• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    MADCAT: Uměl, ale nedá se to shrnout ve dvou větách.
    Jak už tu padlo, to že je v některých bednách s hlubším zvukovodem výškáč o něco dál než basák samo o sobě roli nehraje, výhybka s tím počítá a hotovo.

    Zvukovody mohou vyzařovat pod různým úhlem, ale má to jeden háček - aby zvukovod danou frekvenci ještě směroval, musí být větší, než je její vlnová délka. Jakékoliv tóny s vlnovou délkou o nějaký kus větší (tj. s nižší frekvencí) než je velikost nejširší části zvukovodu nebudou směrovány a budou vyzařovány všesměrově jako by tam zvukovod nebyl. No a když si jednoduchý zvukovod představíš jako kužel, tak velikost jeho kruhové podstavy určuje tu nejnižší ovlivněnou frekvenci a úhel mezi jeho vrcholem a stěnami (nebo technicky asi mezi průmětem jeho stěn, nepamatuju si správnou geometrickou terminologii, prostě to jak je ten kužel vysoký) určuje, pod jakým úhlem bude zvuk vyzařovat.

    To znamená jednoduchou věc. Když chceš zvukovod který směruje třeba od 2 kHz výš, tak čím užší vyzařování má mít, tím musí být hlubší a tím víc tedy zabírá místa v bedně. Tom Danley třeba dělá ozvučovací bednu ve tvaru jednoho velkého zvukovodu s vyzařovacím úhlem 25° a ta je kvůli tomu hluboká 125 cm. Když ale chceš aby ti výškáč vyhrával třeba pod úhlem 160°, tak ti stačí jen taková nepatrná miska která skoro ani jako zvukovod nevypadá.

    Pak je tu druhý problém: tlakové výškáče, které se používají běžně v ozvučovacích bednách, ale v hifi zatím (bohužel) moc ne, a spíš až v těch dražších, jsou stavěné na umístění ve zvukovodech, fungují s nimi skvěle a víme docela dobře, jaké tvary zvukovodů použít pro co nejvíc hifi zvuk. Ale klasické papírové, plastové, hliníkové... kopulky si se zvukovody zdaleka tolik nerozumí (důvodem je odlišný tvar vytvářených zvukových vln a jeho interakce se stěnami zvukovodu) a je velmi snadné jim zvuk spíš zkurvit. A čím víc úzce směrující zvukovod chceš použít, tím větší problém to je.

    Třeba Revel nebo Genelec mají vymakané zvukovody se širším vyzařováním, JBL má asi nejlepší zvukovody s trošku užším, ale zrovna ten Klipsch se začal zlepšovat až v té poslední generaci a i tak to není úplně nejlepší. Na měření poznáš blbý zvukovod tak, že je odezva na v ýškách hodně zvlněná. Obecně platí, že čím víc zakulacené, tím lepší - ostré hrany jsou většinou špatně, a vždycky jsou špatně když jsou na přechodu mezi zvukovodem a čelem bedny. Ten přechod by měl být co nejhladší. Tohle je třeba úplně špatně, tohle je naopak výborný.

    Zvukovod je každopádně jen jeden z nástrojů a záleží i na tom jak je zakomponován do zbytku bedny - hlavně jestli je hladký přechod direktivity mezi středobasem a výškáčem ve zvukovodu. Kvalita zvukovodu a celková direktivita bedny je důležitější než to, pod jakým úhlem vyzařuje. Přestože já si osobně myslím že do 90% místností je užší vyzařování lepší.
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    MAJA: Ja uz dokonce premyslim o koupi lifetime roonu, ktera teda neni vubec levna. Ale fakt je to dobry! Stoji aspon za zkousku.
    MAJA
    MAJA --- ---
    KOZLIKK: to zní pěkně, ale nechci platit žádné měsíční poplatky ... tak nějak z principu
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    KOZLIKK: No nevim jaky vykon ma RPi, ale ja ted testuju trial Roon na Synology NAS 918+. A to ma nejaky celeron a slape to uplne krasne. Pravda mam tam SSD a to je podle me to nejdulezitejsi v te odezve...
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MADCAT: jo a zapustenej reprak ma pak ovlivnenou smerovou charakteristiku,zas zalezi na zvukovodu.
    DR_RIC
    DR_RIC --- ---
    MADCAT: Rekl bych, ze napr KEF na tom ma zalozenou celou podnikovou strategii.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MADCAT: faze /posun se da srovnat ve vyhybce. Poslechem nicemu neuskodis.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    TEDDYBEDDY: oprava: z vinylu
    KOZLIKK
    KOZLIKK --- ---
    DELLAMORTE: výkonove je to v tuhle chvili nerealne, minimum spec. je nějaké nacpane i3 ideálně i5, ideálně SSD etc.. chce to prakticky pasivně chlazené htpc.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    BREGALAD: No nevim, ten levnej gramec raminkem SME moc nevylepsis. USB výstup radši komentovat nebudu. První slušný gramofony začínají někde u Regy RP 3 a smysluplný predzsilovace na 30k. Pak až je slyšet co lze z vynilu dostat.
    DELLAMORTE
    DELLAMORTE --- ---
    KOZLIKK: Škoda, že ten Roon server není i na RPi.
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Uměl by někdo ze zde přítomných posoudit nebo poradit jak moc, případně jestli vůbec má zapuštění výškáče do zvukovodu nebo jeho tvar vliv na směrovost beden? Když se dívám třeba na Klipsch, který typicky mají výškáč schovanej, a naproti tomu většina ostatních má zvukovod jenom naznačenej, nebo skoro vůbec žádnej... Anebo záleží na mnohem víc faktorech a nezbývá než vyzkoušet a poslechnout? Koukám po novejch bednách, tak abych rovnou třeba věděl z čeho vybírat...
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    MAJA: Ovšem Master na studiových mašinách s dacy s ultrapřesnými hodinami. A vo tom to je.
    KOZLIKK
    KOZLIKK --- ---
    MAJA: já jsem pořídil Rapsberry Pi 3 a Khadas DAC (jako Roon endpoint s DAC), předplatil jsem Tidal (teď to jde za 40 CZK jako HiFi plán na 4 měsíce pro family - 6 lidi) a hlavně Roon (server mam v tichém PC), v kombinaci s 3TB FLAC na disku + Tidal na jednom místě, musím říct, že jsem v životě nic lepšího na hudbu nepoužíval. dříve jsem měl Foobar nacpaný pluginy a wasapi, tohle je úplně jinde, hlavně zvukove a informacemi o vsem, ten DAC je za ty peníze neskutečnej. ovládání přes telefon/tablet/PC, zóny v domácnosti, groupovani zone při party etc, v kombinaci s hlavním zvukem a bluetooth zařízenimi je to perfektní. streamování vlastní hudby odkudkoliv je v té kvalitě znát i přes bluetooth (na cesty mám Onyx Studio 5), za mě se ty dvě stovky měsíčně za Roon fakt vyplatí..
    MAJA
    MAJA --- ---
    Momentálně hraju přes Foobar s WASAPI, který ovládám vzdáleně z tabletu Foobar Controllerem.

    Chtěl jsem zkusit HYSOLID, což by měla být asi nej aplikace na přehrávání, ale nejsem schopen to rozchodit ani na jednom z Android zařízení co mám (různé verze OS). Vypadá to jako mrtvý projekt.

    Nějaký tip na podobný přehrávač ?
    MAJA
    MAJA --- ---
    Mě se gramofon hrozně líbí jako krásná mechanická hračka, rituál při poslechu ... ale vždycky pak uvažuju, kolik vynilů bych si k tomu koupil a tím to skončí (... odpověd je tak max. 20).
    CD přehrávač jsem vzdal už před pár lety ... všechno krmím z PC skrz externí DA.
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    MAJA: To je dobrej postřeh, ale ve skutečnosti je gramofon oproti digitálu tak nedokonalej zdroj zvuku, že se to v tom schová. Desky obecně maj smysl pro zážitek, když tě baví s tím pracovat a líbí se ti ten charakter zvuku, ale zvukově dokonalý nikdy nebyly a ani nemůžou bejt bo fyzika.

    Možnost srovnat přenosky mi jinak přijde jako super nápad.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Já mám pořád psychický problém s tím super analog zdrojem zvuku - gramofonem a to ten, že naprostá většina i dost historických nahrávek byla cestou v jedničkách a nulách ...
    BREGALAD
    BREGALAD --- ---
    TEDDYBEDDY: Respektive - vyjádřil jsem se nepřesně. A proto bylo třeba dovysvetlit mé pochody.

    Tím slovem ukázky jsem myslel fakt ukázky pro rychlý přehled.. ;-)

    Chci to srovnávat férově a přesně analogově. Aby si zákazník mohl vložku vybrat ZEJMÉNA podle zvuku.
    BREGALAD
    BREGALAD --- ---
    TEDDYBEDDY: Nerozumíš.

    1) vybíral jsem do studia rozumný stroj s SME raminkem. Vybral jsem Denon DP-450 USB (DP 400 je to samé jen bez USB).
    2) poridim 6-10 vlozek připravených pro okamžité předvedení / prehozeni
    Předvádět se bude na klasickém analogovem zařízení (předzesilovač Riaa, předzesilovač, dva mono koncaky a repro)
    3) jako vedlejší produkt (neboť to gramec umožní) uložím ke každé z prezentovaných vlozek vzorek nahraný stejný den, ze stejně desky.
    Každý si takraˇcove bude schopen doma rychle srovnat zvuk jednotlivých vlozek, když ho to bude zajímat více, nechť přijede na Zbraslav
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam