ITCHY
debata s tebou je ve smyslu
TY 1+1=3
JÁ 1+1 nikdy nebu tři protože 3/2=1,5
TY 1+1=3, protože by to tak mohlo být lepší
na to preostě trpělivost nemá nikdo na světě
Tady to prostě výborně ilustruje rozšířený omyl mezi nedovzdělanými lidmi.
Jedna a jedna není nutně dvě, jedna a jedna totiž může být cokoliv, záleží na definici. Jsou to jenom symboly, jejich vztah k reálným věcem a jevům je předmětem interpretace, zatímco jejich vztahy mezi nimi samotnými jsou předmětem definice daného systému.
Ve dvojkové soustavě třeba platí, že 1 + 1 = 10. Tedy ne 2, ale 10.
V jiném dvouprvkovém tělese { 0, 1 } můžeme zadefinovat, že
0 + 0 = 0
1 + 0 = 1
0 + 1 = 1
1 + 1 = 0
a splňuje to všechny axiomy tělesa, a 1 + 1 v tomto případě se rovná 0. Někdo si třeba všimne, že je to funkce odpovídající vylučovacímu "nebo" a napasuje to na výrokovou logiku, ale to už je zmíněná interpretace.
Za domácí úkol si vytvoř systém, kde 1 + 1 = 3.
A tohle je v mém chápání právě hranice hlouposti - plést si abstraktní systémy s reálnými jevy, tvrdit, že něco "vždycky platí" a zapomínat na axiomy, na kterých definice používaných pojmů vůbec stojí.
Tak jako 1+1 není vždy 2, ale může to být cokoliv, tak i to, čemu dnes říkáme "ekonomie" je nějaký abstraktní systém, který vychází z mnoha nevyřčených předpokladů o lidském chování - že se každý snaží maximalizovat svůj prospěch, a podobně.
Jedním z těchto "samozřejmých" předpokladů je i ten, že získání dostatečné energie je vždy otázkou správné investice - tudíž, že když má člověk dost lidí, strojů a peněz, tak někam jde, jede nebo letí, a tam si nakope, natěží nebo načerpá víc, než musel původně investovat.
Dosud to celkem platilo díky dostupným, abundantním surovinám, ale až lidé pochopí, že to platit přestává, bude se celá nauka nazývaná "ekonomie" hodit tak na potisk hajzlpapíru - spolu s Marxismem - Leninismem, který byl rovněž vyznávaným státním náboženstvím, zmizí coby kuriozita v propadlišti dějin.
Dnešní ekonomové se skutečně podobají spíše kněžím než vědcům, neboť spíše než zkoumání skutečnosti a rozšiřování znalostí spočívá jejich funkce v usilovném ujišťování, že zmíňěné postuláty pořád platí. Jejich bezmocnost tváří v tvár probíhající krizi je ale dobrým důkazem, že síla jejich boha nenávratně slábne.
Katastrofa v Mexickém zálivu je dobrým varováním i pro všudypřítomné technomesianisty, kteří stále slepě věří, že energetickou krizi bude možno beze změny uvažování a životního stylu vyřešit "přepnutím" na jiný zdroj, a že to půjde donekonečna. Právě teď si Američané zdevastovali obrovskou plochu oceánu, která je v budoucnu mohla živit - a které podvodné účetnictví vykáže tuhle katastrofální bilanci korporačního hospodaření?