OLAFEK:
VYHOUKANO:
Mám pocit, že tady došlo k mírnému zmatení pojmů.
Bavíme se šlehárnách, tedy aplikačních místnostech?
Nebo o státem organizovaném výdeji tvrdých drog?
Nebo o potenciální legální distribuci psychoaktivních látek obecně?
Budu vycházet ze slova šlehárna a předpokládat, že Oláfek měl v prvním příspěvku na mysli aplikační místnost :)
OLAFEK: Dívám se na to tak, že aplikační místnosti po vzoru jiných zemí by se zavést rozhodně měly. Po stránce technického řešení, práva a legislativy existuje řada funkčních příkladů v západních zemích (Kanada, západní Evropa), není na tom nic neřešitelného, a celkem zjevně to velmi pomáhá s problémem otevřených drogových scén. Je méně předávkování, méně odhozených stříkaček, méně smažek aplikujících v parku a více šancí podchytit problémové uživatele, získat jejich spolupráci a nabídnout jim pomoc.
U nás už se o tom mluví nějakou dobu, jen zatím bez konkrétního výsledku. Mám pocit, že jedna z nejproblematičtějších věcí je fyzické umístění toho zařízení, protože jaksi žádná obec, subjekt, atd ho ve své nemovitosti nebo poblíž ní nechce. To by bylo zajímavý, jak se řeší v těch západních zemích, a jestli si stát může legislativně vytvořit nějaké páky, jak prosadit, že to v zájmu veřejného zdraví někde (samozřejmě na rozumném místě, kde to bude co nejméně vadit) prostě BUDE :)
VYHOUKANO: Šlehárny, které ve světě fungují, neprovozují výdej drog. Drogy si tam přinese každý svoje, a šlehárna zajišťuje čisté, spořádané a bezpečné prostředí, kde klienti zbytečně neohrožují sebe ani ostatní občany.
Samozřejmě to je svým způsobem trochu legrační řešení, když si tam lidi donesou 10x nařezaný pouliční heroin apod. Ale je to v tuto chvíli v mnoha zemích legislativně zcela průchodné, zatímco legalizace "pro každého" určitě ne. Šlehárna je nízkoprahová, může tam přijít každý, registruje se, dodržuje nějaká pravidla, ale nemusí plnit nějaké zvláštní podmínky.
Jiná záležitost je výdejový program tvrdých drog. To také v řadě zemí funguje. Pokud vím v Německu, Švýcarsku a Anglii a myslím ještě dalších zemích lze dostat na předpis heroin. Experimentuje se i se stimulanty. U takových programů samozřejmě klient také dochází do výdejového centra, podmínky pro zařazení do programu jsou ale naopak velmi přísné. V zásadě člověk musí dokázat, že je těžce závislý a několikrát se neúspěšně léčil. S tím heroinem to funguje velice dobře, někteří klienti, kteří nejsou ještě z ulice příliš zničení, jsou schopni úplně normálního života, další jsou alespoň stabilní, nikomu neškodí, kriminalita mezi nimi poklesla na minimum.
(na youtube je o tom pěknej dokument, infa na netu spousta)
VYHOUKANO: Takhle to asi jednou bude, ale je k tomu dlouhá cesta, to informování obyvatelstva a učení osobní zodpovědnosti je řekla bych prakticky generační záležitost, zažité představy (dáš si drogu a za všechno může droga a ty za nic nezodpovídáš) se nezmění přes noc.
Myslím si, že začátek bude ve stylu současných obchodů s hulením a přírodníma psychedelikama v Holandsku. Přísně regulované obchůdky s těma relativně nejbezpečnějšíma ze známých látek.
Myslím si, že v tomhle kontextu je docela důležité rozdělení drog. Možná si to myslíš i ty, když zmiňuješ "typ baru". Přijde mi tam hodně důležité, že není droga jako droga. Zatímco u hulení a lehkých drog by mohly existovat veselé a zábavné "smartshopy" jako v tom Holandsku, u tvrdých drog si myslím, že by se kolem toho žádná show dělat neměla.
Lidi, kteří trvají na tom, že tvrdé drogy chtějí, by je měli dostat legálně, podmínky by se oproti dnešnímu stavu mohly i zmírnit (přijde mi zbytečné, aby někdo musel 20 let být na ulici, krást nebo se neúspěšně léčit, než od státu dostane heroin, kdyby ho dostal rovnou, ušetřilo by se společnosti spousta škod a tomu člověku fyzické i duševní zdraví), ale myslím si, že by okolo toho neměla být žádná zábava, podniky nebo něco, jen výdej čisté substance dospělým lidem za přesně daných podmínek.