• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  BALVAN42Sociologie
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  SHEALA: Je tady problém, že slovy mar. výzkumu je pandemie vlastně "high involvement" kategorie. Podobně jako sport nebo rybaření. Afinita k tématu může hodně ovlivňovat chování v kategorii a zde je afinita přímo zapečená do designu výzkumu.
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  SHEALA: Samovýběr s kvótama je pořád samovýběr. Ten samovýběr může do vzorku vpustit systematickou chybu vzorku, která je neznámá, neznámé povahy. Demo kvótama sice mohou postavit repre vzorek, jenže pořád tím neřeší ten systematický bias.

  Je to jako kdybys testovala zájem o možnost přivýdělku na online panelu. Zajistila bys repre podle demografií ale zájem by ti vycházel překvapivě nerealisticky vysokej. :)
  SHEALA
  SHEALA --- ---
  TLAMPAC:
  ÚZIS bude každý den upřesňovat, jaké kategorie lidí ještě k vyšetření chybí –⁠ nebo které skupiny se naopak už dostavit nemusí, protože je v nich již dostatek analyzovaných vzorků. Tyto informace najde každý v tomto pravidelně aktualizovaném článku.

  Neříkám že je tohle nabírání vzorku uplně nejlepší, na to bych si musela přečíst nějaké odborné henté - není to ale úplně samovýběr.

  mmch, nechcu tě nachytat na švestkách, tohle je obor ve kterým plavu, a pokud víš víc než já, klidně poučuj :)
  RAGNAROK
  RAGNAROK --- ---
  ACHERON:
  ke spatnym vysledkum: je tam bias a nemuzes urcit jaky bez nejakech obsahlejh dotazniku
  CROSS
  CROSS --- ---
  TLAMPAC: https://covid-imunita.uzis.cz/res/file/dokumenty/protokol-studie.pdf

  Těch způsobů výběru je několik, předpokládám, že se to odrazí ve vyhodnocování.
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  ACHERON: Je. Na mnoho způsobů. To je jako kdybys převážil anketu na novinkách na repre demografii. Problém je v tom samovýběru, v rozhodnutí jít se otestovat:

  - Může to lákat lidi s nižšími příjmy, kteří třeba chtějí ušetřit peníze? Co když se coronavirus nízkopříjmovým skupinám u nás více vyhýbá, protože dovolená v Alpách?
  - Jdu se otestovat, protože mám víc volnýho času? Znamená na to, že zrovna nepracuji a jsem míň exponován lidem a mám tedy menší riziko?
  - Jdu se otestovat, protože mám důvodné podezření na nákazu?
  - Jdu se otestovat, protože pociťuju příznaky?
  - Jdu se otestovat, protože se zajímám o dění a vím o tom? Co když tento člověk se chová výrazně opatrněji?

  ... takhle by šlo pokračovat. Tohle není test jarní kampaně jahodového jogurtu.
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: ja tomu rozumim ze z toho samovyberu pak vezmou repre vzorek. jinak je to asi jedno- je nejaky podezreni ze by samovyber mel v tomto pripade vest ke spatnym vysledkim?
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  Samovýběr? Ta velká sláva plošné testování na koronavirus bude mít úroveň ankety?
  Začíná studie kolektivní imunity na koronavirus. Vše, co potřebujete vědět — ČT24 — Česká televize
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...a-studie-kolektivni-imunity-na-koronavirus-vse-co-potrebujete-vedet
  JINDRICH
  JINDRICH --- ---
  Výzkumný a vývojový pracovník/ce – rodina a stárnutí populace
  KARIÉRA – Výběrová řízení – VÚPSV, v. v. i.
  https://www.vupsv.cz/o-nas/kariera-vyberova-rizeni/

  Realizace výzkumných projektů zaměřených na problematiku rodiny a stárnutí populace s použitím metod kvantitativních (dotazníková šetření) a kvalitativních (moderování hloubkových rozhovorů a skupinových diskusí).
  Příprava projektů, komunikace se zadavateli, aktivní vyhledávání nových projektů, vedení projektů.
  Zpracování kvantitativních a kvalitativních dat, tvorba závěrečných zpráv a prezentací pro odbornou i laickou veřejnost, tvorba metodik.
  Součinnost s vedoucí výzkumné pracovní skupiny; s manažery jednotlivých projektů.

  nejpozději do 17. 2. 2020

  ACHERON
  ACHERON --- ---
  TLAMPAC: to zrovna ne, to jsou idealni typy takze prechod je v tomto případě pozvolny

  SRNECEK: slo by ten dotaz preformulovat? nejde z toho poznat o co ti jde
  TLAMPAC
  TLAMPAC --- ---
  SRNECEK: Jestli by pokračovala? No on tam je kvalitativní skok z Gemeinshaft na Gesellschaft, ne?
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  SRNECEK: motas jabka a hrušky :) chces jabka nebo hrusky?
  SRNECEK
  SRNECEK --- ---
  Ahoj, trapna otazka, ale jaké je rozdelení spolecnosti, napr. mate mne jako jedince, ja jsem soucast nejaké nuklearni rodiny (otec, matka, ja jako dite), a jak by pokracovala tao diferenciace k co nejvseobecnejsimu vc. soc. role.
  WYNDMYLL_238
  WYNDMYLL_238 --- ---
  ACHERON: možná by o samotném tomto fenoménu mohl někdo napsat disertaci
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  ty jo tak koukám, že máme docela smůlu na přijímání podivných individuí, který nemají obsažený základní diskuse v oboru, studují v oboru doktorát a věnují svůj život obraně "starých dobrých pořádků"...

  Vítězslav Kremlík - Blog iDNES.cz
  https://kremlik.blog.idnes.cz/

  ACHERON
  ACHERON --- ---
  celkově obor trpí silnou demencí, když se masturbuje pomocí složitých modelů, aniž by padala otázka, jestli je možné předpokládat objektivní existenci cílového modelu v realitě a zda snažení o takový model není jen jednou z alternativ...
  ACHERON
  ACHERON --- ---
  KOLAC: tak hlavně se to nesmí brát vážně, je to povzdych staryho dědy, i když je pravda, že v US, kde ma sociologie blizko humanities je to tragedie
  PALO_FABUS
  PALO_FABUS --- ---
  KOLAC: stejně tak je smysluplné vzít potaz, že obory nejsou věčné a můžou stejně vznikat jako i zanikat, když se jejich výchozí předpoklady podstatně promění, přeskupí do oborů jiných či zcela erodují... takovým výchozím předpokladem může být například existence sociálních jevů, které zmiňuješ, jako něčeho fundamentálně odlišného od jevů přírodních (což zpochybňuje třeba Latour: Nikdy jsme nebyli moderní nebo "Gabriel Tarde and the End of the Social")
  KOLAC
  KOLAC --- ---
  WYNDMYLL_238: Clanok je pekne zhrnutie historie sociologie ale tak niak wau unava jednotlivcov a ich vlastna nemohucnost uchopit veci novou optikou (ak teda existuje a podla mna ano) zabija cely odbor, cize, ked starsia generacia nenasla dost "materialu a sil" pre "prevratne" objavi /neviem preco je to takto hodnotene akoze dlho(co to vlastne znamena dlho?)nevznikla nova myslienkova skola tak odbor nema buducnost?/

  Nieje to skor novy zaciatok, resp. pokracovanie vied spolu, tak ako sa veda kedysi rozdelila na specializacie tak sa dnes jednotlive specializacie spajaju do jednej vedy ? Nemozu zato skor nase nove technicke moznosti v ramci spracovania a analyzi dat ?

  Ked si tak vezmem, sociologia z casti vznikla na skumanie a popisanie socialnch javov, to znamena, ze uz su vsetky popisane a ich vztahy navzajom urcene ? O slove dynamika a modernej dobe sa mi ani rozpisovat nechce.

  Pride mi to ako keby sociologia (resp. jej predstavitelia ) dostala depresiu a potrebovali psychoanalytika, ale na samovrazdu by som rozhodne este nepomyslal. Rozpravat o sociologoch ako o ideovo zatezanych mi pride scestne, ideovo zatazen mozu byt jednotlivci nie cela veda, pokial k tomu doslo tak mate pravdu vedou uz nieje, ale tento pocit som nemal teda aspon z okolia

  Co maju urobit archeologovia alebo etnografovia tam tiez niesu zasadne objavi.
  A co sa tyka sirsej veejnosti ano bolo by fajn keby sa zaujimala o vedu ako dobre vieme sirsiu verejnost veda nezaujima maximalne ich zaujimaju "objavi" a to len na chvilu.

  sociologicka optika mi este stale zmysluplna pride, ci ekonomia opustia raj cisiel a zacnu sa pozerat na veci aj z ineho uhla ? :))