Hm, "vedcove" je siroky pojem. Na problemu chude prezentovanem v tomhle clanku by se neshodli. Mam nejasny pocit, ze citovani autori meli nutkani se zviditelnit necim "prevratnym".
Pokud si v clanku nekdo vsiml jedineho solidniho argumentu podporujiciho tezi zrychlujici se evoluce cloveka, at na nej prosim poukaze. Ja zadny nenalezl ani v prodlouzene verzi clanku v odkazu. Ba co vic - nejenze namisto dvou hlavnich argumentu podkladajicich mezi vedci dominantni nazor o zpomalujici se/zastavene evoluci (tj. globalni mixovani populaci zabranujici selekci genu probihajici v uzavrenych populacich a (alespon ve vyspelem svete) jiz neplatici "survival of the fittest") plodi Hawks dva nejasne vykriky ("protože je život lehčí a ovládli jsme přírodu"); nic v clanku take tyto dva argumenty nevyvraci.
Nove selekcni tlaky samozrejme existuji, ale pokud chapeme evoluci jako neco progresivniho, ani ze studii genetickych markeru nemuzeme vyvozovat jeji zrychleni . Takove tlaky pouze vedou ke zmenam v proporcich vyskytu urcitych (v naproste vetsine pripadu jiz drive existujich) alel v populaci diky prirodnimu vyberu ("genetic drift"), coz jeste neznamena nejaky progresivni vyvoj nebo "genetic shift" - viz. priklad s endemickou imunitou proti malarii v Africe - pokud se takovy Somalec prestehuje do Severni Ameriky, bude samozrejme muset celit napr. jinym nemocem (nove selekcni tlaky), to jeste ale neni evoluce. Naopak, pouze ve sve domovine, v relativne uzavrene populaci, muze jeho geneticka informace prispet k alespon castecnemu prekonani nejakeho tlaku, napr. malarie - to potom muze byt povazovano za evoluci. Ale protoze se vzrustajicim mixovanim se neco takoveho deje stale mene a mene, myslim si, ze evoluce se v globalnim meritku rapidne zpomaluje. Nemyslim, ze je mozne tak lehce zamenit koncepty progresivniho vyvoje a prirodniho vyberu.
No, a tvrzeni ze se u dnesnich lidi mene vyskytuje cukrovka typu II je vysoce kvalitni plk, poukazujici na neduveryhodnost clanku/citovaneho vedce; za poslednich dvacet let stoupl vyskyt cukrovky vic nez u naproste vetsiny jinych nemoci, v soucasnosti ji trpi kolem 170 milionu lidi, a epidemiologicke studie predvidaji zdvojeni tohoto cisla do roku 2030...podobne se veci maji s uvedenou obezitou...