• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    XCHAOS: Prosímtě, jak to řešíš, když tě svědí za levým uchem? Drbeš se tam pravou nohou? Podle tvejch výplodů to tak vypadá...

    Opět je vidět, že z tvejch teorií mluví mnohem víc fascinace a nadšení pro kombinaci moderní a starodávný technologie než racionalita. Jinak by tě totiž nemohlo napadnout, že energeticky míň náročnou, jednodušší a funkčnější technologii (beton) nahradíme energeticky náročnější, složitou, nepraktickou a zastaralou věcí, jako je stavba z kamene.

    Relativně jednoduchou výrobu betonu a jeho lepší vlastnosti pro stavbu téměř čehokoliv, bys nahradil nesmyslnou kombinací hi-tech postupu (řezání vodním paprskem a podobně) s naprosto nesmyslným low-tech, jako je stavba mostu ze šutrů.

    I kdybys neměl železo, bude jednodušší udělat ten most betonovej než kamennej. A vzhledem k tomu, že železo měl už Brunel (kterej neměl ropu), tak po PO bude železo taky (uhlí apod. zas tak rychle nedojde). A energie spotřebovaná na tu trochu železnejch prutů rozhodně nebude větší než ta, kterou spotřebuješ na přepravu kamenů na stavbu odpovídajícího mostu. On totiž ten kamennej most, aby zvládnul totéž, bude vyžadovat toho materiálu tak třikrát, ne-li víckrát tolik.


    Tvoje teorie nemají nic společnýho s realistickým uvažováním o tom, co by mohlo bejt výhodnější. Tobě se líbí představa, že budou lidi kočovat na kolech se solárníma panelama a sdílet informace přes bezdrátovej internet, nebo že budou orat volama s GPS.
    Ale takhle to fungovat nebude a nemůže. Kdo bude vyrábět ty čipy, bez technologickýho zázemí? Co přivede lidi k tomu, že budou chtít orat volama místo traktorů? Jak tu někdo správně poznamenal, takhle by mohla fungovat snad jedině civilizace postavená na troskách tý naší a za hodně dlouho - poté, co tak 4/5 lidí vymřely.

    Nečekám, že bude civilizace za dvacet let extrapolací tý naší, ale to co tu předvádíš ty je snění. Kamenný mosty sis vysnil, protože ti betonový přijdou moc industriální a establishmentový a proto je nemáš rád.

    To už si spíš dokážu představit most z geneticky modifikovanejch stromů, který budou růst do tvaru toho mostu, než kamennej :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: nedovedu posoudit, jaká je energetická náročnost řezání kamene dnešními technologiemi (vč. např. vodního paprsku pod extrémním tlakem, apod.), vs. energetická náročnost výroby železných prutů do železobetonu (případně předpjatého). a jak je to s dopravou.

    skutečně si to představuju trochu tak, že když lidi zjistí, že jim kameny do požadovaného tvaru může nařezat nějaký stroj obrábějící kameny - a že si tedy stačí ten stroj pronajmout a dopravit ho na místo stavby - tak že se třeba přikloní k jiným postupům, než bylo zvykem ve 20. století. ale je možné, že se mýlím: ale během historie se mosty postupně stavěli stovkami různých postupů (a u každého materiálu se navíc prostřídaly různé designy) - takže bych se dost divil, kdyby se nějaký postup 20. století ukázal trvale nadřazený jakýmkoliv jiným možnostem.

    lidé si nějak v jakékoliv době mají problém připustit, že generace co přijde po nich, prostě BUDE CHYTŘEJŠÍ než ta předchozí: prostě bude mít všechny znalosti té předchozí generace + ještě úplně jiné nastavení celého trhu a světa okolo + ještě bude mít sama pár dobrých nápadů (určitě lepších, než máme teď já... :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BOBASH: problém je, že kydy typu "je mi u prdele" nebo "ekvivalent 10 hodin práce plebsu" nejsou na levelu, který bych na svém e-zinu asi chtěl zveřejňovat :) nemám rád slovo plebs - zvlášť proto, že spousta samozvaných "patriciů" jsou fakt pologramotní idioti (samozřejmě - v původním řeckém smyslu tohoto slova).

    ano, ve spoustě případů se ti vyplatí náklaďák i při 500 Kč/litr nafty (v přepočtu na denšční cenu). jde ale teď o to, co je to ta "spousta případů" ! přesně tam je zakopaný pes - ta spousta bude jiná, než dnes.

    elektrický náklaďák s výkonem podobným těm dnešním a dojezdem < 100 km nebudeš mít velký problém vyrobit. je možné, že vždy ujedeš 100 km a pak budeš dobíjet. a nebo se podél dálnic prostě natáhnou trolejbusové troleje pro krajní pravý pruh. oboje si vcelku dovedu představit...

    ad cyklista vs. náklaďák: já bych řekl cyklista i stezka pro něj je daleko horší cíl pro bombardéry, než náklaďák a silnice pro něj :-) ale podstatné je, že alternativy k masivní automobilové dopravě existovaly a existují... a můžou ti klidně vyhrát válku, nebo zvrátit ekonomický kolaps. ty alternativy tu existují - a mě jde jen o to, aby se na ně nezapomínalo. aby se to nehrálo na takové to "není cesty zpátky".

    Ad beton: ale já proti betonu vůbec nejsem - pokud se "hydraulické vápno" (jakýsi "pracement" ?) mohlo pálit ve starém Římě a potom za Karla IV, tak by asi cement šlo pálit i relativně decentralizovaně, a potom by se používal. já jsem u svých "cihlových a kamenných mostů" vůbec neměl na mysli, že by se v nich nepoužíval cement - a tím pádem i beton. pouze mi přišlo, že s tím, jak se prodraží doprava, bude možné očekávat ústup od honosných dlouhých rozpětí ze železobetonu - a spíš návrat k menším obloukům a většímu využití místních materiálů a zdrojů....

    jinak se asi dá se počítat, že tam, kde bude v dosahu železnice, se bude ocel jako stavební materiál používat i dlouho po peak-oil. ovšem mimo dosah levné dopravy se situace může snadno změnit. pokud by si v nějaké vesnici museli (zcela v souladu s fungováním volného trhu) vybrat, jestli budou mít celou zimu čím topit - a nebo jestli most spláchnutý povodní opraví železobetonem - tak dost možná zůstanou u toho topení.... kdo ví...

    víceméně s pokračujícím rozkladem finančního systému se dá předpokládat, že někdy po roce 2013 do těch regionů žádné peníze za které by si šlo objednat stavbu dalších ocelových mostů a jejich dopravu náklaďáky prostě NEPŘIJDOU. nebylo by je čím pokrýt.

    a pokud se vyrobí nějaká energie v jaderných elektrárnách, tak daleko spíše se s tou energií bude svítit na billboardy, než aby se s ní poháněly nějaké elektrické náklaďáky (možná to bude jinak.. ale já prostě jen vycházím z toho, jak civilizace fungovala v minulosti a jak fungovala dnes.... většinou se spousta energie proplýtvala na objektivně vzato naprosto zbytečné aktivity přinášející vyšší sociální status a konsensus obyvatelstva: pyramidy, chrámy, stadiony, billboardy, apod. ... tzn. na ty volské potahy může na venkově docela dobře dojít.... aniž by si toho lidé ve městech všimli a pořádně pochopili, proč se to děje...)
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    BOBASH:
    I obyčejnej beton bez železa je pořád mnohem lepší materiál než šutry. Kámen má mizerný statický vlastnosti, nedá se v patřičný kvalitě těšit všude, je ho potřeba mnohem víc než betonu (což je z hlediska energetický náročnosti docela průser), nedává takový možnosti v konstrukci (zkus postavit jakejkoliv moderní most z kamení)... prostě to že se používal kdysi nebylo tím, že by neměli na beton energii, ale že beton neuměli udělat.

    souhlas...

    Kamen navic musis opracovat a i manipulace s nimi je take nesnadna, oproti tomu takova tvarnice...
    Ano, pokud je nekde dostupny kvalitni kamen, tak i ten by urcite nasel vyuziti, ale ne pro neco hodne masoveho. Dnesni technologie jsou radikalne odlisne, podstatne vyspelejsi a sofistikovanejsi nez to, co tu bylo predtim a tak umime beton pouzivat naprosto bezne a i podomacku, takze zrovna o to, ze beton, zelezobeton ci predpjatybeton prestaneme pouzivat, o to se nebojim. Na stavbu neceho vetsiho, tak krome prepravy prefabrikatu, tu jsou jeraby a pokud bude elektrina, tak se da stavet.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    XCHAOS: Dialog mimo nyx klidně zveřejni... moje odpovědi na tvoje odpovědi:

    "Dopouštíš se základní chyby, že neustále vracíš do hry peníze. Peníze existují, pouze pokud jsou něčím kryté. Peníze jsou jen organizační pomůcka, která slouží k optimální alokaci zdrojů - ale tam, kde tyto zdroje nejsou nebo jsou vzácné, je pomocí peněz samozřejmě alokovat nelze. Mluvit o nějakých 500 Kč za litr je zavádějící: mluv o tom, kolik bude stát byt a strava pro oslovoda, který ho bude mlátit holí ! Dnes by samozřejmě takové náklady byly neúnosné. V budoucnu nevíš, zda nebudou vítaným vytvářením nových pracovních příležitostí..."

    Ježiši... mluvím samozřejmě o ekvivalentu současnejch 500Kč, je mi vcelku u prdele, jestli budou aktuálním prostředkem směny koruny, eura nebo třeba zaječí ocásky. I kdyby litr nafty stále ekvivalent 500Kč, neboli dejme tomu ekvivalent 10 hodin práce plebsu, pořád se ve spoustě případů vyplatí využít ten náklaďák. A až se to nevyplatí, bude levnější použít náklaďák elektrickej, na elektriku z jaderný elektrárny, kterej bude nejspíš jezdit levnějc než ten současnej.

    "Vietnamci porazili Američany pomocí zbraní, které po tzv. Ho-chi-minově stezce vedoucí skrz Laos pašovali např. i nákladní cyklisté. A vše kupodivu neprobíhalo na základě nějaké komunistické propagand, ale docela tržně: za přepravu toho nákladu byla vypsaná konkrétní finančí odměna, která byla natolik zajímavá, že o ni ti cyklorikšové prý usilovali. Prostě pragmatická Asie."

    Otázka za deset bodů: Proč je v pralese lepší cyklista než náklaďák?

    Ano, xchaosi, přesně tak. Náklaďák pralesem fakt neprojede.

    Tvůj argument je na stejný úrovni, jako kdybys zbytečnost techniky dokazoval tím, že ke stahování dřeva v horách se furt používaj koně a na Everest nosej výbavu Šerpové. Extrémní podmínky, extrémní řešení.

    Ad beton:

    I obyčejnej beton bez železa je pořád mnohem lepší materiál než šutry. Kámen má mizerný statický vlastnosti, nedá se v patřičný kvalitě těšit všude, je ho potřeba mnohem víc než betonu (což je z hlediska energetický náročnosti docela průser), nedává takový možnosti v konstrukci (zkus postavit jakejkoliv moderní most z kamení)... prostě to že se používal kdysi nebylo tím, že by neměli na beton energii, ale že beton neuměli udělat.

    A velkej skok nebyl o tom, že by byl problém dělat železo, ale že je debilita dělat jenom železo. Nic to nemění na tom, že je jen málo technologií tak ne-DIY jako počítačovej čip.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ne běžně se říká lehkovodní přičemž ty se dále dělí na
    VVER/PWR a BWR
    opět jsi přistižen v nedbalkách aneb zase rozporuješ pojem který neznáš, aneb
    to že se mýlím není dáno jak se zřejmě domníváš tím že něco nevíš, víš:-))
    pochopils?:-))
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: wiki tvrdí sice něco jiného
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Uran_(prvek)
    aneb prostě evidentně dochází ke konfrontraci zdrojů, přičemž nevím proč si myslíš že ty tvé katastrofické jsou relevantnější než ty mé
    že by logikou kdo hlásá míň má pravdu???
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: běžněji se říká tlakovodní, no ale budiž. podstatné je, že to zřejmě není pravda, těch 90 let. ale ani to ostatní. Čerpáš nejspíš z 30 let starého vydání knížky Už vím proč... pro předškolní děti, nebo tak něco :-)

    - Americký Department of Energy (který si pravda asi přihřívá vlastní jadernou polívčičku, tímto) odhaduje, že těžba ropy přestane stačit růstu spotřeby v horizontu zhruba 5ti let (!). tím samozřejmě není ještě řečeno, že současnou spotřebu nepůjde nějak čas udržet - ale to je právě ten peak: těžba se nějaký čas bude držet, a pak začne klesat (padaly tam datumy jako 2013 či 2015, nebo něco takového.. vyhrabal to DIOD)

    - existují odhady, že přírodního uranu z dosavadních nalezišť zbývá jen na několik málo let - zvláště při neustálém prodlužování životnosti reaktorů ze 70. let a současném otevírání nových elektráren např. v Číně. viz např. http://hardware.slashdot.org/story/09/11/17/157231/CERN-Physicist-Warns-About-Uranium-Shortage a související diskuze (v současnosti prý těžba neodpovídá spotřebě, a zásoby budou vyčerpané v roce 2013)

    - zemní plyn vystačí na 60 let při současné spotřebě - ale pokud se budou paliva vyráběná z ropy substituovat stlačeným zemním plynem (CNG) - což je popravdě s podivem, že se ještě masivněji neděje, když přihlédneme k tomu, že je to relativně ohleduplné k životnímu prostředí i k samotným spalovacím motorům - tak odhaduji, že dojde k nárůstu těžby - a to značnému (protože opravdu předělat ojeté auto na CNG je daleko levnější, než kupovat zcela nový hybrid nebo nový elektromobil... takže poptávka bude, a to zejména v zemích s kutilským zázemím, jako je ta naše - když lidi zjistí, že za CNG dají polovinu toho co za benzín, a výkon auta přitom nebude tak degradovaný, jako u LPG, tak na to rázem budou jezdit i sto let stará embéčka :-)). Takže CNG budoucnosti se sice asi dožijeme - ale to právě povede k zintenzivnění těžby, otevírání nových plynovodů, apod. - takže odhad "peak gas" na 20 let ode dneška mi přijde reálný.

    - uhlí: tak o tom jediném nebudu polemizovat, ve světě zásoby uhlí jsou. v naší zemi ho ovšem máme tak asi na 20 let. a co by udělalo s klimatem vytěžení všech světových zásob (Austrálie, jižní Afrika, Čína), to lze stěží odhadnout: i kdyby prozatím žádné GO nehrozilo, tak po spálení zbývajících zásob uhlí tedy bude hrozit téměř určitě. otázka, jestli chceme návrat do uhelného 19. století - já bych tedy dal rozhodně přednost použít OZE všude, kde to půjde...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: Karlův most je ze šutrobetonu, nikoliv z železobetonu ! a hydraulická pojiva jsou tím pádem evidentně slušně kompatibliní s volskými, koňskými i oslími potahy: nevyrábí se z ropy, tzn. budeme schopni stavět další Karlovy mosty i po éře peak oil, vytvoříme tím nové pracovní příležitosti, apod.

    což pokládám za vcelku dobrou zprávu, protože katastrofický peak oil se tím pádem konat nebude.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    ITCHY:
    jo nezapomen ze v mori je radove 1,5*107 tun zlata.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS:jinak abych nebyl nespravedlivý
    kdyby tato tabulka zítra přestala platit, aneb všichni geologové světa lhali,
    byl to hnusný výmysdl ropné a uranové lobby

    Doba k vyčerpání světových zásob paliv při současné spotřebě
    Zemní plyn- 65
    Uhlí- 250
    Ropa- 50
    Uran (*)- 90 (*) Využití pouze v lehkovodních reaktorech
    Uran(**)- 140 (**) s přepracováním paliva
    Uran (***)- 5000 (***) s využitím v rychlých reaktorech a přepracováním

    pak jsou tvoje povozy v kurzu...

    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: no vidíš.tak už nech šutr šutrem a pšt:-))))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: ale vždyť tady padl důlaz, že i Karlův most je v podstatě uvnitř betonový ... :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ekologické bydlení » Papírové solární panely - budoucnost z MIT
    http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/papirove-solarni-panely-budoucnost-z-mit
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ano to bude hned po těch volských potazích
    zejména ten hladomor, protože ručním oráním, pastevectvím uživíš 00prd populace, lokální hladomory bývaly dřív celkem běžné, vy ú=ražáci půjdete smykem..
    právě extenzivní a žádné jiné zemědělstvfí včetně hnojiv zajistilo výnosy umožňující uživit rostoucí populaci planety.
    popřít nutnost mechanizace znamená návrat o staletí zpět,což znamenýá nechat 5/6 populace umřít hlady....neříkám že to chceš, jen říkám že tvoje hloupé a naivní vize TOHLE ZNAMENAJÍ

    pokud respektuješ trh, NEBUDEŠ STAVĚT KAMENNÉHO MOSTU Z JINÝCH NEŽ KULTURNÍCH ČI ESTETICKÝCH DŮVODŮ,tzn mosty uzavři za předpokladu existence tržníhho aspektu bude most betonový,šmytec....
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: čínu pust z hlavy, čína má ekonomickou výkonost
    per capitra směšnou a růst její spotřeby v řádech desítech procent je totéž jako růst spotřeby v usa o jednotky procent
    dejte už s tou čínou pokoj, beztak se tam nafukuje bublina jak kráva, čínu čeká recese
    a problémy, tzn útlum spotřeby nikoliv její nárůst...

    ano solární panel si nacpi třeba na kšilltovku,aneb pro domácnost či skupinu domků co druhýý zdroj, proč ne, nechtěj ale aby na solární panely fungovaly klíčové provozy a odvětví, to bys hošku nevyrobil ni třísky
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: podívej, nevím kdo mluvil o "komunitním způsobu života". podle mě trh a směna existovaly i v pravěku... i když podle výzkumů antropologů (třeba takový Levi Strauss ... ten známý výrobce riflí :-) asi hrály trochu jinou roli, než by jim rád přisoudil, co já vím - třeba Milton Friedman :-) problém je, že já vůbec nemluvil o návratu ke komunitnímu způsobu života. Ano - kmenové vazby budou hrát větší roli, a ta bude na rozdíl od moderní éry více přiznávána (já sám nejsem moc "kmenově" založený člověk.. jsem individualista.. ale ty primitivní kmeny pod povrchem modernity často vidím.. jakkoliv lidé tu příslušnost dnes neradi otevřeně přiznávají...)

    a hlavně absolutně nechápu, proč píšeš A NAPOSLED tvoje naprostá ignorace tržního aspektu, který je VELICE důležitý, ne-LI rozhodující je to proč vyvozuji že opodobné nkraviny chceš uskutečnňocvat násilím a regulací,.dobrovolně se totiž vysokých životních sdtandardů nikdo nevzdá a trh ,tedy i já i můj sused i výrobce aut bude hledat alternativy a substituty ro udržení se... ... toto je nesmysl.. věřím ve volný trh a jsem odpůrce státních regulací.

    cena FV panelů klesá a určitě se blíží moment, kdy se obejdou bez jakýchkoliv regulací. v ten moment si solární panely lidé běžně začnou montovat na zdi a na střechy.. a o to jde, abychom energetickou nezávislost dosáhli alespoň v létě. pokud bude schopni pouštět hnědouhelné elektrárny jen přes zimu, nebyl by to špatný základ přechodu na OZE... pak můžeme hledat další řešení...

    ty ovšem v podstatě nepřipouštíš možnost, že by třeba dnešní životní úroveň byla dosahována pouze za cenu násilí - a nebo že její udržení by bylo možné jen za cenu násilí.

    co kdyby bez války na středním východě prostě další levnou ropa pro Evropu nebylo možné zajistit ? protože bez takové války by všechnu ropu vykoupila Čína a Indie ? kdo by pak byl stoupencem násilných řešení - ten, kdo je té životní úrovně ochoten se zříci (třeba i ve prospěch volských potahů, pokud se to ukáže jako tržně životaschopné... což závisí JENOM na vývoji cen ropy a téměř na ničem jiném...) - a nebo bude "násilí" pokud někdo těm, kdo té životní úrovně nejsou ochotni se zříci, bude bránit takovou válku rozpoutat ?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: v tomhle klubu ty ani já nejsme většina. ty dokonce patříš k menšině, která KŘIČÍ VELKÝMI PÍSMENY .... :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: volský potah není žádná katastrofa. katastrofou jsou pro mě občanská válka, hladomor a podobné věci.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS:

    pokud v tom nevidíš katastrofu, netahej sem katastrofické vize-volský potah a ruční práce je katastrofická vize

    pokud váš výchozí předpoklad je založen na nesmyslech a hypotézách, dokonce ani ne teroriích které jsou vyvráceny praxí,pak ěm dabata na téma kdyby bylo bývavalo nezajímá,tzn opět jako u všeho na nyxu, pokud jsou vaše vývody založeny na nereálných vstupních podmínkách,plácáte víceméně bezpředmětné pí*** na entou

    podle mě diletanství, a to zejména v logickém myšlení prokazuješ ty.¨
    pokud máš teoretickou průpravou na mysli vaše bláboly které záměrně ignorují REALITU, a myslím že ve svých posledních minimálně 30 haluicinogenních příspěvcích, jsi to prokázal zcela jasně.Gneteicky modifikované volské potahy ,ručně tesaný kámen ,mosty z cihel a GPS monitoring dohromady, PCHE tak dík takovouhle průpravu jak ze cvokárny, tu si nech...OSTATNĚ TI TOHLE NAPSALO VÍC LIDÍ NEŽ JÁ,MYSLÍM ŽE V TOMTO KLUBU VĚTŠINA

    plynu že je na 20 let dostatek??? Link, citace, jak si na tuhle hovězinu z prstu vycucanou přišel


    srovnatelnost s OZE????????hele nemá cenu rozebítrat že v našich klimatických podmínkách má biomasa eroi pod 1, solár,mírně nad 1, vítr tak 2, na to že budeš cvilizaci zásobovat fotovoltanikou jsi zřejmě přišel v záchvatu vášně po dopaření sid meierovi civilizace kdy nejvyšší technologický zázrak byl solar plant.
    No nic připrav si zábavu na hodně dlouhé černé večery a dostatek voskovic+teplého spodního prádla.V zemi kde solární elektrárna může dodávat energii čistých 60 dní v roce to bude zapotřebí....

    nevím proč si myslíž že fůze bude vykazovat nižší eori než diesel, nopět jabkárna, jakpak si na to přišel???

    v nejbližších desetiletech s etedy voly hromadně používat nebudou, ne že by jich po světě kvůli tomu běhalo málo, nicméně co bude dál víš naprosto přesně.Sybilla HADR,
    co bude za 50 let je SPEKULACE A FIKCE,to nikdy nikdo neví a vědět nemůže
    ale rozhodně TONEBUDE postagrikulturní společnost v kombinaci s komunikační globální vesnice.JAK JSEM PSAL N2KOLIKRÁT to je taková kravina až to bouchá dveřma a je to oheň a voda dohromadyy.
    Globalizace způsobená rotzvojem telekominikace a komunitní způsob života
    vázaný na pastevectví a rolnictví je v součinnosti NAPROSTO VYLOUČENÝ,globalizační a reglementační tlaky budou příliš silné aby umožnili tvůj bio eko harmo život, navíc na vysoké životní provni, ne zas a znovu zemědělství co obor s nižší přidanou hodnotu než výroba automobilu, skákej jak chceš je to tak, prostě vypěstovat mrkev je snažší než sestrojit moderní vůz nebude nikdy zdrohem bophatství
    a to i kdyby do budoucna to auto měl pohánět energetický článek, bioplyn, zemní plyn,
    cokoliv
    A NAPOSLED tvoje naprostá ignorace tržního aspektu, který je VELICE důležitý, ne-LI rozhodující je to proč vyvozuji že opodobné nkraviny chceš uskutečnňocvat násilím a regulací,.dobrovolně se totiž vysokých životních sdtandardů nikdo nevzdá a trh ,tedy i já i můj sused i výrobce aut bude hledat alternativy a substituty ro udržení se...
    v hhistorii planety země se zatím vždy přešlo na novu a vyšší technologickou úroveň s drobnými dbočkami, trn nemám důvod myslet si že tomu bude jinak i v budoucnu.
    mimochodem nemám nic proti fotovoltanice pokud bude umístěna do vesmíru
    jenže to vyžaduje bezdrátový přenos elektrické energie na dlouhé vzdálenosti,což je zatím fikce...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam