• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELIDORKalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    NEJSILNĚJŠÍ ZEMĚTŘESENÍ
    (síla v Richterově škále)

    1960: Chile, 9,5
    2004: Sumatra, 9,3
    1964: Aljaška, 9,2
    1952: Kamčatka, 9,0
    1700: západ Severní Ameriky, cca 9
    1906: Kolumbie a Ekvádor, 8,8
    1965: Aljaška, 8,7
    1833: Sumatra, 8,8-9,2
    2010: Chile, 8,8
    1755: Lisabon, asi 8,7

    zdroj idnes.cz
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    ČASOVÁNÍ NA OLYMPIÁDĚ
    Přelomové okamžiky v měření času na olympijských hrách - od mechanických stopek po RFID a laser.

    1896, Athény - první moderní olympijské hry, použity mechanické stopky s přesností cca na pětinu vteřiny
    1912, Stockholm - cílová fotografie pro posouzení těsných běžeckých závodů
    1920, Antverpy, Paříž, Amsterdam - stopky poprvé měří na setinu vteřiny
    1932, Los Angeles - Kirbyho kamera zabírá současně cílové pole i čas a umožňuje tak nejen rozhodnout, kdo doběhl první, ale i velmi přesně změřit běžcův čas. Omega je poprvé oficiálním časoměřičem olympijských her, na místě má kromě techniků i hodináře.
    1948, Svatý Mořic - štěrbinová kamera pro vysokorychlostní cílovou fotografii
    1952, Helsinky - Omega si vysloužila Kříž za zásluhy od Olympijského výboru za řešení spojující digitální ("quartz") stopky a vysokorychlostní kameru s přesností na setinu vteřiny
    1964, Tokyo - čas závodníků je poprvé v živém přenosu zobrazován i v televizním přenosu, a Seiko, které se v roce 1964 stalo oficiálním olympijským časoměřičem poprvé, propojilo startovací pistoli se stopkami
    1968, Mexico City - plavecké dráhy jsou vybaveny dotekovými čidly pro přesné měření časů
    1972, Mnichov - u sprintu se bere v úvahu reakční čas běžců, pokud se rozeběhnou dříve, než cca desetinu vteřiny po výstřelu, start se opakuje. (Chcete si změřit svůj přibližný reakční čas?)
    1976, Montreal - velké tabule ukazují divákům výsledky v reálném čase
    1992, Albertville - digitální cílové foto s integrovaným časovým razítkem umožňuje okamžitou kontrolu výsledků
    1996, Atlanta - cyklisté a maratonští běžci sledování pomocí rádiových vysílačů
    2002, Salt Lake City - u zimních sportů (například sáně) je místo na sníh náchylných laserů použito infračervené záření. Běžkaři jsou v reálném čase sledování pomocí RFID čipů
    2004, Athény - cílová rovinka je snímána rychlostí tisíc snímků za sekundu

    zdroj idnes
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Ardi - nejstarší předchůdce člověka


    tento článek je pokračováním tohoto: [ ELIDOR @ Kalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum ]

    Po několikaletých výzkumech a dlouhém skládání představili vědci kostru nejstaršího předchůdce člověka. Pochází z druhu Ardipithecus ramidus a našla se v etiopské oblasti Afarského zlomu. Vědci ji pojmenovali Ardi. Naší pra pra pramáti je 4,4 milionu let.


    Poměrně zachovalou kostru vědci důvěrně pojmenovali podle latinského označení druhu, tedy Ardi. Kromě ní se jim na místě zhruba 200 kilometrů vzdáleném od etiopské metropole Addis Abeba povedlo najít i další kosti asi pětatřiceti jedinců téhož druhu.

    Kostru Ardi tým téměř padesáti odborníků z několika zemí světa skládal dlouhá léta. Vědcům se podařilo poskládat lebku se zuby, ruce, dlaně, pánev, nohy i chodidla.

    Ardi má malou lebku a drobné špičáky, z čehož si vědci dovozují, že šlo o ženu. Měřila asi 120 centimetrů a vážila kolem 50 kilogramů. Podle tvaru pánve se Ardi na zemi dokázala postavit k vzpřímené chůzi, podle primitivní pozice palce ke zbytku končetiny ale vědci usuzují, že na stromech dokázala lézt a skákat.

    Živila se rostlinami, houbami, plody a malými živočichy včetně obratlovců.

    Ardi svým vzhledem odborníky překvapila. Čekali, že se bude podobat spíše šimpanzi, u ardipitheků se to však nepotvrdilo. Vyvíjela se souběžně s předky opic, ale biologicky se od nich lišila. K dlouho hledanému společnému předku primátů i člověka má podle odborníků nejblíže.

    Lucy už není nejstarší předkyní, Ardi ji trumfla
    Ardi se tak stala slavnějším objevem než fosílie hominida Lucy, kterou vědci našli v Etiopii v roce 1974. Téměř kompletní kostra pochází z období před 3,2 až 3,6 milionu let.

    Lucy se řadí k druhu Australopithecus afarensis, jehož zástupci už dokázali podle vědců stát vzpřímeně a chodit po dvou. Otázkou ale je, zda se současně ještě uměli obratně pohybovat v korunách stromů jako opice. Ztráta této schopnosti by naznačovala krok k lidské existenci. Mozek Ardi je zároveň menší než mozek Lucy.



    vice o Lucy: http://zpravy.idnes.cz/kostra-hominida-lucy-vyrazila-na-turne-po-usa-fo1-/zpr_archiv.asp?c=A070807_102158_zajimavosti_tha

    http://zpravy.idnes.cz/vedci-predstavili-nejstarsiho-predchudce-cloveka-jmenuje-se-ardi-pyw-/vedatech.asp?c=A091223_143040_vedatech_taj
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Prezident na slavnostním večeru ve Vladislavském sále udělil či propůjčil celkem 23 státních vyznamenání.

    Řád Bílého lva I. třídy vojenské skupiny in memoriam
    Otakar Černý se jako příslušník britského bombardovacího letectva účastnil řady bojových akcí za 2. světové války. Byl dvakrát sestřelen, dvakrát uprchl z německého zajetí a před trestem smrti, k němuž byl nacisty odsouzen, jej zachránil konec války. Po návratu do vlasti byl v roce 1948 odsouzen v procesu se západními letci k těžkému žaláři. Odtud se mu o rok později podařilo uprchnout do Velké Británie.

    Řád Bílého lva III. třídy vojenské skupiny
    Imrich Gablech bojoval za války jako letec v Polsku, po jeho porážce prošel stalinskými tábory v Sovětském svazu a v roce 1942 se mu podařilo dostat do Velké Británie, kde bojoval v řadách RAF.

    Řád T.G. Masaryka I. třídy
    Anděla Dvořáková je významnou představitelkou českých odbojových organizací, v jejichž řadách aktivně působí již od roku 1946. Od roku 2001 je předsedkyní Českého svazu bojovníků za svobodu.

    Řád T.G. Masaryka II. třídy
    František Šedivý se v době okupace aktivně účastnil protinacistického odboje. Po únoru 1948 se zapojil do boje proti nové totalitě vydáváním a šířením letáků, organizováním ilegálních skupin a útěků za hranice. V roce 1952 byl zatčen a odsouzen na 14 let. Dlouhá léta strávil v jáchymovských dolech.

    Řád T. G. Masaryka III. třídy
    Josefína Napravilová, účastnice pražského květnového povstání, si získala po válce zásluhy, obdiv a uznání svým neúnavným úsilím vyhledat české děti, zavlečené nacisty po celé Evropě. Podařilo se jí vypátrat 40 dětí, mezi nimi i děti z vypálených Lidic.
    Josef Veselý byl komunistickým režimem pronásledován znemožněním studia teologie, vojenskou službou u pomocných technických praporů a nakonec několikaletým nezákonným vězněním za podvracení republiky. Knězem byl vysvěcen v roce 1970.

    Řád T.G. Masaryka IV. třídy
    Pavel Žák byl komunistickým režimem po únoru 1948 vyloučen z vysoké školy. Za organizování ilegální studentské organizace byl o rok později zatčen a odsouzen na 16 let vězení.

    Medaile Za hrdinství in memoriam
    Boleslav Staněk byl velitelem dobrovolných hasičů v obci Vlčice na Jesenicku. V červnu letošního roku při rozsáhlých povodních se obětavě podílel na záchraně osob a majetku v postižené oblasti. Dne 26. června byl v noci při záchranářské akci jednotky dobrovolných hasičů, které velel, zasažen povodňovou vlnou a tragicky zahynul.

    Medaile Za zásluhy I. stupně
    Karel Gott je legendou české populární hudby. Za více než 40 let své umělecké dráhy dosáhl zcela výjimečné a stálé popularity v naší zemi i za jejími hranicemi. Celkem 34krát zvítězil v soutěži o Zlatého slavíka a získal mnoho hudebních cen u nás i v zahraničí. ´
    Helga Hošková – Weissová patří k obětem nacistické genocidy židů. Jako dítě přežila věznění v táborech Terezín, Mauthausen a Osvětim. Její zachráněné dětské kresby z Terezína si získaly mezinárodní ohlas.
    Eva Pilarová je vynikající česká zpěvačka populární hudby a jazzu. Od 60. let patří k nejoblíbenějším osobnostem české hudební scény.

    Medaile Za zásluhy II. stupně
    Michael Aschermann je přední český kardiolog, průkopník moderních vyšetřovacích a léčebných metod ve svém oboru, autor rozsáhlého vědeckého díla a pedagog.
    Vladimír Bartoš je významný český lékař, internista a diabetolog. Ve své dlouholeté odborné a vědecké praxi se zaměřuje na funkci a choroby slinivky břišní.
    Zdeněk Ceplecha je významný český astronom, jehož celoživotní dílo přispělo k tomu, že v tomto oboru je česká věda na světové úrovni. Věnoval se především studiu meteoritů.
    Květuše Hyršlová je vynikající česká germanistka, literární historička a kritička. Zabývá se novodobou německou literaturou a česko-německými kulturními vztahy ve 20. století.
    Zdeněk Kovařík, za druhé světové války aktivní účastník odboje, se po osvobození podílel na obnově skautských organizací. Po únoru 1948 se jako jejich aktivní člen zapojil do ilegální činnosti. Organizoval útěky za hranice. V r. 1951 byl zatčen a odsouzen k 20-ti letům těžkého žaláře.
    Jiří Krupička je vynikající český geolog, spisovatel a vlastenec. Ve vykonstruovaném procesu byl v r. 1950 odsouzen na 16 let vězení. Propuštěn byl v roce 1960.
    Petr Mandl patří mezi přední světové matematiky. Jeho oborem je především teorie pravděpodobnosti. Významně se zasloužil jako vědec a pedagog o rozvoj pojistné a finanční matematiky u nás.
    Josef Musil je jedním z nejúspěšnějších volejbalistů naší i světové historie. V letech 1952 – 68 byl vynikajícím reprezentantem, mnohonásobným mistrem republiky, dvojnásobným mistrem světa a Evropy a držitelem dvou olympijských medailí.
    Miloslav Nerad se po nástupu komunistického režimu podílel na organizování ilegálních skupin a aktivním protikomunistickém odboji. Po emigraci do SRN se napojil na zpravodajskou skupinu generála Moravce. V roce 1951 se vrátil do Československa. Krátce na to byl zatčen a odsouzen.
    Václav Smetana je přední český lékař – ortoped, který si získal uznání i jako organizátor sportu zdravotně postižených. Podílel se také na založení Mezinárodního paralympijského výboru a paralympijského hnutí.
    Ivan Steiger je světově proslulý český kreslíř a karikaturista, filmový režisér, producent a spisovatel.
    Josef Váňa celý svůj život zasvětil dostihovým koním jako jezdec, trenér a chovatel. Závodí od roku 1979 a za svou kariéru absolvoval více než 600 překážkových dostihů. Je šestinásobným vítězem Velké Pardubické.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Když Čechoslováci dobyli před pětadvaceti lety Everest, kopali hrob
    Byl to tehdy sladkohořký primát, zakončený obrovskou lidskou tragédii. "Nejprve přišla absolutní radost. A po několika hodinách absolutní smutek," vzpomínal František Kele, tehdy vedoucí expedice. Ve čtvrtek tomu bude 25 let, co českoslovenští horolezci poprvé dobyli Mount Everest.

    15. října 1984 stanuli na vrcholu Zoltán Demján, Jozef Psotka a nepálský Šerpa Ang Rita. Všichni bez kyslíku, po vzoru Reinholda Messnera.

    "Bylo pozdní odpoledne, když nás čekala cesta dolů. Navíc jsme měli jen jednu čelní svítilnu," vyprávěl Demján. Psotka ho poslal napřed, ať připraví tábor v Jižním sedle. Ten však Demján nenašel, došel až do 2. tábora. Ang Rita jej později následoval.

    "Pan Psotka je velký, odvážný horolezec. Chtěl přenocovat nahoře, připravil jsem mu bivak. Já na přenocování neměl energii," tvrdil Ang Rita po sestupu na základnu.
    Druhý den ráno se Psotka při sestupu zřítil do Západního kotle. Pro ostatní zůstával nezvěstný. Kele vyslal z 5. tábora Jozefa Justa s pokynem: "Půjdeš po stopách a najdeš Juzka (Psotku)." Potom se Just ozval: "Našel jsem ho. Je mrtvý. Co mám dělat?" Vyhloubili hrob ve sněhu a ledu.

    "Juzek Psotka psychicky skončil na vrcholu. Jenže tam cesta nekončí. Vrchol je teprve poločas," připomínal Demján. Kele s odstupem let soudil: "Tým se neměl rozdělit. Možná, že kdyby zůstali spolu, nestalo by se to. Ale to jsou dohady."

    Expedici na Everest tehdy uspořádali natruc. Od ČSTV souhlas nezískali, výpravu tedy vyslala Slovenská akademie věd. "Úředníci z ČSTV nám proto házeli klacky pod nohy."

    Výpravu tvořilo 25 členů, většinou Slováků. Z Čech se zúčastnili jen Miloslav Neumann a Zdeněk Brabec. Celá akce přišla na dva miliony korun.

    Josef Psotka se stal první, ale zdaleka ne poslední obětí, kterou si Everest vybral z řad Čechů a Slováků. Už o čtyři roky později skončila tragicky i pouť Jaroslava Jaška, Petera Božíka, Dušana Becíka a Jozefa Justa, výkvětu slovenských horolezců.

    Také oni zahynuli při sestupu z vrcholu...


    MOUNT EVEREST: CO O NĚM MOŽNÁ NEVÍTE
    Další názvy
    Sagarmatha (nepálsky = Tvář nebes), Ču-mu-lang-ma (tibetsky = Matka hor). Anglické jméno Everest mu dal Brit Andrew Waugh, zeměměřič pro Indii.

    Prvovýstup
    29. května 1953. Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. (Existují však i spekulace, že prvním na vrcholu byl George Mallory v roce 1924, který při pokusu zahynul.)

    První žena na vrcholu
    16. května 1975. Japonka Junko Tabeiová klasickou jižní cestou.

    První výstup bez umělého kyslíku
    8. května 1978. Reinhold Messner s Peterem Habelerem. Dva roky nato předvedl Messner první kompletní sólovýstup.

    První výstup v zimě
    7. února 1980. Polští horolezci Leszek Cichy a Krzysztof Wielicki. Čelili mrazu -40 stupňů a vichřici.

    Nejtragičtější chvíle na hoře
    10. – 11. května 1996. Ve vrcholové části zemřelo při bouři osm lidí, z toho tři horští vůdci.

    První československý výstup
    15. října 1984. Slováci Zoltán Demján s Josefem Psotkou. Psotka pak při sestupu z Jižního sedla zahynul.
    zdroj: www.idnes.cz
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    v klubu věnovaném válečné historii byl odkaz pod článkem .. a přestože jsou fotky více než výmluvné, pár slov neuškodí, ...

    Operace Overlord
    Krycí jméno : Operace Overlord, pláže situované severním směrem k Britským ostrovům, na kterých se spojenci vylodili, dostaly krycí jména, znějící (od západu k východu): Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. První dvě pláže tvořily sektor americké 1. armády, zbývající tři patřily do britského sektoru 2. armády (Juno byla kanadská).
    Německé jednotky byly posléze zatlačeny od pláží a přinuceny k ústupu směrem na jih a východ. Veliká část z nich však byla zničena, a to buďto díky nepřetržitým útokům spojeneckého letectva, nebo díky Hitlerově sveřeposti (jednotky nedostaly zavčas povolení k ústupu).
    Největší boje probíhaly na pláži s krycím jménem Omaha v operačním pásmu 1. americké armády generálporučíka Omara Bradleyho, kde byly velmi strmé břehy a pláž byla velmi dobře kryta křížovou palbou z mnoha kulometů a děl. I přes značné ztráty a počáteční chaos ve velení invazních vojsk byla i tato pláž večer 6. června zajištěna a dobyta.

    tolik fakta a nyní pár němých svědků ...
    GALERIE
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Před 250 milióny let vyhynuly i stromy a Země se zmocnily houby

    Jen nejprimitivnější organismy přežily katastrofu, která postihla Zemi před 250 milióny let. Dominantními druhy se staly houby, které podle nové studie zveřejněné v časopise Geology žily na mrtvých stromech.

    Na výzkumu souvislostí pradávné katastrofy, která se odehrála 20 miliónů let před tím, než ovládli Zemi dinosauři, se podíleli odborníci z univerzit v Británii, USA a Nizozemsku. Jejich teorie se zakládá na zjištění, že se zkamenělé zbytky pra-houby dochovaly po celém světě. Podle nové teorie byl po pradávné katastrofě zničen lesní porost po celém světě a na mrtvých stromech se rozšířily právě houbovité organismy.

    Vědci předpokládají, že katastrofě padlo za oběť 96 procent mořských organismů a 70 procent pozemských. Dříve se však předpokládalo, že pozemská flóra mohla pohromu přečkat bez větší újmy, nebo se z ní na pradávném superkontinentu Pangea rychle vzpamatovat.

    Kyselé deště a zničení ozonové vrstvy
    Z analýz fosilií se totiž ukázalo, že po katastrofě raketově vzrostla přítomnost hub, tedy jejich množství. Znamená to, že měly mnohem více příležitosti růst a nejlépe se jim daří na rozkládajících se, mrtvých dřevinách. Prudký nárůst odpovídá globálnímu zničení lesního porostu. Ostatně díky takovým pohromám se vytvářely zásoby ropy a zemního plynu, které dnes využíváme.

    „Z našeho výzkumu plyne, že živočišné i rostlinné druhy doplatily na následky této katastrofy. Ironicky řečeno, ty nejhorší podmínky pro život zvířat a rostlin byly tím nejlepším pro růst hub,“ řekl jeden ze spoluautorů studie profesor Mark Sephton z londýnské Imperial College.

    Během pohromy, která mohla být vyvolána supervulkanickou činností, se z ohromných výronů lávy uvolňovaly toxické plyny. To mělo dvojí efekt: kyselé deště a likvidaci ozonové vrstvy. Následkem byl poměrně rychlý konec lesů, jejichž rozkládající se zbytky vytvořily ráj pro houby.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    (spise usmevne, nez informacne hodnotne)

    Americká armáda v 18. stol, měla provést invazi na britské ostrovy

    Britské ostrovy dobýval Julius Caesar i Adolf Hitler a nebyli sami. Množství pokusů většinou skončilo neúspěchem a všechny byly dopodrobna popsány a rozebrány. O jednom se však podle listu The Times dosud nevědělo: francouzský generál v 18. století plánoval invazi na ostrovy s americkou armádou.

    Mělo jít o nečekaný vpád do týla Britů zaměstnaných v Americe boji ve válce za nezávislost. Plán sepsal velitel Cherbourgu Charles-François Dumouriez, jenž autorem jmenuje generála Barthélemyho Scherera, který krátce zastával post ministra války. Plán zmiňoval nasazení 10 000 Američanů při útoku a jejich vylodění v Irsku.

    Brity mělo navíc překvapit asi 500 severoamerických domorodců. "Nelze si představit tu hrůzu, která by Brity jímala, jakmile by je zahlédli," zmínil dokument, který spolu s knihami, mezi nimiž byl nalezen, nabídne příští týden k prodeji londýnská aukční síň Bonhams. Plán navrhoval, aby se vojáci z Bostonu v případě, že se nepovede shromáždit tolik domorodců, nalíčili, aby vypadali jako oni.

    Kromě toho plán jmenoval s kolika jednotkami by zřejmě Britové byli schopni odpovědět a zabýval se množstvím lodí, koní, techniky a materiálu, kterých by bylo potřeba.

    Není známo, jak Američané plán přijali, pakliže se o něm vůbec dozvěděli, uvedl britský deník. V roce 1779 se Francouzi společně se Španěly pokusili o invazi na ostrov Isle of Wight při jižním pobřeží Anglie, ale neuspěli. O dvacet let později francouzské jednotky přistály u velšských břehů. Po prvních střetech s místními však vojáci hromadně dezertovali a zbytek invazních sil se po dvou dnech vzdal. Britové událost nazývají poslední invazí do Británie.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vědci odhalili nejstaršího přímého předka člověka

    Evoluční rodokmen druhu Homo sapiens se posouvá o další milión let hlouběji do minulosti. Američtí vědci identifikovali podle stanice MSNBC nový druh lidoopa, který patří k přímým nebo velice blízkým prapředkům lidského rodu. Hominida, který žil před 4,4 miliónu let v Africe, nazvali Ardipithecus ramidus.

    Fosilní ostatky "Ardi" (zkrácená přezdívka) byly objeveny už v roce 1992, ale trvalo celých sedmnáct let, než v nich odborníci rozpoznali nový druh. A zároveň s překvapením zjistili, že je Ardi ještě o milión let starší než slavná Lucy. Nejkompletnější ostatky patří také ženě a zahrnují lebku, zuby, paže, ruce, pánev, nohy a chodidla. Nicméně na nalezišti v Etiopii našli ostatky dalších 36 příslušníků druhu různého pohlaví a věku.

    "Ten výzkum byl přímo bolestivý," přiznal profesor Tim White z Kalifornské univerzity v Berkley. Trvalo totiž celé roky, než se podařilo zkamenělé kosti očistit v Etiopském národním muzeu, analyzovat a porovnat s jinými.

    Teprve pak vyšlo najevo, že jde o unikátní objev, který doplňuje další vývojový článek. "Není to obyčejná fosílie. Není to šimpanz. Není to člověk. Ukazuje nám, čím jsme byli," řekl White. Ardi měřil přibližně 120 centimetrů a vážil kolem 50 kilogramů.

    Předpokládaný společný prapředek s dnešními šimpanzi by pak měl být ještě o dva milióny let starší než Ardi - ten však nebyl dosud objeven.

    zdroj: Novinky
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Třicet let od první mírové dohody na Blízkém východě


    Od vzniku Izraele v roce 1948 byl židovský stát ve válečném stavu se všemi sousedními arabskými státy více než 30 let. Pak ale byla 26. března 1979 v USA podepsána mírová smlouva mezi Egyptem a Izraelem a první mír na Blízkém východě byl na světě. Další mírové dohody poté Izrael uzavřel až v 90. letech s Palestinci a Jordánskem, na celkový mír v oblasti se ale stále čeká.

    Izraelsko-egyptská dohoda, která byla vypracována v americkém Camp Davidu v roce 1978, pootevřela dveře nadějím na možné trvalé mírové uspořádání v oblasti. I po 30 letech jsou vzájemné vztahy ale dosti chladné a často se uvádí, že mezi Izraelem a Egyptem panuje "studený mír".

    A to i přesto, že dohodu tehdy v Egyptě schvalovala podle historiků velká většina obyvatel, což ovšem neplatí stále. V době izraelsko-libanonského konfliktu v létě 2006 vidělo Izrael v jednom průzkumu na 92 procent Egypťanů jako nepřátelský stát. V Izraeli dohodu z Camp Davidu schvaluje stabilně na 80 procent obyvatel.

    Jaká byla cesta k dohodě? Ve druhé polovině 70. let, uprostřed studené války mezi Západem a komunistickým blokem, po ropném šoku v roce 1973 a čtyřech velkých válkách na Blízkém východě se zdálo, že Západem podporovaný Izrael i arabské státy, kterým stranil Sovětský svaz, k sobě cestu naleznou jen těžko. Pak ovšem přišla překvapivá cesta egyptského prezidenta Anvara Sadata v listopadu 1977 do Jeruzaléma, která vedla k podpisu mírové smlouvy, jež byla podle historika Paula Johnsona "jedním z mála konstruktivních činů onoho neutěšeného desetiletí".

    Nástupce vlivného Gamála Abdan Násira udělal v arabském světě, který chtěl téměř svorně "zahnat Židy do moře", bezprecedentní krok. Ignoroval "tři ne" z konference Ligy arabských států (LAS) v srpnu 1967 (dva měsíce po porážce arabských armád Izraelem v tzv. šestidenní válce) v Chartúmu, která stanovila: žádný mír, žádné rozhovory, žádné uznání Izraele.

    Po Sadatově návštěvě "jámy lvové" a projevu v izraelském Knesetu (parlamentu) a reciproční návštěvě premiéra židovského státu Menachema Begina v Egyptě v prosinci 1977 začaly tajuplné přípravy na mírová jednání. Při nich například izraelský šéf diplomacie Moše Dajan odletěl na setkání se svým egyptským kolegou Muhammadem Ibráhímem Kamálem zamaskován v paruce, slaměném klobouku a slunečních brýlích.

    Bouřlivé rozhovory v Camp Davidu, horském sídle amerického prezidenta Jamese Cartera ve státě Maryland, trvaly od 5. do 17. září 1978. Při nich střídavě izraelská a egyptská strana hrozily, že sbalí kufry, a prezident Carter pendloval mezi domy obou delegací. Po 13 dnech bylo hotovo: Izrael vyklidí Sinaj a Egypt uzná Izrael. Smlouva byl pak podepsána před Bílým domem v březnu 1979.

    V Camp Davidu byly dohodnuty dvě smlouvy: zásady pro dosažení míru na Blízkém východě a zásady pro uzavření mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem, ale ve Washingtonu byla podepsána jen ta druhá - izraelsko-egyptská separátní mírová smlouva.

    Ta obsahovala ukončení třicetiletého válečného stavu, odsun Izraele ze Sinaje, uznání vzájemné hranice za neporušitelnou a vzájemné uznání a navázání diplomatických a hospodářských styků. Smlouva též upravovala volný průjezd izraelských lodí Suezským průplavem a uznání Tíránské úžiny a Akabského zálivu za mezinárodní vodní cesty. Diplomatické styky byly navázány v únoru 1980 a Izrael stáhl své vojenské jednotky ze Sinaje 25. dubna 1982. První smlouva, která řešila zejména palestinský problém, nakonec v platnost nevešla kvůli neústupnosti Begina a izraelské pravice.

    Sadat se cítil - i přes udělení Nobelovy ceny za mír společně s Beginem v roce 1978 - zostuzen a rozčarován. Jeho země si vysloužila od arabského světa jen slova pohrdání a zrady, byla vyloučena z LAS (vrátila se až v květnu 1989) a většina arabských států přerušila s Egyptem diplomatické styky. Samotného Sadata zavraždili jako zrádce muslimští fundamentalisté v říjnu 1981.

    Autor: ČTK

    popis obrazku: Popis
    Zleva egyptský prezident Anvar Sadat, americký prezident James Carter a izraelský premiér Menachem Begin po podpisu mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem na archivním snímku z Washingtonu z 26. března 1979. Bývalému americkému prezidentovi Jamesu Carterovi, který byl tehdy rozhodujícím prostředníkem mírových jednání, byla udělena 11. října v Oslu Nobelova cena za mír.

    link: http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/tricet-let-od-prvni-mirove-dohody-na-blizkem-vychode/367192
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Norsko se znovu pokusí najít stopy po polárníku Amundsenovi
    Norské námořnictvo se spolu s civilními odborníky a vědci po více než 80 letech znovu pokusí najít stopy po zříceném letadle slavného norského polárníka Roalda Amundsena. Ten zahynul s pěti druhy 18. června 1928 u Špicberků, když se snažil najít a zachránit posádku ztroskotané vzducholodi Italia.

    Pátrací akce bude za pomoci nejmodernějších přístrojů zahájena letos v srpnu, oznámilo v pondělí norské námořnictvo v Oslu.

    Všechny dosavadní pokusy najít nějaké stopy po Amundsenovi nebo jeho letadle skončily bez úspěchu. Předpokládá se, že Amundsen se svým krajanem Leifem Dietrichsonem a čtyřmi Francouzi jako techniky francouzského hydroplánu typu Latham 47 ztroskotali na zpáteční cestě někde mezi Špicberky a severonorským městem Tromso, kam směřovali.

    Za nejpravděpodobnější místo havárie se považuje okolí Medvědího ostrova na jižním konci Špicberků. Tam totiž spatřili o pět let později rybáři zbytky jakéhosi rozbitého vraku, který mohl být Amundsenovým letadlem, pozdější pátrači však už nic nenašli.

    Zde chtějí v létě norští specialisté pomocí nejmodernějších vyhledávacích přístrojů a miniponorek pátrat po vraku letadla. Akce se má účastnit a dokumentovat ji také německá televizní firma Context-TV, která se již podobným způsobem podílela na pátrání po vracích Titaniku a bitevní lodi Bismarck. Na akci se bude podílet i norské muzeum letectví a norská námořní zbrojovka Konsberg.

    Amundsen vyrazil v červnu 1928 na letecké pátrání do Arktidy po pohřešované výpravě italského polárníka Umberta Nobileho. Jeho vzducholoď dosáhla podle plánu severní pól, při zpáteční cestě však v důsledku námrazy na trupu havarovala.

    Část posádky včetně Nobileho a také českého polárníka Františka Běhounka skončila na kře arktického ledu, zbytek posádky zmizel s odlehčeným vrakem vzducholodi v dálce a nikdy se po nich nenašla ani stopa.

    Nobileho skupina však v troskách kabiny našla stan, trochu zásob a krátkovlnnou vysílačku, takže nakonec dokázala navázat spojení se světem a zachránila se.

    Amundsen objevitel

    Roald Amundsen (1872-1928) byl v době pátrání již polárníkem-veteránem, přesto se z kolegiality zapojil do pátrání po Nobileho výpravě. Vrcholným Amundsenovým výkonem, který jej proslavil po celém světě, bylo dobytí jižního pólu v roce 1911, kdy předběhl tragickou britskou výpravu Roberta Scotta. Amundsen totiž přes Antarktidu cestoval za pomoci psích spřežení, postupoval rychle a dokázal se dostat zpět.

    Bohatěji vybavená výprava Scottova používala k přepravě nákladu sibiřské koníky. To se ale ukázalo jako špatná volba, koně hynuli a i když Scott s několika druhy pólu dosáhl, našel tam už vzkaz od Amundsena, který jej předběhl. Na zpáteční cestě pak zbytek Scottovy výpravy na vyčerpání, hlad a nemoci zahynul.

    obrazek a zivotopis - zdroj wikipedia:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Amundsen-Fram.jpg
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Roald_Amundsen

    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zemřela Dana Vávrová, Leontýnka z filmu Ať žijí duchové
    Ve věku 41 let zemřela ve čtvrtek česká herečka a režisérka Dana Vávrová. Zazářila mimo jiné v dětských rolích ve filmu Ať žijí duchové nebo Pan Tau, úspěchy sbírala i v Německu. O jejím boji s rakovinou věděli kromě rodiny pouze nejbližší přátelé.

    Ještě před odchodem z vlasti se Vávrová, narozená 9. sprna 1967, v Československu proslavila v dětských rolích. Její asi nejznámější úlohou byla Leontýnka ve filmu Ať žijí duchové (1976). Hrála i v seriálech Arabela, Jak se točí rozmarýny, My všichni školou povinní nebo Bambinot. Objevila se i ve filmu Kulový blesk.

    Právě za Leontýnku a školačku Danu z ekologicky zaměřeného snímku Brontosaurus získala ceny dětského diváka Zlatý dudek. Ve své době patřila mezi nejpopulárnější dětské herečky.

    Ve třinácti letech na sebe poprvé výrazně upozornila v roli mladé židovky Janiny Dawidowiczové v televizním seriálu Ein Stück Himmel (Kousek nebe) z roku 1982, který vyprávěl o osudech židovské rodiny za druhé světové války. Během natáčení druhého cyklu úspěšné série poznala kameramana a režiséra Josepha Vilsmaiera, za něhož se v devatenácti letech provdala. S ním vychovávala tři dcery - Janinu (22), Terezu (19) a Josefínu (16).

    Herečka Dana Vávrová s Wernerem Stockerem na obalu DVD k filmu Rama DamaVávrová se svým o 28 let starším manželem žila v Mnichově. Pod jeho režijním vedením natočila například jeden z nejúspěšnějších německých filmů Herbstmilch (Podzimní mléko, 1988), který líčí život na bavorském statku během nacistické éry. Za ztvárnění hlavní role selky, kdy musela mluvit se silným bavorský dialektem, získala prestižní německý Stříbrný pás.

    Zahrála si například i ve filmu Stalingrad z roku 1992, společně se svým švagrem Karlem Heřmánkem.

    Později se sama začala věnovat režii. Svůj debut Wie die Zeit vergeht... (Jak čas běží..., 1997) uvedla ještě pod jménem svého manžela. S vlastními filmy se představila i na karlovarském festivalu v letech 1996 a 1998, kde uvedla mimo jiné hranou prvotinu o mladé ženě trpící bulimií Hlad - Touha po lásce.

    Pod její taktovkou vznikl například dětský snímek Hurá na medvěda (2000) nebo drama z transportu do koncentračního tábora Poslední vlak (2006), za který obdržela Bavorskou filmovou cenu. Do obou filmů obsadila několik českých herců. V Posledním vlaku si zahrála i Nina Divíšková. "Byla strašně krásná, pracovitá a kamarádská. Je mi to moc líto. Spolupráce s ní byla báječná," uvedla Divíšková.

    Herečka Dana Vávrová ve filmu Die Gustloff (2008)Herečka Dana Vávrová s kolegy Detlefem Buckem a Valerií Niehausovou z filmu Die Gustloff (2008)

    Naposledy se Vávrová na filmovém plátně objevila loni v manželově historickém dramatu Zkáza lodi Gustloff, který vypráví o plavidle, jež v roce 1945 zasáhla tři sovětská torpéda a tím připravila o život pětkrát víc lidí než zkáza Titanicu.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Pračlověk uměl rozdělávat oheň už před 790 000 lety , tvrdí vědci
    http://zpravy.idnes.cz/praclovek-umel-rozdelavat-ohen-uz-pred-790-000-lety-tvrdi-vedci-pq8-/vedatech.asp?c=A081028_023526_vedatech_lf

    Pravěcí lidé se naučili rozdělávat oheň už před 790 000 lety a právě tato znalost jim umožnila migrovat z Afriky do chladnějších oblastí na severu. K tomuto závěru došli ve své nové studii odborníci z izraelské Hebrejské univerzity.

    Výzkum na rozsáhlém archeologickém nalezišti na horním toku řeky Jordán, v prehistorické lokalitě Gešer Benot Jaaquov, přinesl první plody už v roce 2004.

    Tehdy archeologové přišli s důkazy, že předchůdci člověka před téměř 800 000 lety uměli oheň ovládat - tedy udržovat ho nebo ho stěhovat z místa na místo.

    Domnívali se ale, že ho ještě nedokázali sami rozdělat a museli se spoléhat na přírodu, například na blesk nebo samovznícení suchého porostu při vysokých teplotách.

    Nyní jsou si díky detailnímu průzkumu ohořelých pazourků v celkem 12 archeologických vrstvách na prehistorickém nalezišti jistí, že tehdejší předchůdci člověka věděli, jak oheň rozdělat vlastními silami.

    "Nové údaje nám ukazují, že mnoho po sobě následujících civilizací oheň nepřerušeně užívalo a ovládalo a že (jejich příslušníci) nebyli závislí na přírodě," uvedla archeoložka Nira Alpersonová-Afilová. Podle ní ale zatím stále není jasné, jaké metody se při zapalování ohně používaly, protože se nenašla křesadla ani jiné zápalné pomůcky.

    Ovládnutí ohně bylo jedním z hlavních předpokladů pro migraci pravěkých lidí z teplé Afriky směrem na sever. "Jakmile ovládli oheň, který je chránil před predátory a poskytoval světlo a teplo, začali se cítit natolik bezpečně, že mohli migrovat a obydlet neznámá území," vysvětlila Alpersonová-Afilová. Právě údolí Jordánu bylo přitom jednou z hlavních migračních tras vedoucích z jihu na sever, tedy z Afriky do Evropy.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Karlův most .. a pár zajímavostí
    obrazek: http://www.fotopraha.com/foto-praha/karluv-most-mlha.jpg

    - Léta se totiž traduje, že vstup na Karlův i Juditin most byl ze stejného místa. Jenže to jsou jen pověsti, archeologové zatím na zbytky původního přemostění nenarazili.

    - most vyrostl na mlýnských kamenech naskládaných na dně Vltavy. Pod nimi dodnes stojí rošt provázaných pilotů z dubového dřeva. Mlýnské kameny, které na nich leží, jsou pospojované železnými kramlemi zalitými olovem. "Znamená to, že pilíře Karlova mostu byly zakládány na suchu, jinak by olovo do otvorů nezateklo."

    Víte, že...
    ... má most svého svatého? V roce 1393 byl z mostu do Vltavy svržen Jan Nepomucký. Místo dodnes označuje křížek vsazený do zábradlí mostu. Legenda praví, že kdo si na křížek sáhne, tomu se splní jakékoliv přání.

    ... je tu obraz stavebníka mostu? Mezi nejméně známé památky mostu patří unikátní románský reliéf, který se dochoval uvnitř menší Malostranské mostecké věže. Zobrazuje sedící postavu, zřejmě panovníka, který odevzdává listinu klečícímu muži, snad stavebníku mostu.

    ... nejstarší sousoší je Kalvárie? Kříž jako první ozdoba mostu tu stával už za Karla IV., od té doby byl však několikrát vyměněn. Nynější bronzový zlacený kříž byl ulit r. 1629 v Drážďanech. Nápis v hebrejštině "Svatý, svatý, svatý je Hospodin zástupů" byl podle pověsti pořízen roku 1696 z pokuty Žida, který se posmíval kříži. Pověst však není pravdivá.

    ... jsou v mostu komory? Po povodních z roku 1890 se zřítily dva pilíře. Při jejich obnově se stavitelé sice drželi tradičního tvaru, vnitřní prostor mezi pilířem a vozovkou však ponechali volný a nevyzdili ho. Dutiny s odlehčovacími klenbami jsou vysoké 7 metrů a dá se do nich vstoupit poklopem z vozovky.

    ... nad stavbou bdí také sv. Vít? Karel IV. měl zřejmě zálibu v astronomii a astrologii – v době letního slunovratu totiž při pohledu ze Staroměstské mostecké věže zapadá slunce za svatovítskou katedrálou. Před tím projde za katedrální věží, která se vypíná nad kaplí patrona českých zemí svatého Václava. A svou pouť zakončí přímo nad místem s ostatky svatého Víta.

    ... po mostě jezdily tramvaje? Od roku 1883 jezdila po mostě koňka, kterou nahradila v roce 1905 elektrická dráha. Aby dráty nerušily vzhled mostu, vymyslel František Křižík speciální vedení mostovkou. Těžké vozy však příliš otřásaly stavbou, proto tramvaje nahradily v roce 1908 autobusy. Veřejná doprava tady jezdila až do druhé světové války, provoz automobilů skončil v roce 1965.

    ... tu zářily i olejové lampy? Poprvé se most do noci rozzářil v roce 1723 díky olejovým lucernám. Teď zde svítí elektrické lampy, po opravách se na most vrátí plynové lampy. Původní plynové lampy zmizely z Karlova mostu při rekonstrukci na přelomu 60. a 70. let 20. století.

    ... Bruncvíka poničili Švédové? Legendami opředená socha rytíře byla vytesána v 19. století podle torza původní sochy z 15. století. Socha tehdy symbolizovala nadvládu Starého Města nad celým mostem, značně ji však poškodili na konci třicetileté války Švédové. Torzo a dochovaný podstavec jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea.

    ... je tu nejstarší dlažba v Praze? Původní dlažba z Juditina mostu z 12. století se tu dochovala hned na několika místech – část dlažby je na Křižovnickém náměstí, kde je jí vydlážděno okolí sloupu se sochou sv. Václava u kostela sv. Františka. Další část se dochovala v kavárně Lundborg na Malé Straně.

    ... most mockrát zničila povodeň? V roce 1342 povodeň smetla původní románský Juditin most. První záplavy pak zasáhly most v roce 1432, kdy podemlely pět pilířů a pobořily mostní klenby. V roce 1784 kry pobořily dva oblouky. Nejznámější povodní je ta ze 4. září 1890, kdy se zřítil pátý a šestý pilíř a tři oblouky. Na dva roky tehdy Karlův most nahradil provizorní most dřevěný.

    a posledni
    Vědci potvrdili dávné legendy o stavbě Karlova mostu, podle kterých se do malty přidávala vajíčka. K překvapivému výsledku dospěli biochemici analýzou vzorku malty odebraného při opravě starobylé památky.
    O vajíčcích přidávaných do malty vypráví třeba pověst, jak se radní z Velvar báli, aby jejich dodávka vajec pro most došla v pořádku, a tak do Prahy poslali vajíčka vařená. Ta se do malty z pochopitelných důvodů přidat nedala.
    Kromě vajec se do malty přidávalo i mléko, mléčné produkty, klíh nebo volská krev. Podobnými přísadami například prodlužovali dobu, po kterou šla malta zpracovávat. "Podobné látky jsme objevili i ve vzorcích odebraných ze zbytků mostu v Roudnici nebo z rotundy svaté Kateřiny ve Znojmě."

    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR

    FOTOKOPIE SMLOUVY VE SBÍRCE ZÁKONŮ Z ROKU 1969
    http://data.idnes.cz/soubory/domaci/A081015_JW_SB04-69.PDF

    "Tato smlouva zůstane v platnosti, pokud se sovětská vojska dočasně budou nacházet na území ČSSR, ..."
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vizitky hlavních aktérů mnichovské dohody

    http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=335099

    Édouard Daladier - francouzský premiér

    Narodil se 18. června 1884 ve francouzském Carpentras v rodině pekaře, vystudoval práva. Po válce vstoupil do Radikální strany a později se stal jejím předsedou. V roce 1924 se stal jako ministr kolonií poprvé členem francouzské vlády a ve vládních funkcích působil i v dalším období.

    V letech 1933-34 byl poprvé premiérem. Podruhé stanul v čele vlády v roce 1938 a přiklonil se k politice ústupků vůči Německu. Po německém útoku na Polsko v září 1939 tuto politiku opustil a vyhlásil Německu válku. V březnu 1940 pak podala jeho vláda demisi, on ale v nové vládě zůstal jako ministr obrany.

    Po napadení Francie Německem v roce 1940 uprchl do Maroka, kde byl zatčen a obviněn ze zrady - v letech 1943-45 byl internován v německých koncentračních táborech. Po válce byl až do roku 1958 poslancem francouzského parlamentu. Zemřel 10. října 1970.

    Neville Chamberlain - premiér Velké Británie

    Narodil se 18. března 1869 v Birminghamu. Byl synem někdejšího britského ministra kolonií Josepha Chamberlaina. Do parlamentu se dostal v roce 1918 jako člen konzervativní strany. Byl ministrem pošt, zdravotnictví a financí. V květnu 1937 se stal premiérem a jako odpůrce principů evropské kolektivní bezpečnosti byl jedním z těch, kteří politikou appeasementu - usmiřování a ústupků - usnadnili mocenský nástup Adolfa Hitlera.

    Na post premiéra rezignoval 10. května 1940 po vpádu německých vojsk do Belgie, Nizozemska a Lucemburska a jeho nástupcem se stal Winston Churchill. Půl roků poté (9. listopadu 1940) Chamberlain zemřel na rakovinu žaludku.

    Adolf Hitler - německý říšský kancléř a vůdce

    Narodil se 20. dubna 1889 v rakouském Braunau am Inn, blízko německých hranic. Živil jako dělník na stavbách a později prodával své kresby.

    V roce 1919 vstoupil do strany práce, která se o rok později přejmenovala na Nacionálně socialistickou dělnickou stranu Německa (NSDAP) a Hitler se stal jejím předsedou. Po neúspěšném pokusu o puč v listopadu 1923 byla strana zakázána a Hitler skončil ve vězení, kde si z pětiletého trestu odpykal jen rok.

    V roce 1925 obnovil NSDAP a hesly o sjednocení velkého národa a vymazání sociálních rozdílů získal masovou podporu voličů. V roce 1933 byl jmenován říšským kancléřem. O rok později, po smrti říšského prezidenta Paula von Hindenburga, spojil funkci hlavy státu a šéfa kabinetu a prohlásil se za vůdce (führera).

    Své velmocenské ambice začal realizovat připojením Sárska (1935), Rakouska (1938) a českého pohraničí (1938) k Německu a zřízením protektorátu Čechy a Morava (1939). Přepadením Polska v září 1939 zahájil druhou světovou válku. Ta nakonec skončila porážkou Německa a Hitler 30. dubna 1945 spáchal sebevraždu.

    Benito Mussolini - italský premiér a vůdce

    Narodil se 29. července 1883 v severoitalském Dovia di Predappiu. Otec byl kovář, matka učitelka. Byl učitelem a novinářem socialistických novin. Roku 1919 založil organizaci Fasci di Combattimento (Bojové svazky), která se v roce 1921 změnila na fašistickou stranu. To už byl Mussolini členem parlamentu a v říjnu 1922 zorganizoval slavný pochod na Řím, jímž si vynutil jmenování premiérem. Zahájil velké reformy, rozšiřoval své pravomoci a od roku 1925 vládl již jako diktátor.

    Roku 1935 Itálie pod jeho vedením obsadila Habeš, v dubnu 1939 okupovala Albánii a v roce 1940 se aktivně zapojila do bojů druhé světové války. V červenci 1943 byl Mussolini králem Viktorem Emanuelem III. odvolán z funkce premiéra, byl zatčen a uvězněn, ale následně německým komandem osvobozen. Na severu Itálie pak vytvořil socialistickou republiku, bývalou moc však již nezískal a 28. dubna 1945 byl popraven italskými partyzány.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Osobnost roku, v dobrém i zlém, vybírá časopis Time již 80 let
    http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_view.php?id=287582&id_seznam=

    Politici, podnikatelé, ekonomové a vědci, ale také Země, počítač, mladí lidé či každý, kdo si koupil loni koncem prosince americký Time a zahleděl se do zrcadla na jeho titulní stránce. Takové je spektrum "osobností roku", které tento časopis vybírá již 80 let. Volba vzbuzuje někdy i ostré kritiky, jako kupříkladu ta z roku 1938, kdy byl za osobnost roku vybrán Adolf Hitler. Časopis ale zdůrazňuje, že nejde o "ocenění", nýbrž o pouhý výběr osoby, která "nejvíce ovlivnila mediální zprávy a naše životy, ať už v dobrém, či ve zlém".

    Kontroverzní reakce vyvolal Time také výběrem íránského vůdce ajatolláha Chomejního (v roce 1979), Josifa Stalina (1939 a 1942), saúdského krále Fajsala v době ropné krize (1974), egyptského prezidenta Anvara Sadata (1977), komunistického vůdce Číny Teng Siao-pchinga (1978, 1985) či čtyř mírotvůrců - Jásira Arafata, Jicchaka Rabina, Nelsona Mandely a Frederika de Klerka - v roce 1993.

    Dosud nejvícekrát - třikrát, byl oceněn americký prezident Franklin Delano Roosevelt (1932, 1934, 1941), dvakrát se na obálce Time objevili kromě Stalina a Tenga i Winston Churchill, Ronald Reagan, Richard Nixon, Harry Truman, Bill Clinton či Michail Gorbačov. Vybráni byli i všichni američtí prezidenti od F.D. Roosevelta s výjimkou Geralda Forda. Před třemi lety padla volba na George Bushe mimo jiné proto, že "si přizpůsobil politická pravidla tak, aby souzněla s jeho kovbojským stylem", a také prý proto, že dokázal vyhrát podruhé volby.

    Z nepolitických osobností byl vybrán za nejvlivnějšího v daném roce například mediální magnát Ted Turner, šéf počítačové firmy Intel Andrew Grove, zakladatel Amazon.com Jeff Bezos či vědec na poli AIDS David Ho. V roce 2005 byli největšími osobnostmi podle týdeníku Time nejbohatší člověk světa a zakladatel počítačové společnosti Microsoft Bill Gates s manželkou Melindou Gates a irský rockový zpěvák Bono; vyzdviženo bylo jejich humanitární úsilí v různých sférách od boje proti malárii a AIDS přes vzdělávání až po snižování dluhů nejchudších států.

    Vůbec prvním nositelem titulu Man of the Year (od roku 1999 Person of the Year) byl v roce 1927 Charles Lindbergh, který v květnu toho roku přeletěl Atlantský oceán. Z "neosobností" časopis vybral kromě Země též například maďarské vlastence (1956). Americký voják byl vybrán osobností roku 2003, kdy USA provedly invazi do Iráku, ale i v roce 1950, kdy vypukla korejská válka. V roce 1966 byla nejvlivnější podle týdeníku Time "generace pětadvacetiletých a mladších" a v roce 1982 padla volba na počítač.

    Na obálku amerického týdeníku Time se v jeho vánočním čísle dostalo i několik žen - mimo jiné britská královna Alžběta II. (v roce své korunovace 1952), Američanka Wallis Simpsonová (1936), která "zatřásla" britskou korunou, když se provdala za krále Edwarda VIII., filipínská prezidentka Corazon Aquinová, ale i americké ženy (v roce 1975 za to, že odmítly "hrát druhé housle"). V roce 1937 byla vybrána se svým mužem, čínským vůdcem Čankajškem, Sung Mej-ling. V roce 2002 byly zvoleny tři ženy, které odhalily zaretušovávané skandály v USA - agentka FBI Coleen Rowleyová, finanční kontrolorka zbankrotované telekomunikační firmy WorldCom Cynthia Cooperová a zástupce v další zbankrotované společnosti Enron Sherron Watkinsová.

    Z evropských politiků se na obálce časopisu objevila i tvář Konrada Adenauera, Charlese de Gaullea, Nikity Chruščova, Willyho Brandta, Lecha Walesy či Jurije Andropova.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
        Paul Newman

    http://www.ceskenoviny.cz/kultura/index_view.php?id=335652
    Na filmovém plátně byl Paul Newman neporazitelný, exceloval například ve snímcích Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz či Kočka na rozpálené plechové střeše. Kromě filmu byla jeho vášní rychlá kola a úspěch slavil i na poli byznysu. "Frajer ze staré dobré školy" s odzbrojujícím modrookým pohledem proslul také na Hollywood dost netypickým padesátiletým manželstvím. Kdysi silný kuřák Newman prohrál svůj boj s rakovinou, dožil se 83 let.

    "Herectví je pro mě uzavřená kapitola," řekl Newman loni v létě. Přiznal, že ze zdravotních důvodů už není schopen pracovat tak, jak by chtěl. Za svoji kariéru natočil na 50 filmů, desetkrát byl nominován na Oscara a dvakrát ho dostal. Poprvé za nejlepší výkon v dramatu Barva peněz (1986), rok předtím si sošku odnesl za celoživotní přínos filmu. "Jsem vděčný, že součástí této ceny není také poukaz na pobyt v hereckém starobinci," neodpustil si ironii.

    Na filmovém plátně se Newman naposledy objevil v roce 2002 v dramatu Road to Perdition (Cesta do zatracení). Diváci mohli jeho hlas také slyšet v animovaném filmu Auta (2006), kde "oživil" automobil Doc Hudson. Letos se Newman snažil ještě režírovat, v plánu měl inscenování hry O myších a lidech v divadelní společnosti Westport Country Playhouse, kterou vlastnil se svojí manželkou Joanne Woodwardovou. Kvůli zdravotním obtížím se však musel vzdát i této aktivity.

    Mezi Newmanovy další slavné filmy patří Frajer Luke (1967), Skleněné peklo (1974) či Hombre... Herec si vyzkoušel i režii, úspěšně například s filmem Harry a syn (1984), k němuž napsal také scénář. Sám měl jediného syna Scotta (jinak samé dcery), který se v roce 1978 předávkoval drogami. Newman poté založil, kromě několika dalších, i nadaci na pomoc drogově závislým.

    Nebyl to však zdaleka jen film, čím Newman žil - miloval také sport. Nejvíc ho fascinovala vůně benzínu, k níž poprvé přičichl v roce 1969 při natáčení filmu Vítězství. Brzy začal Newman závodit i bez asistence filmových kamer. Ve výčtu jeho úspěchů vyčnívá druhé místo ve vytrvalostním závodu 24 hodin Le Mans v roce 1979. Jako sedmdesátiletý se stal v roce 1995 nejstarším členem vítězného týmu v dalším motoristickém maratonu - 24 hodin Daytony. Byl také spolumajitelem závodního týmu.

    Newman byl i zdatným obchodníkem. V roce 1969 založil s Barbrou Streisandovou, Sidneym Poitierem a Stevem McQueenem produkční firmu First Artists. Díky tomu, že ho přátelé kdysi prosili o speciální recepty, stal se také "králem hořčic a dresinků". Herec přiznal, že jeho značka Newman´s Own mu vynesla víc než všechny role. Velkou část z miliónových výdělků věnoval na charitu a vzdělání. Ostatně slogan jeho firmy zní: "Nehanebné vykořisťování v zájmu dobra".

    Hollywoodská legenda Paul Newman.

    Paul Leonard Newman se narodil 26. ledna 1925 v americkém Clevelandu. Jeho otec byl německý Žid a matka pocházela z východního Slovenska. Původně se chtěl dát k námořnictvu, ale vstupní prohlídka odhalila (naštěstí pro světovou kinematografii) barvoslepost. Po ukončení herecké školy si Newmana rychle našel Hollywood a brzy přišel první velký úspěch ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád (1956), v němž si zahrál boxera Rockyho. Postupně si vybudoval image drsného, ale romantického hrdiny.

    Druhou Newmanovou manželkou byla od roku 1958 herečka Joanne Woodwardová, s níž se seznámil při natáčení snímku Dlouhé, horké léto. Měli spolu tři dcery. Jejich na filmovou branži netypicky dlouhý svazek Newman s oblibou komentoval slovy: "Proč bych chodil někam na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?" S bývalou ženou Jacqueline Witteovou měl dvě dcery a syna.

    Spolu se svým filmovým parťákem Robertem Redfordem, s nímž si zahrál ve dvou nesmrtelných filmech, patřil Newman k legendám, které dokážou stárnout s noblesou. Na svůj náhrobek si navrhl sám i epitaf: "Tady leží Paul Newman, který zemřel jako chudák, protože mu zhnědly oči".

    Autor: ČTK


    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    Mobilizace 1938 - vůli bránit se převálcoval mnichovský diktát
    http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_view.php?id=335012

    Mnoho pamětníků si dodnes uchovalo živé vzpomínky na druhou mobilizaci roku 1938, kdy vyvrcholil dlouhodobý nátlak Adolfa Hitlera na odstoupení pohraničních oblastí. Ač trvala pouhý týden, doprovázela ji celonárodní vlna odhodlání postavit se hrozbě nacistického Německa se zbraní v ruce. I po sedmdesáti letech od jejího vyhlášení však konečné rozhodnutí nebojovat vyvolává smíšené pocity.

    O všeobecné mobilizaci rozhodla 23. září porada prezidenta Edvarda Beneše s předsedou úřednické vlády generálem Janem Syrovým, předáky koaličních stran a některými ministry. K veřejnosti se informace o stavu válečné pohotovosti dostala prostřednictvím rozhlasu v půl jedenácté v noci poté, co ji jednomyslně schválila vláda.

    Depeše, kterou nechal prezident Beneš následujícího dne rozeslat na československá zastupitelství popisuje víceméně hladký sled událostí: "Průběh mobilizace bezvadný, lid absolutně pevný, vláda plným pánem situace...".

    Za pouhý den se u svých útvarů přihlásily tři čtvrtiny bojeschopných mužů. Do stavu válečné pohotovosti bylo uvedeno 18. ročníků I. zálohy a část příslušníků II. zálohy z řad specialistů. Celkem ke svým jednotkám nastoupilo 1,075.000 mužů. Většina z nich se hlásila k československé a rusínské národnosti (72 procent), k maďarské šest procent. Německého původu mělo být zhruba 21 procent branců, ale téměř třetina z nich odmítla uposlechnout povolávací rozkaz.

    Velení armády bylo svěřeno zkušeným důstojníkům, kteří se proslavili zejména v československých legiích v Rusku. V čele stál armádní generál Ludvík Krejčí, který pražské vládě opakovaně deklaroval připravenost a odhodlanost vojáků bojovat. Hlavní velitelství sídlilo nejprve v Klánovicích u Prahy a pak na zámku v Račicích u Vyškova.

    Československá generalita měla od konce srpna zprávy o skrytě probíhající částečné mobilizaci německé armády a předpokládala, že směr hlavního německého úderu povede ze severu a jihu Moravy. Postupně ale mezi důstojnictvem převládl názor, že se protivník zaměří spíše na úder do Čech.

    Obrana větší části Čech měla připadnout první armádě v čele s naturalizovaným Čechem, armádním generálem Sergejem Vojcechovským. Severní Moravu od Králík k Jablunkovskému průsmyku měla na starosti druhá armáda divizního generála Vojtěcha Lužy, za obranu Moravy odpovídala čtvrtá armáda armádního generála Lva Prchaly a Slovensko a Podkarpatskou Rus měla z Kremnice bránit třetí armáda armádního generála Josefa Votruby.

    Šéf generálního štábu Krejčí mohl počítat s podporou 40 divizí, z toho bylo 35 pěších, čtyři rychlé a jedna motorizovaná. Armáda navíc disponovala ještě dalšími formacemi o síle tří divizí. K vedení boje mohla využít 350 tanků, 887 bojových letadel první linie, více než 38.000 lehkých a 7000 těžkých kulometů a takřka 5000 děl. Kromě toho bylo k 23. září stavebně dokončeno a z velké části vyzbrojeno 263 těžkých objektů a kolem 9632 objektů lehkých.

    Konečná verze plánu Zelený, jímž chtěl Adolf Hitler vojensky podrobit první republiku, předpokládala nasazení pěti armád o síle 39 divizí z celkového počtu 46 divizí, kterými německá armáda v roce 1938 disponovala. Velitelé relativně dobře vyzbrojené československé armády si však uvědomovali, že úspěšná obrana vlasti spočívala v rychlém zásahu spojeneckých sil, v prvé řadě Francie, s níž měla předmnichovská republika vedle politických i úzké vztahy vojenské.

    Tradiční spojenci ale upřednostňovali politické a nikoliv vojenské řešení konfliktu. Jasným signálem pro Prahu byla mnichovská dohoda, ve které představitelé Německa, Francie, Británie a Itálie rozhodli o podstoupení československého pohraničí Německu.

    Vláda s prezidentem Benešem přes odpor armádních špiček a některých členů vlády, například ministra Petra Zenkla, 30. září mnichovský diktát přijala. Napsala tak tečku za jednou etapou existence Československa.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    Mossad odložil kvůli Eichmannovi únos Mengeleho
    http://www.novinky.cz/clanek/148713-mossad-odlozil-kvuli-eichmannovi-unos-mengeleho.html

    Listu The Jerusalem Post to potvrdil Rafi Eitan (81), ministr pro záležitosti důchodců a někdejší agent Mossadu, jenž se podílel na operaci v Buenos Aires, odkud Eichmanna unesli izraelští agenti.

    „Vypátrali a identifikovali jsme Adolfa Eichmanna v Buenos Aires a potom jsme zjistili, že se tam ukrývá i Mengele," řekl Eitan. Agenti Mossadu vyfotografovali Mengeleho, známého pod přezdívkou Anděl smrti", který tam žil pod falešnou identitou, a zjistili jeho adresu.
    Eichmann byl pro Mossad prioritou

    Eitan připustil, že tehdy vyjádřil námitky proti narychlo připravenému plánu tehdejšího šéfa Mossadu Isara Harela, aby komando zadrželo a do Izraele přepravilo Mengeleho. Upozorňoval, že dopadení Eichmanna nesmí být v žádném případě ohroženo. Harel se tudíž rozhodl odložit Mengeleho dopadení na pozdější termín, tedy na dobu, kdy bude už Eichmann na území židovského státu.

    „Mengele však zmizel z Buenos Aires a na určitou dobu jsme jeho stopu ztratili. Pátrali jsme po něm v Brazílii i Paraguaji, podařilo se nám ho najít, vyfotografovat, ale ne zadržet,“ přiznal bývalý agent Mossadu.

    Eichmannovi, kterého Izraelci zadrželi v květnu 1960 v Argentině a tajně přepravili do Izraele, vyměřil izraelský soud trest smrti, takže byl 31. května 1962 popraven. Tělesné pozůstatky Mengeleho, jenž zemřel v Brazílii v roce 1979, identifikovali prostřednictvím DNA v roce 1992.

    wikipedia:
    Adolf Eichmann (* 19. března 1906, Solingen – † 1. června 1962, Ramla) byl německý nacistický funkcionář a válečný zločinec, jeden z hlavních organizátorů holocaustu.

    Narodil se 19. března 1906 v Solingenu v Německu. Studoval v Rakousku (měl být inženýrem), studium ale nedokončil a od roku 1930 pracoval v Německu jako obchodník. V roce 1932 se znovu vrátil do Rakouska, kde vstoupil do NSDAP a následně rakouské odnože SS. Roku 1933 se vrátil do Německa a nastoupil do německé SS, kde na konci kariéry dosáhl hodnosti Oberstumbannführera.

    Od ledna do září 1934 sloužil v koncentračním táboře v Dachau, poté byl povolán do ústředí SD v Berlíně, kde se ujal židovské problematiky jako vedoucí židovského oddělení. Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 byl poslán do Vídně, aby zde založil Ústřednu pro židovské vystěhovalectví (Zentralstelle für jüdische Auswanderung) a dohlížel na zatýkání a likvidaci Židů.

    Z výpovědí D. Wislicenyho, Alexandera Macha a dalších, které byly učiněny před národním soudem vyplývá, že 4. listopadu 1938 (dva dny po vídeňské arbitráži a den po protižidovských demonstracích v Bratislavě) Eichmann přicestoval na Slovensko, kde se společně s Machem podílel na přípravě nařízení k tzv. postrku asi 7500 Židů na území, které bylo připojeno k Maďarsku. Eichmann se také setkal s Tisem, který toto nařízení 4. listopadu podepsal. Následně deportace začaly, nicméně Maďarsko odmítlo Židy přijmout, takže zůstali v internačních táborech, přesněji řečeno na poli v dešti a sněhu, na území nikoho.

    Dne 15. března 1939 Eichmann přesídlil do Prahy, kde se založil pobočku Ústředny pro židovské vystěhovalectví a její Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu (Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren), čímž se spolupodílel na holocaustu Židů v Česku. Eichmann byl také jedním ze strůjců Akce Nisko (první deportace Židů z území Protektorátu), která proběhla 18. října 1939. Po konferenci ve Wannsee 20. ledna 1942 se ujal dohledu nad vykonáváním jejích závěrů jako pověřenec Heinricha Himmlera.

    Roku 1946 utekl z amerického zajetí, několik let se ukrýval v Německu a v roce 1950 s italským pasem, vydaným Červeným křížem na jméno Ricardo Klement uprchl do Argentiny. Po vypátrání, na němž měl údajně významný podíl Simon Wiesenthal (Mossad to popírá), ho agenti Mossadu, izraelské tajné služby, unesli a dopravili do Izraele, kde byl postaven před soud. 15. prosince 1960 byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán 1. června 1962 ve věznici v Ramle, několik minut po půlnoci (takže se někde uvádí jako datum popravy 31. května).

    Eichmann byl ženatý. V roce 1935 se oženil s Veronikou Lieblovou měli spolu tři syny: Horsta, Klause, Dietra
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam