• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    4. pH poznas zhruba i bez papirku, jak tam ten louh (taky doporucuju radsi NaOH a roztok, klidne 10 %, jinak snadno prelijes) lijes, tak se ti okolo mista kam to lijes srazi Cu(OH)2 a Ag2O (od blede modry - malo stribra az po cernou barvu - hodne stribra). Tyhle srazeniny se michanim rozpostej. S tim jak pH roste to jde pomalejc a pomalejc, az ti tam nejaka srazenina zbyde. Tu rozpust kapkou HNO3 - michej dlouho, rozpousteni trva v techhle pH pomalu. A az se rozpusti, ses doma.

    5. Ani to seskrabavat nemusis, tim jen urychlis proces (difuzi Ag iontu k povrchu medi), nech to padat na dno nadoby ve ktery srazis Ag na plechu. Tohle je rychly, do pul hodiny hotovo, pro jistotu tam na konec strc jeste novej lesklej kus medi a uvidis, jestli se neco dovysrazi. Kdyz jo, tak pokracuj, kdyz ne, tak slij roztok od stribra. Dekantace = promyvani vodou - bez filtrace, jen se srazenina necha usadit na dno a slije se voda.
    Jo, ve velkym nevylivat, to ma Librium pravdu. Ja to kanalizoval, ale jednak v malym mnozstvi a i tak to neni OK.
    Srazeny Ag na medi je STRIBRNY (sam nevim proc, protoze na zinku je cerny-ale zinek nepouzivej, tam se ti srazi i jiny kovy) bude se ti libit, jsou to krasny leskly mikrokrystalky.
    Dle my zkusenosti je okapova med OK, mozna obsahuje nejakej kov navic ale nerusi. Urcite ale nejde pouzivat napr. bronz - cin je mrcha.
    Promyj to vickrat vodou, destilovanou, chloridy ci HCl ti zreaguje na vzduchu s povrchem a stribro je pak sice OK ale ztrati svou krasu a lesk ;-).
    Nakonec klidne ethanolem, nikdy mi to nechytlo a to jsem to jeste daval do susarny. Trebas to dej dma na topeni pres noc a mas to.

    Se tim ted budes zivit?? ;-)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    to ususenie disperzneho striebra na konci by si mohol urychlit tak, ze po premyti tou destilovanou vodou to este raz premyjes trochou denaturovaneho spiritusu, ale neviem celkom odhadnut, ci by pri suseni potom nebolo riziko samovznietenia -- kontakt disperzne Ag + EtOH na vzduchu -- radsej to nerob. dokladne, tyzden susit ten prasok, obcas premiesat, nech ta vlhkost z vnutra/spodku ma ako uniknut.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ad 1) -- kupit radsej 2 x 1 L dusicnej.
    ad 2) -- oxidy dusika su nie jedovate...su VELMI JEDOVATE -- vetranie, ochrana oci a DYCH. CIEST (!!)
    ad 3) -- ta dusicna rozpusti postupne, po porciach pravdepodobne vsetok kov (ak to nie je rezane nejakym zlatom, alebo platinoidmi)
    ad 4) -- pouzi 10 - 20%, vychladnuty roztok NaOH. nepouzivaj radsej uhlicitany -- zbytocny vyvoj plynov (ulet dalsich NOx), mess. opatrne (!--ochrana oci furt) pridavaj ten zriedeny studeny luh za miesania.
    merat pH lakmusovym papierikom ma zmysel, ked vystupi pH nad ca. 3 - 4, tj. nebude citit cuchom (OPATRNE!) kys. dusicnu uz tak velmi. na doladenie pH je lakmusovy papierik dostacujuci.
    ad 5.) -- ano, zhruba. id CHEMIK doplni, ak nieco nesedi. poznamka: roztoky (vsetky, z celeho procesu) NEKANLIZOVAT a NEVYLIEVAT -- je to chemicky odpad, obsahujuci furt nitraty a hlavne tazke kovy -- za to by mohla byt mastna pokuta!
    zlievat to do vhodnej, uzatvratelnej nadoby z odolneho materialu, pH upravit na 6 - 7. ked sa nazbiera dostatocne kvantum odpadov (napr. 100 , alebo janeviem), tak nech to odvezie firma na likvidaciu nebezpecneho odpadu (stoji to prachy, ale je to predpis).
    pouzi rydzu med, minimalne 99.5%. ziadne zliatiny.
    tu zrazeninu kovoveho Ag mozes premyvat obycajnou destilovanou vodou z pumpy, alebo pridat do dest. vody kvapku cistej (bezfarebnej, nie zltej) kyseliny solnej.
    premy uplne najviac, kludne aj viackrat, teplou/horucou destilovanou vodou. potom dokladne presusit niekolko dni az tyzden (susenie je mimoriadne dolezite) a mozes u masu (bude to cierny prasok roznej zrnitosti) pretavit.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..tak majstry, spracoval som ten postup afinacie toho Ag. Nech je to zrozumitelnejsie pokope a nech to neni treba vyluskavat z prispevkov po kusoch. Potom volakedy si tu porobim poriadky. Tesim sa moc na samotnu prax, ale mam nejasnosti v detailoch. Tak pliz si toto precitajte, po kazdej kapitole mam lamadotaz, prosim mi to objasnite. Nemal bysom problem s experimentovanim, iked v tychto veciach nemam absolutne ziadnu prax; ale ked to budem robyt, bude okolo mna vela ludi a v podstate sa mi cely postup musi podarit na prvy pokus, inak mi nebudu zapoziciavat lukrativne dielnenske prostredie a vercajch. Vpodstate toto budu akoze prijimacky do mojho noveho pracovneho priestoru, takaby sa nestrapnil az uplne na popol.. hehe..
    Takze:

    1.) Kupit litrovku 65-68% kyseliny dusicnej,
    ----staci liter, mam toho volakych 200g Ag???
    2.)Pouzit litrovu, alebo vetsiu nadobu a dat do nej Ag a naliat na to cca 100 ml HNO3.
    – Zacne sa z toho uvolnovat hrdzavo hnedy –jedovaty - oxid dusicity. Pockat, pokial sa rozpustanie neustali - trebars cez noc, trebars dva dni, zalezi aka forma striebra to je.
    ----mam to v 3mm hrubych dlhych popraskanych pasoch. Mam v umysle uplne na tenko to cele rozvalcovat, ajtak sa dolamu nadrobne kusy, lebo ma volake neziaduce primesy volakeho divneho siveho kovu. Dobre robim??
    3.) Ked tam ostane kov, odliat od nej roztok. Ku zbytku kovu naliat dalsiu HNO3.
    ----to akoze ked sa kyselina nasiti do maxima prvkom striebra a nerozpustene strieborne kusy este ostanu na dne nadoby, tak tu nasitenu kyselinu odliat do inej vacsej nadoby a ku zvysku liatiny naliat novu kyselinu???? Ako budem vediet, ze kyselina uz neprijima do seba dalsie ionty striebra a ze je uplne nacucana?? Ked mam tie kusy liatiny relativne cele ciste Ag a iba troska tej primesy co vsetko kazy, tak vsetok materialu mi zmizne a ostane iba volaky bordelik?
    4.) Ked sa v tom vsetok kovu rozpusti, doneutralizovat na pH 4-5, - lebo sa zbytocne kvantum medi rozpusti v tej dusicnej. Neutralizovat zriedenymi roztokmy NaOH, KOH, NaHCO3 alebo CuO (hydroxid sodny, draselny, cistic hajzliku z drogerie, na silnu upravu pH uhlicitan sodny (soda), potaš (uhlicitan draselny) na jemnejsiu upravu pH, je to jedno, len to musi zostat mierne kysle). Ked sa to prezenie, rozpustit ju znovu troskou HNO3. Neutralizovat sa doporucuje len kvoli tomu, aby tam nebola volna HNO3, ona i zriedena reaguje ako s medou tak so striebrom a pri procese finalneho zrazania na medenom plechu s
    obidvoma kovmi bude pomali reagovat (pomalsie ako sa to zrazi) ale uvolnuju sa pri tom oxidy dusiku, ktore to zrazanie rusia a najviac zrazanie trva neumerne dlho a rozpusti sa viac toho medeneho plechu. Naviac velmi kysle roztoky rozozeru filtrak pri odfiltrovani.
    ----mozem pouzit tie papieriky na urcenie kyslosti, ako sa presne volaju?? Aku pomocku mozem pouzivat aby naistotu vedel ze mam to PH5?? A cim teda konretne, co je aj dostupne?
    5.) Do zneutralizovaneho roztoku vlozit medeny plech, na nom sa zrazi iba striebro. – Na zrazanie Ag pouzit cistu, rydzu med (staci plech na okapy), nesmie to byt zliatina. AG drzi pohromade akoby slizska houba. Z plechu ho lahko zotriet do roztoku. Striebro spadne na dno, na plechu se usadi dalsia vrstva. To robyt, pokial vidiet, ze se neco zraza. Potom plech vybrat von, poriadne zamiesat zrazeninu na spodku, nechat usadit a zliat modry roztok do odpadu. Naliat tam cistu vodu, nechat usadit a znovu zliat. Tento proces, dekantaci, opakovat niekolkorat. Ag je potom ciste. AG bude ako taka striebrita houbovita hmota, tu odfiltroat, dobre premyt a ususit.
    ----plech na okapy pokial viem, neni rydzy, ale zrejme jeho cistota postaci. Akoze ja budem tym Cu plechom veslovat v tom zneutralizovanom roztoku?? Ten Ag sliz tim plechom budem prenasat do inej nadoby s vodou, co potrasiem a necham usadit sa to ciste Ag?? Alebo do akeho roztoku to Ag ztoho Cu plech zotieram?? Tato etapa prace sa nazyva “dekantace”?? Odfiltrujem z vody tu houbovitu hmotu, preplachnem a totalne ususim??
    6.) Filtrovat so sirokymi pormi pre rychlu filtraciu, alebo papiermi do kavovaru.

    A okrem toho, co som spominal, ze na toto cele budu cumiet a pripomienkovat kamosi a kolegovia, ja by ztoho aj seminarku volaku porobil pre jednu profacku, tak preto by ma to zaujimalo co najpodrobnejsie…. Nebojtee, dostanete volaku odmenu ak to cele fajn dopadne hehe..
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Hele, kup si litrovku 65-68% kyseliny dusicny, v Praze treba v drogerii ve Zlatnicke, jestli ji jeste nezrusili. Cena bude do stovky (pred par lety to bylo 60 kc, takze cekam ze se cena zvedla).
    Dej si nekde na balkon litrovou nebo i vetsi kadinku, dej do ni Ag a nalij na to tak 100 mL HNO3. Zacne se z toho uvolnovat rezavo hnedej - jedovatej - oxid dusicity. Pockej, dokud rozpousteni neustane - treba pres noc, treba dva dny, zalezi jaka forma stribra to je. Kdyz tam zbyde kov, slej od nej roztok a rid se myma predchozima radama (filtrace, srazeni na medenym plechu). Ke zbytku kovu nalej dalsi HNO3. Kdyz se v tom kov rozpusti vsechen, nezapomen to doneutralizovat, nebo se ti zbytecne kvantum medi rozpusti v ty dusicny.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..takze k veci majstry:
    mam 123,6g striebra, ktory obsahuje dajak vela necistot a pri valcovani a inych mechanickych pracach sa lame.
    Tak teda v com konkretne a v kom mnozstve tej kyseliny to Ag rozpusit a ako predtym to Ag upravit a ako dlho to rozpustenie bude trvat a ake nebezpecie pri praci hrozi a kde zohnat tu kyselinu priblizne a kolko to stoji. Skratka potrebujem vyrafinovat ciste Ag a chcelby poznat volake detaily okolo toho, inak sa do tohu pustam obavami a neistotou. Najma by chcel vediet, v kolkych litroch sa spominane mnozstvo rozpusti a za aku dobu....?????
    potom aj ine otazky, ale najprv toto spravit treba...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: ortuť, nie órtuť..
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: .. Skoro tak nejak to bez vetsi nadsazky je s tou Órtuťou :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CHEMIK: vykupujem AG, aby ztoho vyrabal sperky a potom tie sperky a ine AG vyrobky predal. Od statu kupovat a na cernom trhu je rozdel, najma ked sa vyraba 500g kralovska retaz pre motorkara:) skratka aby si viac zarobil na samotnom materialy...
    ..stou ortutou som netusil, ze to beru tak vazne.. skoro akoby volakdo mal doma uran alebo co...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: .. nebo renomovany firme, nejlip, v ktery ma clovek znamy a vi, ze tam nejsou zadni dementi.. a doopravdy rict "prosimvas znamej to nasbiral ze rtutovejch relatek za 60 let, nechcete to za neco?"
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCIDER: Odkupni cena nejake firmy bude ca 5-10 Kc na kg, jsou si ti parchanti velmi dobre vedomi, ze ty se ji legalne jinak nezbavis a jeste budes rad.
    Jinak nezaznamenal jsi posledni dobou ve zpravach, jaky poprask zpusobi pritomnost byt nepatrneho mnozstvi rtuti kdekoliv na verejnosti? Vzdycky tam jede zasahova jednotka hasicu v tech nejdrsnejsich oblecich a rozpitvava se, jak strasne nebezpecne to je (priserne se to prehani, ale media rady nahani strach).
    Jak uz jsi uznal sam, pokoutni prodej komukoliv vylucujes a to ti jedine schvaluju, nikdy nevis, jestli se ti neozve tajnej policajt nebo tak neco, proste toho se musis zbavit legalne (muj nazor).
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    no zadny pokoutni nabizeni se konat nebude :)) ten clovek ji ma doma uz aspon 30 let, je to snad z nejakych pristroju, ktere se normalne vyhazovaly do odpadu, a jemu bylo te rtuti lito, tak ji shromazdoval....
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: to je dost jedno, T, T+, hlavne je to N, velke mnozstvo N a surovina/katalyzator na vyrobu najroznejsich zlob.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    .. Ale samotna rtut myslim T+ neni,
    http://ptcl.chem.ox.ac.uk/MSDS/ME/mercury.html
    .. nicmene je to takovy ten proflakly "prekurzor strašák"..
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: Tenhle navrh zni rozumne, vpodstate jakykoli jiny kseft bych v tomto mnozstvi take dost silne neodporucal. :)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XCIDER: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_mercury

    co sa tyka ilegalnych obchodov, silne neodporucam. keby to vyletelo, mohli by za to byt vazne tresty (hint: §stoneviemkolko pojednava o omamních a psychotropních látkách a jedech a prekurzorech).
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    WILDENBURY_SQ: "ruzne pochybne organizace po ni pry prahnou" - to mi pripomelu famu s "cervenou rtuti", rozsirenou nekdy po revoluci. pry to skupovali teroristi, za ucelem ledasceho , od stealth nateru po vyrobu jaderne pumy.
    nevite nekdo co to tenkrat vubec bylo ? existuje neco takoveho ?
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    LIBRIUM: hmmm, to jsem tusil...
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    no prave me to zajima z hlediska fyzicke osoby, to ze ma nejakou cenu na burze kovu v londyne mi nepomuze :)) kazdopadne nejaky vykup by se hodil, tahle by mela byt uplne cista (z elektrotechniky)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XCIDER: jasne, ale ak si fyz. osoba bez kvalifikacie na pracu s T+ a N, mohol by z toho (ze mas 60 kg Hg) byt pruser....
    odporucal by som "neoficialne" sa dohodnut s nejakou firmou, zaoberajucou sa chemikaliami a kovmi, ze by to odkupili za nejaku nizsiu nez nominalnu cenu (60%? 70%? podla ustnej dohody) a za ten zvysok "privru oko" a nejak zvladnu dokumentaciu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam