to prodat. Maji spise funkci pomocnou, vykladovou, naucnou... U thanek nejde az tak o umelce, ktery by se tim nejak zviditelnoval, jako spis o zpracovani. V tibetskem buddhismu se delaji meditace na ruzne formy buddhu, ktere znazornuji ruzne aspekty lidske mysli v jejich dokonalem stavu - absolutni radost, nejvyssi moudrost... Je tedy treba, aby formy na ktere se medituje mely presne vsechny atributy, ktere maji mit, spravnou barvu, vsechny rozmery atd... prave proto, aby v nas probouzely tyto dokonale vlastnosti, ktere reprezentuji. Jinymi slovy Chenzezig (Avalokitesvara snskrt.) je forma, ktera zobrazuje nejvyssi soucit. Je na nej meditace, ma svou mantru (OM MANI PEME HUNG), ma presne danou barvu, tvar (sedi, ma 4 ruce, dve ven, dve sepnute), atributy (klenot osviceni, mala, kvet lotosu, barevna platna pres boky, celenka z drahokamu, antilopi kuze pres leve rameno, mesicni disk za zady). Cesk se mu rika Milujici oci. Je dulezite, aby vse bylo presne a spavne provedene. Pak to v nas muze na vedomych i nevedomych urovnich probouzet ty spravne kvality.
    VEMPIRE
    VEMPIRE --- ---
    Amithába

    KASUMI
    KASUMI --- ---
    WIZZ: ja mam totiz jeste nejakou detskou encyklopedii doma...a ten obrazek na me jako na mensi dite hodne zapusobil..
    a vubec.. ja na Sivu myslim nejak moc casto ;)
    ne, nebudu si delat srandu...

    ad tibetske thangky...
    k tomu jsem se nahodou pripletla az pri cteni knizky Cerna thangka..
    lungpa mi mozna rekne, co ctu za brak..
    ale myslim, ze to celkem hezky popsalo neco z jejich kultury ohledne duchu apod...
    ENTENTYKY
    ENTENTYKY --- ---
    WIZZ: tak v to budu doufat ;))
    ENTENTYKY
    ENTENTYKY --- ---
    WIZZ: no to mi i tak nějak došlo :))

    ale dole jste psali, že s tím nějak "pracujete" - takže jsem se ptala spíš na tohle...
    ENTENTYKY
    ENTENTYKY --- ---
    moc krasný obrázky - ale k čemu přesně to vlastně slouží?
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    WIZZ: mno..jako neco malo vim, neboj ;))
    jen jsem tim chtela rict, ze si proste vzdy vzpomenu na Sivu :)))
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    moc o tom nevim
    ale jak vidim tmave modrou,okamzite si vybavuju Sivu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam