BIDAK: no pokud vím, nikdo nezvládl postavit běžný (např. talkovodní) reaktor přímo na přírodním thorium. thorium je surovina, se kterou je nejprve třeba zacházet vzdáleně podobně (nedělejte ze mě prosím geneticky modifikovaného osla - je to opravdu jen velmi volná metafora), jako s vyhořelým jaderným palivem (tedy s tím, čeho se hodláme dnes naopak zbavovat "trvalým" uložením.. což je nesmysl... hned další generace se budou chytat za hlavu, a nějak se snažit ta úložiště za drahé peníze řešit...).
tzn. thorium je potřeba zpracovávat v rychlých reaktorech.. a v rámci toho cyklu je tam vždy nějaké množství U233, (který tam hraje chová velice zhruba podobnou roli, jako U235 nebo Pu239 - prostě je to TEN izotop, ve kerém může reálně probíhat řetězová reakce, a vždy ho tam nějaké množství musí být). taková Indie by byla velice šťastná, kdyby uměla jednoduše postavit rychlý reaktor konzumující přírodní thorium - jenže to nijak neumí, a ba co víc - ani nedokáže jasně dokázat, že by to nepoužila pro proliferaci jaderných zbraní (protože ten U233 tam prostě vždy nějaký být musí, a na konci vždy nějaký zbyde, pokud to přestaneme krmit thoriem... kterého diskutabilně tedy máme skutečně dost...).
každopádně rychlé reaktory (na přepracování paliva nebo spotřebování thoria) jsou o několik levelů složitější, než dnešní reaktory (které vzdáleně připomínají skutečně jen to "topení pod kotlem"), a zatím se řeší, kde po světě by si jich nejvyspělejší země postavily několik málo, aby v nich vyráběly palivo pro ty obyčejné (tzn. Indie se nejspíš bude snažit postavit aspoň JEDEN rychlý reaktor, ve kterém by vyráběla palivo, kterým by pak mohla krmit ty tlakovodní).
obrazně řečeno - když jsme byli závislí na ropě, tak jsme aspoň byli závislí na nepříliš sofistikovaných despotických obchodnících s velbloudy, jejichž schopnost dostat se k moci a udržet se u ní nebyla tradičně příliš velká: zásobuje nás teď v podstatě taková nepřetržitá karavana s ropou (zatímco psi štěkají). zatímco pokud se staneme jako celá civilizace závislí na sofistikovaných potenciálně psychotických vědcích, kteří provozují několik málo rychlých reaktorů a dodávají z nich obohacené palivo do celého světa - tak teda nevím jak vy, ale já prostě tenhle deal raději uzavírat nechci.
celá ta story jaderného průmyslu má vážné mezery, a fakt to nejde pojmout tak, že oni jsou ti bezvýhradně správní a chytří hoši, co mají VŠECHNO spočítáno - a jenom na to nedostanou dost peněz, kvůli zlým a ošklivým ekoteristům: jaderný průmysl konzumoval v průběhu posledních 50 let už obrovské množství zdrojů naší civilizace - možná i o několik řádů větší, než kolik bylo za posledních několik let přesměrováno do dotací pro obnovitelné zdroje energie. (musíte totiž připočítat i kolik bylo vynaloženo na vojenský jaderný výzkum - který v raných fázích prakticky od toho civilního ještě nešlo oddělit). to, že jsou i dnes JE drahé, to znamená jediné: jaderný průmysl ke svému fungování vyžaduje OBROVSKÉ množství lidských i průmyslových zdrojů - a tyto zdroje pod vidinou budoucí levné energie navíc odmítají z principu fungovat podle paradigmatu úspor, ale chtějí fungovat extenzivně podle paradigmatu "dejte nám více peněz, abychom si mohli nakupit co spotřebujeme".
Typická firma podnikající v tomhle oboru nenahradí žárovky LED zářivkou - typická forma sázející na extenzivní růst ty samé peníze (protože není řešením si říct o 2x tolik peněz, to všichni víme) raději utratí za další ocel a beton. Takže jaderný průmysl znamená poptávku po oceli a betonu - nikoliv např. poptávku po elektronice. (Což se nedivím, že se v téhle zemi s velkým podílem dělnické pracovní síly nekvalifikované pro hi-tech docela líbí...) t