• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    DRUSILLA
    DRUSILLA --- ---
    XCHAOS: jo, koukala jsem, ze tahle diskuse tady uz malinko probehla... ale "zklamu" te, v tomhle smeru wiki rozhodne nehodlam odsuzovat, natozpak bourlive... kdyz clovek pocita s tim, ze na velke casti info obsazenych tam, je neco shnileho, da se celkem solidne pouzit k zakladnimu zorientovani a pak pripadne pokracovat dal a hloubeji (pak uz jinde nez na wiki, ze), jak uz tu nekdo poznamenaval.. nebo?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DRUSILLA: byl to jen vtípek :-) (čekal jsem spíše bouřlivý odsudek Wiki, jakožto zcela nedůvěryhodného a podřadného zdroje informací...)
    DRUSILLA
    DRUSILLA --- ---
    XCHAOS: díky, jsem zase o něco víc zmatená :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DRUSILLA: určitě ne - míru zmatení bych definoval takhle: http://en.wikipedia.org/wiki/Information_entropy
    DRUSILLA
    DRUSILLA --- ---
    vy myslite, ze mira zmateni zavisi na mnozstvi dostupnych informaci?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LOWRIDER: já bych příspěvek na který odpovídáš nenazval "radikálním odsudkem" - ale budu polemizovat s tím citátem, který si vybral.

    jde podle mě o naprosté nepochopení problematiky informačních sítí: ve skutečnosti, tato změna zaskočí jen lidi, kteří orientaci poskytovanou staršími typy médií (počínaje kázáním v kostele a biblí, přes gutenbergovskou evoluci/revoluci až po televizi) pokládali za skutečnou, a nikoliv jen iluzorní.

    jde prostě jen o to, že paranoia přestává být psychiatrickou diagnózou a stává se základní, každodenní kognitivní metodou. stejně tak demokracie není o nic méně možná, než nakolik již byla nemožná dříve: co zmizelo je pouze iluze referenčního bodu, protože referenční bod nikdy neexistoval ! iluze demokracie mizí, a odhaluje se základní spor mezi tyranií (ať už individuální či kolektivní) a anarchií (ve smyslu "svoboda jednotlivce").
    LOWRIDER
    LOWRIDER --- ---
    http://www.youtube.com/watch?v=JtCL0bnqxpQ - Virilio na youtube, škoda že neumim francouzsky
    LOWRIDER
    LOWRIDER --- ---
    XCHAOS: Na čem zakládáš svůj radikální odsudek? Namátkou sem našel docela zajímavej a srozumitelnej textík: The development of information superhighways confronts us with a new phenomenon: disorientation. A fundamental disorientation which completes and perfects the social and financial deregulation whose baleful consequences we already know. Perceived reality is being split into the real and the virtual, and we are getting a kind of stereo-reality, in which existence loses its reference points. To be is to be in situ, here and now, hic et nunc. But cyberspace and instantaneous, globalized information are throwing all that into total confusion. What is now underway is a disturbance of the perception of the real: a trauma. And we need to concentrate on this. Because no technology has ever been developed that has not had to struggle against its own specific negativity. The specific negativity of information superhighways is precisely this disorientation of alterity, of our relation to the other and to the world. It is quite clear that this disorientation, this `de-situation', will bring about a profound disturbance with consequences for society and, in turn, for democracy.

    www.radicalphilosophy.com
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    KHALAVERA: to mi připomíná, že na štrosmajeráku ve výprodeji knih maj zase za deset korun životopis Habermase
    FONTAN
    FONTAN --- ---
    KHALAVERA: ,) mene smesne uz je, ze tahle rada od Garamondu skocila z duvodu nizkeho prodeje...
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    nevím, jak v pražském, ale v brněnském Kanzelsbergeru mají Deleuzův Bergsonismus za směšných 19,- Kč .)
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    LOWRIDER: Virilio je totalni magor a placa nesmysly. nebo je to beletrista ulitlej na spatnym halucinogenu...ale ze by mel co rict z toho, co o nem znam, o tom teda nevim nic
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LOWRIDER: tím se okruhem vracíme k tomu, čím jsem před půl rokem začal: protože zavedli spoustu nových termínu, které začali používat - aniž by pro nově příchozího bylo jednoduše srozumitelné, o čem mluví. sice pokud čtete např. filosofy 100 a více let staré, tak používají také spoustu abstraktních pojmů, o kterých občas nevíte, co _přesně_ si pod tím představit - jenže tam má každý pocit, že je to JEHO chyba, že samozřejmě někdo někde ví, co to znamenalo. jenže když se objevím zcela nový pojem v současnosti, tak zbystříte: počkejte, ten člověk to psal docela nedávno, tak proč mi tedy není schopen vysvětlit, co tím chtěl říct ?

    zmínil jsem v této souvislosti původní význam všech těch citací: smyslem zřejmě mělo být definovat stejný terminologický okruh, ve kterém se daná publikace pohybuje.

    námatkou http://www.capitalismandschizophrenia.org fakt není něco, v čem by se mohlo orientovat 14ti-leté dítě :-) v zásadě postmoderní beletristé, včetně popkulturních podle mě jsou pro úvod do do toho celkového pocitu podle mě vhodnější - protože u těch "filosofických" děl fakt většinou začátečník vážně neví, o čem je řeč (pokud to teda nejsou Foucaultovy Dějiny Šílenství, což ale nevím, jestli charakterizovat jako filosofické dílo.. je to spíš historická studie).

    ale fakt je, že mě fascinuje, jak moc je náhodně zvolený odkaz http://www.capitalismandschizophrenia.org/index.php/War_machine v totální synchronicitě s Distraction od Bruce Sterlinga - i on píše o samoorganizujících se nomádech, apod. - podle mě prostě dekonstruktivistická beletrie je dobrý start, aby člověk vůbec mohl uvažovat o tom, že zabředne do té filosofie, že ano..
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    LOWRIDER: vzpomen si na Sokala. :+
    LOWRIDER
    LOWRIDER --- ---
    DUNAR_: No vtipný. Přijdou mi na tom zajímavý dvě věci. Otázka, jestli existuje nějakej posmodernismus. A pak to, jak se z autorů a jejich prací stávají jména a názvy, který každej cituje a dělá si z nich srandu, aniž by kolikrát věděl proč a o čem ty věci vlastně sou. Zatím se mi nepodařilo pochopit, proč s postmoderními autory spojuje představa toho, že blábolí nesmysly a plácají si, co je napadne. Zde uvádění lidé - Lyotard, Kristeva, Virilio, Rorty, Kristeva, atd. - rozhodně mají co říct, a rozhodně neplácaj nesmysly a neblábolej.
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    Dostal se mi do ruky zajímavý text, tak se o něj s Vámi podělím. :)

    "Alex" - Identity Destroyed By Postmodernism

    Copyright 1997 The New York Times Company The New York Times

    December 21, 1997, Sunday, Late Edition - Final

    SECTION: Section 4; Page 11; Column 1; Editorial Desk

    LENGTH: 1330 words

    HEADLINE: Geraldo, Eat Your Avant-Pop Heart Out

    BYLINE: By Mark Leyner; Mark Leyner is the author, most recently, of "The Tetherballs of Bougainville."

    DATELINE: HOBOKEN, N.J.

    BODY:

    JENNY JONES: Boy, we have a show for you today!

    Recently, the University of Virginia philosopher Richard Rorty made the stunning declaration that nobody has "the foggiest idea" what postmodernism means. "It would be nice to get rid of it," he said. "It isn't exactly an idea; it's a word that pretends to stand for an idea."

    This shocking admission that there is no such thing as postmodernism has produced a firestorm of protest around the country. Thousands of authors, critics and graduate students who'd considered themselves postmodernists are outraged at the betrayal.

    Today we have with us a writer -- a recovering postmodernist -- who believes that his literary career and personal life have been irreparably damaged by the theory, and who feels defrauded by the academics who promul- gated it. He wishes to remain anonymous, so we'll call him "Alex."

    Alex, as an adolescent, before you began experimenting with postmodernism, you considered yourself -- what?

    Close shot of ALEX.

    An electronic blob obscures his face. Words appear at bottom of screen: "Says he was traumatized by postmodernism and blames academics."

    ALEX (his voice electronically altered): A high modernist. Y'know, Pound, Eliot, Georges Braque, Wallace Stevens, Arnold Schonberg, Mies van der Rohe. I had all of Schonberg's 78's.

    JENNY JONES: And then you started reading people like Jean-Francois Lyotard and Jean Baudrillard -- how did that change your feelings about your modernist heroes?

    ALEX: I suddenly felt that they were, like, stifling and canonical.

    JENNY JONES: Stifling and canonical? That is so sad, such a waste. How old were you when you first read Fredric Jameson?

    ALEX: Nine, I think.

    The AUDIENCE gasps.

    JENNY JONES: We have some pictures of young Alex. . . .

    We see snapshots of 14-year-old ALEX reading Gilles Deleuze and Felix Guattari's "Anti-Oedipus: Capitalism and Schizophrenia." The AUDIENCE oohs and ahs.

    ALEX: We used to go to a friend's house after school -- y'know, his parents were never home -- and we'd read, like, Paul Virilio and Julia Kristeva.

    JENNY JONES: So you're only 14, and you're already skeptical toward the "grand narratives" of modernity, you're questioning any belief system that claims universality or transcendence. Why?

    ALEX: I guess -- to be cool.

    JENNY JONES: So, peer pressure?

    ALEX: I guess.

    JENNY JONES: And do you remember how you felt the very first time you entertained the notion that you and your universe are constituted by language -- that reality is a cultural construct, a "text" whose meaning is determined by infinite associations with other "texts"?

    ALEX: Uh, it felt, like, good. I wanted to do it again.

    The AUDIENCE groans.

    JENNY JONES: You were arrested at about this time?

    ALEX: For spray-painting "The Hermeneutics of Indeterminacy" on an overpass.

    JENNY JONES: You're the child of a mixed marriage -- is that right?

    ALEX: My father was a de Stijl Wittgensteinian and my mom was a neo-pre-Raphaelite.

    JENNY JONES: Do you think that growing up in a mixed marriage made you more vulnerable to the siren song of postmodernism?

    ALEX: Absolutely. It's hard when you're a little kid not to be able to just come right out and say (sniffles), y'know, I'm an Imagist or I'm a phenomenologist or I'm a post-painterly abstractionist. It's really hard -- especially around the holidays. (He cries.)

    JENNY JONES: I hear you. Was your wife a postmodernist?

    ALEX: Yes. She was raised avant-pop, which is a fundamentalist offshoot of postmodernism.

    JENNY JONES: How did she react to Rorty's admission that postmodernism was essentially a hoax?

    ALEX: She was devastated. I mean, she's got all the John Zorn albums and the entire Semiotext(e) series. She was crushed.

    We see ALEX'S WIFE in the audience, weeping softly, her hands covering her face.

    JENNY JONES: And you were raising your daughter as a postmodernist?

    ALEX: Of course. That's what makes this particularly tragic. I mean, how do you explain to a 5-year-old that self-consciously recycling cultural detritus is suddenly no longer a valid art form when, for her entire life, she's been taught that it is?

    JENNY JONES: Tell us how you think postmodernism affected your career as a novelist.

    ALEX: I disavowed writing that contained real ideas or any real passion. My work became disjunctive, facetious and nihilistic. It was all blank parody, irony enveloped in more irony. It merely recapitulated the pernicious banality of television and advertising. I found myself indiscriminately incorporating any and all kinds of pop kitsch and shlock. (He begins to weep again.)

    JENNY JONES: And this spilled over into your personal life?

    ALEX: It was impossible for me to experience life with any emotional intensity. I couldn't control the irony anymore. I perceived my own feelings as if they were in quotes.

    I italicized everything and everyone. It became impossible for me to appraise the quality of anything. To me everything was equivalent -- the Brandenburg Concertos and the Lysol jingle had the same value. . . . (He breaks down, sobbing.)

    JENNY JONES: Now, you're involved in a lawsuit, aren't you?

    ALEX: Yes. I'm suing the Modern Language Association.

    JENNY JONES: How confident are you about winning?

    ALEX: We need to prove that, while they were actively propounding it, academics knew all along that postmodernism was a specious theory.

    If we can unearth some intradepartmental memos -- y'know, a paper trail -- any corroboration that they knew postmodernism was worthless cant at the same time they were teaching it, then I think we have an excellent shot at establishing liability.

    JENNY JONES wades into audience and proffers microphone to a woman.

    WOMAN (with lateral head-bobbing): It's ironic that Barry Scheck is representing the M.L.A. in this litigation because Scheck is the postmodern attorney par excellence. This is the guy who's made a career of volatilizing truth in the simulacrum of exculpation!

    VOICE FROM AUDIENCE: You go, girl!

    WOMAN: Scheck is the guy who came up with the quintessentially postmodern re-bleed defense for O. J., which claims that O. J. merely vigorously shook Ron and Nicole, thereby re-aggravating pre-existing knife wounds. I'd just like to say to any client of Barry Scheck -- lose that zero and get a hero!

    The AUDIENCE cheers wildly.

    WOMAN: Uh, I forgot my question.

    Dissolve to message on screen:

    If you believe that mathematician Andrew Wiles' proof of Fermat's last theorem has caused you or a member of your family to dress too provocatively, call (800) 555-9455.

    Dissolve back to studio. In the audience, JENNY JONES extends the microphone to a man in his mid-30's with a scruffy beard and a bandana around his head.

    MAN WITH BANDANA: I'd like to say that this "Alex" is the single worst example of pointless irony in American literature, and this whole heartfelt renunciation of postmodernism is a ploy -- it's just more irony.

    The AUDIENCE whistles and hoots.

    ALEX: You think this is a ploy?! (He tears futilely at the electronic blob.) This is my face!

    The AUDIENCE recoils in horror.

    ALEX: This is what can happen to people who naively embrace postmodernism, to people who believe that the individual -- the autonomous, individualist subject -- is dead. They become a palimpsest of media pastiche -- a mask of metastatic irony.

    JENNY JONES (biting lip and shaking her head): That is so sad. Alex -- final words?

    ALEX: I'd just like to say that self-consciousness and irony seem like fun at first, but they can destroy your life. I know. You gotta be earnest, be real. Real feelings are important. Objective reality does exist.

    AUDIENCE members whoop, stomp and pump fists in the air.

    JENNY JONES: I'd like to thank Alex for having the courage to come on today and share his experience with us.

    Join us for tomorrow's show, "The End of Manichean, Bipolar Geopolitics Turned My Boyfriend Into an Insatiable Sex Freak (and I Love It!)."
    LOWRIDER
    LOWRIDER --- ---
    ACHERON:
    pokus o ospravedlnění mylných předpokladů
    - historicky podmíněný typ myšlení - myslím si, že každá doba a místo klade jiné otázky a vyžaduje jiné odpovědi - a tím pádem i jiný druh myšlení. Jinak mysleli osvícenci, jinak socialisti 19. století, atd.
    - určitému typu myšlení může odpovídat typ text - příklad Montaigne a jeho eseje, Platón a jeho dialogy, Akvinský a suma, Augustin a vyznání, atd.
    - struktura textu samozřejmě není žánr, ale žánr, má-li být rozpoznatelný jako tentýž žánr by asi měl mít tutéž strukturu.
    - západní filozofie určitě nemá jednu formu, ale každopádně je to druh (styl, žánr???) myšlení, který má po celou tradici schodné prvky - pojmové myšlení, definice, dvouhodnotová logika, podobný typ otázek
    - Wittgenstein, Deleuze, Foucalt či Lyotard sou podle mě právě ti, kdo hledají pro západní myšlení novou formu a nový žánr, nový druh otázek a novou logiku a dají se zařadit do té prstmrderny
    - poslední předpoklad se nedá tak snadno dokázat, to musím líp promyslet
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    http://chir.ag/phernalia/preztags/
    US Presidential Speeches Tag Cloud

    (návod k použití: nad mrakem slov z Bushova projevu je "táhlo", pomocí kterého se lze z 21. století vrátit až do 18. století...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam