To jsou nám kolotoče
Knihovna se nám líbí, tvrdí většina zastupitelů
Kdyby rozhodování o nové budově Národní knihovny od Jana Kaplického bylo takhle jednoduché, nestálo by výstavbě v cestě prakticky nic. Většina zastupitelů v unikátní anketě serveru TÝDEN.CZ překvapivě přiznala, že se jim chobotnice jednoduše líbí. Anebo proti jejím tvarům alespoň nic zásadního nenamítají.
TÝDEN.CZ položil všem zastupitelům tři otázky: zda se jim návrh líbí, zda by souhlasili s výstavbou na Letné a případně jaké největší výhrady vůči chobotnici mají. Z došlých padesáti odpovědí je to jasné: třiatřicet zastupitelů nic nenamítá proti tvarům, které budově dal architekt Kaplický. Rozhodného odsudku se návrh dočkal jen od sedmi poslanců magistrátu. Dalších deset nedokázalo říci, jaký mají na budovu názor.
Odpovědi přinesly i vyložená překvapení: místopředseda klubu ODS David Vodrážka v polovině měsíce přirovnal návrh k "chrchlu nad Prahou", v anketě však napsal, že se mu chobotnice "líbí". Anketa vůbec dokumentuje komplikovaný vztah občanských demokratů k chobotnici. Většině zastupitelů, kteří odpověděli na otázky, se podoba navrhované budovy zamlouvá nebo jim nevadí, ale vedle toho mají spoustu výhrad k místu či rozměrům, výšce, narušení pražského panoramatu.
Na Letné tak asi chobotnice ve své dnešní podobně stát skutečně nebude - jednoznačně pro by bylo jen třináct hlasujících, proti dvacet. Tuhle volbu nepodporují zastupitelé ODS, a vzhledem k tomu, že na magistrátu mají jasnou většinu, je zřejmé, jak takové hlasování dopadne.
zastupitelka zelených Petra Kolínská
Proti Letné se ale stavějí rovněž zelení i část sociálních demokratů a komunistů. „Prostor Letenské pláně by měl zůstat volným. Proto považuji jakoukoli stavební činnost na pláni za nepřijatelnou a v její blízkosti za problematickou," říká například zastupitelka zelených Petra Kolínská. Knihovnu by v letenském parku snesla, pokud by to neznamenalo odstartování další výstavby. „Zároveň si umím představit několik dalších míst, kam by se knihovna hodila možná i lépe," dodává.
Jižní Město, Vypich, Černý most
Minulý čtvrtek se dohodli primátor Pavel Bém s ředitelem knihovny Vlastimilem Ježkem, který soutěž na novou budovu vypsal, že roztříštěné pohledy na chobotnici se přece jenom pokusí sladit. Vznikl odborný tým Národní knihovna, který o budoucnosti takzvaného blobu rozhodne.
Z odpovědí zastupitelů ale vyplývá, že míst, kde by chobotnice mohla v Praze vyrůst, je víc než dost. „Dovedu si tento projekt představit jako oživení jiné městské části - například Jižního Města, Hloubětína nebo Černého Mostu," navrhuje například radní za ODS Jiří Janeček.
zastupitel ODS Jiří Janeček
Anketa také ukázala, že řada zastupitelů je překvapena odporem ODS k Letné, protože magistrátní výbor územního rozvoje města, ve kterém mají občanští demokraté většinu, už se změnou územního plánu letos v květnu souhlasil tak, aby se knihovna na Letnou vešla. Hlavní argument ODS totiž proti Letné zní, že architektonická soutěž byla na jiné pozemky, než na kterých má nová budova nyní stát. "Chobotnice odpočívá jinde a nerespektuje územní plán," řekl před několika dny primátor. Jeho změna by trvala dlouho, zabrala by dva roky. "Rozhodují o tom zastupitelé, bez nich to nelze," dodal. Odpovědi pro server TÝDEN.CZ mu do jisté míry dávají za pravdu, kompromis by se hledal těžko.
A co s Letnou?
„V případě, že projekt bude posunut blíže k silnici, není nutná změna územního plánu a na schválené pozemky se budova Národní knihovny vejde. Pro celý spor je klíčový pozemek, na kterém leží vybetonovaný pás. Ten by pak podléhal změně územního plánu," tvrdí však například Hana Halová ze sociální demokracie. Patří mezi příznivkyně návrhu a podporuje i výstavbu na Letné.
Její stranický kolega Petr Hulinský ale zase takhle jednoduše problém blob nevidí. „Neexistuje žádný kvalifikovaný projekt využití pláně. Není vůbec jasné, jak bude vypadat. Mluvím o oceanáriu, o přesunu tramvajové smyčky, změně městského okruhu," odpovídá Hulinský. Naráží tím na fakt, na který upozorňovali i další zastupitelé. Na Letné je příliš neznámých a se soutěží se příliš pospíchalo. Na druhou stranu to byl právě magistrát, kdo pozemky pro knihovnu vybral.