ALISTAIR: Pokud budeš držet meč tak, jak je na obrázku, tak máš daleko menší páku pro práci s čepelí - zkus si to.
Nechce se mi mluvit o tom, co píše Lichtenauer nebo Talhoffer (o "fixních pravdách", jak říkáš) ale o praxi - s rukama takhle blízko nemáš s mečem žádnou obratnost..
Mít takovýhle tvar hlavice a přitom nevyužít celou délku jílce je zbytečné plýtvání silou, protože ta může být větší.
Co se změn poloh rukou na zbrani týče: podívej se na tu polohu zbraně.
Podívej se na styl hlavice. Na délku příčky, která nedovolí velký pohyb předloktím pravé ruky směrem k čepeli; pravá ruka by potřebovala větší volnost od levé ruky, která jí brání v pohybu na druhé straně.
Držet to takhle je nelogické a krkolomné.
Nevím jakou hlavici myslel Lichtenauer, když řekl že na ní nemá ruka být. Dovedu si takovou zbraň představit, ale tohle není ten případ.
Tužku taky můžeš držet všelijak, ale ve chvíli kdy chceš začít psát je prostě nejlepší určité držení.
Stejně tak se sekerou - taky ji nedržíš oběma rukama hned pod tím železem (leda bys ji chtěl topůrkem zabodnout do země).
Dost mě překvapuje, co říkáš, a že vytahuješ "manuskripty", místo abys mluvil z vlastní zkušenosti - pokud si pamatuju, tak jsi taky šermoval; minimálně nějakou dobu u CK.
Zdroj mých vědomostí (minimálně těch špatných) jsem já sám, moje tělo a můj tréning, pokud to chceš kritizovat.
Vezmi si do ruky meč a zkus tyhle dvě polohy rukou. A potom řekni, kdy byl pohyb mečem obratnější.
(A potom znovu zkus zvážit můj level, protože polohy těla jsou mé celoživotní studium.
Co se poloh těla týče, mohl bych na tom obrázku kritizovat i u postavy v červeném postavení hlavy vzhledem k tělu; má otočenou hlavu doleva skoro o 90°, ale ani náznak otočení v ramenou a hrudníku, a to dokáže jen málokdo aniž by to úmyslně zamýšlel. Spíš se otočí člověk plynule větší částí páteře než jen krkem - takhle je to nepřirozené a nepohodlné. Zkuste si to.)
.