• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    CZUPA
    CZUPA --- ---
    TYET: muzu poprosit o recept na takovy sirup, prosim?
    obe bylinky rostou u dedy svevolne ve velkem - mam z nich rad caje a prospivaji mi, ale sirup me nikdy nenapadl a zajima me, muze byt nekdy prakictejsi
    TYET
    TYET --- ---
    ANABEL_LEE: výborný je meduňkový a mátový
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    Ja bych rada nahodila tema sirupu, nak me to letos vzalo, delali jsme koprivovy a bezinkovy, z ceho jeste dobreho by se tak dal udelat? mam docela dost mesicku, ale ten je dost silny a mam trochu obavy, aby damy tento sirup pijici neodpalily si reprodukcni trakt nebo tak neco...
    Je mi jasne ze udelat lze sirup ze vseho, spis mi jde o nejake tipy na osvedcene byliny .) co treba z lipoveho kvetu, nemate zkusenosti?
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    VSOUKOLOHLOR: díky, bezva weby, líbí!!
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: zajímavý články!
    JANYNA:
    KUATO: dík, jenom čistě ze zájmu si o tom zkusim někde počíst
    KUATO
    KUATO --- ---
    LUKAS: babina mi vypravela, ze po WW2 se z kopriv vyrabela latka uplne bezne (zrejme vyschl dovoz bavlny). pry byla docela hruba a skrabava.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    LUKAS: Ještě i v minulým...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    BROZKEFF: K tomuto velmi doporučuji tyto dva weby:

    Low-tech Magazine
    http://www.lowtechmagazine.com/

    No Tech Magazine
    http://notechmagazine.com/
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    JANYNA: v kterym století? :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LUKAS: no to že v pohádce o sedmeru krkavců se tkaly košile z kopřiv není výmysl. Jinak jsme to zkoušeli v rámci experimentální archeologie a moc se nám to nedařilo.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    LUKAS: No, kopřivy se zpracovávaly ve velkém na armádní uniformy "kopřiváky", to je celkem známo. :-)
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    BROZKEFF: mě udivuje, kolik se toho tenkrát zužitkovávalo :) koho by dnes napadlo, že je možné mít kalhoty z kopřiv?
    :)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    koňská mechanizace

    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    navrhovaný plán zahrady pro střídání plodin v osevním sledu

    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    LUKAS: Ne, tu 1896 jsem si dovezl z Belgie a jmenuje se "Cours d'agricultrure, d'horticulture et d'arboriculture" a jedná se o učebnici někde na základních zemědělských školách. (podtitul "à l'usage des écoles normales d'instituteurs et des établissement d'enseignement primaire et secondaire"

    Na konci té knížky je i tehdejší studijní plán, pro zajímavost přikládám (doufaje v to, že tu někdo ovládá francouzštinu ;e))

    LUKAS
    LUKAS --- ---
    BROZKEFF: ta z 1896 není to náhodou NAUKA o pěstování rostlin hospodářských? :)
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    DA_NIELA: jsou choulostivý a zparchantělý. potřebujou hnojit atp.
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    to je fáma :-) F1 jsou hybridi dvou známých genotypů, jejich křížení může vyústit v prakticky kde co :-) můžou se vrátit k tomu původnímu i vytvořit něco nového, výsledek je nejistý... Klasická mendelistická genetika
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    DA_NIELA: Kritika jde podle mě hlavně na to, že u řady "F1" odrůd je problém dosáhnout při vlastním semenaření stejné rostliny v následujícím roce, kdy se to naopak může vracet k těm původním odrůdám / provést kdeco. Prakticky jsem s tím ale moc neexperimentoval, slyšel jsem i názor, že to je jen rozšířený strach vyprodukovaný Monsantem a spol., aby lidi ani nezkoušeli tyhle odrůdy semenařit a dál množit, protože by se mohlo ukázat, že jsou nadále stále OK a držitelé práv šlechtěných odrůd by dál nedostávaly tantieny.
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    SELECTOR_IX: Na hybridech je něco nebio? (mám na mysli vskutku hybridy, nikoliv mutanty a polyploidy)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam