TEDDYBEDDY:
Kazda neizolovana med rychle oxiduje. Kabel v buzirce je na tom mnohem lip. Ale neplest oxidaci (vytvori v podstate ochrannou vrstvu ma povrchu) s korozi (zasahuji hloubeji do materialu, nici ho). Oxidace na povrchu neni pro audio problem, bavime se o frekvencich v jednotkach az desitkach kHz. Problem nastava az pri MHz a GHz frekvencich, kde vedeni proudu jde natolik po povrchu, aby to mohlo mit meritelny vliv.
OFC ti zaruci, ze jde opravdu o med, a ne nejaky vysokoimpedancni svinstvo s hlinikovym nebo ocelovym jadrem. Uz jsem na to narazil a je to jen skoda penez, pak stejne musis koupit OFC.
CCA - copper-clad aluminum - med s hlinikovym jadrem. Hodne zalezi na tom jak tlusta vrstva medi na tom hliniku je a vyrobci se snazej to smelit, protoze usetri za med. To vyusti ve vyssi odpor (impedanci) kabelu a tedy ztraty na napeti. A to ma za nasledek nizsi hlasitost, vetsi zatizeni zesilovace, degradaci linearity zvuku (basy mizi, stredy a vysky neprehledne). Pouziva se tam, kde je potreba resit kabelaz co nejlevneji.
CCS - Copper-clad steel - to samy co vyse, ale s ocelovym jadrem. Je to magneticky. Pouziva se to tam, kde je potreba vyssi odolnost a nezalezi na ztratach na napeti, typicky rozvody od telefonnich ustreden.
OFC - oxygen-free copper - kvalitni cista med, netrpi zadnym vyse zminenym neduhem. Trosicka kysliku v ni vzdycky zbyde, podle me je to uplne zanedbatelny (10ppm).
OCC - ohno continuous cast - to samy co OFC, ale jeste kvalitnejsi. Zpusob vyroby by mel skoro eliminovat kyslik v medi a hlavne mikroprasklinky, ktery podle vyrobce (majitele patentu) zapricinuji zhorseny prenos signalu. Podle me je to pro audio uplne nepodstatny a nemeritelny, vlivy ktery se tam popisujou nastavaji az pri vetsich delkach kabelu (100+m) a vysokych frekvencich (stovky MHz). Povazuju to za marketing, zpusob jak vylakat z majetnych lidi prachy diky neznalosti problematiky. Je to jako nechat si pozlatit auto - kdyz na to mas, tak se tim muzes chlubit, ale jizdni vlastnosti ti to nijak nezmeni.