• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEWINRakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
    PIDALA
    PIDALA --- ---
    ACIDQA: Taky bych řekla, že to bude chtít nějaké léky... antidepresiva, nebo prášky na spaní. Když už mamka přestala chodit, půjčili jsme invalidní vozík a aspoň jsme ji občas vzali ven na projížďku. Ale u nás to bylo dost ideální, bydlíme stranou od lidí a kolem je klid a příroda. Ve městě by to asi až tak ideální nebylo.
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    ACIDQA: Vemte ho nekam do prirody na vylet.
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    ACIDQA: no to bude uz totoalni vycerpani, deprese... a muze tata v noci spat a tak? mozna by stacilo kdyby se poradne vyspal. Ale uplne uprime myslim, ze by to chtelo probrat s odbornikem na psychiku...

    ale vubec bych se nedivila kdyby byl ve stavu, kdy uz je jeho psychika velmi vycerpana a potreboval by medikaci. to co popisujes zni jako ucebnicova deprese...

    muze se hybat? docela pomaha fyzicky pohyb aspon prochazky to je skvely i pri lecbe proti zacpe a podobne....
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    Taky poprosím o radu... taťka má v současné době za sebou téměř dvouměsíční radioterapii, kdy k ozařování jednou týdně dostával chemo. Protože léčbu dobře snášel, dpostal pak ještě 3x po týdnu chemoterapii v odstupech 3 týdnů... celou dobu byl s námi doma, a myslím, že i chemoterapii snášel neobyčejně výborně. Po poslední kůře je týden, má bolesti, ale na ty má náplasti, začíná pomalu, ale jistě jíst (při první fázi léčby musel mít sondu)... ale hroutí se psychicky... porpadá plačtivým náladám, je mu smutno, sám říká, že ho nic netrápí, ale nedokáže se těm pocitům ubránit... co s tím? Já už vážně nevím :/
    Do toho všeho nám o víkendu zemřela teta taky na rakovinu... což ničemu nepřidalo...

    Jak podpořit a rozptýlit?
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    PIDALA: to je mi lito.

    zkus teda tohle
    http://www.firmy.cz/Prvni-pomoc-a-zdravotnictvi/Zdravotnicke-sluzby/Pecovatelske-sluzby/Domaci-osetrovatelska-pece/reg/prachatice

    kazdopadne opravdu se zkuste pripravit na vsechno. Je dobre vedet co muze prijit, jake bolesti, krvaceni, komplikace, protoze kdyz s tim budes pocitat nebudete z toho v soku.
    proste az to prijde budete na to pripraveny a budete to resit v klidu.
    i blba zacpa po chemu, za kterou se clovek stydi muze strasne potrapit. Kdyz je na to pripraveny staci jeden cipek.

    my jsme treba vedeli ze pravdepodobne prijde krvaceni z plic a kdyz prislo bylo to desive ale tatku jsme uklidnili, ze to je oK ze doktor rikal ze muzou praskat zilky ale ze se nic nedeje (aspon on tomu veril) a nebal se....
    PIDALA
    PIDALA --- ---
    LENDULIK: S hospicem je to právě u nás trochu komplikované. Bydlíme na vsi, kousek od Nových Hradů a nejbližší hospic je až v Prachaticích. Prý je celkem kvalitní, ale bohužel dost daleko. Proto bychom raději, kdyby existovala ještě možnost nějaké pečovatelské služby do domu. už je nám celkem jasné, že léčba samotné rakoviny je více méně bezpředmětná, jen ji vysiluje a prodlužuje to trápení, takže ji k ničemu netlačíme. Ale rádi bychom se postarali aspoň o tu následnou péči a do Prachatic je to pro nás prostě moc z ruky. Ale díky..
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    PIDALA: tak hlavne nenutte mamku do neceho co nechce. ten strach je pochopitelny, kdyz je to generace, ktera vyrustala v tom, ze v nemocnici nedovoli aby jsi umrel...

    nicmene, hospicova pece je nejlepsi v praze. mimo prahu je to jinak. Odkud je mamka?

    na www.cestadomu.cz nebo www.umirani.cz jsou nejake kontakty na hospice.
    cesta domu ma telefonni linku kde ti velmi ochotne poradi co delat. I kdyz nevyuzivas jejich sluzeb.

    zasadni otazka je jestli v nemocnici, hospicu nebo jinde ji mohou nabidnout neco vic nez vy doma. Pokud ne, pak je treba se ptat jaky bude dalsi prubeh. a podle toho resit napriklad tlumeni bolesti nebo jinou paliativni peci.
    S tim ti mohou poradit i na nadorove lince ligy proti rakovine. Tam sedi onkologove a jsou velmi ochotni mluvit narovinu.

    pet let je dlouhy boj a mamka je urcite hrozne silna. Ale pokud lekari odmitaji komunikovat (to jsme myslim zazili vsichni a je to silene ale normalni) pak je dulezite ptat se, zda to co by mamka dal musela podstupovat v nemocnici je lecba rakoviny a je sance na vyleceni nebo je to jen lecba symptomu ktere toto doprovazeji.
    Pak je na cese spise myslet na tu paliativni peci, smireni a proziti toho casu co zbyva hezky a bezbolestne...
    PIDALA
    PIDALA --- ---
    [ BLOODRAT @ Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody ] ups, koukám, že se přítel přihlásil místo mě a já si toho nevšimla, tudíž jsem dotaz odeslala pod jeho id.. tak odpověd směřujte spíš mě.. i když ono je to skoro jedno...
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    Zdravím, tak se k vám přidávám s žádostí o pár rad. Naše mamka už s rakovinou bojuje pátý rok, jen co se z jednoho problému vyštrachá, semele ji něco dalšího. Už ji nasadili i nějakou experimentální chemoterapii a ta ji úplně rozebrala. Zatím jsme ji měli doma, ale včera jsme ji museli zavolat záchranku, protože přestala dýchat. V nemocnici zjistili, že má plíce zalité vodou a když jí všechno odsáli, ulevilo se jí. Ale v léčbě se zatím nedá pokračovat a s mamkou není řeč, už jakoukoliv léčbu odmítá a nechce domů, bojí se, že tady nebude dostatečná péče a mermomocí chce jen do hospicu a o jiné variantě nechce slyšet. Koukám, že tady máte zkušennosti, jak je to s domácí péčí, jestli dochází lékaři a pečovatelky i domů a kde zjistit nějaké informace, či co všechno to obnáší? U lékařů jsme se zatím setkali jen s dost šokujícím přístupem, obtěžují je i naše otázky ohledně jejího stavu. Díky.
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    my jsme sehnali sestru i doktorku na domaci peci naprosto bez problemu. jen jsem musel kazdy tyden do lekarny pro kapacky a vzdycky privezl cely kufr. tata uz pokrikoval, ze mu vezu svickovou, apod. dneska uz se tomu i zasmeju.
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    me to taky sokovalo, nejvic, kdyz jsem v nemocnici prisla do sesterny s tim, ze nam doktor uz 2x slibil kontakt nqa home care a ona :" jo vy jste ti co chteji dokonce kupovat kyslikovej stroj!! prosimvas vite kolik to stoji???"

    priznam se ze to jsem se proste otocila a odesla...
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    FIFI: no nebudes tomu verit, ale jim se nezda, ze bys platila neco co ti muze predepsat doktor. Co na tom, ze tvuj blizkej uz k tomu doktorovi treba nedojde nebo se nechces ponizovat...

    Na paliativni peci ti nikdo predpis neda a doktor ti rekne at jdes do nemocnice. A tyhle sestry maji stejnej nazor....kdyz neco potrebujes ma ti to stat dat a kdyz nedas tak to asi nepotrebujes.¨

    A platit za zdravotnictvi je neco jako mluvit sproste v kostele...
    severni morava no...
    FIFI
    FIFI --- ---
    LENDULIK: aha, to je teda divný. Co se těm sestrám jako nezdá?
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    FIFI: no jo, cesta domu je skvela. Mluvila jsem o tech sestrach z charity...:-(
    FIFI
    FIFI --- ---
    LENDULIK: nám teda lékař nic předepsat nemusel. Normálně jsme zavolali do Cesty domů a oni nám naopak řekli, že to je na pojišťovnu (my jsme mysleli, že to budeme platit).
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    GHIVERAN: jen v praze bohuzel,

    Ale na http://www.umirani.cz/ jsou kontakty na podobne hospicove zarizeni. Nebo alespon sestry co podobne sluzby delaji.
    Ja sama jsem od prerova a hledala jsem:

    nicmene je dulezite aby ti to doktor "predepsal" aby to hradila pojistovna, coz ac se zda nelogicke a nemocnici by samozrejme platila tak to byva nejvetsi problem a nejvetsi peklo bylo tem sestram jim vysvetlit, ze je mi fuk, ze za to budu muset platit. Ony to proste odmitaji pokud to neplati pojistovna, maji panicky strach ze je nekdo narkne ze te vyuzily nebo ja opravdu nevim ceho se desi......

    ja jsem nakonec vzdycky skoncila u oblastni charity
    http://www.charita.cz/article.asp?nArticleID=300&nDepartmentID=172&nLanguageID=1

    ale prave vetsinou na tom, ze to je moc drahe a at nam to nejdriv predepise doktor....

    Ale nasla jsem tohle:
    http://www.novosadovi.cz/
    a pak tohle http://www.najisto.cz/rodina-a-spolecnost/pecovatelske-sluzby/region/olomoucky/
    GHIVERAN
    GHIVERAN --- ---
    Chtel jsem se zaptat ten hospic cesta domu funguje jen v Praze?(Jde mi o to jestli v Olomouci neni take nebo neco podobneho?) Jedna znama je na tom dost spatne, resp. uz i doktori nad ni zlomili hul po x ruznych operacich a chemech uz chodi jen na punkce vypotku a ascitu...cim dal casteji...pri posledni punkci ji hospitalizovali a stravila noc na kysliku a pri propousteni ji doktorka rekla ze nemuze byt doma sama a at si zacne hledat nejaky ustav...ma sice dva syny, ale oba ziji a pracuji daleko a nemuzou se o ni starat 24/7...ona osobne byla zdesena uz z te jednodenni hospitalizace na onkole, takze kdyby mohl dochazet nekdo k ni domu asi by to bylo nejlepsi...Budu vdecny za jakekoliv napady.
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    NEVENA: ja jsem resila to same. jestli beres antikoncepci, muzes zkusit to co ja... vysadit a po menstruaci zkontrolovat.

    U me to bylo takto. Ale to ti prece jasne zodpovi gynekolog na bezne prohlidce, nebo te posle na dalsi vysetreni...
    NEVENA
    NEVENA --- ---
    GHIVERAN: Letrox a tři druhy antihistaminik (Aerius, Ketotifen, Singulair), všechno jeden prášek denně. Měla jsem 78 kg a teď mám cca 60, mívala jsem dřív asi kvůli štítné lázy potíže s váhou. Takže mám soubor příznaků, které můžou znamenat cokoliv a nic, a spíš jen chci mít jistotu. Mám dojem, že jestli to něco bude, tak zánět, ale vyděsila mě kamarádka, že měla bulku v 18 letech...
    GHIVERAN
    GHIVERAN --- ---
    NEVENA: dost zhubla znamena kolik kg z jake originalni vahy? nocni poceni se vyskytuje treba i u AIDS a zhruba stovky dalsich onemocneni, nic to neznamena...co beres za leky a v jakych davkach? jinak zanet je taky moznost, vetsinou byva stafylokokove etiologie. Imho by bylo nejrozumnejsi navstivit praktika, prip. jineho dostupneho lekare, ale jit hned na mamologii mi prijde jako zbytecna hysterie.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam