E2E4: přestaň flejmovat: jako ekonom víš, že pokud by se jihoamerický problém nevykácel kvůli biopalivům, vykácí se kvůli něčemu jinýmu: ty lidi prostě nemají práci, nemají co jíst - tak to řeší tak, že vykácí kus lesa a
něco tam pěstují. biopaliva 1.generace z třtiny si Brazílie vyrábí pro vlastní potřebu už od první ropné krize v 70.letech (kdy jako chudá rozvojová země byla první na ráně, co se týkalo toho, že na ropu prostě neměli prachy) - dnes tam stejně prodávají auta, která můžou jezdit na cokoliv - a když od nich dotovaný bioetanol z třtiny nevykoupí EU, tak si ho stejně spálej sami.
a pálit stromy je ok, pokud provozuješ řízené lesní hospodářství, a nemá to charakter drancování. samozřejmě - ne všude na světě je taková tradice udržitelného lesnictví, jako u nás - my to okoukali od Němců - ale vlastně kromě Němců a Japonců se až do 20.století udržitelné lesní hospodaření (tzn. nová výsadba, školky, plánované prořezy, apod.) moc nenosilo, spousta pralesů byla drancována ještě ve 20. století (Kalifornie, Barma... nemluvě o přirozených lesích v Austrálii a na přilehlých ostrovech)
víceméně patříme mezi několik málo národů světa, které vědí, že plošně vykácený les je třeba znovu vysadit: ale pro většinu lidí takovéhle uvažování není samozřejmost - oni jen vnímají prales jako ekonomicky bezcenný, nebo pole jako zdroj obživy příjmů: lesní hospodářství by jim bylo potřeba vysvětlit (vysvětluj to ale lidem, kteří nevynalezli třeba ani zdravotní nebo důchodové pojištění...)