• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBLego - stavebnice pro vsechny generace
    VACA
    VACA --- ---
    Jinak teda když sem se tu zase ukázal. Musim na sebe prásknout že přez všechny moje ambice, letos sem se k legu prakticky vubec nedostal. Ani jsem nebyl sto rozebrat to rypadlo a ostatní modely. Prostě looser.
    Ale jak se pomaličku na obzoru rýsuje podzim a hlavně zima, tak cejtim že to zase přichází:)
    VACA
    VACA --- ---
    JAKOUBEK: Imho nejlepsi mas koupit sadu nabijecich AA akku s nabijeckou. Dneska to neni nak zasadne drahy...
    Model tak vysvobodis od kabelu..

    Jedina nevyhoda akku je, ze maj 1,2V, takze to cely je "lenivější" nez s jednorazovejma AA, nebo tim sitovym napajecem...
    VACA
    VACA --- ---
    KAERO: Ale tak ze neni bych uplne netvrdil.
    Mel jsem na mysli tenhle ovladac:

    BrickLink - Part 2868b : Lego Electric, Train Speed Regulator 9V [Electric, Train] - BrickLink Reference Catalog
    https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=2868b&idColor=11#T=C&C=11

    V kombinaci s touhke redukci

    https://shop.lego.com/en-US/LEGO-Power-Functions-Extension-Wire-8886

    Napojis soucasny PF. Na teh velkejch kulicko-drahach to tak maj ve vetsine pripadu.

    Ale je to jen "jedno-kanal"..

    Ale to je AA powerbox s nabastlenym adapterem taky. Tohle ma aspon nejaky proporcionalninovladani, ne jen 1/0.

    Muzes pouzit iR kontrolery, ale to trochu postrada smysl s battery boxem na kabelu. A tady by sly pouzit taky za tou redukci, kdyz to nechas na plnej vykon...

    Samozrejme ale nejmin nakladny reseni je zbastlit AA bbox.. Otazka je jak malej potomek je, jestli ty svorky by nemohl experimentaci privest do zkratu. A jestli chces bejt striktne pure-Lego :)





    KAERO
    KAERO --- ---
    JAKOUBEK: sitove napajeni neni. reseni je koupit zdroj 6*1.5 = 9 V a pripojit ho do baterioveho boxu natvrdo (s krokosvorkama ani nemusis pajet).
    VACA
    VACA --- ---
    JAKOUBEK: Osobne ja o nicem podobnym v soucasnosti nevim.

    Snad jen starsi generace vlacku, ty meli sitovej napalec, prez ovladac, a bylo to napojeny na zelezny koleje. Ale to uz je historie...
    Pokud ale dobre vzpominam, tak na ten sitovej ovladac slo pripojit i v ty dobe bezny lego napajeci kabely od motorů... Ale cely to je uz starej standart, stary motory apod..
    Ale myslim ze existovala redukce z toho starsiho snandartu na ty dnes bezny PF..

    Jinak by asi nemel bejt problem upravit obycejnej AA baterry box, nabastlit na neho sitovej napajec s adekvatnim napetim... Ale to nevim jestli chces :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Ahoj. Zkusím lama dotaz. Nevíte, zda se dělají pro Lego motory, které by se daly napájet ze sítě přes adapter? Pořád narážím na ty jejich bateriové boxy nebo max. rechargable batery box. Nicméně verzi, že bych měl motor napájený přes adapter bez nutnosti kupovat a dobíjet baterky, jsem nikde nenašel.

    Jsem začátečník. Je to pro syna. Pokud se ptám moc blbě, omlouvám se. Klidně mě někam přesměrujte. Díky.
    VACA
    VACA --- ---
    KAERO: Jj, se vsim souhlasim. Vsak jsem taky poznamenal ze ty "on top" konektory mi prijdou lepsi. Stackovani sem si trochu myslel ze vy vyresili ty redukce, kdyby byly.. Ale furt by byly jen dva kanaly. Pravda..

    Me jen prislo jakoby dobra zprava, ze vubec udelali ten krok k BT rozhrani..

    Ale ten pneumatickej prepinac mi udelal vazne radost. Ja mam pro ty pneumatics slabost.. :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    VACA: co jsem se koukal na ten ovladac a nove konektory, prijde mi to jako krok zpet. podivej se treba na sarielova videa.

    nemoznost napojit vice svetel nebo motoru na jeden vystup ovladani je uplne krize. se stavajicima mam nakladak, predni svetla nahore, dole,zadni to same, 8 ledek, a vsechno rizene jednim vystupem - zapnout/vypnout svetla. s novym systemem bych na tohle potreboval dve ovladaci krabicky, protoze kazda krabicka ma jen dva porty. fuj. zlaty sbrick ma 4 porty. kdyz k tomu chci svetla vzadu, rizeni, pohon a nejakou funkci, tak model bude plny ridicich krabicek? ble.

    vzdycky me zarazi, kdyz nejaka velka firma se nedokaze podivat okolo co je dobre a vyrobi svuj vlastni bazmek, ktery je nahouby. stacilo se podivat na sbrick, buwizz... takhle mi to prijde ze proste chteji aby si vsichni koupili vic ovladacich krabicek. chapu proc nove konektory, aby bylo treba automaticke rozpoznavani motor/senzor, ale to uz prumysl treba ma taky pomoci sbernic jako i2c, onewire atd.

    a to jsem nezminil ze zvuky v novem lego systemu generuje ovladaci mobil. jezdis s autem na dalkove ovladani, a motor ti zni z mobilu v ruce? ti fuj. treba JKBrickworks zkousel na kickstarteru uspet s PFx, ktere mely malinkate reproduktory. v tech videich to vypada uzasne. mel proste prijit manazer lego, rict tady mate prachy a dejte nam licenci.

    pripada mi to stejne jako mikrosoft, adobe, pripadne z meho oboru nektere firmy (MI). hromada dobrych reseni na trhu, ale ne mrkvosoft si razi vlastni cestu, a obvykle casem zadre. ale treba opacny priklad - jista firma (fluke) to delaji tak, ze kdyz nekdo neco dobreho vyvine, tak se nesnazi vyvinout vlastni, ale proste to koupi a prodavaji pod vlastni znackou. no a prekvapive v oboru jsou nejvetsi na trhu, a je radost jejich pristroje pouzivat.

    tak sorry za ten vylev.
    VACA
    VACA --- ---
    tyjo, pro vás možná žádný novinky. Ale teprva jsem zaregistroval nějaký nový elementy, u elektriky by se mi až chtělo říct novej "milestone" :)

    Jsou nový "powered up" funcions. Zatim teda jenom pro vlaky.. ALE! lego přišlo se rozhraním pro smartfouny/tablety! Konečně!

    https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=28738c01&idColor=1#T=C&C=1

    ale i ten ovladač by nemusel bejt uplně marnej:
    https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=28739c01&idColor=1#T=C&C=1

    Podle všeho má ovládání +/- v krocích, ale zárověň jsou oba ještě otočný...

    Jen nevim jestli ten konektor je uplně nějšťastnější řešení... Připojení "on top" mi přijde lepší, a "legovější" než-li zásuvka z boku...

    Tak teď už jenom aby přišly s nějakou redukcí na stávající power functions (pokud je to možné, -je to možné?)
    A nějakym lepšim powerpackem než na AAA baterky, kterej by byl použitelnej pro technic...

    Pak je tu novej pneumatickej element:


    BrickLink - Part bb874 : Lego Pneumatic Switch with Pin Holes and Axle Hole [Pneumatic] - BrickLink Reference Catalog
    https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=bb874&idColor=86#T=C&C=86

    Vypadá velmi zajímavě. Vyvedení hadic spodem mi přijde praktický, celý to tak zabere šíři 1 stud.. Ale i ten vstup pro axle... To přímo svádí ke kombinaci s power functions. Bohužel však, jak jsem se dozvěděl "otáčka" mezi krajníma polohama není celejch 90°, takže třeba servo by se trápilo při propojení napřímo... Ale i tak to vypadá jako dobrá featura. Jsem zvědavej jestli Lego přijde s nějakym sofistikovanějšim využitím tý axle...

    Pak je taky nová, chtělo by se mi říci "reinforced" pumpa. Má jakoby zpeněný oba konce...
    Doufám že můj pocit, že maj v Lego plány pneumatiku ještě nějak rozvinout/nakombinovat s PF neni mylnej :)

    Pak taky v tom bugatty setu je nějakej disk kterej svoji rotací dokáže posouvat spojky v gearboxech... Plus nový převodový kolo se spojkou...

    KAERO
    KAERO --- ---
    Byl jsem ted v RISE, coz je svedsky metrologicky institut (ne od pocasi, ale od metru), a fotil jsem si pekne Kibblovy vahy z lega - normalne to je superpresny system na odvozeni kilogramu od planckovy konstanty s presnosti 10^-10, pokud je z lega tak ma presnost 10^-2 (1%). nadherna vyukova pomucka. puvodne to vymyslel NIST, viz video niz:







    How to Build Your NIST D.I.Y. Watt Balance
    https://www.youtube.com/watch?v=oST_krdqLPQ
    KAERO
    KAERO --- ---
    SHMADE: aaa, motory jsem zapomnel!
    SHMADE
    SHMADE --- ---
    KAERO: Kilo Lega za 40 korun mi přijde dost levný, co jsem teď koukal, tak je to spíš od € 30, nebo u nás jsem viděl od 500,- ,ale jasně i tak je to pořád zanedbatelné a když si to vylisujou sami, tak je to ještě větší prd. Zároveň jsme netušil, že je to auto stojí 60 míčů, tipoval jsem si 20 a to by to pak možná sedělo... :)

    Co jsem tak spočítal, tak pro zajímavost, motory pro pohon, pokud jich je opravdu 2700 by v českých maloobchodních cenách vyšli na 1 365 000,-
    KAERO
    KAERO --- ---
    SHMADE: hm, zajimava otazka. dle obrazku na tom stravili 13438 clovekohodin, coz jen tohle pri platech rekneme 1000 Kc/h (hadam, mozna maji mensi platy ale jeste odvody statu) dela 13 milionu. No a cenu kostek netusim, ale na ebay se prodava kilo lego kostek tak za 40 Kc, coz pri hmotnosti auta 1500 kg dela celkem zanedbatelnych 60 tisic, a to je druhotny trh, v tovarne si to beztak vyrobi hodne levne. Pak ocelovy ram, baterie, porad zanedbatelne vzhledem k cene lidi.

    Bugatti chiron podle googlu stoji v zakladu 62 milionu. Takze hadam ze lego chiron stoji tak petinu toho co opravdovy. Ovsem pravych chironu uz jezdi po svete hromada, kdezto lego chiron je jediny, takze cena je nesrovnatelna :)

    Samozrejme pri seriove vyrobe lego chironu by se rozpustily naklady na vyvoj, takze cena by mohla rapidne klesat. Podle povidani v obrazcich meli na planovani cca 6 mesicu a na stavbu a testy taky 6 mesicu, takze by cena mohla klesnout az pod polovinu. Lego chiron za 6 mega, no neberte to!
    SHMADE
    SHMADE --- ---
    KAERO: Jojo, občas používám v místech, kde jsou ozubený kola hodně namáhaný a praskaly by.

    Jinak si myslim, že ten Technic Chiron bude stát možná víc, než ten opravdovej. :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO: mimochodem to je dobry napad pouzit dve sady ozubenych kol na jedne ose. treba se nebudou tak opotrebovavat. ale treni zase bude vetsi. no tak nevim...
    KAERO
    KAERO --- ---
    ADDALBERT: nasel jsem i dalsi info. on je to vlastne elektromobil! viz tahle fotka:


    tady je hodne informaci:
    LEGO built a life-size Technic Bugatti Chiron that actually drives [News] | The Brothers Brick | The Brothers Brick
    https://www.brothers-brick.com/...uilt-a-life-size-technic-bugatti-chiron-that-actually-drives-news/
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LEGO stavitel Jan Černý z Chvaletic se zabývá stavbami modulárních domů dle skutečných předloh. Pan stavitel hledá inspiraci především v Hradci Králové a je zajímavé, že si vybírá stavby, ke kterým má určitý citový vztah či se mu líbí jejich architektura.
    Na obrázcích můžete zhlédnout budovu Hlavního nádraží v Hradci Králové, a to i její interier!






    NOIK
    NOIK --- ---
    se synem jsme dělali trezor, taková blbůstka, ale mělo to úspěch:)



    How to build a working Lego Combination Safe
    https://www.youtube.com/watch?v=OjDKSWCrWeU
    KANAREK1
    KANAREK1 --- ---
    TEAPACK: je tam. Tu budu kupovat při příštím hledání kostek :) Každopádně najít ty šikmé žluté kostky na střechu je nejtěžší. Myslel jsem, že budou všude :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam