• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův


    Čtenáři vám nerozumějí? Kritikové vás urážejí? Múzy vás opouštějí?
    Nemůžete sehnat vydavatele? Psychofarmaka? Ženskou? Chlapa?
    V knihkupectvích nemají pro váš žánr více než půl poličky vlevo vzadu za fíkusem?
    Vítejte.

    Navštivte nástěnku, kde byla otevřena I. poetická knihoslídílna.

    rozbalit záhlaví
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    FIN: Řekla bych, že to plnou vahou (sic) může dopadnout skutečně jen na ženu.
    FIN
    FIN --- ---
    NATASHA: na tlusté prase, co by si moc potřebovalo - ehm, jak jen to říct básnicky... - pořádně zašukat, jsem narazil již před nějakou dobou. asi jsem již okoral, ale jelikož jsem viděl i horší exempláře lidství, ani mě to moc nedojímá.
    CORWEX
    CORWEX --- ---
    NATASHA: A na ten mě nějaké neprozřetelné kliknutí zaválo už asi před čtrnácti dny! Zas je s mou vyrovnaností konec ještě před obědem...
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Hlavně neklikejte, opakuji, neklikejte na ten tlusťochův blog.
    CORWEX
    CORWEX --- ---
    Cywe, STVN, dlouho zapomenutá noční můra nejen Korveksa, ale celého lopuchovského klubu Co právě čtete! Fine, ty zrůdo!
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    FIN: Na přátelích je strašné, jak si všeho hned všimnou.
    FIN
    FIN --- ---
    NATASHA: to má být maskované mikulášské přání...??? :-)

    mně se líbí, jak i tobě už občas zmizne ten úsměv z tváře :-)
    FIN
    FIN --- ---
    vlastně je to sranda, když to tak shrnu, kdo se nám v té bandě profiluje...

    šéfredaktorka webového literárníku
    překladatelka
    editorka / korektorka
    překladatel, dost možná jeden z nejlepších mé generace
    novinář a básník
    básník, literát
    jedno nyxové id, o němž sice nevím, co dělá, ale z klubů věnovaných češtině vím, že češtinu rozhodně zvládá

    a všichni jste co? zkostnatělí pitomci, kteří do toho krafají a myslí si, bůh ví proč, že tomu jako rozumějí. pfffff, šťourat na břiše a oni to nechápou a nedej bože nějaká zájmena či co...
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    FIN: :-)
    Buď bez obav. I kdyby Ti spadla na hlavu cihla, my tu káru potáhnem dál.
    FIN
    FIN --- ---
    tak si vás strýček fin, děti moje, přečetl
    [ -=Vlastni literarni tvorba ~ pisete neco ? Pochlubte se=- ]
    a musím říci, že jsem dojat. zejména maerorovou úzkostí, že finovatí :-) koukám, jak u toho chvíli nejsem, a vy vedete naprosto stejný marný boj. vesmír se halt nemění. a už se vás tam pár dozvědělo, kdo že jako jste, co do toho kecáte a tak :-)

    máte mé spokojené a soucítící uznání :-)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    VANEK: Snad ne.
    VANEK
    VANEK --- ---
    NATASHA: Pardon, moc jsem se soustředil na to, že Piorecký dělal předvýběr Šiktancovi, a špatně četl - 500 sbírek do roka u nás jistě nevychází ani s grafomany.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Ondřej Lipár hovoří o svém literárním blogu, o reedici sbírky Skořápky ve Wagonu a o poezii vůbec. A čte své básně.
    http://www.rozhlas.cz/radiowave/liberatura/_zprava/658955
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    VANEK: V tomhle hostovském počinu je jen 36 básní. Ale princip to byl jistě obdobný.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    BUBLINKY: Už jsem to našla.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NATASHA: Báječné! Bude běžně k dostání?
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Ale vážně: ta sbírka, kterou sestavili pánové Piorecký se Šiktancem, vypadá velmi pěkně. A nenacházejí se tam jen protřelí bardi, což je zvlášť sympatické - kolega SORRYLOOKING se tam pěkně vyjímá.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    NATASHA: Nu, vskutku, kdyby včera spadlo letadlo na Krásný Ztráty, byla by česká poezie prakticky na mrtvém bodě :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    A tuto neděli ovšem nutno rovněž vyrazit za poezií, neb:

    Viola Fischerová
    Petr Král
    Stanislav Dvorský



    KDY:
    22. 11. v 18.30

    KDE:
    Měststká knihovna v Praze, Malý sál
    Mariánské nám. 1, Praha 1

    Večer uvedou Jakub Řehák a Josef Straka.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Program letošních Dnů poezie http://www.denpoezie.cz/program.html visí pro všechny a stále na netu, ale čistě z pilnosti podotýkám:

    DNES v 19:00 Křest svazku Nejlepší české básně
    V rámci Dne poezie představí nakladatelství Host unikátní antologii!
    Nejlepší české básně (podzim 2008–podzim 2009)
    Nápad vznikl před časem v USA a dnes obdobné ročenky vycházejí v několika zemích světa. Výběr „nejlepších“ básní nebude sugerovat iluzi objektivity, ale bude výsledkem setkání dvou subjektivních pohledů na poezii daného roku i na poezii jako takovou. v tom je projekt Nejlepší česká báseň průlomový. Literární ocenění se u nás dosud rozdělovala výhradně kolektivním rozhodnutím komisí, což vyvolávalo iluzi objektivity a váhy takových rozhodnutí. Úroveň, na níž se pohybuje rozhodování o literárních cenách v posledních letech, ovšem ukazuje, že váha takového kolektivního rozhodnutí je velmi relativní. Nejlepší česká báseň tuto relativitu nezastírá. Jejím výsledkem by měl být jakýsi minikánon textů, za jejichž výběr ručí dva konkrétní lidé, a ostatní s jejich výběrem mohou polemizovat a diskutovat o něm.
    První široký výběr připraví editor Karel Piorecký (mladý literární kritik a historik, který se českou poezií soustavně zabývá) a z tohoto „předvýběru“ pak arbitr (což má být renomovaný básník, pro tento ročník se úlohy zhostí Karel Šiktanc) vybere podle svého uvážení ty nejlepší. Editor pak napíše studii o současném básnictví a arbitr úvodní esej, v němž se dotkne svého vztahu k poezii jako takové i konkrétních textů, které pro antologii vybral. Svazek nabídne přibližně čtyřicet až padesát básní, jež byly uveřejněny v uplynulém roce. Vybírat se tedy bude z básní publikovaných v českém jazyce v období od září 2008 do září 2009 v jakémkoli periodiku, sborníku, knize či na internetových stránkách. Nesmí přitom jít o překlad z cizího jazyka a stranou rovněž zůstane nově otištěná poezie nežijících autorů.
    Soubor bude uveden v rámci již několik let probíhajícího Dne poezie, který řadou akcí konaných na konci listopadu v celé republice připomíná památku narození Karla Hynka Máchy.
    Svazek pokřtíme za účasti editorů a autorů básní.
    Kavárna Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha - Staré město
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam