• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BALVAN42Sociologie
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    ELLTY: nechápu, proč by rozvodovost, sňatečnost a porodnost měly korelovat s politickými o občanskými právy? Ještě tak možná rozvodovost - občanská práva, ale v kontextu demokratizace a sekularizace západních společností.
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    ACHERON: ahoj, jestli je to otázka, tak mám na ni k dispozici pouze svůj názor: vertikální důvěra dost možná neřeší integraci jedince ale integraci institucí do společnosti. Nedůvěra ve státní politické instituce nepředpokládá slabou integraci jedince ale to, že politické instituce nerezonují se strukturou.

    Příklad: italská mafie vznikla jako nedůvěra v italský stát, ale ty, jež se aktivně či pasivně mafie týkala, nebyli vzájemně sami neintegrovaní, pouze italský stát neodpovídal společenské struktuře jižní Itálie a proto zde byla velmi nízká vertikální důvěra.

    Je to názor. Dává smysl?
    ROZTE
    ROZTE --- ---
    TLAMPAC: super :)
    diky
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    TLAMPAC: prosim te v mereni anomie se meri i vertikalni duvera, tzn. v instituce, jako symptom anomicke situace. Tzn. predpoklada se tam vztah mezi mirou integrace jedince v socialnim prostredi a jeho vztahem v instituce. Viz teor background k Srole scale
    SPLIFFBOY
    SPLIFFBOY --- ---
    ACHERON: mě teda z dotazu nutně nevyplývá, že by ji nečetl. chtěl zajímavý příklady a já jsem za ten jeho dotaz rád, protože ten příklad od TLAMPAC: ze života s povodní se mi moc líbí...
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ROZTE: co si třeba přečíst tu esej od Mertona než se ptát na těch internetech?
    FEFERONIE
    FEFERONIE --- ---
    ROZTE: strach z krachu banky. lidi začnou vybírat vklady jako šílení a banka tím pádem lehne:)
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    ROZTE: u nás v Děčíně byla při povodních panika, že až přijde vlna, odříznou se zásobovací cesty a nebude chleba. No, tak lidi skoupili chleba do zásoby, viděl jsem starší pár s 15ti bochníky. No, a chleba záhy došel :)

    Živé jsou příklady ohledně výzkumů volebních preferencí, zvláště u stran na 5% hranici podpory...
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    BOBR: Btw. kdo ted plati Kohouta?
    ROZTE
    ROZTE --- ---
    nz

    Nenapadá vás někoho zajímavej příklad na sebenaplňující se proroctví?
    BOBR
    BOBR --- ---
    http://bit.ly/Y85dFu

    Vzápětí klade Pavel Kohout zásadní otázku: Jak to, že po odchodu masy lidí z venkova všichni našli zaměstnání . „Kam se poděly ty desítky procent zemědělských dělníků, děveček a podomků?“

    I když nejsem ekonom, odpovědi na banální otázky znám. Masa lidí tehdy přešla ze zemědělství do průmyslu, tedy ze sektoru s nižším tempem zvyšování produktivity práce do sektoru s vyšším tempem. Dnes naopak masa lidí přechází z průmyslu (který je delokalizován) do služeb. Jdou tedy opačným směrem - ze sektoru s vyšší produktivitou práce do sektoru s nízkým tempem jejího zvyšování. Zároveň se k žadatelům o práci zapojily ženy, zatímco děvečky, které si vzaly i málo kvalifikovaného dělníka po válce do práce jít nemusely a dávky nepotřebovaly, jak jsem již naznačil. Doučovat elitní ekonomy ve svém volném čase (a co je ještě horší – úplně zadarmo) podobné banality, tak takhle jsem si kapitalismus nepředstavoval. Zbytek lze dostudovat v kterékoliv knize vzdělaného dánského ekonoma Espinga-Andersena.
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    ROZTE: to je přesně ono, díky moc!
    ROZTE
    ROZTE --- ---
    TLAMPAC: napadlo mě EVS (Evroepan Value Study), ale pak mě napadlo, že vlastně nevim, jestli tam bylo něco přímo k tématu o:)
    Rozhodně tam byla velká baterie na to, jak lidi důvěřují institucím.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    TLAMPAC: myslím, že Šafr o tom něco psal a měl na to grant, vyšla mu o tom knížka, tady teor. background: http://dlib.lib.cas.cz/2778/
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    ACHERON:
    THORGRIM:
    Ahoj, díky moc. Potřebuji nějakou studii nebo data za ČR..
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    ACHERON: nebo ještě možná spíš

    Putnam, R.D. and Leonardi, R., Nanetti, R.Y.: Making Democracy Work: Civic Traditions in Modern Italy.
    http://press.princeton.edu/titles/5105.html
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    TLAMPAC: Bowling Alone. jinak bych prošmejdil stránky SÚ AV
    ELLTY
    ELLTY --- ---
    Nevite nekdo, prosim vas, o nejakem metodologickem prispevku, ktery shrnuje vyhody a nevyhody pouziti zprumerovanych dat z censu jako referencni skupiny?
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    Nevíte někdo o nějaké studii, práci nebo výzkumu o tom, že:
    - v ČR je nízká úroveň občanské společnosti / participace
    - což v důsledku vede k tomu, že slabý je i politický systém / reprezentace?
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam