• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELIDORKalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vzácný dopis o Kolumbově cestě do Ameriky se prodal za 93 milionů - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-vzacny-dopis-o-kolumbove-ceste-do-ameriky-se-prodal-za-93-milionu-40447812
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Jeskynní lev nebyl pro neandrtálce postrach. Tyto velké kočky lovili, stejně jako obří slony – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/jeskynni-lev-nebyl-pro-neandrtalce-postrach-tyto-velke-kocky-lovili-stejne-jako-obri-slony/sc-870-a-224707/default.aspx
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zapomenuté město Sumhuram bylo asi nejvoňavějším místem na světě - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-zapomenute-mesto-sumhuram-bylo-asi-nejvonavejsim-mistem-na-svete-40446475
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Louis Pasteur: Nebyl lékař, očkováním ale porazil vzteklinu i další nakažlivé nemoci - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/historie-louis-pasteur-nebyl-lekar-ockovanim-ale-porazil-vzteklinu-i-dalsi-nakazlive-nemoci-40444960
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Stopy v Novém Mexiku jsou nejstarším důkazem o osídlení amerického kontinentu - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-stopy-v-novem-mexiku-jsou-nejstarsim-dukazem-o-osidleni-americkeho-kontinentu-40446185
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    #nepotrvzena_uvaha

    První obyvatelé Evropy nejspíš vymřeli. Zabil je chlad během doby ledové, na nějž nebyli připraveni | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/evropa-vyzkum-puvodni-obyvatele_2308111607_fos

    První obyvatelé Evropy nejspíš vymřeli. Zabil je chlad během doby ledové, na nějž nebyli připraveni
    Podle Cambridgeské a Londýnské univerzity první lidé v Evropě nepřežili extrémní podmínky jednoho z období doby ledové. Na dosud nepopsané extrémně suché a chladné období totiž tehdejší člověk ani nemohl být vybaven. Výzkumníci proto došli k tomu, že lidské pokolení bylo dočasně na kontinentu úplně vyhlazeno.

    Glaciální období podle vědců nastalo asi před 1,1 milionem let a vedlo k náhlému ochlazení, které trvalo asi 4000 let. Hlavní autor studie Vasiliki Margari uvedl, že ochlazení bylo srovnatelné s nejsilnějšími událostmi nedávných dob ledových: „Domníváme se, že tyto extrémní podmínky vedly k vylidnění Evropy,“ shrnul za svůj desetičlenný tým vědců.

    Teplota mořské hladiny tehdy podle článku klesla pod 6 °C. Přitom v posledních 50 letech je průměrná denní teplota svrchní vrstvy moře víc než trojnásobná –⁠ pohybuje se okolo 20 °C.

    Naši předchůdci, kteří možná ani neuměli rozdělat oheň nebo si vytvořit dostatečně teplé oblečení či přístřešky, by podle spoluautora článku Chronise Tzedakise takhle extrémní ochlazení „s velkou pravděpodobností nepřežili“.

    Vědci využili analýzu mořských mikroorganismů a bahnitých sedimentů odebraných hluboko pod hladinou oceánu poblíž portugalského pobřeží. Poté pomocí počítačových modelů vyhodnotili, jak (ne)vhodné by bylo tehdejší studené prostředí pro osídlení ranými lidmi.

    Článek taky jako jeden z argumentů připomíná, že do dnešního dne nebyly nalezeny jakékoli archeologické důkazy svědčící o přítomnosti člověka v Evropě v období před 900 000 až 1,1 milionu let.

    To by podle nich mohlo naznačovat, že ještě tisíce let po tomto ochlazení v oblasti lidé nežili. Nejstarší známé lidské ostatky v Evropě pocházejí z doby před asi 1,4 milionem let.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    vazba na ELIDOR:
    video onoho skoku a gesta:

    שיאן העולם שנלחם בקומוניסטים
    https://www.ynet.co.il/sport/article/S1FSdFngP
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Wladyslaw Kozakiewicz byl polský skokan o tyči, který závodil v 70. a 80. letech 20. století. Jeho nejslavnější okamžik přišel během letních olympijských her v Moskvě v roce 1980. Ve finále Kozakiewicz soupeřil před nepřátelským publikem (které narušovalo soustavně pískotem soustředění nesovětskcýh sportovců) s výrazně favorizovaným sovětským atletem Konstantinem Volkovem.

    Když Kozakiewicz překonal výšku 5,78 metru, čímž překonal olympijský rekord, sovětské publikum reagovalo bučením a posměchem. V reakci na nepřátelskou atmosféru Kozakiewicz zvedl ruku s hrubým gestem známým jako "Kozakiewiczovo gesto" směrem k davu. Toto gesto bylo vnímáno jako vyzývavá a odvážná reakce na nesportovní chování davu.

    Jeho gesto ještě více podnítilo napětí a udělalo z něj v Polsku ještě většího hrdinu, zároveň se však stal terčem kritiky sovětských médií a úředníků. Po olympiádě sovětský velvyslanec v Polsku požadoval, aby byla Kozakiewiczovi odebrána medaile kvůli jeho "urážce sovětského lidu". Oficiální odpověď polské vlády zněla, že gesto bylo mimovolnou svalovou křečí způsobenou jeho námahou.


    Bras d'honneur - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Bras_d%27honneur

    text z isport:
    Ani filmový Rocky Balboa si k moskevskému publiku nedovolil gesto, jaké ukázal tyčkař Wladyslaw Kozakiewicz zaplněným Lužnikám 30. července 1980. Olympijské zlato oslavil tím, že zaťal pravou ruku a plácl do ní levou dlaní. „Nemám vás rád,“ dal by se pozdrav slušně přeložit. Polský bouřlivák se tímto skandálem proslavil víc než svými rekordy a tituly.



    Pokud se polského sportovního fanouška zeptáte na „gest Kozakiewicza“, jistě bude vědět, o čem je řeč. Neuctivý pozdrav tyčkaře Wladyslawa Kozakiewicze moskevským divákům v závěru olympijského závodu v roce 1980 vstoupil do národní mytologie. Snad ještě víc, než u nás přelepení hvězdiček na hokejových dresech v zápase proti Sovětům na MS 1969.

    Ale jeden rozdíl tady je. Zatímco hokejové gesto bylo jednoznačně politické, připravené předem, Kozakiewicz reagoval spontánně. Naštvalo ho, že většina ze 70 tisíc fanoušků na tribunách se pískotem a bučením vymezuje vůči soupeřům domácího Konstantina Volkova. „Jsem první sportovec na světě, který byl vypískaný, když překonal světový rekord,“ postěžoval si.

    Tehdy sedmadvacetiletý tyčkař vstupoval do závodu jako jeden z favoritů. Však ještě v květnu mu patřil světový rekord (572 cm), který v následujících týdnech dvakrát vylepšil Thierry Vigneron a jednou Philippe Houvion. Oba Francouzi, navzdory olympijskému bojkotu většiny západních zemí, závodili i v Moskvě.

    Ale bez šance na medaili jenom sledovali Kozakiewiczovu cestu za zlatem. Polák neudělal jedinou chybu, a to se pořadatelé hodně snažili. Třeba tím, že otvírali bránu stadionu, kdykoli potřebovali, aby vítr rozhodil některého ze zahraničních závodníků.

    Pokud skákal on nebo krajan Tadeusz Slusarski, obhájce zlata z Montrealu, diváci naštvaně bouřili. Psal se totiž rok 1980, v Polsku už se formovalo opoziční hnutí Solidarita a vztahy mezi oběma zeměmi byly napjaté.

    Proto když přeskočil 570 cm, což byl nový olympijský rekord a výška, kde Volkov už dvakrát zaváhal, otočil se k tribunám a poslal jim obscénní pozdrav, který je mírně slušnější verzí vztyčeného prostředníčku. Gesto zopakoval i po překonání 575 cm. Tam Volkov s odloženým pokusem neuspěl a bylo jasné, že Polák má zlato.

    Velký den pak zakončil světovým rekordem na výšce 578 cm.

    Fotka Kozakiewiczova gesta obletěla celý svět, tedy s výjimkou východní Evropy. V Sovětském svazu a jeho satelitech se totiž moskevská olympiáda prezentovala jako mimořádný svátek míru a porozumění. Bylo tedy nepřípustné psát o tom, jak socialistický sportovec dráždí fanoušky jiné socialistické země.

    Kdo si gesta rozhodně všiml, byli sovětští funkcionáři. Dokonce požadovali Kozakiewiczovu diskvalifikaci a odebrání zlaté medaile. Poláci se s vážnou tváří bránili, že tyčkař pouze dvakrát dostal svalovou křeč. Hlavní však bylo, že se za něj postavil nový šéf MOV Juan Antonio Samaranch. A bylo po skandálu.

    Ironií osudu je, že Kozakiewicz se narodil v SSSR. Přesněji v litevském Šalčininkai, kde Poláci tvoří většinu obyvatel. V roce 1957 se rodina přestěhovala do Gdyně, v rámci poválečné repatriace.

    Dětství v Polsku bylo všelijaké, jen ne šťastné. Jak přiznal v nedávno vydané autobiografii, jeho otec byl alkoholik a sadista, který týral manželku i čtyři děti. Běžně se stávalo, že po výprasku zůstávala krev na zdech. „A krev jako by ho vždycky vybudila ještě k většímu násilí,“ přiznal Kozakiewicz. „Ale žili jsme v malém bytě, nebylo kam utéct.“

    Sport znamenal únik z drsné reality a svět, kde si o svém osudu mohl rozhodovat sám. Byť to v podmínkách socialistického sportu nebylo snadné. Často dostával distanc, třeba když odmítal závodit ve svazových adidaskách nebo se jinak znelíbil funkcionářům.

    Kozakiewicz se netajil ani tím, že mu chutná alkohol. Však v roce 1977 překonal evropský rekord s regulérní kocovinou. V noci před závodem ve Varšavě si pořádně přihnul s kamarádem, výškařem Jackem Wszolou, ráno ho z nejhoršího dostaly dva aspiriny a na stadionu dokonce usnul. I tak skočil 566 cm a byl za hrdinu.

    Další průšvih udělal v roce 1984. Věřil si na obhajobu olympijského zlata, ale místo cesty do Los Angeles ho jako další atlety ze socialistických zemí čekala cesta na závody Družba. Kozakiewicz tam skočil základní výšku a pak kvůli fingovanému zranění odstoupil.

    Výsledek? Další trest.

    O rok později už neviděl jiné řešení než emigraci. Nevrátil se ze Západního Německa a usadil se v Hannoveru. Díky manželčiným německým prarodičům brzy získal občanství, dokonce vytvořil národní rekord (570 cm). Třikrát získal titul a těšil se na olympiádu do Soulu. Jenže podle tehdejších pravidel potřeboval souhlas polských funkcionářů – a ten nedostal.

    „Nejvíc mi vadily řeči, že jsem zradil Polsko. Jak? Že jsem se přestěhoval do Německa? Dneska Lewandowski září v bundeslize, a všichni mu za to tleskají,“ říká trpce.

    Atletice dal sbohem v roce 1989. Po změně politických poměrů se začal stále častěji vracet do Polska, dokonce před časem kandidoval do parlamentu. Neúspěšně.

    Ale to mu na popularitě neubralo. Stále je hrdina z Moskvy, který se nebál Rusům ukázat, co si o nich myslí. „Jenom mě mrzí, že to gesto si pamatuje každý, ale málokdo už dneska ví, že jsem tenkrát skočil i světový rekord.“
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    30. června 1918, tedy před 105 lety několik tisíc československých legionářů střelecké brigády složilo u francouzského Darney vojenskou přísahu do rukou prezidenta Francie Raymonda Poincarého a tajemníka Československé národní rady Edvarda Beneše.
    21. československý střelecký pluk pak obdržel z rukou Poincarého prapor. Tím Francie jako vůbec první mocnost potvrdila právo Čechů a Slováků na samostatnost a vlastní stát se svou armádou.

    Mimořádný význam zdánlivě čistě vojenského aktu, jakým je vojenská přísaha, byl podtržen účastí předsedy parlamentní komise pro zahraniční záležitosti H. Fraklin-Bouillona, členů francouzské vlády, vojenských zástupců spojeneckých velmocí (za USA např. vrchní velitel amerických expedičních sil v Evropě gen. John J. Pershing) a prvního vrchního velitele čs. armády gen. M. Janina, ale i přítomností samotného prezidenta Francie Raymonda Poincaré. Za Česko-slovenskou národní radu (ČSNR) byli kromě E. Beneše přítomni L. Strimpl, M. Plesinger-Božinov, kapitán O. Husák a poručík V. Chalupa, českou kolonii ve Francii zastupoval její předseda Boža Umirov.

    Jako první promluvil francouzsky E. Beneš k prezidentu R. Poincaré. V projevu poděkoval jemu a Francii za velkou podporu, které se od Francie dostalo aspiracím Čechů a Slováků. „První ve velké rodině svobodných národů nám porozuměla a podala ruku. První před čtyřmi lety nás laskavě přijala, nás nešťastné vyhnance, a první projevila své sympatie pro naše politické snahy. Podnikla první kroky, aby usnadnila zřízení naší národní armády, symbolu to naší neodvislosti.“ Poté E. Beneš promluvil česky k vojákům a zdůraznil, že už samotná přítomnost zástupců všech spojeneckých národů je důkazem, „že Spojenci uznávají naše národní aspirace.“ Projev pak zakončil slavnostním „Na Zdar!“. Čestná stráž pak předala nový prapor, který byl nedávno vytvořen v Paříži a na jehož návrhu se podílel i malíř František Kupka, do rukou ČSNR.

    Poté promluvil prezident R. Poincaré (projev tlumočil poručík V. Chalupa). V projevu postavil Čechy a Slováky na roveň ostatních Spojenců. Připomněl odvahu čs. legionářů na Sibiři a tím uznal obrovské zásluhy Čechů a Slováků na poli vojenském, rovněž vyjádřil naději, že i oni se brzy přidají k československé armádě ve Francii. Následně byl prapor za zvuku fanfár slavnostně předán prvnímu veliteli 21. pluku plukovníku Armandu Ch. Phillipovi, který ho pak předal do rukou praporečníka poručíka Kleinberka, velícího čestné stráži praporu. Na závěr vyzval gen. M. Janin vojáky k přísaze. Kapitán O. Husák přečetl její text, načež vojáci hromadně odpověděli „Přísaháme“. Poté všichni zapěli píseň „Bývali Čechové“. Rota vybraných vojáků nakonec zazpívala hymny Kde domov můj a Nad Tatrou sa blýska, Marseillaisu a husitský chorál Kdož jste Boží bojovníci. Celý akt byl ukončen slavnostním defilé celého pluku před přítomnými čestnými hosty a podle pamětí O. Husáka, pozdějšího československého ministra obrany (1920 – 1921), se ani hosté, ani vojáci neubránili dojetí. 21. pluk se tak stal základem samostatné československé armády ve Francii a už zanedlouho odjel na frontu.

    O významu, jaký byl a je tomuto aktu historicky přisuzován, svědčí i skutečnost, že rozkazem prezidenta České republiky ze dne 7. února 2002 se 30. červen stal Dnem ozbrojených sil České republiky. Avšak neméně významná, ba z hlediska politického a právního dokonce významnější je nóta (obr. 1), kterou den předtím zaslal E. Benešovi ministr zahraničí Francie Stéphen Pichon. V ní se totiž výslovně uvádí, že francouzská vláda (jako první ze všech velmocí, oficiálně a zcela jasně) uznává právo Čechů a Slováků na nezávislost a současně Česko-slovenskou národní radu v Paříži za základ budoucí česko-slovenské vlády. V nótě se uvádí, že francouzská vláda považuje nároky česko-slovenského národa za „spravedlivé a odůvodněné“ a vynasnaží se „nanejvýš usilovně“, aby uplatnila tužby Čechů a Slováků po samostatnosti. Jedná se o vůbec první mezinárodní dokument, který tímto oficiálním způsobem uznává právo Čechů a Slováků na samostatnost a mluví už o československé vládě, tj. lze mluvit o plném uznání národní suverenity Čechů a Slováků.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    ne zcela výroči .. přesto snad zaujme

    Začala česká expedice Monoxylon IV. V pravěkém člunu má překonat 530 kilometrů v Egejském moři - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-zacala-ceska-expedice-monoxylon-iv-v-pravekem-clunu-ma-prekonat-530-kilometru-v-egejskem-mori-40435186
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    První živý tvor na oběžné dráze. Fenka Lajka cestu nepřežila


    Jen krátce poté, co Sovětský svaz v říjnu 1957 vypustil Sputnik 1, první umělou družici Země, dosáhl dalšího úspěchu v nevyhlášené kosmické válce se Spojenými státy.
    Na palubě družice Sputnik 2, která vystartovala do vesmíru před 65 lety, 3. listopadu 1957, byla 2-3 roky stará toulavá fenka Lajka, kříženec odchycený na ulicích Moskvy. Akce pro psíka skončila nešťastně, během letu uhynul.

    Na let byly původně vybrány tři fenky: Lajka, Albina a Muška.
    „Albina už měla za sebou suborbitální let a měla i tři štěňata. Zůstala v pozici náhradnice. Muška byla používána při pozemních testech a zkouškách před startem, aby se tím zbytečně nestresovala Lajka,“ popsal pro Novinky popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kanceláře a České astronomické společnosti.

    Historky o tom, proč byla vybrána právě Lajka, se různí: podle některých na ni padl los proto, že byla hezká. „Lajka byla mírná a okouzlující,“ napsal Vladimir Jazdovskij (jeden z šéfů výcviku psů) ve své knize zachycující historii sovětské vesmírné medicíny.

    Vzpomíná v ní, že ještě předtím, než zamířil k odpalovací rampě, vzal psíka domů, aby si pohrál s jeho dětmi. „Chtěl jsem pro ni udělat něco hezkého, zbývalo jí tak málo života,“ podotkl Jazdovskij.

    Dopředu se totiž vědělo, že Lajka zahyne. V té době ještě nebyl technicky vyřešen návrat z oběžné dráhy, proto měla být Lajka po pěti dnech výzkumu cíleně usmrcena.
    Informace ukazují, že fenka zahynula už zhruba pět hodin po startu na přehřátí organismu a šok. Teplota v malé kabince s Lajkou vystoupala až ke 40 stupňům Celsia.“
    Sputnik s jejím mrtvým tělem pak obíhal Zemi ještě pět měsíců - do dubna 1958, kdy byl naveden do atmosféry, kde shořel.

    Asi čtyři metry dlouhý Sputnik 2 vážil přes 500 kilogramů, kabina pro Lajku byla dlouhá 80 a její průměr činil 64 centimetrů. Počátek jeho letu provázely komplikace, kvůli technickým problémům musela Lajka čekat na start v kabině tři dny. Teplota byla nízká a bylo třeba ohřívat kokpit pomocí hadice. Když se dostala na oběžnou dráhu, lékaři s úlevou zjistili, že její srdeční tep, který se při startu zrychlil, i její krevní tlak jsou v normálu. Jako potravu dostala speciálně upravené krmivo z kontejneru.

    „Lajka se původně nejmenovala Lajka, používala se pro ni během výcviku jména Kudrjavka (Kudrnatá), Žučka (Brouček) nebo Limončik (Citronek). Jméno Lajka dostala poprvé až v tiskové zprávě o jejím letu,“ zmínil Halousek další zajímavost a dodal, že to však nebylo označení plemene (sibiřská nebo západosibiřská lajka), nýbrž je to podle ruského „lajkat“, tedy štěkat.

    Podobně jako všichni ostatní psi využívaní v sovětském vesmírném programu to byl toulavý „voříšek“, jelikož lékaři věřili, že jsou s to se na drsné podmínky nejrychleji adaptovat.

    „Na kosmické lety se používaly jak fenky, tak i pejsci. Ale na delší mise byly vždy preferovány fenky (Lajka, Strelka, Belka, Černuška, Zvězdočka a další), protože od fenek se lépe odváděly a uklízely exkrementy a moč,“ vysvětlil Halousek.

    Pro vesmírné lety se obecně vybírali dvou- až šestiletí psi menšího vzrůstu, nesměli mít více než 7,5 kilogramu a měřit přes 35 centimetrů na výšku a 43 cm na délku od nosu po ocas. Na palubě totiž nebylo příliš místa, během některých letů se navíc musela do rakety vměstnat dvě zvířata, aby se mohly srovnat jejich reakce.

    Do letu prvního člověka do vesmíru v dubnu 1961 vypustili Sověti do kosmu na 50 psů, asi 20 z nich přitom zahynulo.
    Kromě Lajky se do dějin kosmonautiky zapsali psi Cigan a Dezik, se kterými již v roce 1951 vylétla raketa do zhruba stokilometrové výšky, odkud se zase snesla na padáku. Oba vyvázli prakticky bez následků - Dezikovi nebylo vůbec nic, Cigan během přistávání utrpěl jen povrchové oděrky. Oba psí hrdinové se museli vyrovnat nejen se čtyřminutovým stavem beztíže, ale hlavně s pětinásobným přetížením při startu. Nic z toho pro psy, upoutané do speciálních postrojů a sledované řadou přístrojů, ale neznamenalo větší nebezpečí.

    Psi Strelka a Belka, kteří odstartovali 19. srpna 1960 na oběžnou dráhu, sice nebyli prvními živými tvory na oběžné dráze, jako první se ale odtamtud vrátili živí zpět na zemský povrch. Na palubě Sputniku 5 je doprovázeli králík, čtyřicítka myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Většina pasažérů se následující den vrátila v pořádku na Zemi, asi dvacet myší ale zemřelo.

    Lajka tedy byla prvním živým tvorem na oběžné dráze Země, ale za hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem (tedy výšku 100 km) se už před ní vydali i jiní živočichové.

    Vůbec prvním tvorem, který tuto pomyslnou hranici vesmíru překonal, byly octomilky známé spíše jako vinné mušky: 20. února 1947. Vynesla je tam upravená raketa V-2 odpálená z americké střelnice White Sands v Novém Mexiku. Mušky s ní vyletěly až do výšky 109 km a na rozdíl od Lajky se jim podařilo bezpečně vrátit zpět na Zemi.

    Na hranici vesmíru se dále např. o dva roky později podíval makak rhesus Albert, také v původně německé vojenské raketě V-2. Kvůli problémům s padákem ale opice při návratu zahynula.

    zdroj: Novinky, ČTK
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    Ovoce, nebo zelenina? O správném zařazení rajčete rozhodovaly i soudy


    V roce 2005 vyhlásil americký stát New Jersey rajče za svou erbovní zeleninu. Rozhodnutí předcházely vzrušené diskuse právníků. Když se v New Jersey hlasovalo o ovoci, které je pro tento stát nejtypičtější, prohrála rajčata s také hojně pěstovanými a velmi oblíbenými borůvkami. Milovníci rajských jablíček se však nevzdali a pokusili se pro své oblíbené plody získat „cenu útěchy“ v podobě titulu oficiální státní zeleniny.

    Příslušná komise se zdráhala neúspěšného účastníka soutěže v ovocné kategorii přeřadit do klání v kategorii zelenina. Tamní vyznavači rajčat se hájili rozsudkem amerického Nejvyššího soudu v kauze Nix versus Hedden z roku 1893.

    Spor o rajče vedl jeden z předních newyorských dovozců ovoce a zeleniny John Nix s výběrčím cla v newyorském přístavu Edwardem Heddenem. Jádrem jejich sporu bylo desetiprocentní clo, jež dovážené zelenině vyměřil zákon z roku 1883. Ovoce zůstávalo od cla osvobozené. Daň na import zeleniny nevyvolávala velké vášně až do roku 1887, kdy se Nixova společnost John Nix & Co. Fruit Commission pokusila dovézt z Bermud rajčata bez cla s odůvodněním, že jde o ovoce.

    Edward Hedden na takovou interpretaci zákona nepřistoupil a nařídil rajčata proclít jako každou jinou zeleninu. Nix však clo za dodávku z Bermud odmítal zaplatit, a navíc požadoval vrácení všech peněz, které od něj do té doby celníci za rajčata vybrali.

    Během šestileté právnické tahanice předčítali Nixovi advokáti před Nejvyšším soudem hesla „rajče“, „ovoce“ a „zelenina“ z naučných slovníků sestavených tehdejšími předními jazykovědci Josephem Emersonem Worcesterem či Noahem Websterem. Odkazem na slovníky dokazovali, že za ovoce lze prohlásit jen dužnaté plody rostlin obsahující semena. Rajče jako plod obsahující semena proto patří mezi ovoce.

    Heddenovi právní zástupci kontrovali citací hesel „dýně“, „paprika“, „lilek“ nebo „okurka“ z týchž naučných slovníků. Tyto plody obsahují semena, ale slovníky je navzdory tomu označovaly za zeleninu. Soudce Nejvyššího soudu Horace Gray 10. května 1893 rozhodl, že rajčatům náleží status zeleniny a dovozní clo na ně bylo uvaleno oprávněně.

    V odůvodnění rozsudku Gray připustil, že z botanického hlediska představuje rajče plod se semeny, a lze jej tedy řadit mezi ovoce. Z hlediska kulinářského a obchodního je však důležitější, jak jsou rajčata konzumována. A rajčata se podle Graye „podávají v polévce nebo s rybou či masem, jež představují hlavní jídlo, a na rozdíl od ovoce se nepodávají po jídle jako dezert“. Zjednodušeně řečeno, pokud si lidé nezačnou po jídle pochutnávat na rajčatové zmrzlině, budou rajská jablíčka zeleninou a jako taková budou i nadále podléhat clu.

    Další zeleninové kauzy


    Kauza Nix versus Hedden nebyla jediným „zeleninovým sporem“, který ve Spojených státech s konečnou platností vyřešil až Nejvyšší soud. Už v roce 1889 soudce Joseph Bradley rozhodl, že fazole jsou z obchodního hlediska zelenina, jejíž dovoz je zatížen desetiprocentním clem. Zabránil tak pokusům zařadit fazole do kategorie zahradních semen, na něž bylo uvaleno clo ve výši dvaceti procent.

    „Nevidíme důvod, proč považovat fazole za semena, když za ně nejsou považovány třeba ořechy. Oboje jsou semena z hlediska botaniky a přírodních věd, ale nejsou tak chápány v obchodě či v běžné řeči,“ napsal ve zdůvodnění rozsudku soudce Bradley.

    Spory o to, co je a co není ovoce či zelenina, se zdaleka nevedly jen na konci 19. století. V roce 1981 se pokusili úředníci americké vlády Ronalda Reagana ušetřit na výdajích za školní obědy. Předpisy nařizovaly, aby žáci dostávali mléko, maso s přílohou a dva kously zeleniny. Úředníky napadlo, že by mohli za zeleninu vydávat kečup.

    Děti ho mají rády a je podstatně lacinější. Rodiče a odborníci na dětskou výživu však takové šizení školních obědů nepřipustili.
    Rozsudek Nejvyššího soudu v případu Nix versus Hedden pomohl v roce 2005 milovníkům rajských jablíček v New Jersey k tomu, že se rajče stalo oficiální zeleninou tohoto státu. O dva roky dříve však tentýž verdikt soudce Graye ignorovali v Tennessee, když si zvolili rajče za své „státní“ ovoce.

    I u nás měříme při řazení rostlinných produktů mezi ovoce či zeleninu dvojím metrem. Ten botanický vytyčil hranici mezi ovocem a zeleninou podle toho, zda se jedná o plody se semeny, nebo zda se z rostliny používají jiné části, například listy salátu, kořeny mrkve, dužnaté stonky brokolice či cibulky česneku. Plody se semeny řadí botanici mezi ovoce, zbývající části rostlin k zelenině.

    Pěstitelé a obchodníci však zeleninu definují mnohem velkoryseji. Počítají k ní třeba i hrachové lusky, i když jde mimo jakoukoli pochybnost o plod obsahující semena. Početná kategorie plodové zeleniny zahrnuje nejen rajčata, ale i okurky, melouny nebo lilky. Kuchaři však melouny servírují jako dezert, a řadí je proto mezi ovoce.

    Věčný spor o rajčata se už před sto lety pokusil shrnout americký novinář Miles Kington: „Znalost nám říká, že rajčata jsou ovoce. Moudrost nám radí, abychom je nedávali do ovocného salátu.“
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Teror v ghettu Berežany: Nacisté zavedli krvavé svátky, přežili pouze šťastlivci - Deník.cz
    https://www.denik.cz/ze_sveta/ghetto-v-berezanech-druha-svetova-valka.html
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Digitalizované záznamy z procesu s K. H. Frankem: Nová fakta, nové jsou i emoce | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/digitalizovane-zaznamy-z-procesu-s-k-h-frankem-nova-fakta-nove-jsou-i-emoce-9011118
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Datum narození: 12. března 1895, Rakousko-Uhersko
    Úmrtí: 13. února 1942, Koncentrační tábor Mauthausen
    Ocenění: Československý válečný kříž 1939
    Místo pohřbení: Vinohradský hřbitov

    Dobrodruh Otakar Batlička: Zavražděn nacisty injekcí do srdce


    Z domova utekl ve čtrnácti letech. Procestoval jihoamerické pralesy, kde objevil opuštěné incké město. Byl gaučem v pampách, kovbojem na Havaji, majitelem prádelny v San Francisku, řidičem metra v New Yorku, nosičem v Alexandrii, hledačem zlata v Austrálii…

    Tolik k těm serióznějším zaměstnáním. Kromě toho také surfoval na hřbetech obřích želv ledovým Labradorským mořem. U Dakaru mu štěkající ryba spolkla lodní rychloměr. Coby policista honil v Šanghaji pašeráky opia. Když byl filatelistou v Londýně, dostal se mu do rukou modrý mauritius. Z britského zajateckého tábora na ostrově Man se pokusil uprchnout přestrojen v ženských šatech…

    Pokoj si nedal ani po návratu do vlasti. Vlastnil boxerskou školu. Na pouťové střelnici přestřílel nejlepšího československého armádního střelce Rudolfa Brachtla. Závodil na motorkách a při závodech v Plzni už měl vítězství na dosah ruky – kdyby mu těsně před cílem nedošlo palivo: speciální, jím vynalezená pohonná směs, třikrát levnější než benzin, jejíž složení se bohužel nedochovalo…

    Jako první český radioamatér sestavil stanici, jejímž prostřednictvím hovořil mimo jiné s Nobileho vzducholodí. Zabýval se sugescí a hypnózou, pracoval na zdokonalení telefonu, pokoušel se o rádiové řízení pražských tramvají a užití rádia při záchranných pracích v dolech…

    Co z toho je pravda a co pouhý mýtus? Oddělit legendy od reality se pokusil spisovatel Jaroslav Čvančara na webu Paměť a dějiny v článku Otakar Batlička a jeho cesta rájem a peklem.

    Neposedný rošťák


    Nezkrotný živel, jemuž by mohl závidět fantazii i baron Prášil, přišel na svět 12. března 1895. Kdo ví, po kom zdědil ty dobrodružné geny. Po otci Antonínovi Batličkovi, seriózním úředníkovi pražských plynáren, určitě ne. Možná po mamince Božence, která zemřela, když mu byly tři roky.

    Učil by se dobře, jen kdyby se mu aspoň trochu chtělo… Ale nechtělo! Raději chodil za školu a lítal s partou kluků. Říkali si „Tarantule – slíďák“, a nebyly to zrovna Rychlé šípy. Spíš Bratrstvo kočičí pracky. K jejich oblíbené zábavě patřilo střílet prakem z vyšehradské skály dolů na voraře kozí bobky.

    „Bez maturity to nikam nepřivedeš!“ láteřil přísný otec, když syn nedokončil studia na reálném gymnáziu. S divokým klukem však nic nezmohl – syn poprvé utekl z domova ve dvanácti letech. Podruhé to zkusil v šestnácti. O měsíc později přišel otci lístek z Argentiny: „Nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nádherně. Ota.“

    A jsme znovu u batličkovských legend… „Ve skutečnosti podnikl cestu za oceán až v dospělosti,“ konstatuje Jaroslav Čvančara. Otakar sice v prosinci 1911 požádal o vystavení cestovního pasu, jako cíl cesty tehdy uvedl Itálii, pár týdnů poté byl však zadržen v Německu při pokusu propašovat se na loď plující do Ameriky. Eskortovali ho zpět do Prahy a vyfasoval tříměsíční podmíněný trest.

    Lásku k dalekým krajům to v něm ale neuhasilo. O dva roky později odjel do Drážďan, kde byl přijat jako pomocník v cirkusu Sarassani. Došel s ním po jednotlivých štacích až do Hamburku, kde se konečně nechal najmout jako plavčík na loď plující do Jižní Ameriky.

    Amerika – a co dál?


    Neuměl ani slovo španělsky, natož portugalsky, a živil se příležitostnou prací. Přidal se k výpravě do brazilského státu Mato Grosso, kde poznal nedotčenou divokou amazonskou džungli a přirozený způsob života indiánů. Ze svých zážitků i z vyprávění, která na toulkách vyslechl, čerpal později materiál na povídky.

    Když vypukla první světová válka, žil v Buenos Aires. Jako občan Rakousko-Uherska se měl přihlásit na konzulátu a narukovat do boje za habsburskou monarchii. Místo toho se nechal v lednu 1915 najmout na loď Olaf. Vzápětí ovšem zjistil, že pod neutrální norskou vlajkou pašuje do Německa strategické suroviny: měď a ledek. Zjistili to však i Angličané, kteří Olafa poslali ke dnu.

    Otakar Batlička byl jedním z mála, jež se podařilo z ledových vod Severního moře vytáhnout včas. Na nějakou dobu skončil v zajateckém táboře na ostrově Man, po propuštění se potloukal po Londýně, až koncem roku 1917 vstoupil do britské armády. Narukoval k 30. praporu pěšího pluku vévody z Cambridge. Přísná vojenská služba mu však nevoněla, takže byl po pár týdnech zadržen při pokusu o dezerci.

    Koncem října 1918 se přihlásil jako branec novým československým úřadům v Praze, vzápětí ale zmizel do New Yorku. Domů se vrátil o dva roky později. Na cestách strávil asi šest let, a kdybychom měli věřit předmluvám jeho povídek, stihl procestovat nejen Jižní, Střední a Severní Ameriku, ale také Indii a značnou část Afriky…

    Když se Otakar v lednu 1920 definitivně usadil ve vlasti, došlo na tátova slova. Uměl sice anglicky, francouzsky a španělsky – podle některých zdrojů také severské jazyky, ruštinu, portugalštinu, němčinu a indiánský jazyk guaraní – a skvěle jezdil na koni a střílel, neměl však maturitu ani čistý trestní rejstřík, a tak si práci hledal jen těžko.

    Ach, ta láska…


    Střídal nejrůznější zaměstnání: pojišťoval psy a vyráběl čisticí prášky. Chvíli tlumočil v ústředí pražské mládežnické organizace YMCA. Otevřel si soukromou školu boxu, v níž byl jediným učitelem. Jako komparzista si párkrát zahrál ve filmu.

    Závodil také na motorce, což potvrzují novinové zprávy, zmiňující „Ot. Batličku z Nuslí na stroji DKW“ jako účastníka nejrůznějších soutěží. Jako vynikající střelec dokázal čistě proděravět minci hozenou do vzduchu nebo trefit cíl za zády mířením podle zrcátka… „Víš, to byla často otázka života a smrti. Hadi, aligátoři, dravci. Jednou rukou pádlovat a druhou střílet,“ vysvětloval skromně.

    Dokonce i manželku si vystřílel. To takhle jednoho krásného dne čistil u okna malorážku, když zahlédl dole na ulici krásnou brunetku. Jen aby mu neutekla! V rychlosti popadl zbraň a prostřelil jí podpatek – v drsnější verzi klobouk –, aby vzápětí s mnohými omluvami vyběhl ven. Neortodoxní strategie námluv se vydařila a čtyřiadvacetiletá úřednice Červeného kříže Marta Špačková se za něj v dubnu 1920 provdala.

    „Když už byli s Martou svoji, bavívali se tak, že jí napíchal do drdolu sirky a jednu po druhé odstřeloval. Nebo si hráli na Viléma Tella – sestřeloval jí z hlavy jablko,“ popisuje radioamatér Matěj OK1TEH na webu OK2KKW. To je ovšem jen další z batličkovských bájí. Svatbou totiž Otova divoká léta definitivně skončila. Vybouřený rebel nastoupil jako úředník k dopravní námořní společnosti United American Lines a sekal dobrotu.

    Tetovaný, leč talentovaný


    V roce 1927 získal trvalé zaměstnání u pražských elektrických podniků – nejdříve jako dopravní zřízenec a výhybkář, poté jako průvodčí a řidič tramvaje, v sezoně jako průvodce cizinců při jízdách ve vyhlídkovém autokaru. Nakonec přece jen povýšil do kanceláře. Ze světoběžníka se stal usedlý úředník – a spisovatel dobrodružné literatury pro mládež.

    Ke psaní, které ho nakonec proslavilo, přišel Batlička jako slepý k houslím – odpovědný redaktor časopisu Mladý hlasatel Karel Bureš hledal autora povídek a přátelé mu doporučili jakéhosi Batličku, který zcestoval svět a je skvělý vypravěč…

    „A tak se jednoho dne v redakci Mladého hlasatele na pražském Václavském náměstí ocitl mohutný a charismatický člověk tmavomodrých očí a výrazného nosu, s širokou bradou a energickými ústy. Jako námořník či kriminálník tetovaný na levé ruce. Žádný mladík, ale mírně obézní prošedivělý muž, trpící chronickou rýmou a žaludečními vředy,“ popsal Jaroslav Čvančara, který jako člen Foglarova oddílu o Batličkovi slýchal přímo od Jaroslava Foglara a Karla Bureše.

    Pan Bureš měl šťastnou ruku – texty od nového autora byly sice zpočátku neumělé a s řadou pravopisných chyb, ale „autentické, syrové, ukrutně dobrodružné, měly fantastický spád a zpravidla dobrou pointu“.

    Od prvního slova vtáhly do děje a přesvědčily, že autor vše prožil na vlastní kůži a viděl na vlastní oči, ať už šlo o živou řeku mravenců, pohyblivé písky, nebezpečné chobotnice, obří úhoře, či svítící brouky věštící smrt…

    Čtenáři hltali Batličkovy texty stejně jako Foglarovy Rychlé šípy. Za tři roky – než v květnu 1941 Němci časopis zakázali – napsal okolo sto padesáti povídek, z nich byla většina publikována v Mladém hlasateli.

    Pod značkou OK1CB


    Velkou Batličkovou vášní byla radiotelegrafie. „Jeho stanice byla dokonalejší než státní rozhlas. V roce 1925 jej v Sámově ulici navštívil perský šach, který chtěl na vlastní oči spatřit přístroj, jímž bylo dosaženo spojení s Blízkým východem. Hovořil… s Nobilovou výpravou. Zachytil volání potápějící se japonské lodi, a tak dlouho vysílal do éteru její polohu, až přivolal pomoc. Obdržel za to poděkování od japonského velvyslanectví,“ tvrdí předmluva v Batličkově knize Tanec na stožáru.

    Pravda je, že Batlička si pořídil první radiostanici až v roce 1929, tedy čtyři roky po „návštěvě perského šacha“. A rok před ztroskotáním Nobileho vzducholodi Italia v květnu 1928. To ovšem nic nemění na faktu, že skutečně byl zapáleným radioamatérem a ke své radiostanici usedal skoro každý večer.

    První tři roky „černil“, tedy vysílal načerno, až v březnu 1932 získal koncesi pod volací značkou OK1CB. Mohl konverzovat v cizích jazycích, takže brzy získal od světové asociace radioamatérů certifikát WAC, potvrzující, že se mu podařilo navázat spojení na všech světových kontinentech. Pořádal dokonce kurzy radiotelegrafie pro mládež.

    A vynalézal. Sestrojil malé krátkovlnné radiovysílače a přijímače určené ke komunikaci při záchranných pracích v dolech. A navrhl systém hlášení stanic, který využíval mikrofon u řidiče a tlampače ve vozech. Radostná doba objevů skončila s Mnichovem, který znamenal zrušení koncesí a zabavení vysílaček. Okupace a druhá světová válka pak z vysílání učinily zradu, za kterou se platilo životem.

    Postarej se o Martu!


    Do odboje se Otakar Batlička zapojil od začátku okupace jako radiotelegrafista. Patřil do skupiny Obrana národa-Východ, která pod vedením bývalého majora letectva Josefa Jedličky udržovala rádiové spojení se sovětskou vojenskou zpravodajskou službou a zároveň kontakty na plukovníka Františka Moravce, zpravodajce exilové vlády v Londýně. Obsluhu ilegální vysílačky zajišťovali čtyři radiotelegrafisté, mezi nimi pod krycím jménem Svoboda i Otakar Batlička.

    V červnu 1941 přepadlo Německo Sovětský svaz a o měsíc později byla v Londýně mezinárodně uznána československá exilová vláda. Československo se stalo oficiálním nepřítelem říše, a domácímu odboji tak začala být věnována daleko větší pozornost, zejména když se zastupujícím říšským protektorem stal Reinhard Heydrich.

    Dohledat odbojáře v seznamech československé armády nebylo těžké. Následovala zatýkací smršť a vlna brutálních výslechů, které umožnily rozkrýt mnohé ilegální sítě. Ráno 14. října 1941 odvedlo čtyřčlenné zatýkací komando i spisovatele Batličku.

    V Petschkově paláci ho vyslýchal brutalitou proslulý gestapák Oskar Fleischer, přezdívaný Řezník. Z výslechu odnesli vězně v bezvědomí. Krátce nato byl převezen do terezínské Malé pevnosti. Jeho poslední vzkaz, propašovaný příteli Emilu Jirátovi, zněl: „Postarej se o Martu!“

    V únoru 1942 byl Otakar Batlička odvlečen do koncentračního tábora Mauthausen, určeného k likvidaci vězňů těžkou prací. Popravili ho pouhých osm dní po transportu, v pátek 13. února 1942.

    Smrtící špric


    Nebyl by to Batlička, aby okolo jeho smrti nevznikly další legendy: Podařilo se mu uprchnout a byl zastřelen na útěku. Ubili ho esesáci v podzemním bunkru. Podlehl tyfu či zápalu plic. Spolu s dalšími deseti odbojáři byl popraven na střelnici – což uvádí jmenný seznam v táborové knize úmrtí.

    Jaroslav Čvančara však má jinou hypotézu: „Celá skupina odbojářů, která zahrnovala i Otakara Batličku, byla 13. února 1942 zlikvidována SS sturmbannführerem doktorem Krebschbachem, který je usmrtil benzenovou injekcí do srdce… Odpovídají tomu tříminutové intervaly uvedené na úmrtních listech.“

    Zní to pravděpodobně – podle vzpomínek přeživších vězňů byly smrtící injekce fenolu (který se vyrábí částečnou oxidací benzenu), takzvané špricy, Krebsbachovou oblíbenou metodou popravy. Vysloužily mu přezdívku Špricbach…

    Otakara Batličku, po válce téměř zapomenutého, objevil v šedesátých letech student FAMU Petr Sadecký. Po domluvě s vdovou a ve spolupráci s editorem volně přepracoval původní povídky a výsledkem byla kniha Na vlně 57 metrů. Po jejím úspěchu následovaly další tituly: Tanec na stožáru, Na vlnách odvahy a dobrodružství, Tábor ztracených…

    Sadecký splétal fikce o Batličkově životě tak dovedně, že jsme fakta od mystifikací nedokázali s naprostou jistotou rozlišit ani my. Ale – záleží na tom? Otakar Batlička sice nezabíjel holýma rukama levharty ani nerdousil krajty jako jeho hrdinové, nicméně bez váhání vstoupil do odboje a položil život za vlast.

    # Zdroj: Novinky
    # Autor: Monika Kuncová
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Na minci 2kč, je něco co člověk běžně nezkoumá, prostě cosi kulatého ...
    to cosi je "gombík" knoflík či šperk typický pro oblast Velké Moravy v období 9. a 10. století.

    Zejména na archeologických nalezištích Moravy (např. Staré Město, Uherské Hradiště – Sady, Mikulčice) se gombíky vyskytují v párech po stranách pod krkem. Podle polohy jejich nálezů v oblasti klíčních kostí či horní části trupu, popř. lebky v kostrových hrobech nobility velkomoravské společnosti, a to jak žen, tak i mužů, se usuzuje, že jde o okrasná spínadla oděvu, jimiž se zapínala horní část svrchního oděvu s poutky, nejspíše pláště či kabátce.

    O skutečné funkci spínadla svědčí nález gombíku v Chorvatsku, kdy hustou granulací je patrně záměrně pokryta jen spodní polovina a horní polovina s poutkem je ponechána hladká, aby se jemná zrníčka neničila při kontaktu s poutkem oděvu. Za archeologicky zachycené způsoby nošení z území Moravy je možno považovat částečně zachovalé zbytky poutka na gombících z hrobu č. 498 ve III. kostele a hrobu č. 888 na Klášteřisku v lokalitě Valy u Mikulčic. Podle ojedinělých, ne příliš upřednostňovaných názorů některých badatelů nejhonosnější gombíky mohly plnit funkci ozdobné nášivky na oděv, případně být součástí náhrdelníku, čelenky či slavnostní pokrývky hlavy. Některé gombíky z plechu drahého kovu totiž dosahovaly v průměru až 3,5 cm a byly tak křehké, že spíše než jako užitkový předmět sloužily jako šperk vysoké umělecké hodnoty. Mohly však být použity např. jako spínadlo pohřebního rubáše, jak se předpokládá u hrobu č. 12/59 významného velmože – křesťana na samém vrcholu velkomoravské společnosti, pochovaného v pohřební kapli, která je součástí sakrálního komplexu na tzv. metropolitní výšině v Uherském Hradišti - Sadech. Dva stříbrné, silně pozlacené gombíky, na hladkém povrchu zdobené filigránním drátkem, byly nalezeny v místě hrudi. Na archeologických lokalitách Čech se gombíky vyskytují i jednotlivě. To může být vysvětlováno jejich odlišným používáním na území dnešní Moravy a Čech. Na Moravě mohly například sloužit ke spínání oděvů, zatímco v Čechách sloužily například jako přívěsky. Není však vyloučeno ani prozaičtější vysvětlení, že v průběhu věků se gombík prostě z důvodu ztráty nezachoval. Pozdější ikonografie však naznačuje i možné použití jednoho gombíku pro plášť s jedním zapínáním pomocí gombíku a poutka na cípu pláště. V ojedinělých případech byl gombík použit jako závěsek náhrdelníku (hrob 393/55 Dolní Věstonice a minimálně tři hroby ve Starém Městě v lokalitě Na Valách). Protože gombíky byly v hrobech nacházeny povětšinou ve spojitosti s dalšími honosnými šperky, zbraněmi či jinými atributy moci, je možné je interpretovat zároveň jako určitý znak příslušnosti k velkomoravské nobilitě.

    Gombíky byly zhotoveny převážně ze zlata, stříbra, bronzu a mědi. Gombíky z bronzu a mědi byly zpravidla pozlacené a zastupovaly luxusnější exempláře ze zlata a stříbra. V menším množství byly nalézány i gombíky skleněné. Ty pocházejí převážně z dětských hrobů. V jednom případě byl skleněný gombík nalezen v hrobu ženy. Nálezy skleněných gombíků v dětských hrobech se vysvětluje značnou výrobní náročností a tím i vysokou cenou bohatě zdobených kovových gombíků. Nalezené skleněné gombíky jsou obvykle kulovitého, mírně zploštělého tvaru, o průměru okolo 1,5 cm. Jsou vyrobené obvykle ze zeleného či modrého průhledného nebo průsvitného skla. Většinou jsou jednobarevné, vzácněji bývají zdobené barevnými oky. Materiál úchytných oušek bývá obvykle železný nebo bronzový. Menší kulovitá spínadla ze skla či bronzu se už dnes mezi gombíky často vůbec neřadí, protože jsou nejspíš odrazem odlišné řemeslné techniky a tradice, která souvisí s domácím šperkařstvím v jižním Podunají.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    Ve věku 91 let zemřel sovětský disident Viktor Fajnberg, jeden z „osmi statečných“, kteří v roce 1968 protestovali v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR.

    Viktor Fajnberg se narodil v Charkově. Vystudoval filologii na Leningradské univerzitě.

    V zimě roku 1968 se poprvé setkal s leningradskou skupinou disidentů, která se zaujetím sledovala vývoj v Československu.
    Část leningradského disentu se 1. srpna 1968 sešla a sepsala otevřený dopis československým novinám na podporu politických změn v zemi. O schůzce však věděla KGB a její účastníky večer pozatýkala. Druhý den ráno byl Viktor Fajnberg po domovní prohlídce propuštěn. Ostatní však trestu neunikli. Nejvyšší trest dostali chemik Lev Kvačevskij a právník Jurij Gendler. Oba strávili několik let v sovětských pracovních táborech.

    21. srpna 1968 se Viktor Fajnberg ve vlaku na cestě z Leningradu do práce v Pavlovském muzeu dozvěděl o invazi do Československa. Okamžitě se rozhodl odjet do Moskvy. Doufal, že se tam podaří zorganizovat nějaký protest. Kontaktoval Pavla Litvinova a ten ho informoval o plánované demonstraci na Rudém náměstí.

    25. srpna 1968 se spolu s dalšími sedmi podobně smýšlejícími lidmi (lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, fyzik Pavel Litvinov, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská, lingvistka Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová) vydal na demonstraci proti okupaci Československa na Rudém náměstí. Akce trvala asi pět minut, poté byli demonstranti zadrženi důstojníky KGB ve službě na Rudém náměstí.

    Na Rudém náměstí rozvinuli transparenty s hesly „Za vaši i naši svobodu!“, „Ať žije svobodné Československo!“, „Hanba okupantům!“, „Svobodu Dubčekovi!“ nebo „Ruce pryč od Československa!“.

    Krátce po zahájení demonstrace byl napaden neuniformovanými příslušníky KGB, kteří mu vyrazili čtyři přední zuby. Následně ho naložili do auta a odvezli k výslechu. Po několikadenním pobytu ve věznici KGB Lefortovo byl eskortován do nechvalně proslulého centra soudní psychiatrické expertizy V. P. Serbského.

    Zde byl uznán duševně nemocným a eskortován vězeňským vagonem do Leningradu. Ve zdejší „psychušce“ ho přijali se slovy: Kdo chce být propuštěn do tří let, musí uznat své dosavadní jednání za šílené a dobrovolně se podrobit léčbě. Viktor Fajnberg však tuto možnost odmítl, za což byl převeden na „speciální oddělení“. Stejně jako ostatním 750 vězňům na klinice, byly i Fajnbergovi podávány silné léky proti halucinacím a dalším poruchám, přestože jimi netrpěl. V roce 1971 spolu s Vladimirem Borisovem zahájil hladovku. Výsledkem byla izolace, násilné podávání jídla nosem a upoutání na lůžku dvakrát denně na dvě hodiny. Díky jednomu z psychiatrů se zpráva o hladovce dostala za zdi kliniky. Hladovkářů se zastal Andrej Sacharov a záhy se v západním rozhlase objevily informace o jejich osudu. Krátce po zahájení druhé hladovky byl Viktor Fajnberg převezen na civilní psychiatrickou kliniku, odkud ho propustili v listopadu 1973 na svobodu. Celkem strávil v psychiatrických klinikách pět let.

    V roce 1974 emigroval přes Izrael do Velké Británie, kde založil organizaci CAPA – Campaign Against Psychiatric Abuses for political purposes. Od roku 1978 žil ve Francii a nadále se veřejně angažoval na podporu lidských práv ve světě.
    Zemřel 2. ledna 2023
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zemědělci na území zejména střední Evropy začali pít a používat mléko už zhruba před 7400 lety. Vědci nalezli stopy mléčného tuku na keramice z období 5400 let před naším letopočtem. Jde o zřejmě nejstarší důkaz konzumace mléka v Evropě, informovaly servery deníků The Independent a Evening Standard.

    Vědci objevili stopy mléka pomocí techniky, která se zaměřuje na bílkoviny ze zbytků živočišných tuků, takže je vhodná k určení doby, kdy se určitá potravina začala jíst nebo jinak používat.

    V rámci výzkumu na Bristolské univerzitě v Británii analyzovali přes 4300 keramických nádob ze 70 pravěkých sídlišť, v nichž byly nalezeny zbytky jídla.

    Výsledky odhalily značné rozdíly v používání mléka napříč celým regionem centrální Evropy, přičemž pouze v 65 procentech zkoumaných lokalit vědci objevili doklady o mléčných tucích v keramických nádobách.

    Zjištění tím naznačuje, že používání mléka nebylo v době tzv. kultury s lineární keramikou mezi zemědělci všeobecně rozšířené.
    Studie byla zveřejněna v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

    #link https://www.bristol.ac.uk/news/2022/october/milk-use-in-prehistoric-europe.html
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    jeden z mála obrázků, které si nedovolím zmenšit ... ale i kdyby to bylo milimetr na milimetr, tak to neumenší vážnost a význam dokumentu

    Co vše stálo u zrodu Československa? Např. dnes už pozapomenutá deklarace nezávislosti, která byla vyvrcholením diplomatického úsilí T.G. Masaryka za samostatný stát.

    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Lidé dnešního typu žili v Evropě po boku neandertálců nejméně přes tisíc let a během této doby od sebe navzájem kopírovali kamenné nástroje či šperky. O výzkumu, který odhaluje tuto možnou „výměnu myšlenek“, informoval list The Guardian.

    O kontaktu mezi neandertálci a našimi přímými předky vědci vědí už déle. Je už nějakou dobu známo, že lidé a jejich dávní příbuzní existovali na evropském kontinentu jako takovém současně více než 6000 let.

    Tématem se zabýval i letošní laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Svante Pääbo, který porovnával genomy moderního člověka a jeho nejbližších vyhynulých příbuzných – neandertálců a denisovanů – a ukázal, že mezi druhy docházelo k míšení.
    Nicméně celkový rozsah jejich interakcí zůstává nadále předmětem vědeckého zkoumání.

    Další důkazy o soužití lidí a jejich nejbližších vyhynulých příbuzných přinesla minulý týden zveřejněná studie týmu z britských a nizozemských univerzit. Nejnovější studie naznačuje, že Homo sapiens mohl koexistovat s neandertálci konkrétně ve Francii a severním Španělsku po dobu 1400 až 2900 let, než neandertálci jako samostatný druh vymizeli.
    Vědci analyzovali soubor dat 56 neandertálských a lidských artefaktů (28 pro každou skupinu) ze 17 archeologických nalezišť ve Francii a severním Španělsku a dalších deset vzorků neandertálského původu ze stejného regionu.
    „V této oblasti je mnoho podobností ve způsobu, jakým oba druhy utvářely předměty hmotné kultury a jak se chovaly,“ řekl vedoucí autor studie Igor Djakovic z nizozemské univerzity v Leidenu. To podle něj pomáhá doložit, že mezi oběma druhy docházelo k interakci.
    Analýza mj. ukázala, že se některé podobné předměty vyskytovaly u obou druhů zároveň. Jednalo se např. o děrované zuby savců, které vědci dnes považují za šperky. Moderní lidé i neandertálci se také ve stejnou dobu přesunuli k více standardizovaným kamenným nástrojům, které byly podobné čepelím.
    „To může potenciálně naznačovat výměnu názorů nebo vědomostí,“ dodal Djakovic.

    Autoři k odhadu stáří předmětů použili uhlíkovou metodu datování. Ve studii zveřejněné v odborném časopise Scientific Reports pak odhadli, že se neandertálské předměty ve Francii a severním Španělsku objevily před zhruba 45 343 až 44 248 lety a vymizely mezi 39 894 a 39 798 lety. Krátce poté neandertálci jako druh vyhynuli zcela.
    Odhaduje se, že moderní lidé se poprvé objevili před 42 653 až 42 829 lety. Nejen v Evropě pak zůstali až dodnes, což naznačuje soužití s neandertálci po dobu zmíněných 1400 až 2900 let.
    „Objevuje se shoda, že neandertálci v Evropě žili v menších populacích,“ poznamenal Djakovic. „Přicházely sem větší populace moderních lidí a (neandertálce) tyto populace pohltily. Dalo by se vlastně tvrdit, že ve skutečnosti nikdy nezmizeli,“ uzavřel odborník.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam