• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KUTASObojživelníci - chovatelske tipy triky
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: žebrovník není tak velkej jako axolotl, ten má přecejen větší tlamu a větší hlad.. axolotli jsou docela draví
    LADY_CANDAR: mě se krevety přemnožily a než jsem zjistil v čem je problém, měl jsem jich v 90L přes 50! nicméně axíci mi vyžírají okružáky z nádrže a tak jsem najel systém, že v jednom akva s živorodkama jedu okružáky a ty odrostlejší dávám na milost axolotlům.. že je žerou mi došlo poté, co mi rok žádný z okružáků nevyrostl...pak mi to došlo :)
    živorodky, co jsem dal coby potěr k mlokům, se naučily přežít rychlostí a v 90L mi 6 živorodek přežilo měsíc a půl bez jediné ztráty, prostě se ryby naučily, zatímco když tam dám dospělce z nádrže rovnou, moc šancí nemá
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    KUTAS: Ja mam dojem, ze ti moji se naucili krevetky lovit. Nevim, jak presne to delaji, pac jsem je nikdy nevidela zadnou ulovit, ale krevetky mizi.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Taky jsem přemýšlel dát čolkům něco co si budou moct lovit... ale paví očka se mi neosvědčily už u žebrovníků... možná teda by to mohlo být jinak, když by s nima žili úplně od malejch (?), takhle se po čase naučili rybky s nima žít a starší žebrovníci na ně pak už kašlali.
    Kromě vodních šneků se mi zatím teda osvědčují jen ty mšice.... i když poslední dobou mi přijde, že mi z akvárka vymizeli taky krevetky.

    Lov mšic... Je zajímavý, že dva mi prostě zůstávaj pořád na souši a 4 se zase skoro na pořád definitivně přesunuli do vody.


    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    RANITOMEYA: Jen me to tak napadlo, kdyz jsem tu sla kolem zapulceneho rybnicku. Normalne krmim hlavne kuretem a rybami. Ja myslela, ze u nas je chranenych tech zab jen par druhu. Tak zas vim neco noveho.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    LADY_CANDAR: Kromě skokana hnědého jsou všichni obojživelníci u nás chránění. Proč chceš krmit zrovna pulci? Co takhle paví očka?
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    Tak me napada, jak bezpecny je nalovit par pulcu a hodit je axolotlum, at si zalovi? Urcite by se tu nasla nejaka nadrz, ktera by deset, dvacet pulcu nepostradala, ale neprenasi nejake parazity a tak?
    VEVER
    VEVER --- ---
    JONEZ1: Jo, všechny ropuchy které už se nevejdou do jezírek na Petříně se množí tam :) Bylo jich tam několik desítek.
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    VEVER:: dekuju dodatecne za tip.
    Bylo to moc pekne vyvedene, (akva|te)rarka cista, osvetlena. Fakt prijemne pokoukani.
    Pobavili mne ve venkovnim "vybehu" nijak nesouvisejici pulci, kterejch tam bylo "mracno" :-)




    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    to by se jeden posral, já právě v lokalitě zmiňované a dokončené regulace korytu budu asi podnikat nějaký kroky, jestli na to měli EIA posudek, případně jakou má takovje posudek platnost, když projekt vzniknul před min.10 lety a EIA tak nějak podobně a realizovalo se loni
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Čolek je důležitější než novostavby, rozhodl soud o pražských rybnících - iDNES.cz
    http://praha.idnes.cz/vystavba-domu-v-oblasti-milicovskeho-lesa-fis-/praha-zpravy.aspx?c=A130516_1929237_praha-zpravy_sfo
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: potřebujou svoje soukromí, taky sem neviděl axolotly zpásat okružáky, ale byl evidentní, že v akva žádnej nedorůstá
    VEVER: že by se mi to letos podařilo ?
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PALEONTOLOG: tyo paráda!

    Já jsem dnes nachytal čolkům první mšice a přijde mi, že si ze mě dělaj srandu... když jsem je sledoval (tak 30 minut), tak sotva nějakou ulovili a přišli mi úplně pitomý... pak jsem odešel a vrátil se asi za hoďku a samozřejmě "sběr" mšic v plném proudu.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Ve Stanici přírodovědců v Drtinově je výstava obojživelníků, tak se tam všichni běžte podívat :) Mají tam i tohle
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    PALEONTOLOG: horskej :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    chvilku teda trvalo než postál modelem, ale chytil jsem ho takhle ráno, kolem 7h, ležel pod hladinou břichem vzhůru, hlavu měl sklopenou jakoby k břichu a přišlo mi, že takhle po ránu vábí nějakou snídani, ale jen hádám

    každopádně je to asi jasný :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    PALEONTOLOG: Horští mají celkem zřetelně velkou kulatou hlavu a po stranách těla hned nad oranžovým bříškem pruh drobných teček. Taky bývají celkem modří. Obecní jsou takoví ošklivější a drobnější :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PALEONTOLOG: zkus jednoho chytit a nafotit...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RANITOMEYA: tak ja uz mam jasno, sice nevim jakej konkretni druh to je, ma cerveny brisko a dost mozna bude i horskej, je to pro me takova vzacnost, ze axolotli jdou samo stranou..
    navic jsem zalozil jezirko dalsi, sic malinky, je dulezity, protoze po trestuhodne regulaci koryta tu moc prirozenych nik nezbylo :(
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: souhlas... já taky zvažoval dát cynops ven, když jsem jich měl desítky, ale přesně jsem to rozebíral s nějakým "čolkařem" a taky upozorňoval na to, že bych vlastně přidal jen konkurenta lokálním druhům, kteří už tak mají problémů dost.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    PALEONTOLOG: No, soudě podle tvé odpovědi, jsme se nepochopili. Takhle. Musím na tebe naléhat, prosím, nedávej je tam. Já jsem také terarista a chápu to, nicméně i přesto prostě uděláš přírodě radost, když budou axolotli v teráriu a jezírko necháš čolkům. I když nemůžou zmetamorfovat a odejít, i když vodu máš hnědou od rašeliny, i když nemá přítok ani odtok, i když jsou jen dva. Už třeba jen proto, že axolotli můžou žrát čolkům třeba larvy. Nejen v čechách míst, kde můžou obojživelníci žít rapidně ubývá a tak by je měl každý milovník přírody chránit.
    Ber to jako můj apel. Do ničeho ti kecat nemůžu a asi na to nemám právo, jen můžu naléhat, abys to zvážil. Nejen letos, ale kdykoliv v budoucnu.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RANITOMEYA: ta vazba na jód je patrná z toho, že v místě původu druhů jsou sice nízky obsahy jódu, ale když napříkad já upravuju akvarijní vodu jodizovanou kuchyňskou solí, a určitě nejsem sám, tak alespoň moje akva určitě má zvýšený obsah jodu od počátků a zatím se tedy nic neděje; k tvorbě růstovejch hormonů přispívají trochu stresový podmínky nízky hladiny vody, ale údajně jdou do obojživelníka taky dodat prostřednictvím např. vepřové sleziny
    protože mám jasně ohraničenou bezpřítokou a bezodtokou nádrž, s železitější vodou a rašelinným substrátem, je naprosto přirozený, že do vody není vidět; mám to takhle tmavý taky proto, aby mi to chytalo sluníčko a bylo to teplejší; voda je čirá, leč tmavá;
    a ano, dostatečnýho přísunu jódu by bylo dost, tak proč se nic neděje.. :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    PALEONTOLOG: Terária, terária. Terárium má s volnou přírodou společnýho pramálo, ať se kdo chce snaží jak chce :)
    Řikám, že dva axolotli neudělaj asi pohromu. Ale čistě k tý metamorfóze, nebo spíš neotenii. Mám pocit, že vznikla jako "obranej mechanismus" proti nehostinnýmu prostředí na souši, kde by se dospělý jedinec neuživil. Dochází k ní prakticky u všech ocasatých obojživelníků za specifickejch podmínek, hlavně za nedostatku jódu, kterej syntetizuje ty metamorfózovací hormony. V nějakym chudym horskym potůčku nebo jezírku, nebo celkově v chudejch vodách se to prostě neděje. Ale v jezírku v čechách, kde budeš mít (podle zákalu předpokládám) asi dost eutrofizovanou vodu se to stát můž. Nehledě na to, že mladí čolci budou dostatečnym zdrojem jódu.
    Znovu tim ale chci říct, že se nesnažim namluvit ti, že se ti oba dva axolotli stanou invazníma zvířatama a začnou kolonizovat naši vlast :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam