SCHWEPZ: Dobrá, provedu tedy výpočet - uvažujeme-li, že spotřeba energie roste exponenciálně a za posledních 100 let jsme se dostali z 0 na 10 TW za rok a tok energie ze slunce je cca 86 000 TW tak plné využití nastane někdy za cca 360 let.
SCHWEPZ:Ale derivace ropy rozhodně není jedinou cestou, jak je vyrobit. Jen je momentálně nejlevnější, proto se používá.
Množství momentálně použitelné jaderné energie je odhadováno na 2 500 TW.
SCHWEPZ: Já sem spíš pesimista. Ale jestliže lidstvo zvládlo přechod na nové druhy energie už x-krát bez potíží, tak by jsme byly kurva velký lamy, kdybysme to nezvládli taky.
Jediná věc, co kdy zvládla zvrátit vývoj na delší dobu byla hromada barbarů, za kterou nezbylo nic. Což vzhledem k dnešní technologii a současnými výsledky ozbrojených konfliktů tohoto typu (Mogadišská operace 23:+- 2000) není pravděpodobná možnost.
Problém není v nedostatku energie, ale v naší momentální neschopnosti jí získat. Nikdo soudný netvrdí, že s momentálními technologiemi nejsme schopni dlouhodobě udržovat/zvyšovat výrobu energie. Ale nikdo soudný také nemůže tvrdit, že po století tak bouřlivého vývoje, jako jsme teď zažili, najednou lidstvo upadne do letargie a pokojně počká, až spotřebuje všechny zdroje a vymře. Vždyť tahle úvaha postrádá minimální logiku.