• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PETGRIDUSwww.facebook.com - komunitní server
    rozbalit záhlaví
    TOM
    TOM --- ---
    KYTI: dají. klasický flash. musíš mrknout na zdrojový kód stránky
    VDFLAT
    VDFLAT --- ---
    KYTI: Já mám pod každou fotkou volbu jejího stažení. Ty ne?
    KYTI
    KYTI --- ---
    a hlavne se odtud nedaji fotky uz ani kopirovat:(
    SITH
    SITH --- ---
    pure hate malých holčiček, aneb "rychle posílejte dál at to cely svet vidi"
    http://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=192858947408115&comments
    MICHIGAN
    MICHIGAN --- ---
    co to zase na fb udelali s fotkama? cerny pozadi? prasarna!
    TOM
    TOM --- ---
    CRUSHEER: mně by se ještě líbilo, kdyby ostatním po kliknutí na můj profil zobrazovalo vše, co tam mám já.
    a že to sakra hodně promazávám a nechávám tam jen ty nejdůležitější věci. přesto některé "nejdou vidět". zřejmě na to má fcb nějaký algoritmus, ale... na první pohled to vybírá naprosto náhodně
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    Prisla mi na FB zajimava zprava. Neni to hoax.

    YOU ARE INVISIBLE FOR A LOT OF YOUR FRIENDS : HOW TO FIX THE BUG ON THE NEW FACEBOOK
    by Joël Suburbass III on Thursday, 17 February 2011 at 09:30
    PLEASE READ - THIS IS VERY IMPORTANT TO EVERYONE WHO USES FACEBOOK FOR BUSINESS OR PERSONAL REASONS!!

    Have you noticed that you are only seeing updates in your newsfeed from the same people lately? Have you also noticed that when you post things like status messages, photos and links, the s...ame circle of people are commenting and everyone else seems to be ignoring you?

    Don't worry, everyone still loves you and nobody has intentionally blocked you. The problem is that a large chunk of your friend/fan list can't see anything you post and here's why:

    The "New Facebook" has a newsfeed setting that by default is automatically set to show ONLY posts from people who you've recently interacted with or interacted the most with (which would be limited to the couple of weeks just before people started switching to the new profile). So in other words, for both business and personal pages, unless your friends/fans commented on one of your posts within those few weeks or vice versa - you are now invisible to them and they are invisible to you!!

    HERE'S THE FIX: On the homepage click the "Most Recent" title on the right of the Newsfeed, then click the drop down arrow and select "Edit Options", click on "Show Posts From" and change the setting to "All Of Your Friends and Pages" (you can also access the "Edit Options" link at the very bottom of the facebook homepage on the right)
    Note: Business pages do not have a newsfeed however page owners should adjust the settings on their personal accounts.

    Simply posting an update about it won't do any good because lots of your friends/fans already can't see your posts by default. You'll either have to send out a message to everyone on your list OR click on “Attending” at the top of the page and invite your friends & fans to this event. It’s public so everyone who logs onto Facebook can view it and even the friends who can’t see your posts WILL see the event invitation. You can also tweet about it, create a blog post or send out an email to your subscribers in hopes of reaching them all.

    Shame on Facebook for altering the default setting and not telling people about it! Just think about how many companies posted Christmas sales and discounts without having any idea that their customers couldn't see the updates.
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    OFFINKAA: vtipný :)
    OFFINKAA
    OFFINKAA --- ---
    KETHAMINA: nijak, nelze
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    hoy, poradíte mi jak změním název skupiny?
    PSYLA
    PSYLA --- ---
    na fb v udalosti mnou vytvorenou nelze pridat dalsiho admina?kdyz uz je teda vytvorena..kurvy..ci se pletu?
    ADAMM
    ADAMM --- ---
    Geek Zone Vsetín - písnička Julie Fejsbůkuje :)

    Jůlie fejsbůkuje
    http://vimeo.com/19902063
    NAILER
    NAILER --- ---
    CLUBEER: to není pravda - je spousta zdokumentovaných případů lidí, kteří byli zablokování s pravým jménem.

    PEDRO: tuhle hlášku už jsem taky párkrát viděl :_)
    MARDUK
    MARDUK --- ---
    Pre moju skolsku pracu potrebujem analyzovat asi 40 fan pages na FB - ide o zozbieranie surovych udajov o aktivite jednotlivych pages: druhy prispevkov/zmeny obsahu (status, event, photo, atd) a datum pridania jednotlivych prispekov/zmeny obsahu.

    Nechce sa mi to rucne prehladavat a zapisovat a rozmyslam ako si tuto cast prace co najviac automatizovat. Nejde mi o obsah jednotlivych prispevkov, ale o ziskanie informacii o aktivite jednotlivych fan pages a hlavne nejaky casovy udaj.

    Bude to sluzit ako vstup do bakalarskej prace - vedeli by ste mi poradit, resp. nasmerovat? ci by islo o nejakeho crawlera, script, atd..v tomto smere uz nie som velmi technologicky zdatny, thx
    DZEJN_A
    DZEJN_A --- ---
    MARDUK: jo jen čekám,kdy začnou ubývat :/ :))
    MARDUK
    MARDUK --- ---
    DZEJN_A: musis byt teraz velmi popularny medzi tvojimi friends :)
    DZEJN_A
    DZEJN_A --- ---
    no,tak sice už mě to samo neodhlašuje a nepíše mi to ty kraviny na chatu...ale lidem furt píšu a posílám nějaký viry tak už nevim
    DZEJN_A
    DZEJN_A --- ---
    TK_: tam nic nemám
    TK_
    TK_ --- ---
    DZEJN_A: Tak jeste v Account Settings>Account security odpoj vsechny ostatni sessions, co tam jsou
    DZEJN_A
    DZEJN_A --- ---
    aplikace smazaný a stejně mi to blbne
    DZEJN_A
    DZEJN_A --- ---
    TK_: heslo jsem si už změnila,to mě taky napadlo...ale ty aplikace zkusim,dík
    TK_
    TK_ --- ---
    DZEJN_A:
    bud nekdo ma tvoje heslo na FB => zmen si ho
    nebo to dela nejaka plikace => zablokuj ty, ktery nepouzivas
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam