• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  BALVAN42Sociologie
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ELLTY: nechápu, proč by rozvodovost, sňatečnost a porodnost měly korelovat s politickými o občanskými právy? Ještě tak možná rozvodovost - občanská práva, ale v kontextu demokratizace a sekularizace západních společností.
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ACHERON: ahoj, jestli je to otázka, tak mám na ni k dispozici pouze svůj názor: vertikální důvěra dost možná neřeší integraci jedince ale integraci institucí do společnosti. Nedůvěra ve státní politické instituce nepředpokládá slabou integraci jedince ale to, že politické instituce nerezonují se strukturou.

  Příklad: italská mafie vznikla jako nedůvěra v italský stát, ale ty, jež se aktivně či pasivně mafie týkala, nebyli vzájemně sami neintegrovaní, pouze italský stát neodpovídal společenské struktuře jižní Itálie a proto zde byla velmi nízká vertikální důvěra.

  Je to názor. Dává smysl?
  ROZTE
  ROZTE --- ---
  TLAMPAC: super :)
  diky
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: prosim te v mereni anomie se meri i vertikalni duvera, tzn. v instituce, jako symptom anomicke situace. Tzn. predpoklada se tam vztah mezi mirou integrace jedince v socialnim prostredi a jeho vztahem v instituce. Viz teor background k Srole scale
  SPLIFFBOY
  SPLIFFBOY --- ---
  ACHERON: mě teda z dotazu nutně nevyplývá, že by ji nečetl. chtěl zajímavý příklady a já jsem za ten jeho dotaz rád, protože ten příklad od TLAMPAC: ze života s povodní se mi moc líbí...
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  ROZTE: co si třeba přečíst tu esej od Mertona než se ptát na těch internetech?
  FEFERONIE
  FEFERONIE --- ---
  ROZTE: strach z krachu banky. lidi začnou vybírat vklady jako šílení a banka tím pádem lehne:)
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ROZTE: u nás v Děčíně byla při povodních panika, že až přijde vlna, odříznou se zásobovací cesty a nebude chleba. No, tak lidi skoupili chleba do zásoby, viděl jsem starší pár s 15ti bochníky. No, a chleba záhy došel :)

  Živé jsou příklady ohledně výzkumů volebních preferencí, zvláště u stran na 5% hranici podpory...
  DUNAR_
  DUNAR_ --- ---
  BOBR: Btw. kdo ted plati Kohouta?
  ROZTE
  ROZTE --- ---
  nz

  Nenapadá vás někoho zajímavej příklad na sebenaplňující se proroctví?
  BOBR
  BOBR --- ---
  http://bit.ly/Y85dFu

  Vzápětí klade Pavel Kohout zásadní otázku: Jak to, že po odchodu masy lidí z venkova všichni našli zaměstnání . „Kam se poděly ty desítky procent zemědělských dělníků, děveček a podomků?“

  I když nejsem ekonom, odpovědi na banální otázky znám. Masa lidí tehdy přešla ze zemědělství do průmyslu, tedy ze sektoru s nižším tempem zvyšování produktivity práce do sektoru s vyšším tempem. Dnes naopak masa lidí přechází z průmyslu (který je delokalizován) do služeb. Jdou tedy opačným směrem - ze sektoru s vyšší produktivitou práce do sektoru s nízkým tempem jejího zvyšování. Zároveň se k žadatelům o práci zapojily ženy, zatímco děvečky, které si vzaly i málo kvalifikovaného dělníka po válce do práce jít nemusely a dávky nepotřebovaly, jak jsem již naznačil. Doučovat elitní ekonomy ve svém volném čase (a co je ještě horší – úplně zadarmo) podobné banality, tak takhle jsem si kapitalismus nepředstavoval. Zbytek lze dostudovat v kterékoliv knize vzdělaného dánského ekonoma Espinga-Andersena.
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ROZTE: to je přesně ono, díky moc!
  ROZTE
  ROZTE --- ---
  TLAMPAC: napadlo mě EVS (Evroepan Value Study), ale pak mě napadlo, že vlastně nevim, jestli tam bylo něco přímo k tématu o:)
  Rozhodně tam byla velká baterie na to, jak lidi důvěřují institucím.
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: myslím, že Šafr o tom něco psal a měl na to grant, vyšla mu o tom knížka, tady teor. background: http://dlib.lib.cas.cz/2778/
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ACHERON:
  THORGRIM:
  Ahoj, díky moc. Potřebuji nějakou studii nebo data za ČR..
  THORGRIM
  THORGRIM --- ---
  ACHERON: nebo ještě možná spíš

  Putnam, R.D. and Leonardi, R., Nanetti, R.Y.: Making Democracy Work: Civic Traditions in Modern Italy.
  http://press.princeton.edu/titles/5105.html
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: Bowling Alone. jinak bych prošmejdil stránky SÚ AV
  ELLTY
  ELLTY --- ---
  Nevite nekdo, prosim vas, o nejakem metodologickem prispevku, ktery shrnuje vyhody a nevyhody pouziti zprumerovanych dat z censu jako referencni skupiny?
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  Nevíte někdo o nějaké studii, práci nebo výzkumu o tom, že:
  - v ČR je nízká úroveň občanské společnosti / participace
  - což v důsledku vede k tomu, že slabý je i politický systém / reprezentace?
  STEPNI_VLK
  STEPNI_VLK --- ---
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam