DOCKINEZ: Je to spíš shrnutí toho podstatného...
Fake-test: V německém hi-fi studiu bylo prováděno neslepé testování kabelů. Kvalitní aparát, vybrané kvalitní nahrávky atd. Kabely od laciných standardních až po velmi drahé. Během náročné demonstrace byly všechny kabely opakovaně měněny. Po cca 3 hodinách poslechu se z testujících osob stali opravdoví kabeloví profíci. Každá změna kabelu vedla k různému charakteru zvuku, který byl později už znám a opět rozpoznáván. Ne vždy byly ty nejdražší kabely hodnoceny jako nejlepší, ale tendence zlepšování zvuku s nárůstem ceny byla zřejmá, v tom byli všichni přítomní zajedno. Byl také přijat návrh z publika vyzkoušet bi-wiring. Ihned byli všichni přesvědčeni o nárůstu dynamiky. Basy byly mnohem přesnější a prostorový dojem získal na struktuře. Nástroje byly přítomnější a vokály přirozenější. Všichni si užívali zvuku až do chvíle, kdy se ukázalo, že celý test byl fake a poslouchalo se pořád to samé.
--- na jiném místě stránek uvádějí, že podobných fake-testů bylo více a pokaždé dopadly stejně ---
Důležitost faktorů, ovlivňujících kvalitu zvuku:
1) Kvalita nahrávky
2) Akustika prostoru
V akusticky špatném poslechovém prostoru nebude dobře znít ani "ta nejlepší reprodukce na světě". Tento extrémně důležitý bod je většinou zcela zanedbáván.
3) Poloha posluchače
Roli hrají 1-2 decimetry (maximálně)
4) Reproduktory
Ty jsou - bez debaty - nejdůležitějším komponentem každého HiFi zařízení. Navzdory veškerému pokroku, který byl umožněn až s nástupem počítačů, obsahují nejvíce kompromisů, protože jde o měniče (el. energie na mechanickou). Konstrukce zesilovače je proti tomu "hračkou", protože zde zůstává stejná forma energie mezi vstupem a výstupem.
5) Zesilovač
Změřené údaje (dokonce levných) zesilovačů kvalitativně "na míle" přesahují hodnoty reproduktorů (i těch nejlepších). Přesto by jejich důležitost neměla být podceňována, protože reproduktor představuje pro zesilovač obtížnou komplexní zátěž (plus zpětné proudy z repráků). Při obvyklých hlasitostech (a většinou i výrazně za nimi) to sice není žádné téma, ale v blízkosti výkonového limitu již může docházet ke slyšitelným zkreslením.
6) Přehrávač
Dnes obvyklé digitální přehrávače pro HiFi použití poskytují bezchybnou zvukovou kvalitu. Víc se k tomu říci nedá.
7) Lidský sluch
8) Kabely
Mnozí to nechtějí slyšet, ale tohle je ten nejméně důležitý bod! Po nespočetných testech prováděných na celém světě vůbec nic nenaznačuje, že existuje "zvuk kabelů" (odhlédneme-li od absolutně chybných konstrukcí a poddimenzovaných kabelů).
Pravda a lež:
HiFi hobby je silně ovlivněno emocemi. Každý se při něm nechává vést sugescí (cizí a vlastní).
Kdo chce znát pravdu, nemůže se vyhnout (správně provedeným!) slepým testům.