• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    Ma postmoderna koule? (c) Zdenek Vasicek :)
    Anzenbacherova definice: filozofie zkoumá neempirické předpoklady empirického.
    postmodernism: a term coined by jean-francois lyotard to label certain features of contemporary western society 'after modernity'; as a successor to modernism in the arts; and finally, as a philosophy which shares much common philosophical ground with poststructuralism;

    Tento klub by mel slouzit k diskuzim o postmoderni filosofii obecne, autorech, nazorech, myslenkach, a kritice postmoderny (to predevsim :)
    Vice info na home.

    flamy se toleruji :)) uplny offtopicy nikoliv..

    Osobni inzultace a vubec vyjadrovani mimo ramec rozumne diskuse vedene mezi inteligentnimi bytostmi NEJSOU tolerovany, po jednom napomenuti ktere se mine ucinkem bude takovemu ID pravdepodobne omezen pristup do tohoto klubu
    Pokud bude mit nekdo pocit, ze byl takto inzultovan a ja nestihnu zareagovat, at se ozve do posty :)
    rozbalit záhlaví
    ARCHDRONE
    ARCHDRONE --- ---
    XCHAOS: Nepopiram. Naopak s tebou i odkazovanym clankem bytostne souhlasim. I 4.5 depresi jsem si zazil a tu a tam si na ni vzpomenu. Jasne, abychom nejakou fazi mohli opustit, nejdrive v ni musime byt. Nelze ztratit co nemas:)

    Myslel jsem to tak, ze Russell smyslel (si myslim:)) tak, ze lze udelat dokonaly konzistentni uplny system kategorii, takovou sveho casu Teorii Vseho. Tak napsal Principia Mathematica, coz asi mel byt takovy krasny matematicky pokojicek pro panenky, utulny a uklizeny. Kde vsechno funguje, a kdyz chceme objevit vsechny matematicke pravdy, a potazmo vesmirne, tak staci pouzit logiku, aplikovat odvozovaci vzorce, atp. Presne jak pises, posedlost "hledáním ideálního, neměnného, složitého vzorce, ze kterého lze lineárně extrapolovat".

    Jiste, takoveto mechanisticke pojeti ma svoje misto na svete a Gödel racionalitu jako takovou nepoprel. (Mimochodem je vyse zminene "linearni mysleni" racionalni? Je "nelinearni mysleni" racionalni? Jevi se "nelinearni mysleni" linearne myslicimu jako racionalni? A to je ta sporna krasa co :) )

    Vyrokova logika je nepochybne dulezita a je dulezite ji zvladat. Gödel Russellovi racionalne vyvratil hlavne to, ze mechanisticka racionalita neni absolutni. Neni to odmitnuti racionality jako takove, ale jeji absolutni aplikace a egoisticke presvedceni, ze se vyrovna Bohu respektive odhali veskere pravdy ve vesmiru (ze je uplna). Nad systemem je vzdy system dalsi.

    V Logice 101 se uci, ze pokud formalni system obsahuje sporne axiomy, lze z nej pak dovodit vsechno (coz jsem tehdy chapal jako neco spatneho). Prakticky vzato, system, kde lze na zaklade barvy uterni stolice dovodit papezovo jmeno, je k nicemu. No jenze tohle mi presne vystalo jako omezeni, pri hledani smyslu zivota, Boha apod - beze sporu neni uplnost. Zni to banalne, ale ja bych se u toho rad jeste pozastavil resp. reformuloval: Uplnost neni uplna bez nejakeho rozporu. Kdyz clovek vyresi vsechny svoje rozpory, prestane byt uplnym. Resenim neni vyresit kazdy rozpor, ale uvedomovat si je a nektere prijmout.

    Ze by proto snad my lide jsme byli vyhnani z Raje, ze mame vnitrni rozpor, protoze mame potencial(!) uplnosti, protoze jsme byli stvoreni k obrazu Bozimu :) Nojo, snist jablko poznani a zacit poznavat sebe sama, to cloveka opravdu vyzene z raje detskych radovanek.

    Zastanci klasicke mechanisticke racionality (stage 4) se vzdycky tak krasne vztekaji, kdyz prijde na myslenkove systemy, ktere nelze racionalne dokazat ani vyvratit. Dupaji nozkama, protoze jim to proste nezapada do vlastniho systemu mysleni a tam ma prece zapadat vsechno. Respektive vsechno co tam nezapada je nechutne iracionalni. "Dokaz mi toho Boha, nejlip pomoci vyrokove logiky!".

    ----
    Mimochodem mne velice obohatilo a obohacuje tohle Wiki heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Doxastic_logic
    a zvlaste vtipny mi prijde nasledujici ekvivalent k nekterym STEM stage 4 lidem.

    Conceited reasoner:
    A conceited reasoner believes his or her beliefs are never inaccurate.

    A conceited reasoner with rationality of at least type 1 (see below) will necessarily lapse into inaccuracy.

    Type 1 reasoner: A type 1 reasoner has a complete knowledge of propositional logic i.e., he or she sooner or later believes every tautology (any proposition provable by truth tables). Also, his or her set of beliefs (past, present and future) is logically closed under modus ponens. If he or she ever believes p and believes p → q (p implies q) then he or she will (sooner or later) believe q.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHDRONE: Bertrand Russell byl přesto nesmírně zajímavá osobnost :-) a nezapomínej, že podle autora je dnes rozvinutí racionality možné jen u lidí s přírodovědně-technologickým zázemím, zatímco v humanitních vědách se podle něj tenhle most zhroutil (/přechod byl zablokován) pózéry na senior pozicích. takže pořád studium myšlení Bertranda Russella tě může vést k tomu (hypotetickému) "stage 5 cognition" (což nevím, co přesně má být, ale tu 4.5 depresi určitě můžu potvrdit...)

    já nevím, jestli i s navijákem žrát nějaké "číslování fází": není to málo meta-racionální, prostě si vývojové fáze osobnosti očíslovat? :-) není to v podstatě ironická parodie na přemíru kategorizace a různých statistických a matematických mimiker v sociálních vědách? nevím, já sám mám technické pozadí?

    co se té zmínky o Einsteinovi týče, ten jako filosof jen obrátil Kanta naruby a aplikoval ho na přírodní, nikoliv lidské/etické zákony: Kant zhruba řekl "představte si, jaké by to bylo, kdyby se všichni řídili stejnými zásadami jako vy" (v podstatě požadavek, který možná nastartoval dnešní míru virtualizací a simulací), zatímco Einstein řekl "představte si, že přírodní zákony, které pozorujete vy, musí platit i pro všechny ostatní pozorovatele" - což je v podstatě ten samý princip pozpátku.

    U toho Gödela nemyslím, že nějak "popřel racionalitu", ale spíš je to nějaká věc, která se týká jazyka matematiky, kterým se popisují abstraktní modely: podobnými věcmi se zabývali Alan Turing a Noam Chomský a pro lidi s programátorským zázemím (zejména teda "computer science" nebo česky informatika) to není vůbec nic překvapivého... prostě jde o to, že jazyky se nějak kategorizují podle toho, jak složitý mechanismus je potřeba k tomu, aby jim někdo porozumněl a Gödelův trik vlastně jen stál na začátku výzkumu tímhle směrem.. celá informatika a teorie komunikace a kybernetika... se začala rozvíjet až po Gödelovi... Shannon, Harry Nyquist, Von Neumann apod.... v podstatě věda 19.století po vzoru "své matematiky" byla posedlá hledáním ideálního, neměnného, složitého vzorce, ze kterého lze lineárně extrapolovat (a Einstein na konci téhle éry skutečně dodal "vzorec vzorců") ... jenže pak se to postupně přes informatiku a kybernetiku vypadlo směrem k nelinearitě: tzn. vytváříme dávno systémy, kde sebemenší změna vstupních parametrů může vést k naprosto odlišnému výsledku (na čemž je ale přiroda jako taková ovšem postavená)

    přejít od lineárních extrapolací ("stávající trendy budou trvat věčně") k nelineárnímu myšlení ale zase na druhou stranu není žádné "překonání racionality".... ta meta-racionalita by byla v podstatě jen připuštění si toho, že racionalita není nijak vyjímečná ani nadřazená funkce, do jisté míry jsou jí schopné simulovat i stroje a její nadužívání byl stav mysli typu "když mám v ruce kladivo, jeví se mi každý problém jako hřebík".
    ARCHDRONE
    ARCHDRONE --- ---
    XCHAOS: Proto si vazim Gödelova prinosu vic, nez Einsteinova. Gödel (stage 5) si v podstate racionalistou Bertrandem Russellem (stage 4) racionalne vytrel prdel:)

    Jeho vety o neuplnosti maji totiz potencial posunout jak zaryte racionalisty ve "stage 4" (a ano, zvlaste ty ze STEMu) do "stage 5", tak nihilisty zaryte ve "stage 4.5". Diky vcasnemu seznameni se s Gödelem pak faze 4.5 muze probehnout relativne rychle.

    A budu jeste radikalnejsi: Gödel je cesta k Bohu:)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    A bridge to meta-rationality vs. civilizational collapse | Meaningness
    http://meaningness.com/metablog/stem-fluidity-bridge
    AZONIPS
    AZONIPS --- ---
    Nakladatelství Oikumene prosí o podporu: http://www.oikoymenh.cz/klub-oikoymenh/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Kdyby nekoho zajimalo, tak tady je klub, zamerenej na praci Deleuze a Guattariho a jejich nohsledu .]
    [ New materialism — Machine oriented anti-structuralism ]
    FILIPPO
    FILIPPO --- ---
    IHAY: děkuju
    IHAY
    IHAY --- ---
    FILIPPO: myslím, že Fulka používá "abjekt". ale můžu to ověřit až v neděli :)
    FILIPPO
    FILIPPO --- ---
    milí lidé, rád bych se na vás obrátil s technickou otázkou, na kterou potřebuji rychle odpověď, snad je na to tohle ta správná diskuse: jak se do češtiny standartně překládá pojem "abject", tak jak ho používá julia kristeva? díky!
    BRETONEC
    BRETONEC --- ---
    Egon Gál a Kamil Fila na tému: Nekonajte, myslite (po filme S. Žižeka: The Pervert’s Guide to Ideology) http://1url.cz/yBo0
    BRETONEC
    BRETONEC --- ---
    Oprava linku: http://1url.cz/pBKN
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    BRETONEC: File not found
    BRETONEC
    BRETONEC --- ---
    Nadezhda Tolokonnikova of Pussy Riot's prison letters to Slavoj Žižek

    http://www.theguardian.com/.../2013/nov/15/pussy-riot-nadezhda-tolokonnikova-slavoj-zizek?CMP=twt_gu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    From Deleuze to LOLCats, the Story of the BuzzFeed Guy | Critical-Theory.com
    http://critical-theory.com/from-deleuze-to-lolcats-the-story-of-the-buzzfeed-guy/
    SALEM
    SALEM --- ---
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    nemá někdo česky a elektronicky "Příčiny a důvody pustých ostrovů", prosím?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Je docela dobře, že tady na NYXu jsem dostal v konferenci Marxismus ban, protože jsem spíš Marksista:
    Project MUSE - Why I am Not a Scientist (review)
    http://muse.jhu.edu/login?auth=0&type=summary&url=/journals/oral_history_review/v037/37.2.kohler.html
    Marks examines how scientific facts are a complex web of meaning, influenced by social, historical, and cultural contexts. Additionally, Marks contends that science has been traditionally accepted as a method of establishing certain truths about the universe and is therefore "a voice of authority and . . . a locus of cultural power" (xi).

    Doufám, že to půjde stáhnout přes torrent :-)
    HANOCRI
    HANOCRI --- ---
    XCHAOS: Jak myslíš, pak si můžeš přečíst český doslov :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HANOCRI: no, já ve většině případů radši čtu, než koukám na videa... ale v případě záznamů televizních diskuzí z doby, než jsem se narodil, možná udělám vyjímku...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam