• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALIJENiPhone - Apple reinvented the phone ....
    NATURALPLAST
    NATURALPLAST --- ---
    PHAILO: Taky si myslím,že to je jak píšeš.
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    BOD1E: A není to náhodou spíš tím, že ho aktuálně dostatečně nevytěžuješ?
    BOD1E
    BOD1E --- ---
    ONDRA_99: Někam mi zmizelo 40% výkonu. To ti přijde OK?
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    BOD1E: Co sidej prosimte?
    BOD1E
    BOD1E --- ---
    Mno, tak kvalita baterie 88% a frekvence CPU spadla z nominálních 1400 na 839 MHz. Osobně mi to připadá jako by Apple dohnalo to přehnané šetření kapacitou baterie a proto to začal šidit. Takové jednání mi přijde minimálně morálně sporné a přeju Applu hodně prohraných soudních sporů.

    TIGU
    TIGU --- ---
    CROSS: Ve výsledku jde opět o zahřívání. Pokud se ty články moc nezahřejí, je to OK. A ony se hřejí víc když do nich rveš větší proud.
    SCHWA
    SCHWA --- ---
    Ahoj, pouzivate nekdo na foceni aplikaci Camera+? Mam iPhone 6 a kdyz chci fotit tak trva cca 7 sekund nez foceni nabehne. Je to docela otrava, kdyz potrebujete neco rychle vyblesknout. Klasicka Camera se zapne temer hned. Drive to nedelalo. Update os i aplikace mam. Nevite cim by to mohlo byt?
    CROSS
    CROSS --- ---
    MUSHKA: no já mám za to, že podpora rychlonabíjení akorát znamená, že elektronika umí vyšší proud využít, ale ty bateriový články jsou pořád stejný a prostě jim dělá líp nabíjení menším proudem. Ale nechci se tady do toho zabrušovat, ;–] od mého setkání se středoškolskou fyzikou uplynulo už mnoho let.
    MUSHKA
    MUSHKA --- ---
    CROSS: A není to už jinak třeba s IP8 které podporují to rychlonabijeni?
    CROSS
    CROSS --- ---
    MUSHKA: obecně baterce dělá líp pomalejší nabíjení (menším proudem?)

    On je to (podle mě) i důvod, proč Apple pořád dodává v základu (s iPhonem) ten malej zdroj, a ne ten silnější, co se dodává s iPady.
    MUSHKA
    MUSHKA --- ---
    TIGU: to pravidelné nabíjení iPad nabíječkou taky škodí?
    ASAFA
    ASAFA --- ---
    KOLCON: Když nabijes do 90 a poté příště nabijes dalších 10 kdykoli je to 1 cyklus
    KOC256
    KOC256 --- ---
    NIXX: Tak nejak se to orientacne pocitat musi. A zakomponovat do toho vsechny promenne, tak se v tom nevyzna ani prase :)
    SUBTITLES017
    SUBTITLES017 --- ---
    NIXX: to nevim, jen jsem vysvětloval, jak se počítají ty cykly..
    NIXX
    NIXX --- ---
    SUBTITLES017: to je ale stejně brutální zjednodušení... Nabití z 80% na 100% (nebo z 0% na 20%) dá baterce zabrat daleko víc než třeba z 40% na 60%.
    SUBTITLES017
    SUBTITLES017 --- ---
    KOLCON: cyklus se započítává s dalšíma 10 %.. 1 cyklus = 10x 10 %, nebo 1x 100 %, nebo 2x 50 % atd.. rozumíme? :)
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    ASAFA: takže když nabiju do 90%, cyklus se nepočítá a baterie je věčná?
    TIGU
    TIGU --- ---
    MYJKA: Nemá cenu na to moc myslet. Výměna v autorizovaném servise stojí lehce přes 2k. Stačí telefon nenechat přehřívat a nenechat ho vybitý a nenabíjet pravidelně iPad nabíječkou.
    TIGU
    TIGU --- ---
    ASAFA: To není tak úplně pravda - když baterku vytřískáš na 0, bude to článkům celkem nepříjemné. Naopak, když baterii nenecháš klesnout pod 30%, budě tě mít o mnoho raději. Týká se článků samotných u Li-ion a Li-pol baterií.
    TIGU
    TIGU --- ---
    BOD1E: Není tomu tak - jde o to, jaký kus chytneš, jak se k baterii chováš, etc. Teplota je důležitá, rychlost vybíjení, etc. Ano, je rozdíl mezi jednotlivými technologiemi.

    Když Apple uvedl macbooky s Li-pol bateriemi, chvástal se, že si udrží většinu kapacity minimálně 1000 cyklů. Do té doby byl běžný zlomek (polovina, třetina). No a mám Macbook, který má 900+ cyklů a má stále 90% health a to se k němu po stránce baterie chovám jak hovado. Naopak notebooky, které hýčkám, tak většinou maj s výrazně menším počtem cyklů už docela problém - jeden z nich hlásí “zvažte výměnu baterie”.

    Je to prostě kus od kusu... každopádně velké odběry a vysoká teplota jsou hlavní zabijáci. Plus teda rychlonabíjení. Proto má iPhoní nabíječka 1A. A proto mají elektroauta vodní chlazení baterií ;) U iPhonu se doporučuje sundávat kryt při nabíjení a občas i vypínat nepotřebné věci, aby se nezahřál (na což se může každý vy... víš co ;)

    Plus litiovým baterkám neprospívá úplné vybití. Baterky maj řídící elektroniku a ta si pamatuje min, max, ... proto je také k dispozici tahle statistika. Baterie se totiž reportuje 0%, když ještě nějaké nabití má. Kdyby se dostala na absolutní vybití, už ji nikdo nikdy nenabije. Navíc mají baterie samovybíjení. Takže nechat ležet vybitý telefon jen tak, je z hlediska baterie cesta do pekel. Optimální skladovací nabití je asi 75%.

    Mimochodem - před litiovými bateriemi se používala jiná technologie (Ni-MH, ...) ty trpěly paměťovým efektem - když je člověk nenabil do 100%, tak si “zapamatovaly” nabití a snížila se kapacita. Pak existovalo formátování baterie, které jistým způsobem dokázalo částečně tento efekt eliminovat. Někteří to zkouší i s moderními bateriemi, které paměťový efekt nemají. Může to pomoct, ale jen proto, že si elektronika aktualizuje min, max. Na články baterie to nemá vliv žádný, nebo spíše lehce negativní (necháváš baterii dojít na dno).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam