já bych z toho taky nedělal kovbojku. jestli chce aktivní blbec prášit lidi za špatný parkování, může to bezpracně dělat už teď. a třeba jenom z vokna a telefonem.
v tomhle vidím docela dobrej počin, kterej leckde může i fungovat. může pomoct soužití s romy, řešit problémový lokality, zapojit seniory do života, lidi do fungování obce. koneckonců jsou ti lidi proškolení i v první pomoci a to se taky může hodit.
___________________
4. Hodnocení projektu za rok 2010
4.1. Činnost asistentů
Konkrétní (univerzální) činnost asistentů je obtížné popsat vzhledem k tomu, že asistenti plnili úkoly na základě aktuálních problému lokalit, požadavků a potřeb jejich obyvatel. Níže v textu je uveden nejčastěji se vyskytující výčet činností asistentů v lokalitách jejich působení:
Asistenti se seznámili se sociálně vyloučenými lokalitami a vysvětlili občanům účel své přítomnosti.
Asistenti o své činnosti během výkonu směny podávali písemné informace formou zápisu do tzv. hlídkové knížky, popř. informovali ústně jednotlivé strážníky o zjištěných a řešených skutečnostech.
Asistenti vykonávali dohled u základních škol (před zahájením vyučování a při ukončení vyučování a rozchodu žáků), a to jak dohled nad bezpečností na silnicích (přechody pro chodce) i dohled nad bezpečností dětí při začínajících projevech šikany, rvaček, okrádání školáků, kouření dětí, nebo jak prevence před distribucí omamných látek přímo před budovou školy.
Asistenti prováděli kontrolu heren, zda se v nich nezdržují osoby pod stanovenou věkovou hranicí.
Asistenti se podíleli na dohledu nad veřejným pořádkem formou hlídkové služby společně s hlídkami městské policie. Po důkladném proškolení a zácviku pracovali asistenti i samostatně. Jejich úkolem bylo v případě zjištění jakéhokoli protiprávního jednání informovat městkou policii a postupovat při řešení společně.
Asistenti díky své místní znalosti získávali a předávali k dalšímu opatření městské policii nebo Policii ČR informace o určitých druzích protiprávního jednání páchaných v sociálně vyloučených lokalitách jako je např. odkládání objemného odpadu – nejčastěji nábytku, znečišťování veřejného prostranství, rušení nočního klidu.
Asistenti se podíleli na mediaci vznikajících problémů již v jejich počátku – např.- rušení veřejného pořádku, výtržnictví, rodinné spory, stížnost na majitele psa, kterého se bojí.
Asistenti zajišťovali zvýšené pocit bezpečí v sociálně vyloučených lokalitách (např. oprava nezajištěných kanálů, nálezy injekčních stříkaček).
Asistenti spolupracovali s majiteli domů v nalézání možností zapojení obyvatel do práce na zlepšení kvality bydlení (např. společné úklidy).
Asistenti se v průběhu své práce zejména zaměřovali na děti a mládež. Upozorňovali děti na nevhodné chování, jako je nadměrný hluk, znečišťování veřejného prostranství (odhozené odpadky mimo sběrné nádoby), kouření, a návštěvy pohostinství.
Informace o projektu Asistent prevence kriminality - Ministerstvo vnitra České republiky
http://www.mvcr.cz/clanek/informace-o-projektu-asistent-prevence-kriminality.aspx
Další, ne již tak časté, oblasti působení asistentů:
Asistenční jízdy MHD a dohled nad chováním žáků.
Návštěva problémových rodin spolu se strážníkem městské policie a předání informací a vysvětlení možných právních důsledků jejich nežádoucího jednání.
Zapojení asistentů do přednášek na základních školách v součinnosti s preventisty městské policie.
Přítomnost asistentů při kontrolách ubytoven jako prevence vzniku konfliktů (antikonfliktní tým).
Spolupráce asistentů na programu komunitního centra.
Výčet některých zjištěných poznatků, které byly asistenty oznámeny příslušným institucím:
nezajištěné byty,
vykázání bezdomovců,
nález injekčních stříkaček,
poznatky o problémových rodinách,
nezajištěné vozidlo,
narušování občanského soužití,
zjištěné vraky vozidel,
asistence u pracovníků sociálních služeb,
komunální odpad u kontejnerů,
poznatky o drogách,
neoprávněné užívání bytu,
rozebíraní vozidla,
neoprávněný odběr elektrické energie,
nesvítící veřejné osvětlení,
přerostlá zeleň.
Po vyškolení a zapracování asistenti pracovali ve dvojicích. Buď dva asistenti nebo jeden asistent a jeden strážník. Většinou měli směny rozdělené na ranní a odpolední, od pondělí do soboty, v některých případech i v neděli. Pracovní doba byla buď osmihodinová a nebo kratší. V některých městech byla vytvořena pro výkon práce asistenta interní směrnice. V dalších byl obsah činnosti asistenta uveden v pracovní smlouvě.