Mossad odložil kvůli Eichmannovi únos Mengeleho
http://www.novinky.cz/clanek/148713-mossad-odlozil-kvuli-eichmannovi-unos-mengeleho.html
Listu The Jerusalem Post to potvrdil Rafi Eitan (81), ministr pro záležitosti důchodců a někdejší agent Mossadu, jenž se podílel na operaci v Buenos Aires, odkud Eichmanna unesli izraelští agenti.
„Vypátrali a identifikovali jsme Adolfa Eichmanna v Buenos Aires a potom jsme zjistili, že se tam ukrývá i Mengele," řekl Eitan. Agenti Mossadu vyfotografovali Mengeleho, známého pod přezdívkou Anděl smrti", který tam žil pod falešnou identitou, a zjistili jeho adresu.
Eichmann byl pro Mossad prioritou
Eitan připustil, že tehdy vyjádřil námitky proti narychlo připravenému plánu tehdejšího šéfa Mossadu Isara Harela, aby komando zadrželo a do Izraele přepravilo Mengeleho. Upozorňoval, že dopadení Eichmanna nesmí být v žádném případě ohroženo. Harel se tudíž rozhodl odložit Mengeleho dopadení na pozdější termín, tedy na dobu, kdy bude už Eichmann na území židovského státu.
„Mengele však zmizel z Buenos Aires a na určitou dobu jsme jeho stopu ztratili. Pátrali jsme po něm v Brazílii i Paraguaji, podařilo se nám ho najít, vyfotografovat, ale ne zadržet,“ přiznal bývalý agent Mossadu.
Eichmannovi, kterého Izraelci zadrželi v květnu 1960 v Argentině a tajně přepravili do Izraele, vyměřil izraelský soud trest smrti, takže byl 31. května 1962 popraven. Tělesné pozůstatky Mengeleho, jenž zemřel v Brazílii v roce 1979, identifikovali prostřednictvím DNA v roce 1992.
wikipedia:
Adolf Eichmann (* 19. března 1906, Solingen – † 1. června 1962, Ramla) byl německý nacistický funkcionář a
válečný zločinec, jeden z hlavních organizátorů holocaustu.
Narodil se 19. března 1906 v Solingenu v Německu. Studoval v Rakousku (měl být inženýrem), studium ale nedokončil a od roku 1930 pracoval v Německu jako obchodník. V roce 1932 se znovu vrátil do Rakouska, kde vstoupil do NSDAP a následně rakouské odnože SS. Roku 1933 se vrátil do Německa a nastoupil do německé SS, kde na konci kariéry dosáhl hodnosti Oberstumbannführera.
Od ledna do září 1934 sloužil v koncentračním táboře v Dachau, poté byl povolán do ústředí SD v Berlíně, kde se ujal židovské problematiky jako vedoucí židovského oddělení. Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 byl poslán do Vídně, aby zde založil Ústřednu pro židovské vystěhovalectví (Zentralstelle für jüdische Auswanderung) a dohlížel na zatýkání a likvidaci Židů.
Z výpovědí D. Wislicenyho, Alexandera Macha a dalších, které byly učiněny před národním soudem vyplývá, že 4. listopadu 1938 (dva dny po vídeňské arbitráži a den po protižidovských demonstracích v Bratislavě) Eichmann přicestoval na Slovensko, kde se společně s Machem podílel na přípravě nařízení k tzv. postrku asi 7500 Židů na území, které bylo připojeno k Maďarsku. Eichmann se také setkal s Tisem, který toto nařízení 4. listopadu podepsal. Následně deportace začaly, nicméně Maďarsko odmítlo Židy přijmout, takže zůstali v internačních táborech, přesněji řečeno na poli v dešti a sněhu, na území nikoho.
Dne 15. března 1939 Eichmann přesídlil do Prahy, kde se založil pobočku Ústředny pro židovské vystěhovalectví a její Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu (Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren), čímž se spolupodílel na holocaustu Židů v Česku. Eichmann byl také jedním ze strůjců Akce Nisko (první deportace Židů z území Protektorátu), která proběhla 18. října 1939. Po konferenci ve Wannsee 20. ledna 1942 se ujal dohledu nad vykonáváním jejích závěrů jako pověřenec Heinricha Himmlera.
Roku 1946 utekl z amerického zajetí, několik let se ukrýval v Německu a v roce 1950 s italským pasem, vydaným Červeným křížem na jméno Ricardo Klement uprchl do Argentiny. Po vypátrání, na němž měl údajně významný podíl Simon Wiesenthal (Mossad to popírá), ho agenti Mossadu, izraelské tajné služby, unesli a dopravili do Izraele, kde byl postaven před soud. 15. prosince 1960 byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán 1. června 1962 ve věznici v Ramle, několik minut po půlnoci (takže se někde uvádí jako datum popravy 31. května).
Eichmann byl ženatý. V roce 1935 se oženil s Veronikou Lieblovou měli spolu tři syny: Horsta, Klause, Dietra