• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: v 100g roztoku kyseliny sirovej sa rozpusta 1 - 2 g siranu strieborneho, podla c kyseliny...

    no a med by som fakt nekanalizoval tiez. ono problem je, ze posobi katadynamicky, teda v cisticke by to mohlo zadusit biologicku cistiaren.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Muj nazor je nalejt to do kanalu vsechno co neobsahuje drahy a nebo tezky kovy. O kyselosti a zasaditosti bych se vubec nestaral, kanal to upufruje, lidi cistej zachod tim ze jedni do toho nasypou kilo louhu a druzi zase nalijou litr HCl. Pokud vim, tak jsi tam nemel zadnou rtut, olovo nebo kadmium a s medi si kanal poradi. Tedy tak bych to resil, pokud toho mas litry, max. desitky litru, pri objemu kubickych metru uz je problem. Jo a vzdycky jeste splachnout kvantem vody pro prvotni naredeni. Taky vylejvat odpad prubezne po malych mnozstvich je lepsi nez to akumulovat.
    Kdyz uz si ale budes chtit hrat na ekologicky nezavadnyho, tak holt zneutralizovat kyseliny NaOH (na pH mezi 5-9, radsi tech 9 pro dalsi postup, stejne se od oka netrefis) nebo tou sodou krystalovou a naopak bazicky roztoky asi pomoci jakykoliv kyselinu - tema tvejma H2SO4 zbytkama asi nejlip. Pri neutralnim (zhruba) pH bych tam nasypal zelezny piliny a nechal je v tom chvili rezavet (srazi se ti na nich tezky kovy, treba med) pak bych roztok slil do kanalu a to zelezo na dne asi vyhodil do popelnice. V pripade ze tam mas rtut, kadmium, olovo, tak bych ty zbytky zeleznych pilin skutecne nechal zlikvidovat oficialne firmu, ale o jiny kovy bych si tolik starosti nedelal.

    Stribro a zlato z roztoku kyseliny sirove vysrazis nejsnaz primo na medenym plechu, jinak, siran stribrny se ti jeste nevysrazel?? Pak tam toho stribra moc neni nebo mas hodne vod o maly koncentraci. Proste tam hod kus medenyho plechu a nech to dlouho rachat (trebas 14 dni a obcas to zamichej). Dostanes prasek Ag/Au. Dalsi cisteni a rafinaci kdyztak poradim az to budes mit.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    to striebro by pripadne este islo vytazit precipitacne (cez chlorid),
    alebo redukciou na medenom plechu (ako si to uz robil s dusicnanom).
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: zlievaj do velkych plastovych bandasiek (su take 25, 30, 50, 100L) s tesniacim uzaverom, oddelene kyselinove odpady a zasadite (luh, soda) odpady.
    pripadne 3 bandasky, 1 velka na "kysle odpady, vseob.", 1 velka na "zasadite odpady, vseob." a 1 na "obsah. drahe kovy".
    striebro z kyseliny sirovej, vyredukujes napriklad zeleznymi pilinami (ale bude v tom i med a ine uslachtilejsie kovy potom).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    do kanalu vylucene,,
    skor si to predstavujem tak, ze to budem zbierat dajak a potom zanesiem do volakej firmy.. -to zbieranie neni jasne celkom... vsetko zvlast sa mi pozdava asi..

    ..v tych H2SO4 mam vela striebra a troska zlata.. to Au je zanedbatelne, ajtak vsetko zliate dokopy..
    ..ako vytazim z H2SO4 to striebro??
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ale este zodpovednejsie by bolo to nechat likvidovat firmou na nebezpecne odpady. neviem, ake mnozstva kovov a zieravin ti odpadaju, ale myslim, ze keby nabehla nejaka inspekcia ziv. prostredia a zistila, ze kanalizujes kyseliny a tazke kovy len tak, tak by si asi skrachoval.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    8-l
    ffu.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    po tej kyseline to neoplachuj, vysus.

    tie odpadne roztoky...ja by som kysle roztoky zredukoval napriklad hlinikom, alebo horcikom (piliny, prasok), vypadnuty cierny kal tazkych kovov odfiltroval, zlial to s alkalickymi roztokmi, vypadnuty biely/sedy kal hydroxidu hliniteho/horecnateho odfiltroval, zneutralizoval na pH 7 a kanalizovat s velkymi objemami cistej vody...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ,,to zvyraznenie cervenej na medi je uplne pekne,, aj to fialovo-cierne ja gut..
    plno moznosti so zmenami v detajloch..

    upresnim postup tej peknej CERVENEJ aby nezabudol a mal dajake poznamky..
    -osmirgloval, zohrial a chladil 2x, ponoril do octu na 1s. aj do HCl na 1s., oplachol vodou, ponoril do sody-roztoku na 5min.,,,
    --vysledok: najprv pekna zlta farba, ktora sa dala zotriet a pod nou jednoliata trvala Bíborovo-cervena farba..

    na samostatnych pokusnych plechoch to ide aj opakovane..
    u hotovych mokume materialoch pri kombinacii Ag+Cu zatial zavadzia to Ag. Ag musi byt biele a leptana Cu zlta, resp. cervena..

    zacina sa mi to pacit,, tesim sa na zelenu:)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    a kedze som reciklator vsehodruhu, chcem sa opytat co so zvyskami veci po leptani a po patinovani, skratka co s odpadom,,,
    ..soda je spinava a uz asi neaktivna, HCl tiez dajaky vycerpany, premocene handricky, zaluhovane vody, okrem toho uz mam mrte H2SO4 spinavych od kadecoho..
    vsetky mam selektovane zbierat? luhova voda je na volaco dobra v zahrade?
    pokial sa vsetko vyskusa a nauci, bude vela odpadu chemickeho. urcite..
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    :)
    osmirgloval, zohrial-chladil, ponoril do HCl, neususil ale hned do sody a mam to ZLTE..
    ..vlastne to ani neni zlte,lebo to zlte sa da zotriet a je to nadherne CERVENE
    :)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    no, potrebujes v podstate toto:
    1. naoxidovat povrch medi, suvisly povlak oxidov
    2. po vychladnuti ponorit do (a hned vytiahnut z) kyseliny -- napriklad ocot, alebo zriedena HCl
    3. vysusit. uz teraz by mal byt povrch kovu nazelenaly.
    4. ponorenim do konc. roztoku sody ten povlak zafixovat, po vysuseni by mala byt "drsna", zelena patina (Cu(CO3,OH)).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ja povrch pokusneho plechu osmirgloval, nech je to take, ako ked nou pracujem bezne. Inak povrchy plechov su az moc znecistene a na povrchu su hrube oxidy, niekedy az okuje. Skusal aj neosmirglovany plech poddat tomuto postupu, ale ten je skaredy, padaju dole tie vrstvy oxidov a necistot. Su spolu v jednej nadobe tej sody a rozdiel je velky. ten osmyrglovany je krajsi..
    Povrchy predmetov mam vzdicky smirglovane a hladke, preto vychadzal ztoho..
    potom zohrial do cervena, nechal vychladnut a zrejme tych 7sekund bolo vela..
    vysusil a dal do vody-sody.. voda nebola destilovana, toma az teraz napadlo..
    predmet je v sode uz od rana..
    predmet je sice pekny fialovy, stara patina strechy, ale neni to zelene..
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: nie, do octu len ponorit a hned vytiahnut.
    ide o to, vytvorit potah oxidov, nie ich odstranovat (neodstranis oxidy, zahrejes, nechas vychladnut). s octom tie vytvoria trochu octanu mednateho, dosa tento potom zrazi do uhlicitanu-hydroxidu mednateho (prirodzena medena patina, aka je na strechach).
    ten povrch medi musis naoxidovat, mne to kedysi slo, ale s drotmi. trebalo ich zahrievat, obvykle viackrat, na vzduchu, kym sa nevytvori vrstva oxidov.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    aky by mal byt ten roztok sody??
    Cu pliesok zbavil oxidov mechanicky, zohrial do cervena,nechal vychladnut, ponoril na 7sekund do kuchynskeho octu, vysusil fenom a ponoril do pracej sody ktoru rozrobil vo vode..
    rozrobil som slaby koncentrat roztoku sody?
    treba to tam nechat dhsiu dobu?
    na zaklade akych zakonitosti si si to vydedukoval? co by tam malo prebiehat?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: niektore drogerie to maju v sortimente (prací soda, dekahydrat uhlicitanu sondeho) a s istotou to kupis v obchode s chemikaliami (uhlicitan sodny dekahydrat).
    da sa to pomerne lahko pripravit aj zo sody bikarbony (zahrievanim "nasucho" na 150 - 250°C, kym neprestane unikat oxid uhlicity a vodna para), ale naco, ked sa da kilo kupit za par korun...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..toto su tie moje lamaizmi.. este dobre zesa opytal..
    uhlicitan sodny dostat v drogerke? su tam volake percenta tuhosti?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: uhlicitan sodny (pracia soda, zieravina), nie hydrogenuhlicitan sodny (bikarbona).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    hmm, dobreee:)
    roztok sody akoze rozpustit sodu vo vode?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: do zelena...ja by som rozpalil v plameni med do cervena, nechal na vzduchu vychladnut a potom kratko ponoril do octu (len par sekunf, uz studene). potom vysusit fenom a ponorit do roztoku sody (uhlicitanu sodneho) napriklad.

    Domestos obsahje chlornan sodny a hydroxid. cize to bude zase povrchova vrstva chloridu strieborneho, ktora potom na svetle zosedne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam