• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: co je to nadprodukce? že se nespotřebuje všechno co se vypěstuje, a přebytky se exportují? Jasně, zemědělské dotace jsou nesmysl, ale jídlo je zanedbatelný ve srovnání s 0.29 mld litrů MEŘO ročně - při 6 pct podílu biosložky. Vše trojnásobně dotované (zemědělci za hektar, výrobci meřo za litr, a osvobození od spotřební daně).

    A jak je velká, ta tvoje nadprodukce, kolik procent?

    V USA jde 1/3 veškeré produkce kukuřice do osmiválců. :) U nás je to bratru polovina z veškeré produkce řepky, která se pěstuje čím dál víc místo potravin.

    Navíc to není likvidace přebytků, ale pěstování paliv místo potravin.. Jako nic proti, funguje to, taky to hoří resp. se to vzněcuje, ale je to pitomost.. Na téže ploše vyrobí i solární elektrárna o řád víc energie.

    ale to je zase spíš do trvale neudržitelného rozvoje, z hlediska peak oilu jsou biopaliva blbost, jak jsem tu psal už asi před 3 lety, protože nejsou škálovatelná..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: vzhledem k tomu, že EU je postižena zemědělskou nadprodukcí, a farmáři v rozvojových zemích si často stěžují, že levný export dotovaných potravin (vč. humanitární pomoci :-) jsou pro ně likvidační) je použití přebytků jako biopalivo o stupeň menší blbost, než ty přebytky nechat stát jen tak vykupovat a bezúčelně likvidovat (což se historicky rozhodně dělo)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: co bych tak nemyslel vážně ? já to konstatuji jako nezúčastněný pozorovatel. Zemědělské dotace fakt v podstatě končí v kapsách pozemkových vlastníků - a to v EU takovým způsobem, že tam pracují nájemci, kterým víceméně zůstane to samé nebo víc, než kdyby půda byla jejich - a v USA jsou ty dotace pak realizované často obskurnější formou (v současné době asi hlavně biopaliva z kukuřice. Takto to prostě je. Západ si skrze WTO apod. vynucuje globální volný trh - ale z něj mají zvláštní druh vyjímky jeho vlastní dotovaní zemědělci, kterých se volnost toho trhu pro jistotu netýká (na rozdíl od zemědělců v rozvojových zemích, kteří ho pociťují o to tvrději)

    na snižování třídních rozdílů nevidím nic špatného, není mi úplně jasné, jestli je to spojení s posilováním role státu (srovnej výdaje na zbrojení např. v EU a v USA, nebo srovnej počet vězňů v EU vs. v USA a přísnost trestů zejména třeba v Holandsku vs. v USA, apod.). prostě role státu (v původním slova tohoto smyslu: silový stát a jeho armáda a policie, diktatura zákonů...) v EU a ve zbytku světa vyznívá hodně ve prospěch faktická anarchičnosti EU (v některých případech se k tomu hlasí docela hodně obyvatel některých měst, třeba Berlína). jde ovšem o liberální podnikavou anarchičnost, v řadě případů.

    samozřejmě mi nebaví být "evropanem druhé kategorie", což je současný stav věcí... ale rozhodně si nemůžu nepovšimnout výrazně "jemnější" formy prosazování evropských byrokratických regulí (děláš to podle nás ? dostaneš dotaci děláš to opačně než chceme ? zaplatíš pokutu) ve srovnání s tvrdou regulací např. v rádoby-libertariánských USA (hulíš trávu ? půjdeš trochu sedět. hulíš trávu a jsi černej ? půjdeš sedět, až zběláš... dtto v zahraničí, apod.). Evropský byrokratický moloch rozhodně dosahuje regulací relativně nenásilnými prostředky (a jestli E2E4 má pocit, že mu kdekoliv v Schongenské unii hrozí prošacování jeho auta, jestli nepašuje 100W žárovky, tak je to fakt silná paranoia :-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LOPIK: no původním důvodem je, že se EU rozhodla mít 10% dopravy z obnovitelných zdrojů, čehož se snadno dosáhne přidáním potravin do paliv.. :)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    S těma dotacema bude důvod jednodušší než, aby tvořili nějaký na státu odkazaný třídy.
    Jsou to v podstatě peníze na údržbu krajiny a na to aby na venkově vůbec někdo zůstal.. Tím že se pak vnutí přidávat řepka do paliva se jen uměle dělá poptávka pro jejich produkty a zabije se tím víc "politických" much jednou ranou - nemusí voličům vysvětlovat, proč by se měly zvyšovat dotace zemědělcům (přeleje se do tohodle a ještě se ušetří) a navíc dělaj něco "ekologickýho" což znamená, že jakýkoliv diskuze nemusí moc řešit a ještě ke všemu to nemusí ani sami někomu vysvětlovat, protože tu práci za ně odvedou zadarmo ekologisti..
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ....... ty dotace jsou v podstatě alternativou k pozemkové reformě, kterou by si jinak asi zemědělci vynutili....
    to ale nemyslíš vážně, že ne?????
    aneb analogie sedláků z pohradí co se šplhají se zapálenými lučemi směrem k hradnímu pánu?

    přeloženo politici raději uplatí I MÝMI penězi zejména západoevropské zemědělce, kde je přezaměstnanost a nevýjkonnost přímo do očí bijící, jen proto aby měli klid?????
    A sociální dávky jsou úlitba aby nedocházelo k defenestracím a chudí nepodřezávali bohatým krky na potkání, že????

    Tohle je naprosto zcestná argumentace,skutečný důvod je zjevný, vytvořit pokud možno harmonickou a na státu odkázanou společnost, snížovat a stírat třídní a sociální rozdíly a vytvářet nekonfliktního, řádně ideologicky připraveného a evropské věci oddaného blbečka
    NE není to jnapsáno v ž8dném svazku s nadpisem how tu build new world a nápisem top secret,kter7 je uložen v trezoru ep,
    je to prostě automatické směřování,je to z hlediska byrokracie přirozený a předem daný cíl,aniž by si to politická elita uvědomovala
    tak jak voda teče z kopce, rozrůstající byrokracie a regulace regulací se nutně musí měnit v despocii....zákonitost vývoje
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: USA má regulace v tomhle ohledu tradičně výrazně nesmyslnější než EU (např. tradice placení majitelů půdy za to, že na ní nefarmaří, apod.)

    řekli jsme si jasně, že bioethanol z kukuřice pěstované v USA NE! - může mít EROEI < 1
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: 1) Je fakt, že v USA mají pálení potravin jako součást strategie energetické nezávislosti. Jsou jen krůček k objevení trvale udržitelné biomechanické podpory - mezi sprostým lidem zvané "podřezávání si větve". :)

    Tolik k Peak Oilu, zbytek je OT. pokračování [ E2E4 @ Trvale udržitelný rozvoj - Sustainable Development, Trvale udržitelný ekosystém ]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: z hlediska Peak Oilu je povinný obsah řepkového oleje přirozené řešení, jak omezit celkovou max. spotřebu nafty než zavedením nějakého úředního stropu. (alternativní možnost by byla "kolkovat" naftu, a zavést strop na to, kolik nafty se na volném trhu během roku smí prodat - tím pádem by ji ovšem lidé skupovali spekulativně a zdražila by ještě víc).

    opatření je paradoxně právě prevencí hladomoru, který by mohl nastat bez podobných přípravných opatření v případě skokového přerušení dodávek: tehdy by zemědělci mohli začít spekulativně pěstovat řepku třeba na 100% rozlohy z čistě tržních důvodů. takhle ji zavádějí postupně, a může se postupně testovat dopad na cenu potravin.

    (podle mě by bohatě stačilo dotovat pouze potravinovou zemědělskou produkci, a ne tu nepotravinovou, pokud je řepka už tak zvýhodněna povinným přimícháváním - souhlasím, že pokud se zemědělské dotace odvíjí od hektaru a ne od typu využití té plodiny, tak je to v podstatě dvojí státní podpora, a to je fakt blbost... spousta rozvojových zemí BTW u WTO kritizuje evropské zemědělské dotace jako nefér vůči nim... jsem ochoten se s tebou shodnout na rozumném odbourávání na plošných zemědělských dotací v EU, které zatěžují i rozpočet zemí jako ČR, které by bez přidání vlastních dotací nebyly konkurenceschopné na trhu EU)

    řešením je prostě vtrhnout do Francie a demonstrovat tam v místních vesnicích proti dotacím a vysvětlovat tam místním, kolik škody páchají - chtělo by to nějaké liberální osvětové turné po Francii, nebo tak něco. ovšem v kontextu dosavadních regulací ty ekologické mají větší hlavu a patu, než ty dosavadní, prostě. (zemědělské dotace ovšem stejně končí u majitelů pozemků a ne u skutečných zemědělců co fakt jezdí s traktorem po poli, to je další věc... ty dotace jsou v podstatě alternativou k pozemkové reformě, kterou by si jinak asi zemědělci vynutili... a jsou tak tedy jakousi kontinuální privatizací evropských daňových výnosů - což ovšem nepochopí třeba ITCHY, který se místo toho obává jakési chimerických "byrokratické aristokrace" :-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MESK: já se snažím žíkat že to tu je off-topic, a chaos tvrdí že jsem offtopic a pokračuje v off-topicu! Pomoc! :]

    Každopádně on-topic: XCHAOS: Řepky je málo a navíc se jaksi vylučuje s potravinama.. Z hlediska Peak Oilu nicmoc řešení - resp. pokud by najednou přestala ropa existovat, můžeme něco málo kvazi-nafty pěstovat z řepky.. Ale jiné alternativy a hlavně úspory budou asi životaschopnější..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: seš tu offtopic a sám hlásáš největší nesmysly, prosímtě...

    totalitu charakterizují ploty podél hranic, koncentrační tábory a věznice, cenzura, apod. nic takového se ve jménu "zelené totality" zatím neděje - jde o běžné byrokratické regulace, které dnes stejně regulují každý dílčí aspekt našich životů. až zařídíš, aby si hospoda nemusela od hygienika schvalovat kolik má instalovaných záchodů (mikroekonomická ultraregulace), tak pak řeš makroekonomické regulace (typu ta nešťastná řepka, abychom nebyli offtopic - když už něco regulovat, tak v měřítku kde se to týká všech mě to přijde jako smysluplnější než v měřítku, kde je to víceméně každého soukromá záležitost, ne ?)

    v podstatě regulace jsou zlé, pokud regulují "koncového uživatele" společnosti. pokud regulace reguluje chování nějakého průmyslového megakomplexu, tak je mi dost ukradená - protože ten průmyslový megakomplex JE SÁM O SOBĚ regulací - přímo determinuje fyzikální realitu i chování obrovského množství lidí. jde tedy spíše o soupeření různých regulací mezi sebou - v případě, že diktuješ chování velké firmě, a ne jednotlivci.
    MESK
    MESK --- ---
    ZALOŽTE SI FORUM O ŽÁROVKÁCH :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: éé tohle je už ale totální OT..

    světlo zářivek je subjektivně hnusné, navíc jsou studie o jeho špatném vlivu na psychiku.

    co je dobré nebo špatné dělat bych si rád rozhodl sám, omezení svobody kvůli zvrácené "ekologii" založené na nesmyslech a prováděné nesmyslnými opatřeními
    opravdu nechci.. zelená totalita.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: myslím, že požadavek na spojité spektrum je silně přehnaný, kromě toho srovnáním se Sluncem kvalitu světla žárovek podle mě silně přeceňuješ
    http://www.roperld.com/science/electromagneticspectraoflightbulbs.htm
    http://www.gelighting.com/na/business_lighting/education_resources/learn_about_light/distribution_curves.htm
    (aneb to, že je spektrum spojité, ještě není zárukou toho, že je rozložení vlnových délek stejné)

    úřední zákaz mě taky trochu vadí - hlavně proto, že pro lidi jsou podobné zákazy většinou jen výzvou k tomu je nějak obejít, a tudíž to nadělá více škody, než užitku. ale nechci řešit zda je nějaký zákaz dobrý nebo špatný: víc mě zajímá, co je opravdu dobré nebo špatné dělat (bez ohledu na zákazy).
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS:

    1) není, žárovka i slunce mají spojité spektrum, zářivka ne. nebo abys tomu porozuměl i ty, žárovka je v podstatě takový biosvítidlo :)))

    2) jde hlavně o ten úřední postup, jakým zákaz protlačili.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: v hlavě pořádšek si dělej sám, ty když střelíš vedle a plácneš kravinu, tak začneš mlít o koze
    co sem pleteš vš studium???

    jinak moc se kumuluje tam kde jsou peníze a vzhledem k tendenci zvyšovat míru přerozdělování se moc přesouvá stále více do rukou úředníků
    jen v čr úřednící rozdělí an státních zakázkách přes 600g ročně...kdo drží otěže???
    a jinak jsem pro tuto debatu ukončit
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: s tou led jsem nemel uplnou pravdu, i tam je mozne pouzit luminofor, ale jen u prevodu s ultafieloveho spektra jde o to prave orechove. Ty levne LED pouzivaji k dojmu bile barvy tri prechody a predevsim tyto jsou pouzivany v levnych svitilnach.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: no jo... ale nemusí mít všechny LEDky v jednom svítidle jednu vlnovou délku, že jo.. já osobně mám plán zdroje světla v jedné místnosti kombinovat a žárovku (určitě ne 100W - o to žlutěji bude svítit :-) tam mít jen jako doplněk pro zpříjemnění.

    s plošným zákazem jsem nikdy nesouhlasil - já bych neefektivní spotřebiče zatížil spotřební daní, ale plošně je nezakazoval. ale pochopitelně, vlády mají ohledně daní psychologii "čím více peněz se vybere, tím lépe", což podobně daně "pokutovitého rázu" nenaplňují - tam platí, že čím méně se vybere, tím lépe. skutečně - problémem zde podle mě není ani tak logika věci (žárovky možná patří do obýváku - ale určitě do různých servisních a průchozích prostor, často dlouhodobě osvětlených, kam se dnes dávají jen kvůli své láci a ne kvůli barvě světla), ale celkově psychologie vztahu jedinec-stát (jedinec se se státem často identifikuje tím méně, čím více je jeho sociální role a postavení na represivní síle státu přímo závislé ... :-)
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: ono jde spise o to, ze se nejedna ani tak o urcitou vlnovou delku, ale o rozsah vlnovych delek okolo te prijemne teploty. V tom je rozdil mezi osvetlenim, ktere vnimame prijemne ci neprijemne. U klasickych zarovek je to zajisteno v podstate primo vlaknem, ktere nema vsude uplne stejnou teplotu + je tu vyzarovani cerneho telesa. U zarivek to je trochu komplikovanejsi, protoze teplota toho plynu uvnitr se musi transformovat a luminofor, ktery to zajistuje, nesmi byt (zjednodusene receno) jednolity, protoze potom by transformace probihala do uzkeho rozsahu. Diody jsou konstrukcne delane tak (a jinak to moc ani nejde), ze vydavaji svetlo prave v pomerne uzkem rozsahu a proto s nimi maji lide problemy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: kromě toho, článek na který odkazuješ, je prostě blábol.. světlo žárovek je stejně "umělé", jako jakékoliv jiné. a alternativou nejsou archaické zářivky, ale normální LED-žárovky, které lze v podstatě "naladit" na jakoukoliv příjemnou vlnovou délku...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam