• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JESSIEATREIDESNárodní knihovna ... CHCEME TO NA LETNÝ!!!
    JORERU
    JORERU --- ---
    S_M_LOMOZ: Tak jsem se koukal na jejich výtvory a nabyl dojmu, že krabice a kulatý rohy jim celkem jdou. Jenom nevidim nic, čím by přesahovali průměr.









    Asi nejvtipnější se mi zdá ten jejich prosklený půlměsíc pro Araby.



    Jejich návrh Národní knihovny je zoufalý.






    S_M_LOMOZ
    S_M_LOMOZ --- ---
    Někdo z nich - jsou tam vyjmenovaní.
    JORERU
    JORERU --- ---
    S_M_LOMOZ: díky.



    a netušíte někdo, kdo je architektem toho skvostu?
    S_M_LOMOZ
    S_M_LOMOZ --- ---
    Vizualizace pocházejí z dílny AG studia.
    JORERU
    JORERU --- ---

    Tak, co si myslíte: bude stát nakonec nový Národní stadion na Letné nebo nebude?

    38 hlasy od 38 respondentů

    KUBAN88
    KUBAN88 --- ---
    JORERU: Vlasta Kostal s Jirkou Paroubkem
    JORERU
    JORERU --- ---
    info: Lehce jsem aktualizoval název diskuze.
    JORERU
    JORERU --- ---
    Ví někdo, kdo ten Národní Stadion navrhnul?
    S_M_LOMOZ
    S_M_LOMOZ --- ---
    Ona je navíc zvláštní jedna věc - pokud by se ten stadion stavěl právě tam, nemohl by (minimálně kapacitou) údajně dosáhnout na první kategorii evropských a světových fotbalových stadionů. To jsou takové ty stadiony, co se na nich smí hrát finále Ligy mistrů, ME atd. Jeden by řekl, že když už se má stavět nový fotbalový stadion číslo 1 v republice, bude projektovaný právě na tu nejnabušenější kategorii.
    Bohužel nenajdu pramen, kde jsem to někdy na jaře četl.
    JORERU
    JORERU --- ---
    S_M_LOMOZ: Tak tady je na danné téma celý článek z Hospodářských Novin:

    Nový stadion na Letné? Proč ne, říká Bém



    Přání Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) mít Národní stadion pro 40 000 diváků na pražské Letné se mění v realitu. Podle prohlášení dvou nejmocnějších mužů českého fotbalu Vlastimila Košťála a Pavla Mokrého vyjde pražský magistrát svazu vstříc. A výstavba prý může začít už brzo. "Máme předběžnou dohodu s primátorem," řekl včera Košťál. Pod ní si je prý možno představit konkrétně "názorovou shodu". Řádná jednání mezi svazem a magistrátem sice začnou až příští rok, má jít ale jen o formalitu. "Neoficiálně magistrát Národní stadion na Letné podporuje," dodává šéf ČMFS Pavel Mokrý.

    Sám primátor Pavel Bém (ODS) prohlášení fotbalových bossů nepopřel. "Letná je jednou z lokalit - má své výhody i nevýhody. V této chvíli čekáme, až svaz přijde s návrhem projektu," napsal Bém v sms zprávě.

    Košťál navíc tvrdí, že s výstavbou stadionu by se mohlo začít už koncem příštího roku, kdy bude provoz přes Letnou uzavřen kvůli hloubení tunelu. "Té chvíle musíme využít pro rozhodující stavební práce," uvedl Košťál v pondělním rozhovoru pro MF Dnes.

    Radní magistrátu Martin Langmajer, pod něhož spadá územní rozvoj, je sebevědomím fotbalových bossů překvapen: "Nutnou podmínkou pro výstavbu Národního stadionu je změna územního plánu a ta by trvala alespoň dva roky."

    Nejspíš i proto sám Košťál už odmítá termín "Národní stadion" používat. "Můžeme tomu říkat rekonstrukce Sparty nebo stadion pro olympijský turnaj," tvrdí Košťál. Část z třímiliardových nákladů na výstavbu by nicméně podle Košťála měla jít z veřejných peněz.

    Představa čtyřicetitisícového stadionu na pražské Letné se u odborníků nesetkává s velkým pochopením. "Letná není vhodné místo. Ve světě převládají tendence posouvat stadiony takové velikosti mimo centra měst, především do oblastí kde nejsou rezidenční čtvrtě," poznamenává architekt z ČVUT Arnošt Navrátil.

    Rozhodovat o výstavbě stadionu, aniž by bylo jasné, co bude s dalšími objekty na Letné, je navíc podle Navrátila amatérismus.

    Další otázkou je, zda vůbec Národní fotbalový stadion potřebujeme. I šéfům ČMFS je totiž jasné, že "vyprodáno" bude jen zřídka. "Jenom na fotbale to stát nemůže. Jelikož to má být v centru města, tak počítáme s využitím taky na hudební akce jako v případě Sazka Areny," říká předseda svazu Mokrý. Svaz podle Mokrého odhaduje, že maximální kapacita by mohla být tak naplněna přibližně jednou za měsíc.

    Diskuse o Národním fotbalovém stadionu se vede už přes deset let. Vyvolal ji úspěch národního týmu v roce 1996. Původně se mluvilo o Strahově. Neujala se ani myšlenka postavit stadion ve Stodůlkách.

    JOHY
    JOHY --- ---
    já chci kemr!
    S_M_LOMOZ
    S_M_LOMOZ --- ---
    To be exact - už je po dvanácté, takže text článku se objevil na netu.

    Místopředseda a neoficiální šéf českého fotbalu Vlastimil Košťál pro MF DNES sice řekl, že Národní fotbalový stadion bude první dokončenou stavbou pro případnou olympiádu v Praze, radní Prahy 7 však shodili ze stolu studii, která řešila proveditelnost výstavby Národního stadionu na Letné.

    „V podobě, v jaké nám byla předložena, se nám rozhodně nelíbí,“ uvedl zástupce starosty Tomáš Kaštovský. Radě sedmé městské části se zejména nelíbí řešení vstupu do stadionu, který by měl být přes lávku nad ulicí Milady Horákové. Také nesouhlasí s „rozptylovacím“ prostorem diváků mimo areál fotbalového stadionu a také s navrženým řešením umístění parkoviště v okolí budoucího stadionu.

    Radní naopak požadují novou dopravní studii, která bude řešit dopravu nejen v bezprostředním, ale i širším okolí budoucího fotbalového stadionu a Letenské pláně jako celku. Radnice Prahy 7 požaduje také analýzu, která vysvětlí kompletní způsob financování výstavby fotbalového stadionu.

    „Chceme také harmonogram včetně plánu výstavby a koordinace s dalšími stavbami na Letné, jako jsou městský okruh, Národní knihovna nebo oceanárium,“ doplnil Kaštovský.

    Kompletní návrh stanoviska (IMHO v podstatě vylučujícího realizaci v původním rozsahu) je tady: http://www.praha7.cz/default.aspx?path=usn&idUsn=13309&dlOrgan=1
    ANDRE3000
    ANDRE3000 --- ---
    S_M_LOMOZ: hehe, aspon nekdo normalni
    S_M_LOMOZ
    S_M_LOMOZ --- ---
    Mimochodem - v dnešní MF Dnes je zpráva o tom, že "ne" stadionu řekla Praha 7.
    ANDRE3000
    ANDRE3000 --- ---
    MARSHUS: ja bych angazoval kostala jako manazera vystavby knihovny, podle me by to s bemem nejak domluvil
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    Nový stadion na Letné? Proč ne, říká Bém
    http://hn.ihned.cz/c1-22319490-novy-stadion-na-letne-proc-ne-rika-bem
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Archiv časopisu RESPEKT
    Respekt 43 / 2007
    Národní chobotnice
    20.10.2007 16:11 – Komentáře – Marek Švehla

    Kulturnost není v regálech plných knih, ale ve smyslu pro fair play

    Z debaty se zcela vytrácí účel stavby Národní knihovny.Praha a celé Česko měly mít unikát, který se rýsoval v podobě futuristické stavby Jana Kaplického. Sen o „chobotnici“ se po minulém týdnu rozplývá, o unikát ale možná nepřijdou. Bude jím Národní knihovna postavená někde na periferním panelákovém sídlišti. Tak to teď plánuje pražská ODS a celý minulý týden už jen vymýšlela, které sídliště by asi tak mohlo být nejvhodnější. A jak známo, co si pražská ODS vezme do hlavy, to také prosadí. Má totiž skálopevnou podporu svých obyvatel. Právě v tom je možná jádro problému celého sporu známého jako „chobotnice na Letné“.

    Kdo je tu advokát

    Stavba Národní knihovny je příběh nedůvěry, nezodpovědnosti a nekompetentního rozhodování. Je to český příběh, který by stálo za to vydat knižně a uložit někde na čestném regále právě v Národní knihovně. Aby každý, kdo se bude chtít o Česku něco dozvědět, si jej mohl přečíst.

    Na začátek je nutné jít trochu nazpět v čase a podívat se na ambivalentní vztah, který našinci k takzvaným národním institucím mají. V obecné rovině tu platí za ikony, jen je nikdo moc nepotřebuje k životu. Národní divadlo má pověst státem protežované, do sebe zahleděné, nudné „plejády“ tradičního herectví, navíc s kletbou ostudné anticharty v patách. Národní muzeum je mizerně placená instituce, stojící na okraji společenského zájmu. Do Národní galerie zase nechodí spousta lidí kvůli jejímu autoritativnímu řediteli.

    S knihovnou je to podobné. Před ohlášením vítězství Kaplického návrhu nemalá část lidí určitě vůbec netušila, že Národní knihovna nějaké nové sídlo potřebuje. Nikdo se je o tom ani náznakem nesnažil přesvědčit. Přitom právě tohle přesvědčování je podstatou úspěchu celé akce. Velké stavby – rozměrem i duchem – přinášejí, jak známo, velké problémy, tomu by se neměli divit ani Kaplického obdivovatelé. Hlavní překážkou tedy nejsou tyto problémy, ale fakt, že Češi dost přesně nevědí, k čemu vlastně novou knihovnu potřebují. Proto je všude (včetně redakce Respektu) tolik rozdílných názorů, tolik rozdílných kritérií.

    Zkrátka každá kontroverzní stavba má mocné a přesvědčivé odpůrce, proto také nutně potřebuje charismatické advokáty. Výrazná osoba, která by potřebu nové knihovny srozumitelně vysvětlila a pak by za tohle vysvětlení také bojovala, tu ale chybí. Ředitel knihovny Ježek takovou osobností rozhodně není. A ministr kultury? Ví vůbec někdo, jak se ten nynější jmenuje?

    Česká kulturnost

    Kromě toho samozřejmě nelze pominout to, že osud Kaplického chobotnice je příběhem provincialismu a měšťácké malosti. Českou metropoli díky konstantní podpoře jejích obyvatel ovládají panelákoví „pragmatici“, kteří vidí město hlavně z kabiny svého auta. Politici, kteří si nechtějí připustit, že tolik obdivovaná tvář českých měst byla do značné míry vytvářena díky velkorysým, do budoucna obráceným veřejným zakázkám. Dnes se veřejné peníze dávají hlavně do ryze účelových a zábavních staveb, v nichž „naši voliči“ můžou ocenit efekt okamžitě a nekomplikovaně. V téhle politice není prostor pro fantazii, experimentování, odvahu, protože se pro ně na kalkulačkách pragmatiků těžko hledají ta správná tlačítka.

    Návrh Kaplického knihovny takovým vykročením do světa fantazie a experimentování je. Tím není řečeno, že je nejlepší. Jenže Česko i Praha měly dostatečné nástroje na to, aby jej včas odmítly. Jenže město i stát zvolily tu nejhorší možnou variantu. Nechaly proběhnout mezinárodní soutěž, dokonce samy hlasovaly pro. A pokud to bylo jen proto, že se primátorovi Pavlu Bémovi v té době víc honily hlavou lana, cepíny a cesta na vysněný vrchol Ču-mu-lang-my, je to jeho problém.

    Další průběh známe z minulého týdne. Po půlroce se ODS najednou rozsvítilo a zjistila, že se jí návrh nelíbí. Bém se teď může vymlouvat na územní plán a zmatky kolem pozemků. To jsou ale jen byrokratické obstrukce. Pokud by město Kaplického knihovnu chtělo, všechny tyhle problémy dodatečně vyřeší. Zastupitelé ODS začali hrát hru líbí–nelíbí, byť skutečné důvody téhle vzpoury proti chobotnici ukáže teprve čas.

    Problém však není v tom, že se někomu Kaplického návrh a jeho umístění poblíž Hradu nezdají vhodné. Měli to ovšem říci během soutěže. Město mohlo důrazně trvat na zachování hradního horizontu, na dodržení územního plánu a vyřešení problémů s pozemky. Problém je jiný: odteď víme, že konzervativci z ODS mohou zpochybnit každou příští mezinárodní soutěž jen proto, že budou ctít jinou estetiku. Proto je tu otázka, jak chce ODS v budoucnu rozhodovat, když mezinárodně zavedené nástroje rozhodování tak snadno poráží estetika jejích lokálních politiků. A jak hodlá rozhodovat o olympijských hrách, kde jsou mezinárodní komise také.

    Tyhle voličské otázky jsou důležité i kvůli pocitu vlastní kulturnosti, na níž si Češi tolik zakládají. Jejím projevem totiž není sebehezčí stavba se sebedelšími regály knížek, ale respektování pravidel hry při rozhodování, držení slova a budování nekorupčního prostředí.

    Národní doma

    Je tu ale ještě další problém: při debatě o chobotnici uniká podstata celé stavby. Česká veřejnost připomíná manžele, kteří si koupili gauč a teprve v autě cestou domů usoudili, že se do pokoje nehodí a že jej radši šoupnou do chodby. Přitom ale zapomínají, že se chtěli z gauče dívat na televizi.

    Česká debata o knihovně taky přišla poněkud pozdě a taky se při ní zatím řeší jen estetika. I umělci se bouří proto, že je chobotnice „na Letné hezká“. Ještě silnějším argumentem proti jejímu odsunu na panelákovou periferii je ale smysl stavby. Do knihovny by měli chodit lidé, z definice by proto měla být v centru města. Kdo tohle nechápe, měl by se vypravit třeba do Singapuru. Tam nedávno postavili novou národní knihovnu právě v centru. Do proskleného moderního domu se dá jít studovat, na výstavu, na koncert, do knihkupectví, na internet nebo jen tak na kávu a zákusek. Z knihovny se stalo přitažlivé místo městského života, kde se člověk zastaví, když má třeba jen hodinu čas.

    Je možné, že Praha potřebu takovéhoto místa necítí. Nic proti tomu, je to její věc. Pak je ale otázka, proč novou Národní knihovnu nepostavit v nějakém vděčnějším městě, třeba v Brně, jak si tamní primátor přeje. Anebo ji nestavět vůbec. Peníze se mohou utratit za digitalizaci knih, parlament ať vyřeší autorská práva a budeme mít Národní knihovnu všichni doma.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    MIISHA: njn... :o)
    MIISHA
    MIISHA --- ---
    Proč v Čelákovicích :o)?
    To by byla taky tragedie - už několik let se tam dohadujou jak postavit namesti a pro velkej uspech jsme pořád bez náměstí - takže tak...všude stejný :o)
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    UNDERWORLD: Pankrác ale JE na okraji Prahy. Nebo chceš snad stavět administrativní centrum do Čelákovic??
    A druhý dotaz - proč by moderní architektura neměla být vidět?? Každá etapa vývoje architektury v Praze po sobě něco zanechala, proč se najednou stydíme a chceme naše stavby stavět tam, kde je nikdo neuvidí? Praha je živé město a jako takové se vyvíjí. A tvrdit, že v pásu 20km od Hradu se nesmí nic stavět je hovadina. Stačí se podívat na jiná historická města v Evropě - moderní architektura v nich má svoje místo. Vždycky někdo bude protestovat - proti dostavění katedrály se protestovalo, proti kopulím nad prahou se taky protestovalo (první kopuli - kostel sv.Františka - dokonce odmítali zedníci stavět). Dnes - památky UNESCO.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam