• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    AAANN
    AAANN --- ---
    KUATO: no já to nevymyslela, to spolubydlící ;) Také bych to neudělala ;)


    BOREC: no ale to by pak musela obcházet celý dům, aby tam vyhodila ty zbytky třeba a to je asi na to moc pohodlná. Já nejsem skoro doma, takže mě je to jedno.


    DACUBE: Děkuji :) Zkusíme
    KUATO
    KUATO --- ---
    BOREC: no, krom sitky a prestehovani kompostu me nic moc nenapada :o). osobne bych si nainstaloval kompost u baraku pod okno leda ve stavu pokrocile opilosti, protoze nektere latky organickeho puvodu pri rozkladu jaksi zapachaji.
    BOREC
    BOREC --- ---
    mozna by to resila síťka do okna proti hmyzu ? :) napriklad permakulturne :)
    AAANN
    AAANN --- ---
    Ahoj lidi, nevím jestil to patří sem, ale máme u okna kompost a lítá nám sem dost much. Okno u kuchyně. A jedinej kdo mouchy chce zabíjet je spolubydlící muž:D a my ne..takže hledáme radu, jak na mouchy ekologicky, permakultuně:D děkujeme :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    A zacnou mit tvrdou slupku - dulezite, jinak moc dlouho nevydrzi skladovani.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    FRUTAA1: uschnu jim stopka, která je vyživuje.
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    aktuální stav dýní, to jsem si prve nevšimla, že je to druh GOLIÁŠ, hehe
    a dotaz - jak poznat, že jsou zralý? jednu tu menší jsem utrhla na zkoušku, ale nijak na ně nespěchám, hlavně ať jsou dobrý
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LUKAS: motolice koluji pres vodni sneky (a mravence), takze na vlhkych pastvinach
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    nejvydatnější, co do dusíkatých látek je drůbeží, je to ale až moc, takže se ředí, dále ovčí, pak koňský a pak kravský...
    pak je tu zajímavý koloběh některých parazitů jako je motolice jaterní... vajíčka>slimák nebo šnek>přežvýkavec>výkaly(hnůj) a zase nanovo
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ANABEL_LEE: musim rict ze jsem v kravine nebyl 15 let .. kravky vidam jenom na pastve
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    DENDROBATA: dneska se kravam moc nestele, mali sedlaci to maji na slame, ale velkohnuj z velkochovu byva ridsi, stazeny jen z betonovych chodeb no
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ANABEL_LEE: jak kde, zalezí ja sedlak podestyla .. stejne je asi nejdulezitejsi blizkost dopravy u tohoto .. Soused ma kone tak mam konskeho kolik chci takrka pres plot .. s pilinama :)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    DENDROBATA: od skotu je vetsinou hodne ridky, sedlaci ho radi michaji se slamnatym konskym, aby se tam dodal uhlik
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: tak to máme stejný, pH mírně kyselé, roste vše ale na borůvky a vřes to ještě není .. hnůj to chce zapravit každopádně, ať má smysl vubec něco pěstovat (i kvůli zakládání sadu). Ohledně toho rozboru půdy je nejlepší asi odnest vzorek do půdoznalecké laboratoře, zmeří pH a zjistí i obsah všech prvků a živin .. myslim ž to stoji cca 700,- kč
    FORACE: to jsem takhle neřešil, myslím že nejvydatnějsí bude od skotu, hlavně aby byl dobře uleželý a vyzrálý
    FORACE
    FORACE --- ---
    vi nekdo kterej hnuj je dobrej pro jaky rostliny? da se to nekde zjistit, rad bych zkusil pripravit zahony uz tenhle podzim s tim ze si udelam plan kde co bude pristi rok..
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DENDROBATA: eh indikacni papirky...ja jsem tak zaneprazdnen ze se nedostanu je koupit..zkusim co mam doma min.10let stary..urcite jeste budou funkcni :) no jinak povapnit sem to chtel..jen si rikam jak moc mi to ten hnuj hodi jeste vic do kysela..ale koukam ze to bude asi zalezet na tom co za hnuj tam dam. no holt asi to budu muset zmerit..a nebo pestovat jahody ci jine kyselomiluvne rostlinstvo. jinak moc dobre mi tam roste ostrice :D
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    DENDROBATA: mate pravdu of course! mea culpa...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: udelej si test pH .. namichas do kbeliku pudu z nekolika mist na zahrade, naredis vodou a zmeris indikačním papirkem. Kyselosti se da snizit taky posypanim vapenym hydratem nebo mletym vapencem. http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jak-merit-a-upravovat-ph-pudy-kysela-neutralni-ci-zasadita/
    ANABEL_LEE: A co teprve humínové a fulvo kyseliny?
    LUKAS: dík
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LUKAS: no ja si tim teda uplne nejsem jista, ale amoniak se podle me chova jako slaba kyselina i jako slaba zasada, ale myslim, ze to mas spravne :)
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    OGMIOS: hnůj ze slámy je ok, z pilin je kyselej

    ANABEL_LEE: au, pochroumáváš moje chemické znalosti :) amonné ionty odštěpují vodík a jsou to slabé kyseliny? které NH4+ nebo NH2-? (vznikají teprve disociací uvolněného NH3 z močoviny) v močovině už jsou NH2- a ta je zásaditá, podobně jako roztok čpavku, dál pochybuju, že hnůj obsahuje silné kyseliny jako sírová a dusičná, aby tvořil s amoniakem kyselé soli, jediné co by mělo mít vliv na kyselost hnoje je právě rozklad organických složek podestýlky

    zajimavý článek http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=0&ch=1&typ=1&val=24211
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    nicmene tak kyselej jako raselina treba neni, amonne ionty jsou slabe kyseliny
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    OGMIOS: hnuj uvolnuje zejmena amonne ionty, ktere rady odstepuji vodik, aby se navazaly, takze ano, hnuj je kyselej, kyselina odstepuje H+ :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam