• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  BALVAN42Sociologie
  Klub je zaměřen na odbornou diskuzi a výměnu info z oblasti všech paradigmat sociologie, obecné sociologie, dějin sociologie, metodologie, metod a technik výzkumu (popř. i sw, který se při výzkumu používá), organizací a institucí, které mají se sociologií něco společného.

  Vzhledem k tomu, že všechny společenskovědní obory nemají striktně vymezené hranice a ani je z podstaty komplexity "společenského" mít takové nemohou, nemusí se diskuze omezovat pouze a jenom na problémy sociologie. Ale to všichni dávno víme :)
  rozbalit záhlaví
  IHAY
  IHAY --- ---
  "imaginárno" se používá např. v překladech R. Barthese a Lacana. třeba by mohl TWISTRABBIT objasnit v jakém kontextu se vlastně pohybuje. já tudy jen procházím :)
  WYNDMYLL_238
  WYNDMYLL_238 --- ---
  TWISTRABBIT: já se taky setkal s "imaginárno"
  PALO_FABUS
  PALO_FABUS --- ---
  TWISTRABBIT: píše se to s 'a', a nejspíš to myslíš jako substantivum, jelikož adjektivum je triviální... setkal jsem se s imaginacema
  TWISTRABBIT
  TWISTRABBIT --- ---
  už to asi tady bylo, ale jak se překládá do češtiny imaginery
  SHYLOCK
  SHYLOCK --- ---
  děkuju za doporučení.,Jeste jsem si pujcil Southall A., The City in Time and Space. To vypadá pro moje potřeby taky slušně.
  BOBR
  BOBR --- ---
  ACHERON: Ano, ale myslím, že shylock si poradí.
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  BOBR: akorát teda ty první části jsou značně historické, pokud se nepletu...
  BOBR
  BOBR --- ---
  SHYLOCK: Zrod velkoměsta
  SHYLOCK
  SHYLOCK --- ---
  Můžu poprosit o doporučení na knihu, která pojednává o sociologii města? Nehledám nic co zabíhá do přilišných detailů,potřeboval bych spíš dostat nějaký základní povědomí o problematice.
  Děkuju!
  KRUP
  KRUP --- ---
  Bělohradský, ze včera

  Před půlnocí: 17. 6. 2013 — iVysílání — Česká televize
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095690193-pred-pulnoci/
  SOPOR32
  SOPOR32 --- ---
  omlouvam se za spam, kdyby nekdo chtel, mam tu na prodej par sociologickejch knizek a ucebnic , praha

  Buriánek, Jiří – Sociologie
  Možný, Ivo – Rodina a společnost
  Giddens, Anthony – Sociologie
  Holman, Robert – Ekonomie
  Disman, Miroslav – Jak se vyrábí sociologická znalost
  Jandourek, Jan – Úvod do sociologie
  Keller, Jan – Dějiny klasické sociologie
  Kalibová, Květa – Úvod do demografie
  BOBR
  BOBR --- ---
  Přijímací řízení katedry sociologie na #ffuk je přeloženo na 7.6. 2013 - místo a časy zůstavají stejné.
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  OTZ: nefunguje, viz neofiko FB katedry :)

  https://www.facebook.com/SociologieFFUK?fref=ts
  OTZ
  OTZ --- ---
  zdravim, funguje vam web?

  http://sociologie.ff.cuni.cz/

  me to hlasi forbidden
  TRPASLICE
  TRPASLICE --- ---
  ACHERON: No já to píšu jako seminárku do školy ve skutečnosti na konkrétní téma, ale nechtěla jsem ho uvádět, protože to už bude moje interpretace problému na základě mnou zvoleného teoretického korupusu a chtěla jsem tu probrat jenom ten, takže to nebude teoretická práce.

  No pak jsou tu tací, co si myslí, že všechny sociálně-politické vědy jako politologie, sociologie, antropologie (ta socio-kulturní, prý už není cool říkat etnologie), historie and company, měly být vyučovány společněa být funkční součástí filosofie ;) (Protože jak zavadíš o tři až čtyři z těhle disciplín, tak prostě škatulkování je marnost nad marnost a zejména to, jak si sklaní příznivci jednotlivých oborů utahují z těch jiných a do toho se duplikují teorie a analytické rámce perpetuující nedostatky jednotlivých disciplín. Pardon, komapatistův povzdech.)
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TRPASLICE: super, díky moc, kouknu na to, dej mi pls vědět až to budeš mít sepsané, rád bych se na to podíval.

  Jinak se mnou na téma politologie-sociologie nemá smysl hovořit. Podle mě by politologie měla být podřazena sociologii jako její disciplína :)
  TRPASLICE
  TRPASLICE --- ---
  ACHERON: Já dělám něco na hranici sociologie a politologie, takže my na tento problém používáme set (seznam není vyčerpávající): Kingdon, Tarrow a Tilly, Barach and Baratz, Edelman, Lindblom, Sabatier - ale asi by všichni zapadli spíš do sociologie, ale co na to říká čistá politologie, to nevím. (Ono mi v některých momentech hlavně rozdíl politologie a sociologie nepřipadá jasný, zejména když sestoupíš z úrovně mezinárodní politiky a začneš řešit tu domácí.)
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TRPASLICE: nevíš jestli k tomu má něco zajímavého political science?
  TRPASLICE
  TRPASLICE --- ---
  ACHERON: Ideologická analýza už by v mém případě byla mimo, fakt jsem spíše v oblasti agenda setting, tedy s přesahy oblasti "Naming, blaming, claiming." Takže prostě v konstrukci politického problému a nakládání s ním. (Já prostě jenom občas zkouším, jestli nejsou někde i jiní autoři než ten klasický set, co už znám, tak se ptám jinde.)
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TRPASLICE: Castells v Communication Power přímo tohle řeší, pojednává o tom jako o schopnosti "programovat komunikační sítě", jinak pořádná rešerše na agenda setting/framing/priming by měla stačit na toto více než bohatě. Pokud by to mělo být více obecné a zaměřené na ideologickou analýzu, pak samozřejmě Chomski a jeho teorie propagandy nebo jak se to jmenuje. Na Naomi Klein a Bourdieho "televizi" se vykašli, to jsou slepé cesty.
  TRPASLICE
  TRPASLICE --- ---
  BOBR: Tak samozřejmě, i když je pravda, že jsem z agenda setting znovu do detailů projížděla spíše "dark side of governance" a rozhodnutí nejednat (Barach and Baratz) a pak všechny ty radosti o zájmových koalicicích, nátlaku a tak (takže Sabatier, Tilly a Tarrow and co.) Ale asi detailnější četba Edelmana pomůže, s konceptem framingu tam samozřejmě pracuji, ale na tenhle jeden argument by se mi právě hodil konkrétní "chvat" spíše v procesu agenda setting s nastrčením zástupného problému, na nějž přitáhnout pozornost. Ale Bourdieua a televizi prozkoumám. Děkuji.
  BOBR
  BOBR --- ---
  TRPASLICE: Projel bych si klíčová slova agenda setting či framing jinak, o schopnosti médií vrteti psem píše třeba bourdieu v knize o televizi.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam