ROZCOS --- --- 14:40:25 29.3.2004
Svět drog podle lidovců
Kalouskovi s Vackem chybí argumenty pro změnu protidrogové politiky
Při postgraduálním studiu protidrogové politiky na Imperial College v Londýně mě učili, že politiky je třeba přesvědčovat vědecky ověřenými argumenty. Potěšilo mě proto, když pan premiér na koaličním jednání o drogách od pánů Kalouska aVacka z KDU-ČSL požadoval pro jejich návrhy změn protidrogové politiky věcné a podložené argumenty. Těch se mu ale nedostalo. Asi se pánové s vývojem v české protidrogové politice neseznámili nebo tomu nerozumí, ač se sami pasují na odborníky. Proto premiér odložil jednání na polovinu dubna, dokdy si mají lidovečtí reformátoři své argumenty připravit. Co se tedy změnilo?
Diskutujme o kvalitě prevence
Drogy se v Česku nebudou dělit na měkké a tvrdé, což vládní protidrogová politika nikdy nedělala. Takže jde opravdu o fenomenální úspěch lidovců. Stejně jako Úřad pro drogy a kriminalitu OSN však nebudeme dětem zatajovat, že různé drogy mají různé účinky. O kvalitě prevence je skutečně třeba diskutovat. Předtím by ale stálo za to, seznámit se s prací ministerstva školství, jež v tomto směru od nástupu ministryně Buzkové udělalo nesmírný kus práce. Stát nebude platit testování extáze na diskotékách. Jde vskutku o kontroverzní a výzkumem zatím málo podložený postup, jakým byla před patnácti lety výměna injekčních stříkaček a jehel pro uživatele drog. Na testování extáze ale protidrogová politika nestojí. Expertní komise přezkoumá protidrogovou politiku státu a navrhne nové cíle. Mezi hlavní cíle současné politiky patří například snížení počtu uživatelů drog, snížení dostupnosti drog nebo zvýšení dostupnosti programů prevence a léčby. Uvidíme, jaké alternativní cíle komise navrhne.
Potud lidovecké úspěchy. S návrhy na přesun některých kompetencí z jedněch orgánů na jiné, alespoň prozatím, neuspěli. Důvod? Nepředložili jediný pádný argument, například proč by mezinárodně ceněné Protidrogové oddělení Generálního ředitelství cel mělo být převedeno pod Národní protidrogovou centrálu. Lidovci neuspěli ani s návrhem radikálně řešit jimi zveličované účetní nesrovnalosti zjištěné NKÚ u programů dotovaných ze státního rozpočtu. Na to má vláda zavedeny standardní postupy. Nepomohla ani nepodložená tvrzení pana Kalouska, že rozděluji peníze svým "kamarádíčkům". Dotace totiž nerozděluji já, ale meziresortní výbor, který je pod větší veřejnou kontrolou než podobné výbory na jiných ministerstvech. Proto na rozdíl od nich rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky nikdy neposkytla dotaci časopisu Závislost a my, jejž "šéfredaktor" pan Vacek, aby získal státní dotaci, vydává za "odborný". Časopis však nesplňuje ani jedno z mezinárodně uznávaných kritérií odborného časopisu a shodou náhod je jedním z "odborných" členů redakční rady i pan Kalousek. Co by asi na takové užívání dotací řekl NKÚ? Šlo by o účelově nesprávné čerpání dotace, nebo dokonce o její zneužití?
Lidovci přišli i s návrhem změn zákonů. Přenést část působností v protidrogové politice krajům lze jen uvítat. To ale musí být uvážlivé a doprovázeno i poskytnutím odpovídajících peněz krajům. Když se peníze "jenom" převedou krajům, nevyřeší to systémový problém. Totiž, že protidrogové služby pracují za přinejmenším nuzných a nestandardních podmínek, za jakých by nestátní organizace v EU nepracovaly.
Návrat do minulosti
Mediálně ohraná je písnička o tzv. průměrné denní dávce drogy, prý podle italského zákona. Takové páně Vackovy návrhy jenom potvrzují, že chce českou protidrogovou politiku vrátit o deset let zpět. Italové průměrnou denní dávku drogy, zavedenou v roce 1990 (na návrh bývalého neofašisty Finiho), zrušili po referendu už v roce 1993. Jedním z důvodů změny této úpravy byla přeplněnost jejich věznic, což prý naši lidovci nechtějí. Od té doby Italové nestíhají držení drogy pro osobní potřebu a množství posuzuje policie a soudy.
V jednom z mnoha emotivních vystoupení na koaličním jednání vyslovil pan Kalousek mně a mnou vedenému kolektivu sekretariátu rady vlády "nedůvěru". Prý manipulujeme statistiky. Pokud je důvěryhodným lidoveckým prototypem experta na drogy pan Vacek, který si v minulosti neprávem přivlastnil titul inženýra, o důvěru pana Kalouska v naše odborné schopnosti skutečně nestojíme. I když mám diplomů a pamětních medailí ze zahraničí (jako pan Vacek) někde po šuplících také dost...
Lidové noviny, , 25. 03. 2004, Josef Radimecký; ředitel sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky