• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MUCKERČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA V OBRAZECH, ODKAZECH A VE VERŠÍCH
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    CROSS: ty se snazis sdelit co a komu ?
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    KEB: ctu: otravnej blbej idiotskej zmrd ..no to se povedlo :)))
    CROSS
    CROSS --- ---
    VOYAGER: dochází taky ke klimatické změně a taky se tu o ní nebavíme.

    Asi nějak nechápu, co se snažíš sdělit. Zdálo se mi, že tvrdíš, že reálná socialismus v Československu a současná situace v ČR jsou v podstatě stejné, protože když se někdo chová nezodpovědně, tak má problémy. Na jsem reagoval ve smyslu, že rizikové chování má zajisté negativní důsledky, jako je mělo vždycky, ale srovnání těch systémů tady probíhá v jiné rovině, například v tom, jak fungovala nebo nefungovala ekonomika, centrální plánování, politický dohled a podobně.

    A ty do toho taháš technologický vývoj. Má to znamenat, že reálný socialismus dejme tomu osmdesátých let by byl v pohodě, kdybychom tehdy měli dnešní technologie? Že to je jediný rozdíl? Nebo co jako? Srovnávejme srovnatelné.
    KEB
    KEB --- ---
    VOYAGER: a povíš nám i pohádku o škodlivosti vakcín, prosím
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CROSS: je to kovanej komouš
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    //no asi prestaneme diskutovat s retardem a vratime se k tematu

    Historické okénko: Počítačový život v socialistickém Československu – Svazarm a Tuzex [retro] - Cnews.cz
    https://www.cnews.cz/pocitacovy-zivot-v-socialistickem-ceskoslovensku-svazarm-tuzex-atp/
    ...
    Představa, že v počítačovém kroužku nemáte počítače, je dnes asi poněkud nepochopitelná, ale taková tehdy byla realita.

    Do Československa se počítače v této době nedovážely a státní organizace bojovaly se základním problémem, jak si je pořídit – ten se jmenoval valuty. Československá koruna totiž nebyla volně směnitelná, takže získat třeba dolary či marky bylo velmi komplikované. V podstatě jedinou možnost představovali vexláci. Tito odborníci na „šedou ekonomiku“ využívali kontaktů v turistickém ruchu a načerno směňovali západním turistům jejich měnu za československé koruny v kurzu podstatně výhodnějším, než byl ten oficiální v bankách.

    Pokud tedy nějaký šťastlivec měl možnost vyrazit na Západ, mohl zde dle předchozí domluvy nějaký ten západní počítač zakoupit za takto získané finance. Následně jej bylo velmi vhodné do Československa propašovat, jelikož clo v této době znamenalo opravdu nezanedbatelnou položku. Ostatně, jeden z důvodů popularity počítačů firmy Sinclair spočíval ve faktu, že se daly velmi jednoduše pašovat v krabici od bonboniéry.

    Takto propašovaný mikropočítač ovšem nebylo možné jen tak prodat nějaké organizaci, třeba počítačovému klubu. Muselo nejprve dojít k jeho prodeji do bazaru a následném promptním odkoupení dotyčnými zájemci. Popis této anabáze asi jasně vysvětluje, proč byly v této době počítače v Československu nesmírně vzácné i nesmírně drahé, protože každý z řetězce na celé transakci opravdu nehodlal prodělat. A tak se v roce 1981 prodával v bazaru počítač VideoGenie za hezkých 70 000 Kčs, tedy za zhruba stejnou sumu, jako Škoda 120 GLX, sen tehdejších rodin.

    Dovoz západních počítačů do Československa kromě financí komplikoval i další problém, dnes už zcela neznámý. Tehdejší nejlevnější mikropočítače se zpravidla připojovaly místo monitoru k obyčejné televizi. Jenže tehdy se televizní normy lišily. Na západ od nás se požívala norma PAL, ve Francii SECAM, my zde měli též SECAM, ovšem s tím francouzským nekompatibilní, no a USA si lebedilo v náruči NTSC. To částečně platí dodnes, jenže tehdejší televize na rozdíl od těch dnešních podporovaly více norem jen výjimečně. To ještě zhoršovala nekompatibilita zvukových norem, takže například dovážené západní televize bylo nutné upravit. V případě připojení západního počítače s jinou normou k naší televizi zpravidla nefungovaly barvy i zvuk a trpěl i obraz (už tak málo kvalitní).
    ...
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    VYHULENY_UFO: treba kdyz napadne snich tak to musi projet prvni pluh takze pluhar mel doma telefon ...a casto i ten pluh
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    VYHULENY_UFO: porad soudruzi
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    CROSS: me to prijde logicke ze zacinam u tech dulezitych ..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DNF: ale ten taky psal poctivě do haló novin. řeším jedinou správnou ideologii
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VOYAGER: a proc by mel nejakej soudruh rozhodovat, kdo je dulezite a kdo neni? ty ses uplne vypatlanej kamo.
    CROSS
    CROSS --- ---
    VOYAGER: A to ti přijde v pohodě? V roce 1986?
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    CROSS:
    von zadnej nebyl a neni?
    DNF
    DNF --- ---
    PALEONTOLOG: Jakoze mirim vysoko, ale treba Ovcacek?
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    VYHULENY_UFO: presne jak pises se uprednostnovali podle profesi kdo mel telefon driv jestli byl dulezitej nebo treba i jedinej fizl v okoli mel tel mezi prvnima doma to same treba technicke sluzby ty take meli telefony doktori atp
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CROSS: ono bohatě stačilo s holou prdelí lítat v RAF
    CROSS
    CROSS --- ---
    VOYAGER: Ne já ne. Já jsem tady v diskusi o ČSSR.
    CROSS
    CROSS --- ---
    PALEONTOLOG: No kvalifikace mýho pradědy „na uran“ byla, že na konci první republiky postavil činžák, a když mu ho znárodnili, tak protestoval.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CROSS: o telefon moji rodice zazadali v roce 86 a dostali ho v 90. ale v nasem panelaku byl aspon jeden telefon a ten byl v byte namestka statniho podniku. pak meli spoluzakovi rodice telefon v rodinnym dome, ale jeho tatik byl na kriminalce.
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    CROSS: se bavim i o technologickem pokroku ty ne jo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam