z legalizace.cz
zaslouží si to vložit celé :) (odkaz už je v Drogách v tisku)
líbí se mi zejména zmínky o tom, jak konopí zvyšuje pracovní výkony některých lidí :)
Kouření konopí odrazuje od tvrdých drog a alkoholu
4. 5. 2010 v 19.11
Posted by: hanka
filed in Aktuality, Drug Monitoring, Legislativa, Léčba
Žádný komentář
Unikátní výzkum z roku 2007 provedený v Kalifornii na více než čtyřech tisících žadatelích o legální léčbu konopím odhalil, že teorie marihuany jako „vstupní brány“ k tvrdým drogám je zřejmě celá úplně naruby. Ve skutečnosti se totiž zdá, že kouření konopí působí docela opačně a spíše od tvrdých drog odrazuje a chrání před jejich užíváním. Vlivem pravidelného a umírněného užívání konopí se u zkoumaných osob snížila spotřeba tabáku, alkoholu a tvrdých drog nejméně o polovinu. Podle výsledků studie je umírněné užívání konopí prospěšné lidskému zdraví a tento zdravotní přínos má i kladný společenský dopad.
Výzkum vlivu užívání konopí na spotřebu legálních i ilegálních návykových látek
Stát Kalifornie byl prvním státem USA, který v roce 1996 svým občanům povolil léčit se konopím na základě lékařského předpisu. Lékař může doporučit léčbu nejen u vážných onemocnění, ale i u všech dalších, u nichž by konopí mohlo přinést úlevu, což znamená velmi rozsáhlý výběr přípustných diagnóz. Odhaduje se, že v současné době se konopím léčí téměř 400 000 Kaliforňanů. V poněkud omezenější míře je léčba konopím povolená v dalších 12 státech USA.
Výzkum se prováděl se vzorkem 4117 osob (věk 16–91 let), které v letech 2001–2007 požádaly o povolení k léčbě konopím. Co se týče dosaženého vzdělání, výběr účastníků výzkumu odpovídal hodnotám běžným v americké populaci, většinou se jednalo o aktivní lidi se zaměstnáním, stálým domovem, kteří vedou normální život a přitom každý den až týden užívají marihuanu, a v některých případech tak dokonce činí už po celá desetiletí.
Účastníci výzkumu dávali zjevně přednost inhalaci konopí před jeho orálním užíváním. Pouze 6% z nich užívalo pravidelně konopí v potravě. Jako důvod neoblíbenosti tohoto způsobu užívání udávali mnohem obtížnější zvládání nepříjemných psychoaktivních účinků a jejich příliš dlouhé trvání.
Drtivá většina účastníků výzkumu potvrdila, že s užíváním konopí se snížila jejich spotřeba tabáku, alkoholu a tvrdých drog. Asi 10% přestalo pít úplně a 90% snížilo pití alkoholu o polovinu. Konopí totiž působí i na centrum odměny v mozku a dokáže snížit touhu po návykové látce, ať se již jedná o alkohol, tabák či tvrdé drogy. Proto se konopí dnes úspěšně využívá i při léčbě závislostí a toto použití je známé i z historických pramenů.
Pacienti konopí také užívají jako automedikaci proti stresu a úzkosti s daleko menšími vedlejšími následky než legální farmaceutické alternativy. Vlivem užívání konopí se zmírňuje stres, což vede i ke snížení spotřeby návykových látek, které pacienti obvykle užívají právě v důsledku vnitřního napětí a rozrušení způsobenými stresovými faktory. Tento poznatek je silným argumentem pro to, aby se léčba konopím umožnila všem jeho dlouhodobým uživatelům, na něž má positivní zdravotní účinek.
Významné procento účastníků mužského pohlaví se v dětství léčilo na hyperaktivitu (ADHD syndrom) a dnes jim každodenní miniaturní dávka konopí zlepšuje schopnost koncentrace a umožňuje jim zaměřit se na řešení určitého konkrétního problému.
Jeden z účastníků výzkumu, který pracuje jako stavební odhadce, k tomu podotkl: „Po dvou šlucích a ranní kávě jsem ten nejlepší odhadce ve firmě.“
Další pacient, zubní technik říká, že po několika šlucích konopí se zbaví pocitu úzkosti, že nezvládne množství zadané práce, ale naopak dokáže pracovat tak dobře, že je s prací hotov před koncem směny. Vedle již zmíněného účinku proti stresu, by právě tato schopnost konopí snižovat úzkost vyvolanou tlakem na psychiku v pracovním prostředí měla být důležitým argumentem v diskusi o legalizaci konopí.
Komu prospívá prohibice konopí?
Ve světle výše uvedených poznatků se jen můžeme ptát, komu nejvíc vynáší současná prohibice konopí. Je vidět, že nejvíce prospívá nejen farmaceutickým firmám, jejichž drahé syntetické léky by konopí dokázalo výhodně nahradit, ale i výrobcům alkoholu a tabáku. Přitom tyto legální návykové látky působí obrovské škody na zdraví občanů i celé společnosti, které žádná spotřební daň nemůže vykompenzovat. Na druhé straně je zakázané konopí, které má na rozdíl od těch dvou prokázaný léčivý účinek a společnosti neškodí, pokud je užíváno uměřeně.
Nebylo by rozumnější konopí zlegalizovat? Nebylo by pro nás všechny prospěšnější dostat je pryč z černého trhu ovládaného mafií, aby ztratilo přitažlivost „zakázaného ovoce“ pro puberťáky, a místo nesmyslné a neúčinné represe naučit mládež konopí odpovědně užívat, aby neškodilo jejich zdraví, ale naopak jim prospívalo?
Kdo a proč zakázal konopí?
Celý článek na webu Bushky Libuše Bryndové
http://bryndova.blog.denik.cz/