• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELIDORKalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    70 let BBC World Service
    http://www.bbc.co.uk/czech/specials/934_bbc_history/
    Británie vstoupila do mezinárodní války rozhlasových vysílaček relativně pozdě.

    Ačkoli Marconi uskutečnil jeden z prvních experimentů s rádiem vůbec v těsné blízkosti dnešního Bush Housu (v budově divadla, která byla od té doby zbourána), teprve roku 1922 ustavila skupina komerčních firem rozhlasovou společnost British Broadcasting Company (BBC) s ručením omezeným.

    "Prostřednictvím jednoho ze zázraků moderní techniky mám nyní možnost promluvit ke všem svým lidem v Britské říši."
    Vánoční poselství krále Jiřího V. v roce 1932 bylo jednou z prvních důležitých událostí nově vzniklé Empire Service.

    Od září 1938 začala BBC vysílat také německy, italsky a francouzsky. Tou dobou už Moskva vysílala svou propagandu česky pět let; pomalu začala válka rušiček; Británie však nikdy žádné vysílání nerušila.

    23. srpna 1939 uzavřel Sovětský svaz smlouvu o neútočení s Německem, 1. září německá armáda zaútočila na Polsko, a východní území začal krátce nato obsazovat Sovětský svaz. Dne 3. září vyhlásila Británie válku Německu, 6. září přečetl na BBC v češtině prohlášení opozičních labouristů bývalý mezinárodní zástupce čs. sociální demokracie Josef Kosina:

    "Neklesejte na mysli, vydržte novou vlnu násilí a zůstaňte věrni odkazu velkého Tomáše Masaryka. Neopouštějte prapor, který v naší svobodné zemi vztyčil prezident Eduard Beneš se svými spolupracovníky. Hodina vašeho osvobození se blíží. Vaše tragédie otevřela světu oči a svět je povinen napravit křivdu, která se vám stala. Anglická Labouristická strana přijala zásadu obnovení Československa a svobody československého státu."

    O dva dny později začala BBC vysílat v češtině pravidelně. Zpočátku 15 minut denně, ale koncem roku 1939 už BBC vysílala česky (a nepravidelně i slovensky) třikrát denně po patnácti minutách. ...
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    V Řecku objeven zlatý šperk starý šest a půl tisíce let
    http://www.ceskenoviny.cz/magazin/zajimavosti/index_view.php?id=173349

    Plochý tepaný šperk, který sloužil jako přívěšek, má podobu kruhu o průměru kolem čtyř centimetrů. Zatím se podařilo v Řecku nalézt jen tři podobné skvosty.
    V době kolem roku 4500 před naším letopočtem, kdy byl šperk vyroben, existovala na území nynějšího Řecka pouze neolitická zemědělská osídlení, která se postupně sdružovala do sociálně rozvrstvených obchodních středisek, kde už lidé ovládali práci s kovem.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Sláva Krtečka začala zakopnutím o hromádku
    http://www.ceskenoviny.cz/magazin/film/index_view.php?id=173683


    Nebýt jedné krtčí hromádky, svět by možná přišel o jednu z nejmilejších kreslených postaviček. Ale dopadlo to dobře a malý nemotora s červeným nosem a třemi chlupy na hlavě vzal dětská srdce útokem. Bez Krtka se dnes neobejdou děti na celém světě včetně Číny či Japonska.

    Krtkovi bude letos padesát let a jeho autorovi v úterý osmdesát pět.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    ne zcela sem tento clanek patri, ale bylo by mi lito na nej neupozornit

    Také opice mají "policii"
    http://digiweb.ihned.cz/?s1=i&s2=0&s3=6&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[area_id]=10072150&article[id]=17796430&p=i06000_d

    Vědci dokazují, že bezpečnostní složky nejsou lidským vynálezem. Také v opičích tlupách vystupují jedinci, kteří udržují pořádek a tlumí konflikty mezi členy skupiny. Neboli - počínají si jako strážníci.

    Jsou to opice stojící na špičce hierarchie v tlupě. Ale na rozdíl od jiných zvířat si nehlídají pouze vlastní zájmy (i když samozřejmě na sebe třeba při dělení potravy nezapomenou). Zasahují při konfliktech mezi níže postavenými opicemi, a zdá se, že tak dělají, aniž by někomu stranily.

    .. když "strážníci" zmizeli, poměry v tlupě se okamžitě změnily. Zvířata si navzájem méně probírala srst, méně si hrála s jinými, skupina se rozdělila na menší, vzájemně ostražité partičky. A hlavně - výrazně se zvýšilo agresívní chování.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Ničivý výbuch sopky Krakatoa ochladil v roce 1883 oceány
    http://www.ceskenoviny.cz/magazin/zajimavosti/index_view.php?id=172013

    Obrovský výbuch indonéské sopky Krakatoa v roce 1883, při němž vulkán vymrštil do ovzduší 25.000 metrů krychlových kamení a popela, ochladil světové oceány. V jeho důsledku pokleslo na několik dalších desetiletí zvyšování hladiny moří.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Inventura vědeckého roku

    I svět vědy bilancuje rok 2005. Těžko říci, který z vědeckých počinů byl vloni nejdůležitější. Všeobecně stojí v žebříčcích významu nejvýše úspěšné naklonování psa, přistání sondy Huygens na Saturnově měsíci Titanu, klon prvního lidského embrya a rozluštění genetických kódů psa a šimpanze. Inventura roku 2005 vyznívá pro vědce příznivě.

    LEDEN
    6. 1. Egyptští vědci vytvořili s pomocí počítače vůbec první podobu tváře někdejšího vládce Egypta, faraona Tutanchamona.
    12. 1. Byla vypuštěna sonda Deep Impact, jejíž modul se 4. července srazil s kometou Tempel 1.
    13. 1. Paleontologové našli při vykopávkách v severovýchodní Číně fosilii 130 milionů let starého savce, který měl v žaludku mladého dinosaura. Tento objev zcela převrátil dosavadní představy o tom, že savci oné doby byli všichni velmi malí a živili se hlavně hmyzem.
    14. 1. Evropská sonda Cassini-Huygens po sedmileté cestě vesmírem přistála na Titanu, měsíci planety Saturn. Sonda Huygens na Zem předala vědecká data a zveřejnila snímky z povrchu Titanu.
    18. 1. V jihofrancouzském Toulouse bylo oficiálně předvedeno největší dopravní letadlo světa Airbus 380.
    20. 1. Bylo oznámeno, že se vědcům v ústavu v Los Alamos podařilo vyrobit jednovrstvé uhlíkové nanovlákno dlouhé celých 40 milimetrů. Podle odborníků jde o přelom.
    26. 1. Evropská sonda SMART-1 zaslala první podrobné fotografie povrchu Měsíce.

    ÚNOR
    5. 2. Byl oznámen objev spinového Hallova jevu v polovodičovém čipu s několik nanometrů tenkou vodivou vrstvou, který může otevřít nové možnosti v mikroelektronice. Na objevu se podílel i český fyzik Tomáš Jungwirth.
    7. 2. Americký Národní úřadu pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že bude pokračovat v průzkumu vesmíru pomocí robotů i kosmonautů, bude vyvíjet nové kosmické plavidlo a že nevyšle do vesmíru misi, která by prodloužila životnost Hubbleova vesmírného teleskopu do roku 2010.
    12. 2. Evropská raketa Ariane 5 umístila na oběžnou dráhu dva satelity, jeden telekomunikační a jeden vědecký.
    16. 2. Bylo oznámeno, že dva nálezy lebek člověka druhu Homo sapiens, které byly objeveny v roce 1967 v Etiopii, jsou staré zhruba 195 000 let. Jde tak o nejstarší známé lidské pozůstatky moderního člověka. Dosud paleontologové jejich stáří odhadovali na 130 000 let.
    23. 2. Astronomové objevili galaxii VIRGOHI21, která je tvořena téměř výlučně z takzvané skryté hmoty.

    BŘEZEN
    3. 3. Americký dobrodruh Steve Fossett se svým ultralehkým letounem GlobalFlyer Virgin Atlantic završil po 67 hodinách letu rekordní oblet planety bez mezipřistání či dočerpání paliva.
    18. 3. Mezinárodní vědecký tým uveřejnil první obsáhlou analýzu ženského chromozomu X. Nové poznatky mají umožnit hlubší pohled na vývoj dědičných nemocí, na evoluci pohlavních chromozomů a také na genetický rozdíl mezi mužem a ženou.
    24. 3. Akademický sněm zvolil novým předsedou Akademie věd ČR ředitele Ústavu molekulární genetiky Václava Pačese.

    DUBEN
    16. 4. Byl oznámen objev českých vědců kolem Jiřího Bartka z dánského centra pro výzkum rakoviny, kteří odhalili mechanismy, kterými se buňky lidského těla brání proti rakovinnému bujení.
    19. 4. Výjimečnou operaci – transplantaci srdce, jater a ledvin současně jednomu příjemci – provedli brněnští lékaři. Dostali se tím na špičku evropské medicíny, která takto komplexní a rozsáhlý chirurgický výkon dosud neznala.

    KVĚTEN
    3. 5. Australští vědci oznámili, že se jim prý podařilo vyvinout neprolomitelný informační kód, který zastaví hackery. K objevu posloužila mikrovlnná trouba, diamant a optické kabely.
    18. 5. Nejstarší moderní Evropané žili před 31 000 lety na území dnešní České republiky. K tomuto závěru dospěl tým rakouských a amerických vědců na základě prvního přímého určení stáří kostí pocházejících z Mladečských jeskyní nedaleko Litovle na Olomoucku.
    19. 5. Jihokorejští vědci dokázali vyprodukovat první linie kmenových buněk získaných z klonovaných zárodků.
    20. 5. Vědecký tým univerzity v anglickém Newcastlu oznámil, že naklonoval první lidské embryo s cílem vytvořit léčebné prostředky pro léčbu degenerativních nemocí, jako jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
    25. 5. Po 28 letech strávených cestou vesmírem dosáhla americká sonda Voyager-1 hranic sluneční soustavy.

    ČERVEN
    3. 6. Archeologové objevili na dvoře domů v centru Prahy keramickou nádobu, v níž bylo velké množství drobných stříbrných mincí. Podle odborníků je nález unikátní.
    4. 6. Týmu archeologů se v egyptském komplexu v Luxoru podařilo objevit sochu faraona Neferhotepa I. v životní velikosti, který v Egyptě vládl v 17. století před naším letopočtem.
    8. 6. Evropská sonda Mars Express zpozorovala „polární“ záři na Marsu. Tento jev zatím vědci zaznamenali pouze u planet s vlastním magnetickým polem.
    21. 6. Nezdařilo se vypuštění „sluneční plachetnice“ Cosmos 1, která se měla pokusit o kontrolovaný kosmický let pouze s využitím slunečního pohonu, protože krátce po startu selhal motor nosné rakety.
    28. 6. Francie zvítězila v déle než ročním soupeření s Japonskem o umístění prvního reaktoru pro jadernou fúzi na světě. Experimentální reaktor se začne stavět na jaře v jihofrancouzském Cadarache.

    ČERVENEC
    8. 7. Vzácná soška starověkého thráckého hrdiny Orfea byla nalezena v Bulharsku nedaleko místa, kde archeologové nalezli také hrdinův symbolický hrob.
    26. 7. Raketoplán Discovery odstartoval do vesmíru, čímž byly obnoveny lety raketoplánů pozastavené po havárii Columbie v únoru 2003. Přistál 9. srpna na Edwardsově základně v Kalifornii.

    SRPEN
    3. 8. Jihokorejští vědci klonovali jako vůbec první na světě psa. Psí klon afghánského chrta se jmenoval Snuppy.
    10. 8. Byl zveřejněn objev amerických biologů ze Stanfordovy univerzity, podle kterého by mohly nemocné s cukrovkou uzdravit nervové buňky. Vědci totiž donutili buňky odebrané z mozku produkovat lidský inzulin.
    12. 8. Do vesmíru byla vypuštěna sonda Mars Reconnaissance Arbiter (MRO), jejímž hlavním úkolem má být vyhledání nejvhodnějších míst pro budoucí přistání robotů a posléze i lidí na Marsu. l Mezinárodní tým vědců z USA oznámil dokončení genetické mapy rýže.
    23. 8. Kmenové buňky by bylo možné podle vědců z Harvardovy univerzity získávat i bez toho, aniž by k tomu byla využívána lidská embrya.
    31. 8. Zcela byl rozluštěn genetický kód šimpanze, který má nejblíže ke genomu člověka. Mezinárodní tým badatelů ze srovnání obou genomů zjistil, že se zcela shodují v 96 procentech. l Ve věku 96 let zemřel v Londýně nositel Nobelovy ceny za mír, světově proslulý fyzik Joseph Rotblat.

    ZÁŘÍ
    Nebyla ohlášena žádná významná vědecká událost.

    ŘÍJEN
    1. 10. Do vesmíru odletěl historicky třetí vesmírný „turista“, devětapadesátiletý americký milionář a vědec Gregory Olsen. Na Zem se vrátil 11. října.
    3. 10. Nobelova cena za fyziologii a lékařství byla přiřčena Australanům Barrymu Marshallovi a Robinu Warrenovi za výzkum bakterií a jejich vlivu na žaludeční choroby. l Xena, kterou astronomové označili za možnou desátou planetu naší sluneční soustavy, má možná svůj vlastní měsíc. Malé temné oběžnici její objevitelé dali jméno Gabrielle.
    4. 10. Američané Roy Glauber a John Hall a Němec Theodor Hänsch byli deklarováni jako držitelé Nobelovy ceny za fyziku za objevy v oblasti optiky.
    5. 10. Američané Robert Grubbs a Richard Schrock a Francouz Yves Chauvin se stali laureáty Nobelovy ceny za chemii za objevy v oblasti organické chemie. l Americkým vědcům se podařilo rekonstruovat virus španělské chřipky, která v letech 1918-19 zabila 50 milionů lidí. Mutace viru španělské chřipky jsou přitom nápadně podobné mutacím vyskytujícím se ve virech ptačí chřipky.
    12. 10. Čína vyslala do vesmíru svou druhou kosmickou loď s lidskou posádkou. Na palubě lodi Šen-čou 6 byli dva kosmonauti. Raketa přistála 16. října.

    LISTOPAD
    3. 11. Polští archeologové objevili hrobku s tělesnými ostatky slavného astronoma Mikuláše Koperníka. Nachází se v katedrále ve městě Frombork na severu Polska u Baltského moře.
    9. 11. Do vesmíru odletěla evropská sonda Venus Express, která by měla od jara 2006 více než rok obíhat kolem Venuše.
    27. 11. První transplantaci části obličeje v dějinách medicíny provedli francouzští chirurgové ve městě Amiens.

    PROSINEC
    7. 12. Odborníci ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) oznámili, že v hustých pralesích ve vnitrozemí Bornea objevili neznámého savce, „něco mezi kočkou a liškou“. l Vědci v časopisu Nature oznámili, že rozluštili genetický kód psa. Šlo o pátého savce (po člověku, šimpanzovi, myši a kryse), jehož genetický materiál vědci kompletně dešifrovali.

    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    J. G. Mendel (*1822 - †1884); objevitel základů genetiky
    http://www.mendelu.cz/o-univerzite/mendel.html
    V roce 1856 Mendel zahájil své experimenty s křížením rostlin (s hrachem) a roku 1862 zahájil meteorologická pozorování pro Meteorologický ústav ve Vídni. Meteorologická pozorování prováděl s velikou přesností až téměř do konce svého života.

    V roce 1863 ukončil pokusy s hrachem (Pisum) a dne 8. února 1865 přednesl na zasedání Přírodovědného spolku v Brně, devět let po Darwinově knize "O původu druhů", první část své teorie přenosu dědičných jednotek a 8. března druhou část o své klasické práci. V roce 1866 vyšla jeho práce Versuche über Pflanzen-Hybriden.

    Roku 1868 byl zvolen za opata a preláta augustiniánského kláštera v Brně.

    .... velmi pekne sepsany zivotopis tohoto genia
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Čínské domácnosti nyní chovají přes 300 milionů psů a koček. Mnozí přitom zvířata po čase odhodí.

    PEKING Čína za pár dnů oslaví rok psa. Ochránci zvířat se proto obávají, že mnozí Číňané si budou chtít pořídit psa domů a následně se ho budou zbavovat jako nežádoucího břemene. Podle ochránců tak hrozí, že se tato nechtěná zvířata dostanou do rukou podnikavců, kteří je prodávají restauracím.
    Problém je v tom, že mnozí Číňané věří, že zvířecí maso jim pomůže k utužení či zlepšení jejich zdravotního stavu, takže po psech je poptávka. O psím masu se mimo jiné traduje, že pomáhá před nachlazením. Říše středu přitom v posledních letech prosperity zažila velký boom v obchodování se psy a kočkami. Za Mao Ce-tunga bylo vlastnění těchto zvířat zakázáno s tím, že se jedná o buržoazní přežitek. V roce 2004 počet domácích mazlíčků v čínských rodinách odhadem stoupl na 300 milionů, což například od roku 1999 značí nárůst o 20 procent. S počátkem roku psa se očekávají ještě vyšší procenta.

    Medvědí žluč

    Čína je nicméně neblaze proslulá i týráním jiných zvířat. V médiích se často objevují články ohledně takzvaných "medvědích klecí". Britská organizace, jež nese název Světové společenství pro ochranu zvířat (WSPA), například tvrdí, že v klecích jsou drženi tisíce medvědů, kteří jsou využíváni pro čínskou medicínu.
    V případě medvěda se jedná o jeho žluč, která se využívá jako přísada do mastí, šamponů nebo například očních kapek. WSPA tvrdí, že Čína ročně produkuje na 7000 kilogramů medvědí žluče. "Tisíce medvědů jsou drženy v katastrofálních podmínkách na stovkách farem," píší experti WSPA s tím, že velikost klecí je nejmenší možná. Medvědi se ve svém zajetí nemohou ani postavit.
    Jejich žluč mají přitom podle WSPA odebírat z žaludků pomocí speciálních tub nekvalifikovaní lidé.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Čínský nový rok nebude rokem pod psa

    Západ považuje psa za nejlepšího přítele člověka, v čínské astrologii je znamení psa méně jednoznačné. Zítra začíná čínský Nový rok neboli Svátky jara (čchun-ťie). Jako vždy po kohoutovi zavládne po 12 letech opět pes. Rok ve znamení psa by měl být podle astrologů velmi dobrý.

    Lidé narození v roce psa jsou prý věrní, čestní a šlechetní, s pevnými morálními zásadami. Umí udržet tajemství. Přesto má toto znamení problémy s důvěrou k ostatním a tendenci vidět problémy černobíle. Pes může být tvrdohlavý a trochu sobecký. Vládne ostrým jazykem, kterým umí vášnivě hájit svá rozhodnutí. Od přírody je pes idealista, občas se ale promění v cynika, zmítaného pochybnostmi či úzkostmi. O majetek se příliš nestará, přesto nemívá problémy s financemi. Bývá dobrý vůdce. Hodí se k němu lidé narození ve znamení koně, tygra a králíka. K psovi bude v novém roce patřit oheň a prvek jang. Posledními roky psa byla léta 1958, 1970, 1982 a 1994. Po psovi se můžeme těšit na rok prasete, přinášející především hojnost. Začne 18. února 2007. Svátky jara považují Číňané a mnozí Asijci za nejvýznamnější ze svátků a slaví je tradičně v rodinném kruhu. Začínají druhým novoluním po zimním slunovratu a končí úplňkem o 15 dní později. Pro oslavy jsou nejdůležitější první tři dny a poslední, patnáctý den, Svátek lampionů. K tradicím vítání nového roku patří výzdoba znaky štěstí, dobré jídlo (zelím a masem plněné taštičky), červeně zabalené dárky a červené obálky s bankovkami a mincemi pro děti či novoroční ohňostroje, které mají zahnat zlé duchy, aby v novém roce neškodili. Pojmenování roků podle zvířat považují lidé ve východní Asii za velmi praktické. Děti se nemusí učit letopočet a na otázku "Jak jsi starý?" mohou odpovědět jen názvem patřičného zvířete. Číňané prý často nemají přehled o svém stáří, protože si prostě pamatují, že se narodili v roce opice, krocana či prasete. Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 př. n. l. (podle některých údajů o rok později), kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Prvním rokem byl rok myši.

    Podle báje stál u jeho zrodu Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen dvanáct: myš (krysa, určení jmen zvířat není vždy jednoznačné), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza, beran), opice, kohout (krocan), pes a vepř. Buddha za odměnu věnoval každému hostu v pořadí, v jakém přišel, vládu v čase. Tak se každý rok, měsíc a dvojhodinu stává jedno ze zvířat vládcem tohoto úseku času a všichni, kdo se v tu dobu narodí, získávají část jeho vlastností. Systém je používán současně s gregoriánským kalendářem v Číně včetně Tchaj-wanu, Japonsku, Singapuru, Koreji a Vietnamu.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zkázu Challengeru způsobilo vadné těsnění (coz vime nekolik let, ale ... ctete dale)
    http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060124_124711_vedatech_miz
    Osmadvacátého ledna 1986 vyslala NASA svou chloubu - raketoplán - k jubilejnímu pětadvacátému letu. Mise Challengeru však skončila tragicky. Nekvalitní těsnění palivových nádrží za pár set dolarů stálo život sedm astronautů. Neštěstí na dlouhá léta ovlivnilo celou kosmonautiku.

    nyni dulezite:
    Posádka žila ještě dvě minuty po výbuchu
    Exploze vymrštila pilotní kabinu s posádkou do výšky necelých dvaceti kilometrů. Poté začal její dlouhý pád k zemskému povrchu.

    Vyšetřování zvrátilo původní závěry podle kterých posádka zemřela při výbuchu. Záznamy komunikace ukázaly, že někteří z astronautů byli pravděpodobně při vědomí ještě ve chvíli, kdy pilotní kabina dopadla na mořskou hladinu.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vědci objevili nejmenší rybu na světě
    http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060125_162128_vedatech_dp
    Výzkumníci objevili dosud nejmenší známou rybu. Dospělý jedinec druhu Paedocypris progenetica je dlouhý pouhých 7,9 milimetrů. Žije v bažinách indonéského ostrova Sumatra. Jedná se zároveň o nejmenšího obratlovce.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Mozart dodnes fascinuje pravdivostí
    http://show.idnes.cz/show_aktual.asp?r=show_aktual&c=A060126_171246_show_aktual_off
    V hudebním světě nastal den D, nebo spíše M. Dnes v osm hodin večer tomu bude přesně 250 let, co se v Salcburku, v domě na Getreidegasse, narodil Wolfgang Amadeus Mozart. ..
    LEWIN
    LEWIN --- ---
    muzu dotaz? je to trosku ot:
    Kdo, kdy a jak vytvořil náš současný kalendářní systém, zda jsou k dispozici nějaké prameny. Případně prosím odkaz na literaturu.
    diky;)
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Údajná Mozartova lebka si udržela své tajemství
    http://digiweb.ihned.cz/?s1=i&s2=0&s3=6&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[area_id]=10072150&article[id]=22846555&p=i06000_d

    Evropská i světová média nejdříve informovala, že vědci prokázali pravost Mozartovy lebky. O pár dní později, že to neprokázali... Nicméně případ je pozoruhodný nejen díky tomuto trapasu. Ukazuje, že odkrývání historie je jako detektivka, ovšem v tomto případě s naprosto matoucím koncem, v němž se skrývá úplně nová, nečekaná záhada.

    Když Wolfgang Amadeus Mozart 5. prosince 1791 ve Vídni zemřel, ve věku necelých 36 let, byl už vcelku uznávaným hudebním skladatelem. Ovšem doba největší slávy měla teprve přijít. Jeho život dodnes skrývá mnoho nejasností, z nichž tu nejnovější dodalo právě nyní genetické zkoumání jeho údajné lebky. ...
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Na Zemi denně přibývá 210 tisíc lidí
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4585920.stm

    Na Zemi se každý den narodí 365 tisíc dětí. Ve stejném časovém úseku zemře 155 tisíc osob. Celkový počet obyvatel se tak denně zvyšuje o 210 tisíc. "To je, jako kdyby každý rok přibyl jeden stát se 75 miliony obyvatel," prohlásil 16. prosince 2005 Gilles Pison z francouzského Národního demografického ústavu (Institut National d'Études Démographiques, INED). "Každý den se narodí 365 tisíc dětí, z toho 57 procent v Asii, 26 procent v Africe, 9 procent v Latinské Americe, 5 procent v Evropě a necelé 1 procento v Oceánii," dodal Pison. Z každé stovky pozemšťanů jich 61 žije v Asii, 13 v Africe, 11 v Evropě, 9 v Latinské Americe, 5 v Severní Americe a necelá 1 osoba připadá na Oceánii. Pokud se stávající trend nezmění, bude hranice 7 miliard obyvatel překročena mezi lety 2012 a 2013, hranice 9 miliard bude překonána do roku 2050. Podle ředitele Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS) profesora Chrise Rapleyho není stávající počet zástupců lidského druhu udržitelný a mělo by dojít k jeho výrazné redukci. V současné době žije na Zemi 6,5 miliardy lidí. Toto množství by mělo být v zájmu ostatních životních forem sníženo a to o více než 50 procent. Za optimální považuje Rapley 2 až 3 miliardy osob. Omezení a zvrácení populačního růstu je dosti opomíjeným tématem při diskusích o stavu životního prostředí. Odborníci se této otázce záměrně vyhýbají, protože ji považují za eticky ožehavou, ale pokud má být úspěšně vyřešen problém s globálním oteplováním, znečišťováním planety, vyčerpáváním přírodních zdrojů a snižováním druhové rozmanitosti, pak se diskusím ani následným opatřením v tomto směru nelze vyhnout. "Pokud připustíme, že velikost lidské (ekologické) stopy je závažný problém, a o tom existuje mnoho důkazů, pak by rozumným pohledem bylo, aby současně s mnoha opatřeními došlo k redukci stopy na osobu, tato otázka musí být adresována úřadům zabývajícím se demografickým vývojem," argumentuje Rapley. Ekologická stopa stanovuje množství přírodních zdrojů, které jednotlivec, město, region nebo celý stát spotřebují v daném roce.

    (zdroj a preklad: www.pentax.cz)
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Mladí vidí homosexualitu jinak
    http://www.novinky.cz/zdravi/73819-mladi-vidi-homosexualitu-jinak.html

    Radimir Uzel: Setkávám se každý měsíc se stovkami studentů z různých středních škol a beseduji i s učňovskou mládeží. U dnešních 15-18letých jsem se nesetkal s žádným člověkem, který by své homosexuální vrstevníky šikanoval nebo se o nich pohrdavě vyjadřoval. Možnosti "léčby" homosexuality jim připadají stejně nesmyslné jako přecvičování leváka k tomu, aby psal pravou rukou.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vatikán chystá laskavější pohled na zrádce Jidáše
    http://www.novinky.cz/koktejl/74632-vatikan-chysta-laskavejsi-pohled-na-zradce-jidase.html

    Dlouhých dva tisíce let nikdo nezapochyboval, že by Jidáš Iškariotský nebyl zrádcem, jenž udal Ježíše Krista polibkem a ještě za svůj ohavný čin inkasoval příslovečných třicet stříbrných. Jméno Jidáš se stalo synonymem zrady a v Německu je ještě dnes zákon znemožňuje dávat dětem.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Země se chystá na návrat vesmírného poutníka
    cesta kudy se sonda ubirala:
    http://i.idnes.cz/06/012/maxi/CEN105753_Stardust.jpg
    clanek: http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060113_143152_vedatech_cen

    sonda Stardust se v neděli vrací z rekordní, 4,8 miliard kilometrů dlouhé cesty vesmírem. Jejím úkolem na sedmileté pouti byl sběr prachových částic, uvolněných z komety Wild 2. Vědci doufají, že jim pomohou pochopit počátky sluneční soustavy před 4,5 miliardou let.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam