Vážený Monsignore St. de Svanci,
již několikátým rokem pozoruji Vaši vytrvalou a nezlomnou misionářskou činnost, kterou prostřednictvím počítacího stroje provádíte na poli akustiky a elektrotechniky. Úpornost, s jakou se snažíte předati barbarům základního vzdělání a naučiti je dobrým mravům, je obdivuhodná a nejednoho reka, mne nevyjímaje, by již dávno zlomila.
Nemohl jsem si však nevšimnout, mohu-li to tak s Vaším laskavým odpuštěním říci, jakési marnosti Vašeho počínání, neb navzdory veškerým edukačním snahám, které podnikáte, se zdá, že sémě poznání zaséti se nedaří a místo pšenky vhledu a souhlasu sklízíte jen plevel nepochopení a pýr posměchu. Ba co víc, ani já sám, Váš oddaný druh, po jehož boku jedete již nějaký ten pátek a kdo by ze všech nejraději byl Vaší nejpevnější oporou, nejsem zcela přesvědčen o Vaší pravdě. Některé Vámi presentované názory a použité metodiky zdají se býti... příliš simplistické a naivní, použiji-li distingovaných slov. Snad se proto neurazíte, využiji-li tohoto dopisu k laskavé výzvě, zdali byste nechtěl přehodnotiti svoje počínání a namísto osvěty v oboru tak nejistém a bažinatém, jakým hrající skříně jistě jsou, nevrhnul raději svou pozornost směrem jiným; na mysl mi přichází kupříkladu obstarávání a chov členovců rodu Apis Mellifera. Věřím, že v něm byste lépe uplatnil svůj potenciál a i si získal nejednoho následovníka.
V případě, že byste toto mé psaní shledal jakkoli nepatřičným či Vašeho postavení nehodným, přijměte, prosím, již dopředu mou nejupřímější omluvu za všechna špatně vyložená slova a jejich spojení. A neuspokojí-li Vás ani toto mé pokání a chtěl-li byste se mnou míti otevřenou rozepři, navrhuji tuto urovnat pěstním soubojem našich sluhů na místě dle Vašeho výběru. Věřím však, že budete mít dostatek pochopení a nadhledu, abyste správně rozpoznal přítelský tón tohoto psaní a milou radu, kterou se Vám snažím udělit. Vždyť víte, že již odedávna pro Vás chci jen to nejlepší.
S uctivým pozdravem,
Váš nejvěrnější učedník, rádce i přítel,
Jiří