tip pro duchodce :)))
JAK TRÁVIT V DŮCHODU CELOU ZIMU U MOŘE
Mrkající
aneb „Karavanisté penzisté nebo rentiéři pojeďte na celou zimu k moři do jižního Španělska!“
Šest zim jsem strávil u španělského moře. I můj malý český důchod 8 tis. korun mi tam stačí ke krásnému životu bez odříkání. Jediné, co mi tam na jihu Španělska moc chybí, je československá komunita. Ostatní západní důchodci jsou tam bohatě zastoupeni.
Co je k tomu třeba:
- Karavan či auto s obytným přívěsem
- Bankovní platební karta, na kterou si necháte zasílat penzi
- Platný evropský průkaz zdravotního pojištění, který zaručuje bezplatné ošetření a základní zdravotní péči po celé EU
- Držitelé platební karty se za 300 Kč ročně mohou připojistit na nadstandardní léčbu včetně operace
Všechny ceny a životní náklady jsou cestou přes Itálii i Francii přibližně stejné jako v Čechách. Maximální rozdíl je 10%, mnohdy i 10% mínus. Nafta a plyn je ve Španělsku ze všech zemí EU nejlevnější. Cesta na jih Španělska je asi 2500 km. Jediným zvýšeným nákladem na zimní pobyt u moře je tedy palivo.
Letos se takto chystám strávit společně s přítelkyní již sedmou zimu. Nejlépe je vyjet koncem září – celý říjen a listopad je stále 25 stupňů teplota moře i vzduchu. Po zbytek pobytu – od prosince do března - neklesá teplota pod 15 stupňů a 85-90% dni je slunečných.
S mojí penzí se tam dá velmi dobře vyjít. Režie takového života je tak nízká, že se v ničem, a hlavně v dobrém jídle, nemusíme omezovat ani my ani náš malý pes. Navíc je tam takový přebytek pomerančů, mandarinek, hroznového vína, avokáda i např. ledového salátu, že část úrody zůstává nesklizená v sadech a nikdo z místních obyvatel vám nebrání v samosběru. Kvalita čerstvě utrženého ovoce je nesrovnatelná s tím, co se do Čech dováží.
Zatímco většina českých důchodců tráví zimy v čekárnách ordinací s následky nachlazení, my chodíme celou zimu opálení, v šortkách a sandálech a ušetříme za léky.
Trasa: Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Trento. První delší zastávka – jezero v Itálii – Lago de Garda – Toscolano Maderno, pak k moři na Francouzskou riviéru, kde se nikde, kromě St. Tropez, neplatí za parkování. Jedeme dál podél pobřeží San Remo, Monte-Carlo, Cannes, Ste Maxime – tam se dá pár dní odpočinout na parkovišti přímo na pláži.
Další zastávka je v Séte, kde je parkoviště pro obytná auta. Pak už přejíždíme do Španělska. Krásná zastávka je u města Xabia –pláž la Granadella a la Vila Joiosa, Santa Pola, la Marina. La Manga – malé moře, kde je o 5 stupňů teplejší voda než ve velkém. Dále Aquilas na hranicích Andalusie, kde je nejtepleji. Nejhezčí pláž se jmenuje Higuerica , tam pobýváme nejdéle. Kolem Vánoc jedeme do Santa Fe u Granady, kde je přírodní termální bazén – vše zdarma, včetně parkování, 40 stupňů léčivá voda.
Zpět opět do Aguilas, kde pobýváme až do dubna - podle českého počasí, dokud není v Čechách teplo i v noci.
Tímto způsobem tráví zimy mnoho evropských důchodců. Jsou tam zastoupeny všechny národy, nejvíce Němci, Angličané, Holanďané a Francouzi, kteří jezdí až do Maroka.
Všude se dá volně kempovat přímo na pláži, i přesto že tam jsou BU BU cedule a denně tam jezdí policie kontrolovat pláž - stará se o naši bezpečnost, nikdy nás nekontrolovala.
Pitná voda se dá načerpat kdekoliv u benzínek i po zavírací době. Cena plynu je obdobná té naší a španělská plynová láhev se dá vypůjčit a vrátit také na kterékoli čerpací stanici.