GRENDAL: no, právě si uhodil hřebík na hlavičku v tom, že ve vyspělých zemích se stejně spousta lidí už živí jen tím, že pro mobily píše aplikace nebo navrhuje jejich design nebo kšeftuje s vyzváněcíma melodiema nebo s odblokováváním kradených mobilů, apod: 3D tiskárny sice vytisknout jen vnější kryt elektroniky, ale do jisté míry to je právě část, která je náročná na lidskou práci ve fázi závěrečné montáže (osazování desek SMD součástkami se děje strojově už dávno, a lze si představit, že osazovací stroje si samozřejmě fabrikační dílny pořídí také...)
klíčové součástky - procesory a jiné chipy - se samozřejmě budou nejspíš vyrábět stejně centralizovaně jako dnes... ale na objem přepravy nejsou až tak náročné.
VSOUKOLOHLOR: podívej se na to z jiného konce - zaměstnání "náročná na popojíždění autem" se často řídí nějakými pokyny z jakéhosi dispečinku už dnes. no a ten dispečink ale bude u konkurenceschopných firem více a více závislý na nějaké business inteligence. a ta business inteligence bude v rozpočtu firmy více a více pociťovat náklady na pohonné hmoty, tak se množství ujetých kilometrů bude snižovat.
lidi to ale moc nepocítí... stejně budou jen poslouchat své nadřízené v mobilu. akorát ti nadřízení budou svým způsobem "herci", tlumočící příkazy nějaké umělé inteligence... která s tím peak oilem bude setsakra počítat...
v podstatě naše teorie se liší v tom, že si spousta lidí nevšimne, že se něco změní. a to dílem i proto, že značná část populace se na pre-peak-oil luxusu a plýtvání ani neměla moc šanci podílet... a nyní se pro ně mohou otevřít nové pracovní příležitosti.