JESTEDMAN: Mezinárodní sběratelé vysoko cení tzv. marble bricks - velmi vzácně se stane, že není dokonale vyčištěná tryska po předchozí barvě a vznikne pár kostiček s unikátním vzorkem kombinovaných plastů. Ale jsou opravdu velmi vzácné.
U některých barev se čas od času stane, že se ven dostanou kostky ze směsi, která příliš rychle křehne - asi jde o chemické komplikace u konkrétních barev, protože se to objevuje u konkrétních odstínů - co si pamatuji, tak občas je problém s dark red a většími strukturami z redish brown.
Za pět let, co se legu věnuji intenzivně jsem zaslechl jednou, že někdo měl kostičku, která neměla dostatek plastu ve formě a ihned to vyreklamovali.
JESTEDMAN: Co se týče barevné stálosti, tak už před třiceti lety byl problém se žloutnutím bílé a (staré) šedivé. Když se lidé podivovali tomu, že kostky ze stejné sady žloutnou různě, tak někdo dohledal, že je to tím, že už desítky let se do granulátu přidává příměs z recyklovaných kostek - a právě ty tam zanáší náhodné množství chemických změn struktury, které postupně vyplouvají napovrch, čímž kostka žloutne.
U průhledných kostek je problém v tom, že po mnoha letech jsou zakalené - což je dáno i tím, že jsou z jiného plastu oproti klasickým kostkám.
Nicméně tohle všechno, co jsem vypsal se prostě musí projevit při každé výrobě kostek a lidi, kteří plastům rozumí stále říkají, že LEGO patří mezi výrobce nejkvalitnějších termoplastů vůbec - což ovšem velké části českých AFOLů, jak čtu fórum Kostky.org, vůbec nebrání v nadávání na upadající kvalitu kostek :-D