• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  KAATHAPostmoderni Filosofie
  Ma postmoderna koule? (c) Zdenek Vasicek :)
  Anzenbacherova definice: filozofie zkoumá neempirické předpoklady empirického.
  postmodernism: a term coined by jean-francois lyotard to label certain features of contemporary western society 'after modernity'; as a successor to modernism in the arts; and finally, as a philosophy which shares much common philosophical ground with poststructuralism;

  Tento klub by mel slouzit k diskuzim o postmoderni filosofii obecne, autorech, nazorech, myslenkach, a kritice postmoderny (to predevsim :)
  Vice info na home.

  flamy se toleruji :)) uplny offtopicy nikoliv..

  Osobni inzultace a vubec vyjadrovani mimo ramec rozumne diskuse vedene mezi inteligentnimi bytostmi NEJSOU tolerovany, po jednom napomenuti ktere se mine ucinkem bude takovemu ID pravdepodobne omezen pristup do tohoto klubu
  Pokud bude mit nekdo pocit, ze byl takto inzultovan a ja nestihnu zareagovat, at se ozve do posty :)
  rozbalit záhlaví
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  ARCHDRONE: Bertrand Russell byl přesto nesmírně zajímavá osobnost :-) a nezapomínej, že podle autora je dnes rozvinutí racionality možné jen u lidí s přírodovědně-technologickým zázemím, zatímco v humanitních vědách se podle něj tenhle most zhroutil (/přechod byl zablokován) pózéry na senior pozicích. takže pořád studium myšlení Bertranda Russella tě může vést k tomu (hypotetickému) "stage 5 cognition" (což nevím, co přesně má být, ale tu 4.5 depresi určitě můžu potvrdit...)

  já nevím, jestli i s navijákem žrát nějaké "číslování fází": není to málo meta-racionální, prostě si vývojové fáze osobnosti očíslovat? :-) není to v podstatě ironická parodie na přemíru kategorizace a různých statistických a matematických mimiker v sociálních vědách? nevím, já sám mám technické pozadí?

  co se té zmínky o Einsteinovi týče, ten jako filosof jen obrátil Kanta naruby a aplikoval ho na přírodní, nikoliv lidské/etické zákony: Kant zhruba řekl "představte si, jaké by to bylo, kdyby se všichni řídili stejnými zásadami jako vy" (v podstatě požadavek, který možná nastartoval dnešní míru virtualizací a simulací), zatímco Einstein řekl "představte si, že přírodní zákony, které pozorujete vy, musí platit i pro všechny ostatní pozorovatele" - což je v podstatě ten samý princip pozpátku.

  U toho Gödela nemyslím, že nějak "popřel racionalitu", ale spíš je to nějaká věc, která se týká jazyka matematiky, kterým se popisují abstraktní modely: podobnými věcmi se zabývali Alan Turing a Noam Chomský a pro lidi s programátorským zázemím (zejména teda "computer science" nebo česky informatika) to není vůbec nic překvapivého... prostě jde o to, že jazyky se nějak kategorizují podle toho, jak složitý mechanismus je potřeba k tomu, aby jim někdo porozumněl a Gödelův trik vlastně jen stál na začátku výzkumu tímhle směrem.. celá informatika a teorie komunikace a kybernetika... se začala rozvíjet až po Gödelovi... Shannon, Harry Nyquist, Von Neumann apod.... v podstatě věda 19.století po vzoru "své matematiky" byla posedlá hledáním ideálního, neměnného, složitého vzorce, ze kterého lze lineárně extrapolovat (a Einstein na konci téhle éry skutečně dodal "vzorec vzorců") ... jenže pak se to postupně přes informatiku a kybernetiku vypadlo směrem k nelinearitě: tzn. vytváříme dávno systémy, kde sebemenší změna vstupních parametrů může vést k naprosto odlišnému výsledku (na čemž je ale přiroda jako taková ovšem postavená)

  přejít od lineárních extrapolací ("stávající trendy budou trvat věčně") k nelineárnímu myšlení ale zase na druhou stranu není žádné "překonání racionality".... ta meta-racionalita by byla v podstatě jen připuštění si toho, že racionalita není nijak vyjímečná ani nadřazená funkce, do jisté míry jsou jí schopné simulovat i stroje a její nadužívání byl stav mysli typu "když mám v ruce kladivo, jeví se mi každý problém jako hřebík".
  ARCHDRONE
  ARCHDRONE --- ---
  XCHAOS: Proto si vazim Gödelova prinosu vic, nez Einsteinova. Gödel (stage 5) si v podstate racionalistou Bertrandem Russellem (stage 4) racionalne vytrel prdel:)

  Jeho vety o neuplnosti maji totiz potencial posunout jak zaryte racionalisty ve "stage 4" (a ano, zvlaste ty ze STEMu) do "stage 5", tak nihilisty zaryte ve "stage 4.5". Diky vcasnemu seznameni se s Gödelem pak faze 4.5 muze probehnout relativne rychle.

  A budu jeste radikalnejsi: Gödel je cesta k Bohu:)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  A bridge to meta-rationality vs. civilizational collapse | Meaningness
  http://meaningness.com/metablog/stem-fluidity-bridge
  AZONIPS
  AZONIPS --- ---
  Nakladatelství Oikumene prosí o podporu: http://www.oikoymenh.cz/klub-oikoymenh/
  TUHO
  TUHO --- ---
  Kdyby nekoho zajimalo, tak tady je klub, zamerenej na praci Deleuze a Guattariho a jejich nohsledu .]
  [ New materialism — Machine oriented anti-structuralism ]
  FILIPPO
  FILIPPO --- ---
  IHAY: děkuju
  IHAY
  IHAY --- ---
  FILIPPO: myslím, že Fulka používá "abjekt". ale můžu to ověřit až v neděli :)
  FILIPPO
  FILIPPO --- ---
  milí lidé, rád bych se na vás obrátil s technickou otázkou, na kterou potřebuji rychle odpověď, snad je na to tohle ta správná diskuse: jak se do češtiny standartně překládá pojem "abject", tak jak ho používá julia kristeva? díky!
  BRETONEC
  BRETONEC --- ---
  Egon Gál a Kamil Fila na tému: Nekonajte, myslite (po filme S. Žižeka: The Pervert’s Guide to Ideology) http://1url.cz/yBo0
  BRETONEC
  BRETONEC --- ---
  Oprava linku: http://1url.cz/pBKN
  MAFTIK
  MAFTIK --- ---
  BRETONEC: File not found
  BRETONEC
  BRETONEC --- ---
  Nadezhda Tolokonnikova of Pussy Riot's prison letters to Slavoj Žižek

  http://www.theguardian.com/.../2013/nov/15/pussy-riot-nadezhda-tolokonnikova-slavoj-zizek?CMP=twt_gu
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  From Deleuze to LOLCats, the Story of the BuzzFeed Guy | Critical-Theory.com
  http://critical-theory.com/from-deleuze-to-lolcats-the-story-of-the-buzzfeed-guy/
  SALEM
  SALEM --- ---
  OTAKAR_KUBIN
  OTAKAR_KUBIN --- ---
  nemá někdo česky a elektronicky "Příčiny a důvody pustých ostrovů", prosím?
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  Je docela dobře, že tady na NYXu jsem dostal v konferenci Marxismus ban, protože jsem spíš Marksista:
  Project MUSE - Why I am Not a Scientist (review)
  http://muse.jhu.edu/login?auth=0&type=summary&url=/journals/oral_history_review/v037/37.2.kohler.html
  Marks examines how scientific facts are a complex web of meaning, influenced by social, historical, and cultural contexts. Additionally, Marks contends that science has been traditionally accepted as a method of establishing certain truths about the universe and is therefore "a voice of authority and . . . a locus of cultural power" (xi).

  Doufám, že to půjde stáhnout přes torrent :-)
  HANOCRI
  HANOCRI --- ---
  XCHAOS: Jak myslíš, pak si můžeš přečíst český doslov :)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  HANOCRI: no, já ve většině případů radši čtu, než koukám na videa... ale v případě záznamů televizních diskuzí z doby, než jsem se narodil, možná udělám vyjímku...