• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MUCKERČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA V OBRAZECH, ODKAZECH A VE VERŠÍCH
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    OSIP: exkurse je poučný výlet!
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Ách Běhounek :-))) musím pohledat co mi děti a vnoučata neodnesli z knihovny :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    CHEVALIER: Tohle je spíš soubor textů a obrazového materiálu na základě té výstavy v DOXu, velký prostor tam mají třeba ilustrátoři a výtvarníci, např. právě Rotrekl. Rozhodně doporučuji.
    Františka Vrbenská je výrazná postava fandomu, hodně psala/píše třeba publicistiku do Ikarie/XB-1 + vlastní tvorba, ale asi si nejsem jistý, co máš na mysli.
    Jinak klasický 'elaborát' o sci-fi z předrevolučních dob je hlavně Neff - Něco je jinak (o české SF) a Všechno je jinak (o světové)... čas samozřejmě trhnul oponou a Neff prodělal 'něco jako vývoj', ale i tak tyhle dvě knihy mají pořád něco do sebe a ve své době to byl imho důležitý počin.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    ZCR: Nějaký elaborát o sci-fi taky napsala Františka Vrbenská.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    PSYSBEE: Do zkompletování svaté trojice by to potřebovalo přeložit Běhounkovu knihu "Na dvou planetách"...
    ZCR
    ZCR --- ---
    PSYSBEE: asi před deseti lety mimochodem vyšla knížka, která se sci-fi v ČSSR v tištěných a vizuálních médiích dost podrobně zabývá, je to odvozené od výstavy v DOXu
    Planeta Eden - Tomáš Pospiszyl, Ivan Adamovič
    Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu 1948 - 1978 --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
    https://www.legie.info/kniha/11763-adamovic-pospiszyl-planeta-eden-svet-zitrka-v-socialistickem
    (název je samozřejmě přejímka z Lema, minimálně v nějakém sešitovém vydání, které mám (asi to 1959), ji taky ilustroval Rotrekl)
    ACIDSPIRAL
    ACIDSPIRAL --- ---
    MADCAT: jojo,čet sem pár dílů jako malej,to mě bavilo.Steklač to myslim psal.
    ZCR
    ZCR --- ---
    MADCAT: v podobném formátu mám doma knížku s názvem Kybernetika - získal jsem kdysi dávno náhodou, a k vlastní škodě zatím nepřečetl celou, ale třeba kapitoly o jazycích (rozebírá se tam třeba četnost interpunkčních znamének u jednotlivých klasiků, nebo prostý fakt, že čím kratší průměrná délka slova v jazyce, tím větší je problém s chybovým přenosem informace) si pamatuju dodneška. Ale to asi nebude ono.

    MADCAT
    MADCAT --- ---
    ACIDSPIRAL: Bořík/Čenda/Aleš/Mirek & spol., Pekelná třída, a možná ještě něco
    ACIDSPIRAL
    ACIDSPIRAL --- ---
    OSIP: Není to z nějaký knížky Bořík a jeho lapálie?
    PSYSBEE
    PSYSBEE --- ---
    .. a kdyz už sme se volně dostali k éře dobývání kosmu v literatuře, tak tady můj repost vlastního prispevku z Fotografii vesmíru a kosmonautiky tři roky zpátky ::
    - táta má podobných skvostů víc - krom jiných i vlastnoručně podepsanou fotografii Mjr. Johna Glenna - třetího americkýho astronauta včetně doprovodného dopisu a obálky s razítkem pošty Cap Canaveral, Florida. Dopis psal nejspíš nějakej asistent (těch dopisů odešly nejspíš tísíce), ale podepsal ho dost pravděpodobně sám Glenn.. A kupodivu přešel i přes železnou oponu a dostal se až k adresátovi - k 15ti letému Láďovi z Nuslí.. :-)

    PSYSBEE --- --- 17:54:42 24.2.2018
    Z rodinného alba :
    Skupinová fotografie prvních 5 sovětských kosmonautů s jejich vlastnoručními podpisy - uprostřed Gagarin s Těreškovovou, a kolem nich Titov, Popovič, Nikolajev, Bikovskij
    + podepsaná fotografie jednoho z nich Pavla Popoviče (Vostok 4)


    PSYSBEE
    PSYSBEE --- ---
    NJAL: presne .. a k tomu bych jeste doplnil Akce L a Robinsoni Vesmíru od Františka Běhounka..
    OSIP
    OSIP --- ---
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Když už tu byla řeč o tom Rotreklovi, tak si dovolím taky drobnou ukázku z mojí oblíbené knížky. Samozřejmě z dnešního pohledu těžce tendenční, ale tehdá jsem nic takovýho neřešil. Schválně jestli někdo poznáte. Rok vydání 1963.

    NJAL
    NJAL --- ---
    Nicmene i kdyz Babuluv roman presycen dobovou propagandou, az to prastelo, zakladni pribeh byl fajn (o rekonstruovani hvezdoletu, ktery na orbitu u obyvatelne planety prijde zasahem asteroidu o zad s pohonem), a ilustrace supr:

    Na poslednim obrazku vidite bidneho zlotrileho atomoveho valecneho stvace Hardyho, o kterem si nase hrdinna posadka mysli, ze zahynul - a on pri tom v zoufalstvi nasloucha radiovemu dialogu pri odletu opraveneho hvezdoletu. Nemuze dat nikomu vedet, ze zije, protoze jeho radio ma pokazeny vysilac. Obyvatelna planeta se zacina stavat tektonicky nestabilni a on ma jenom bednu konzerv. Timto popisem a poslednim zoufalym vykrikem atomoveho vraha z Wallstreetu kniha konci.
    ZCR
    ZCR --- ---
    NJAL: tak on si nějak naběhne skoro každý autor - třeba Alfred Bester v Hvězdy, můj osud, nechá hlavního hrdinu zapálit palivo vesmírné lodi pomocí sodíku a vody, protože přece "každý ví", že sodík s vodou = plamen. Akorát to jaksi provede ve vakuu, ba dum ts.

    V Planetě Eden jsou zase všudypřítomné jaderné reaktory jako zdroj energie pro pohon (od rakety po tank), jasný znak dobového optimismu. Ale je to přesně jak píšeš... dobré literatuře tohle imho nemůže uškodit, jen to pro současného čtenáře přidává další vrstvu, o které se dá přemýšlet (co si mysleli, že bude, co je, není, proč).

    MILKOV: Lem toho věděl spoustu o spoustě věcí, a kybernetika byla tehdy těžce in :-) (beru to jako připomínku, že si musím konečně znovu přečíst jeho Summu technologiae - silně utkvěla úvaha o tom, jak v jeho době je každý vědecký objev učiněn v lepším případě dvakrát - poprvé, když na to někdo přijde, a podruhé, když je to někdo náhodou schopný dohledat v knihovně. A ta úvaha pokračuje skepticismem, jestli nám s tímhle pomůže nástup výpočetní techniky, a hlavní otázka zní, na jak dlouho. A když se teď podívám, jak jsme úplně zavalení informacemi, a problém zase je v tom hledání... inu, pálilo mu to, a tu Nobelovku měl imho dostat.)
    NJAL
    NJAL --- ---
    ZCR: Nicmene jednu vec Lemovi nejsem schopen odpustit. :-) V Pirxove povidce Patrola zkousi trosku podvadet. V jedne chvili svetelny bod, ktery pronasleduje (a ktery se pak ukaze poruchou obrazovky) overuje tim, ze na nej kouka optickym dalkomerem a vidi ho ;-)

    MILKOV: Je zajimave Lema cist, je to scifi z daleke budoucnosti, popisovane z dnesniho hlediska davno zastaralymi technologiemi - zejmena ty pasky s programem jsou do oci bijici. Ale mimo ty technologie jeho romany prakticky nestarnou.
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    OSIP: Paní skútristová má kurva mrdavý voči...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam