• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    no nebudu interpretovat, co přesně měl na mysli Stanman, ale říká-li, že mu vadí neurčitost v oblasti politiky, nepochybně míní narozdíl od jiných myslitelů/směrů, které jsou angažovanější či v politických postojích jednoznačnější. Neboť mnoho myslitelů se těmito rovinami zabývá a v dnešní době, kdy je depolitizovaná i samotná politika (vždyť přeci žijeme v období po konci dějin, už se jen dolazují detaily, aby bylo úplně dokonale) je pocit, že by zodpovědnost a nelhostejnost ke světu měly cítit i nepolitické subjekty občanskými hnutími počínaje a jednotlivci konče, víc než oprávněný. A kdo jiný by měl tato témata reflektovat než myslitelé?
    Pak tvrdit, že filosofie obecně není politickou a vyjít z etymologického základu slova jakožto argumentu, no to se na mě nezlob, z těch dvou slov bych si toho moh o filosofii navymejšet...
    BOS
    BOS --- ---
    SEEKER: nebuď jedovatej a radši to rozveď :)
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    BOS: hm, ohromující etymologický vhled, ale jinak je to trošku píčovina což?
    BOS
    BOS --- ---
    JESSIEATREIDES: fílein sofia, tam o politice není zmínka, proto jsem použila slovo "primárně".
    MAFO
    MAFO --- ---
    KOMATSU: tak to si drzme palce ;-)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    DUNAR_: No psal jsem o tom práci pro TOP09, tak uvidíme :))
    PALO_FABUS
    PALO_FABUS --- ---
    DUNAR_: vypadá spíš, že ne
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    MAFO: leda ze by s tim zahoupaly volby...
    MAFO
    MAFO --- ---
    KOMATSU: nejsmutnejsi je, ze se v RVVI a nasledne na nasich vysokych skolach pracuje dost dusledne na tom, aby se Liessmannova vize naplnila beze zbytku :-(
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    V návaznosti na Adornovu teorii polovzdělanosti stojí za zmínku relativně nová kniha Konrada Paula Liessmanna Teorie nevzdělanosti (Praha: Academia 2009). Liessmann je neohumanista a osvícenec, takže si s postmodernou moc rozumět nebude, nicméně čtenářovým přínosem bezesporu bude pohled "z druhé strany". Já jsem byl například překvapen tím, co všechno postmoderní situace může znamenat, jaké má důsledky a jak hluboce jsou tyto důsledky prorostlé do současné kultury. A jaké mohou být důsledky těchto důsledků...
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    BOS: ne, zcela jistě to není tím, protože to není pravda, že filosofie nezkoumá politiku a neovlivňuje ji.
    BOS
    BOS --- ---
    STANMAN: nemůže to být tím, že filosofie není primárně disciplínou, která by řešila politickou oblast? tu podle mého názoru řeší až sekundárně, na základě určitého chápání světa, jeho struktury - postmodernu nevyjímaje.
    konkrétní změny v politické oblasti už mají na starosti ti, kteří bývají označování za politiky a politology. ale slyšela jsem něco o konkrétní změnách filosofů kladivem :)

    STANMAN
    STANMAN --- ---
    mě na postmodernismu trochu vadí ta neurčitost, když se pouští do politických záležitostí. třeba foucaulta mám moc rád, ale důraz na osobní autenticitu, transgresi apod. ve mně zanechává pocit jeko např. Adorno.... resignace na snahu o konkrétní změny v politické oblasti
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    BOS: Svatá to pravda.
    BOS
    BOS --- ---
    JAKKILLER: bohužel se někteří lidé nestydí za své myšlenky tolik, jako za svoje exkrementy, ačkoliv druhé kvalitou předčí první.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    JAKKILLER: Výborná sebereflexe :)
    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    Myšlení je odpadním produktem činnosti lidského organismu.
    STANMAN
    STANMAN --- ---
    já myslel, že se tady řeší filosofie:)
    HIGHLIFE
    HIGHLIFE --- ---
    další vývoj v middlesexu - hallwarda s dalšími vyhodili....
    http://savemdxphil.com/2010/05/21/philosophy-students-and-staff-suspended/
    PALO_FABUS
    PALO_FABUS --- ---
    http://anthem-group.net/2010/05/21/the-times-on-middlesex/
    Philosophy hasn’t been this newsworthy since Wittgenstein threatened Popper :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam