• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  WHITESCORPIONietzsche & Schopenhauer - filosofujeme kladivem !
  Mluvim k vam, drazi bezverci, k vam kdoz lamete kridla andelum a hledate cestu, jak prekonati sama sebe ... zde neni trh, ani misto narku ! ... bodnete do vosiho hnizda, zde se filosofuje kladivem !
  WhiteScorpio

  Nastenka: Dilo Shopenhaurovo a Nietzscheho, Vase hodnotne prispevky Anketa: pojetim sveho zivota predstavuji spise ...

  Spratelene kluby:

  Martin Heidegger - bytnost, bytí, čas a nicotnění

  KLASICKÁ FILOSOFIE (od starověku po současnost)=náměty,otázky,debaty=

  ATEISMUS a nevíra v posmrtný život

  Křesťanství -- DEBATA a filosofování.

  SMRT

  rozbalit záhlaví
  CICHLASOMA
  CICHLASOMA --- ---
  JACOB: No ale já jsem přece neříkal, že je snadné Zarathustru chápáním "vyčerpat" (koho by ostatně napadlo o něco takového usilovat?! K čemu?! :) ). Ale odnést si z toho nějaké zajímavé věci a číst to s potěšením podle mě snadnější než u jiných spisů je.
  JACOB
  JACOB --- ---
  CICHLASOMA: No.. nerikam, ze nekdo k tomu nemuze mit lepsi pristup, ale neni to tak davno co jsem 6 let vkuse chodil na Nietzscheho seminare a nad jednim libovolnym aformismem Zarathustry jsme se vzdycky zasekli minimalne tech 90 minut - a presto si myslim, ze jsme tam nasli tak 1/3 toho, co tam Nietzsche vlastne vepsal.
  V bakalarce a diplomce jsem se Zarathustrovi take vyhnul - proste z neho mam respekt a myslim, ze kdybych se do toho pustil, jenom bych to zmrvil :)

  Kolega vzdycky rikaval, ze kniha "pro vsechny a pro nikoho" je prave svoji citelnou formu hrozne zradna, protoze dava pocit uspokojeni z pochopeni po prvnim i miliontem cteni. A pokazde to clovek pochopi jinak :)
  AZONIPS
  AZONIPS --- ---
  CICHLASOMA: A překvapivé je i to, že je nad "Mimo dobro a zlo". Na druhou stranu na mne osobně nejvíce ze všeho co jsem o N. četl zapůsobila právě poslední třetina Genealogie.
  CICHLASOMA
  CICHLASOMA --- ---
  AZONIPS: Jo, ta Genealogie morálky na 1. místě od Nietzsche mě taky dost překvapila. (Mně přijde Zarathustra taky zdaleka nejzajímavější a vlastně i nejčitelnější.)
  AZONIPS
  AZONIPS --- ---
  JACOB: Nicméně je to opravdu dle všeho od Nietzscheho i nejčtenější, protože právě tuto knihu vynesla na tak vysoké místo významně i ne přímo profi čtenářská popularita. A osobně mě pak překvapilo, že skončila v N. dílech až druhá.
  JACOB
  JACOB --- ---
  AZONIPS: vzdycky me dostane, kdyz mezi nejcasteji ctenyma knizkama najdu Tak Pravil Zarathustra ;)
  Osobne povazuju Zarathustru za suverenne nejtezsi text Nietscheho a mozna obecne vubec.
  AZONIPS
  AZONIPS --- ---
  Pro zajímavost, inspiraci či něčí rozptýlení sem dávám "žebříček v současnosti nejuznávanějších a nejoblíbenějších filozofických knih". Byl sestaven, aby pomohl z ještě jiného úhlu orientaci mladým začínajícím filosofům a byl stanoven na základě doporučení, žebříčků a hlasování řady profesionálů i amatérů a na základě doporučené četby řady univerzit, přičemž byla brána do úvahy oblast anglicky, francouzsky, německy, italsky, španělsky i česky mluvící.

  http://i.nyx.cz/files/00/00/12/63/1263303_9726340b64b040553262.pdf?name=Nej knihy filozofie.pdf
  VALADA
  VALADA --- ---
  proti zákonům:

  když umlčet chceš přírodu
  stroj zákonů dej do chodu
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  "...Učí se stále poctivěji hovořiti, ono já: a čím více se učí, tím více nalézá slov a poct pro tělo a zemi.
  Nové pýše mne naučilo mé já, a té pýše já učím lidi: aby nestrkali hlavu do písku nebeských věcí, nýbrž aby ji svobodně nesli, pozemskou svou hlavu, jež vytvoří smysl země!"
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  Jó, taky mi bylo patnáct. :) Gratuluju.
  LOBOOMF
  LOBOOMF --- ---
  Počtvrté v životě čtu Tak Pravil Zarathustra a je to zatím největší nářez kterej se mi stal, opět znova tudíž opakovaně jsem našel ten důvod proč tu vlastně jsem a to je dobře! Chtěl bych se stát tanečním mistrem! (zatím jsem pouze žák, ale to se časem zpraví X-) )
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Pokud tu nebylo, ale určitě jste viděli
  Když Nietzsche plakal / When Nietzsche Wept (2007) | ČSFD.cz
  http://www.csfd.cz/film/240394-kdyz-nietzsche-plakal/

  A sešly se mi tři Zarathustrové, tak kdyby někdo chtěl ...
  SEEKER
  SEEKER --- ---
  Díky, google už mě nakonec taky navedl.
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  Doby, kdy sem to uměl skoro zpaměti, jsou dávno ty tam, ale google navedl správným směrem. :)
  JACOB
  JACOB --- ---
  HAROLD: Solidni :) Jak te to napadlo / podle ceho jsi to poznal?
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  SEEKER: Jop, Poutník a jeho stín:

  Und es kommt vielleicht ein großer Tag, an welcher ein Volk, durch Kriege und Siege, durch die höchste Ausbildung der militärischen Ordnung und Intelligenz ausgezeichnet und gewöhnt, diesen Dingen die schwersten Opfer zu bringen, freiwillig ausruft: " wir zerbrechen das Schwert" – und sein gesamtes Heerwesen bis in seine letzten Fundamente zertrümmert.
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  To bude Lidské, příliš lidské.
  SEEKER
  SEEKER --- ---
  Měl bych takový oříšek pro větší Nietzschology, než jsem já. Překládám z angličtinu jednu spíše psychologicko-duchovní knihu, kde autor machruje znalostí Nietzscheho a dokonce cituje, bohužel nikoli ze zdroje, ale od někoho, kdo N. také citoval. Takže: poznáte někdo v angličtině, odkud tento úryvek pochází?

  "And perhaps the great day will come when a people, distinguished by wars and victories and by the highest development of a military order and intelligence, and accustomed to make the heaviest sacrifice for these things, will explain of its own free will, "We break the sword", and will smash its military establishment down to its lowest foundations."

  Je to ještě delší, ale nechce se mi to celé přepisovat, každopádně dík za tipy.
  YYUGH
  YYUGH --- ---
  Bohatství je jako mořská voda. Čím více se pije, tím je větší žízeň.
  Arthur Schopenhauer
  SAMWE
  SAMWE --- ---
  YYUGH: Goethe by to neřekl lépe! :)