• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EKONYVIPASSANA - meditační technika & umění žít
    LABARCHA
    LABARCHA --- ---
    TRYSKOMYS: porad pri meditaci citis to same...nebo se pocity meni...nekdy citis tezke nekdy lehci nebo neco uplne jineho??
    TRYSKOMYS
    TRYSKOMYS --- ---
    no jde mi o jednu vec, ktera se tyka pozorovani pocitu v tele pri vipassane

    pri jogovy relaxaci se snazis telo uvolnit, telo ti pripada tezsi a tezsi s tim jak presouvas pozornost z mista na misto...a taky v tom miste kam se soustredis citis urcity pocity - brneni, vibrace, teplo apod.
    no a pri vipassane pri pozorovani pocitu v tele mam ty samy pocity jako pri jogovy relaxaci, takze nevim jestli je tim padem nejak nevytvarim
    DAGHOR
    DAGHOR --- ---
    TRYSKOMYS: mam pocit ze Vipassana jako takova je soucasti spousty jogovych skol a cest, co konkretne mas na mysli?
    TRYSKOMYS
    TRYSKOMYS --- ---
    ma nekdo z vas zkusenost s jogou a s vipassanou (u goenky) ?..potrebuju si neco ujasnit
    LILY
    LILY --- ---
    EKONY: Nemyslím si, že jsou ty kratší kurzy dostatečné, aby pak člověk mohl sám doma praktikovat, ale říkám si, že lepší něco než nic. A když by takové kurzíky člověk semtam navštívil, tak mu to minimálně neublíží, ač mu to zdaleka nedá tolik, co kurz 10-denní či delší. Každopádně díky za odpověď! :)
    EKONY
    EKONY --- ---
    LILY: určitě, dokonce když zalistuješ v historii klubiku, tak sem nekdo hazel link ci info na takoveto kurzy
    nicmene bych chtel znovu pripomenout, ze tendle klubik je o vipaassane dle S.N. Goenky, který je předstravuje v 10 a více denních kurzech
    ačkoli nemám zkušenost s jinými a určitě je ne-nedopročuju, tak co mám, je zkušenost právě s tím 10-denním, jehož tato minimální 10 denní délka je optimálně vyladěná pro správné pochopení techniky
    (když si vybavím, kam jsem se posunul se svou kncentrací po prvních 3 dnech po 10ti hodinách čistého meditování denně, kdy se začíná s koncentrací na dech, resp špičku nosu.. - tak si nedokážu představit víkendový či jinak kratší kurz samotné vipassany tak, aby člověk odešel se správným pochopením správného provádění techniky...)
    Možná jsem však lama a mnohým lidem můžes stačit i jeden den, to netuším ..
    Ten 10 denní kurz je každopádně dostatečný pro to, ať člověk může sám doma praktikovat bez potřeby dalších kurzů .. Pochyboval bych o tom v případě kratších kurzíků...

    Jak píšeš, je to každého volba .)
    LILY
    LILY --- ---
    EKONY: Mě vipassana moc zajímá, ale když bych chtěla někam jet a vyzkoušet si to, tak to bývá většinou aspoň na týden. No a já veškerou dovolenou a ještě něco málo neplaceného volna vyplácám na jiný druh studia sebe sama. Vím, že je to moje volba...ale nejsou třeba i nějaká kratší, víkendová setkání bo tak něco?
    GAF
    GAF --- ---
    EKONY: 3. a 4. fáze - JO ! To je přesně ono, to se mi stává !
    GAF
    GAF --- ---
    mraky nebo kámen :D
    EKONY
    EKONY --- ---
    jo a eště doplněk z teoretických rozprav (snad to nebude úplně zkomolené :)

    Naše mysl se dá rozdělit na 4 části (neboli postupné fáze činnosti mysli, které probíhají teď a tady v okamžicích a množstvích o kterých nemáme ani páru).
    1. Ta co si všímá, že se něco děje - dá nám vědět, když kterýkoli smysl cokoli zachytí
    2. Ta co říká, co to je - porovnává, třídí, popisuje všechny vědomé či podvědomé vjemy, a jelikož jsou charakteristiky duální, vždy je každému vjemu automaticky (jako výstup této části mysli) přiřazena všelijaké klasifikace či ohodnocení na pomyslných stupnicích (min - max)
    3. Ta část mysli, která na podkladě výstupu předchozí fáze vysílá do organismu odpovídající pocity (vibrace), které jsou tak v souladu s výstupem z přechozí fáze i s ohledem na jejich složitost a rozličnost, avšak současně umístitelné na stupnici dobrý-špatný
    4. Ta část mysli, která reaguje na rozlévané pocity (vibrace), a především dle kritéria dobrý - špatný resp. příjemný - nepříjemný činí akce (na fyzické, vokální, či mentální úrovni) a to takové, aby tyto vjemy dále vyhledávala (příjemný), či je potlačovala (nepříjemný)

    když se pozorují mraky nebo kámen, jsme v druhé fázi, přičemž vždy i přes uvědomění pozorování mraku bude následovat 3. a 4. fáze (příjemný či nepříjemný pocit z mraku a odpovídající akce - uvědoměním pozorování mraku nelze odbourat 3. fázi - nelze nemít pocity), a z koloběhu či automatických procesů mysli se nelze dostat

    když se pozorují pocity, jsme v 3. fázi, kde lze uvědomovaným a hlavně neutrálním (nehodnotícím) pozorováním ovlivnit 4. fázi - fázi akce (uvědomím si, že mám pocit chladu, a následně uzřím automatickou reakci v podobě odporu (tento odpor probíhá skutečně i na fyzické úrovni) - pokud si tyto souvislosti současně uvědomuji, mohu je měnit, a odpor k chladu tak mohu proměnit v jeho přijetí)

    jedině takto se dá podle této teorie vyrvat kořeny navyklých reakcí a oprostit se od toho všeho

    (aspoň tak si to vykládám .) mohl bych najít něco kde by to shrnul nějaký zasvěcenec, ale on mi to tu v nejhorším někdo vyrozporuje kdyby to byl nějaký hlod)
    GAF
    GAF --- ---
    hmm, díky
    EKONY
    EKONY --- ---
    ona vipassana je technika, jejíž prováděním se umožňuje pozorovat "kámen"jinak než dříve
    nevím jestli pozorováním toho co popisuješ dosáhneš nějakých fyzických (reálných) změn
    a jestli jo, tak to budou spíše pravděpodobněji nějaké poznatky a pochopení na intelektuální úrovni, než pochopení na fyzické úrovni (= skutečná změna)

    Fyzická úroveň reality je pracovní plocha pro vipassanu.
    Když se chci otočit doprava, musím podniknout jisté kroky na fyzické úrovni, abych se otočil. Nestačí jen něco pozorovat nebo si uvědomovat či rozebírat, neboť takto zůstávám stále neotočen, ačkoli pln uvědomění..
    Stejně tak jestli chceš změnit sebe, resp nějaké zaběhlé procesy v sobě, musíš je měnit na fyzické úrovni, proto tělesné pocity...

    A pak taky otázka je, jestli tě pozorování kamene nebo okna bude bavit každý den hodinu ráno a hodinu večer :)) na těle se přeci jen lépe poznává (doslova prožívá), že se vše mění ..
    GAF
    GAF --- ---
    Heh, tuhle mi spadnula na koleno asi čtyřiceti kilová branka a naštěstí jsem ten den četl příspěvky na auditku o bolesti a jak s ní zacházet. Takže čím víc jsem si jí snažil uvědomovat v tu chvíli, tím lehčí bylo tu událost přestát, dokonce to bylo zajímavý :D Ale řeknu ti, svíjel jsem se na zemi jako zvíře asi čtvrt minuty a přitom se vlastně pozoroval, lol...

    Ale víš co, já myslel, proč třeba není to samé co do účinků pozorování třeba okna nebo kamene, nebo to jak dva lidi mluví nebo jak se pohybují mraky...
    EKONY
    EKONY --- ---
    sám sebe máš nejblíž :)
    defakto to co se "namane" je tak nějak v nás samých , spíš než někde jinde ... ono se ani nic jineho pozorovat neda, než co zprostředkují naše (moje, tvoje, jeho, její, jejich) smysly (neboli pozorováním souseda pozoruješ stejně jenom své vjemy a jejich interpretaci)

    ten dotaz je spíš imho "proč pozorovat pocity uvnitř těla - proč nepozorovat zvuky, obrazové vjemy, chuťě apodobně... nebo nejlépe všechno naráz "
    odpověď by mohla být, že co se děje v těle, je fyzická úrověň reality, takováta nejvíc ovlivňující, páč to doslova cítíme na sobě samých (ten zvuk ani barva ač nepříjemné nemusí zas tolik vadit - ale takový nepříjemný pocit přímo na těle, třebas svědění či bolest - to už je trošku jiný kalibr..)

    pozorováním "všeho co se namane" se taky můžeme dostat do situace, že pozorujeme jen to co z dostupných vjemů nejvíce vyčnívá - čili skáčeme po těch "nej.." (..příjemných) vjemech a zanedbáváme ty méně "nej...", kterých může být většina..

    vipassana naučí (v začátcích - víc nemohu mluvit...) jak pozorovat vše tam, kde usměrněná pozornost zrovna je, spíše než jít pozorností tam, kde se zrovna něco "děje"
    GAF
    GAF --- ---
    Lidi, proč se vlastně má pozorovat sám sebe spíš než třeba pozorovat vůbec ? Myslim teda ...cokoliv co se třeba namane.
    EKONY
    EKONY --- ---
    jeste jednou, oficialne, cerne na bilem :)
    EKONY
    EKONY --- ---
    huh, tak opět jedna čerstvost, a to již dle všeho definitivní:

    "... kurz v Hronove bude :)
    termin: 15.-26.7.2008
    adresa: Domov mládeže, Na Chocholouši č.409, Hronov 549 31
    EKONY
    EKONY --- ---
    hah, tak opět jedna čerstvá zprávička:

    ".. tuto chvili neni jiste, zda kurz v Hronove bude. Skola zazadala o dotace na opravu Domova mladeze a pokud je dostane, budou opravy probihat v lete v dobe tohoto kurzu. Do pulky unora bychom se meli dovedet konecny verdikt..."

    tak tak ..
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    juchů :)
    EKONY
    EKONY --- ---
    Takže čerstvá zpráva :)

    Letní kurz v Hronově se uskuteční, potřebné informace naleznete na webu (www.cz.dhamma.org), kde se můžete tímto okamžikem již začít přihlašovat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam