• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    DENDROBATA: Blatno u Jesenice
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    on je důvod, proč sme tu začli až v qětnu, zkoušeli sme štěstí u nich... myslím, že ten měsíc, co jsme to tam vydrželi by se dal, vzhledem k okolnostem, považovat za rekord...
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    on se nestal, on takovej je, prostě rapl...
    JAGA
    JAGA --- ---
    SELECTOR_IX: Dík za radu, už s PermaLotem zkušenost mám, s Maxem Jensenem jsme se tak strašně porafali, že by mě tam asi neviděli rádi... přitom šlo jen o to, že jsem nechápala jeho model absolutně otevřené organizace bez struktury, tedy nechápala jsem, jak by to mohlo fungovat, a on ztratil trpělivost (pokud nějakou kdy měl) a stal se agresivním...
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    JAGA: hlavně se vyhni permalotu, je-li ti zdravej rozum milej :)
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    škoda že mě nenapadlo vyfotit tu džungli než sem na ní naběhl s křoviňákem...
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    OGMIOS: já to pořešil takhle, teď už jen vytaahujem ty kořenový spletence a čas od času to přejedu kultivátorem. začli sme až v qětnu, takže to je fakt na poslední chvíli, ale dá se...

    JAGA
    JAGA --- ---
    Kdepak, bršlice má míň členité listy a většinou zůstává nízká (tedy relativně), pozná se hned! Moje zkušenost je, že s pravidelným sekáním skutečně ustupuje trávě, jelikož celé to místo je pak sušší a tráva odnožuje, zatímco bršlice se vysiluje.
    Naklepávání kosy... asi se přihláším na kurz, myslím, že na kosimesnadno.cz je taky pořádají.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    mám dost problém od sebe rozeznat jednotlivé rody z čeledi miříkovitých. tř bolševník, andělika, zmiňovaná bršlice,..podle fotek je to skoro stejné.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    No mne se brslice libi, ma takovy pekny dekorativni listy, moc mi teda nechutna ale zase dela pekny stin pro spalkum naockovanym houbama, a roste fakt jen podel zdi pod jablonema v stinu kde sviti snad jen navecer, zbyetk secu nebo zdupeme my a pes :)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LA_PIOVRA: dokazu si predstavit ze ti roste nekde v koute, kde chces mit treba maliny, ostruziny, nebo nejake nadoby, vyvyseny zahon, kompost, atd apod...
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    OGMIOS: My na tom jsme stejně - stovky metrů čtverečních kopřiv a bršlice pod rozložitými ovocnými stromy. Sekáme a vytrácí se. Ani jsme nemuseli trávu vysévat...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KUATO: jj, ja uz sekal, jelikoz mi ale vyhnala travu tak seju novou a tak zatim ma i posekana brslice navrch.
    KUATO
    KUATO --- ---
    OGMIOS: sekat sekat sekat, brslice ma opravdu rada vlhci zem a pristin (ten, ktery te zemi dela sama, staci).
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    ANABEL_LEE: vzhledem k tomu na jakych stanovistich brslice obvykle rustava a jak je velka a tvarovana, by me zajimalo, jakym jedlym vecem muze konkurovat:)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    BROZKEFF: no s plevelama s dlouhejma korenama se ted peru, at uz je to brslice, koprivy, svlacec, konskej stovik a kdo vi co jeste :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    no prave ze mi zahrada predemnou lezela ladem a ted je to sama kopriva a brslice :D brslice sekanim asi ano ale nejhorsi jsou ty dreveny koreny od kopriv, toho se chci zbavit. jako mlady cerstvy koprivy jsou fajn ale vseho moc skodi. nez sem se do toho pustil tak jsem mel nejakych 500m2 kopriv s brslici a trava zdechla nedostatkem prostoru/svetla. je to pod ovocnyma stromama takze az tam bude trava tak se tam krasne natahnu :)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    IRO: no nac, treba na to, ze ta jedla rostlina utlacuje jine jedle rostliny, nebo uzurpuje prostor, ktery by clovek rad venoval jinym jedlym rostlinam... :) kdybych mela tenhle pristup, tak mam zahradu samou koprivu a slimaka
    IRO
    IRO --- ---
    OGMIOS: si na ní zvykni a začni jí baštit. k čemu ztrácet energii na likvidaci jedlé rostliny? tenhle boj stejně nevyhraješ a nebo jen obtížně.. :)
    RFK
    RFK --- ---
    BROZKEFF: vona ta bršlice nemá ráda moc světla,co?nám roste jenom někde
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam