• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    WAMP_ELF: treba ty ve mestech
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    ANABEL_LEE: Jakých x lidí máš na mysli? Sousedy? Sousedy v okolních zemích?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    WAMP_ELF: a co kdyz ten podnikatel tim svy podnikanim zivi dalsich x lidi, ponevadz tam pestuje brambory?
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    ANABEL_LEE: No popravdě mi jde hlavně o to aby se půda vzala z rukou podnikatelů, tak nějak cítím že není správné když 1000ha živí jednoho podnikatele, a tři traktoristy.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    SELECTOR_IX: půdy je dost ale pro ty co maj peníze. Fascinuje mě jak je skoro všechna půda v čr nějak developersky zajímavá.. Možnost dotací támhle, agroturistiky tuhle. No uvidíme až zkrouhnou dotace.
    Máte někdo nějaký bližší info o omezení dotací?
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    je jasný že ne každej má sen založit rodovej statek... ale i kdyby - půdy je dost.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    WAMP_ELF: pudu lidem, to jsem se uplne pokrizovala, by z toho udelali bazinu.. pudu lidem, co se o ni chteji starat, bych prosila .)
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    KUATO: no pokud chce člověk dělat aspoň základ živočišný tak ten hektar na rodinu (min dvě děti, max čtyři dospělí) mi přijde akorát.
    Jinak se asi řadím mezi militantní obránce tradice takže se mnou vlastně ani není rozumná řeč. Jen mě SELECTOR_IX: vybudil se zapojit.
    Revoluci, půdu lidem, Sláva Rodu a tak dál...
    KUATO
    KUATO --- ---
    WAMP_ELF: ale ja myslim, ze se to vyviji - ti co chteji spolupracovat, spolupracujou. ti co z libovolneho duvodu nechteji, nespolupracujou (nebo nespolupracujou aspon v ramci nejakych komunit - tedy ze by byli propojeni majetkove). prijde mi ale dosti blaznive rict - vsude je spousta pudy ladem, hektar do kazde rodiny! z praktickeho hlediska to je totiz postavene na hlavu. na to aby sis vypestoval nejakou zeleninu a ovoce pro sebe (o plne sobestacnosti se nebudem bavit) ti staci zahrada 500-1000m2. a pokud mas skladovaci prostory, tak je imho mnohdy efektivnejsi koupit si hned v sezone za sezonni ceny na uskladneni co potrebujes a nemuset kvuli tomu porizovat mechanizaci nebo nekam slozite dojizdet. vyjde to mnohokrat levneji nez si vsechno pestovat sam.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    KUATO: "družstvo, jednota, komunita". Lidi se musí naučit fungovat spolu, ale ne z rozhodnutí mocenskejch uspořádání. Utopie ale pokud chtěj žít důstojně musí pro to něco dělat. Což mi připomíná že už zase dvě hodiny visim na netu. Kurva.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    já se narodil celkem dobře. mám fungující rodinu, všechny končetiny, střechu nad hlavou, občas i něco do huby... :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    SELECTOR_IX: kdyby ses "lip narodil", imho bys mluvil jinak ;o).
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    SELECTOR_IX: tak pokud tu pudu ma nekdo, kdo ji nechava lezet ladem, tak jeste dobre, horsi jsou ty solarni parky a jiny hnusoby :(
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    tím chci jen říct, že půdy je dost. ale je soustředěná v rukou spekulantů a zlodějů, stavějí se na ní solární parky, nákupní centra, logistický sklady... považuju to za sociální nespravedlnost, že se narodím na planetě, která mi nepatří, protože ji ukradli. ale milostivě mi jí za určitý poplatek půjčí... dokud si nevzpomenou, že tam postaví letiště nebo něco. my to tady nevyřešíme, to sem si jen povzdech...
    KUATO
    KUATO --- ---
    SELECTOR_IX: a k cemu by to vetsine lidi bylo? traktor a vsecek vercajk by si koupili za sve? a nejakou stodolu se sklepem, aby meli kde uschovat tu urodu taky? osobne bych se krizoval kopytem, kdybych se musel starat o hektar poli ztraceny nekde v lanech par kilaku za dedinou a resit problemy typu ne/oplotit, ne/kopat studnu, odkud brat hnuj... imho to neni hup na kozu.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    prej kdyby každá rodina dostala po hektaru, stačila by na to jen zemědělská půda ležící ladem. osobně tomu i věřím, stačí se podívat na lány co si otočením pár restitučních zákonů přivlastnil náš pan kníže...
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    STEFAN: Hlavně jde o to, že se většina populace živí činností, která z hlediska produkce potravin nemá naprosto žádný význam. + energetické plodiny, protože kolik z nás je ochotných jet do hokny autobusem nebo vlakem, že..
    Takže demagogická není permakulturní vize, ale spíš je pokrytecký náš přístup k tématu
    KUATO
    KUATO --- ---
    bylo by take dobre nezapominat na to, ze v soucasnosti se podle odhadu take nejmene 1/3 potravin vyhodi (at uz obchody, nebo domacnostmi). tedy jen tady je obrovska rezerva.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    Zajímavá čísla
    x8054e
    http://www.fao.org/docrep/003/x8054e/x8054e05.htm

    Table 2.3: Rice and maize production by modern, transitional and traditional methods
    Rice production
    Modern (United States) - Energy input (MJ/ha) 64 885; yield 5,8 t/ha, energy input yield 11,19 MJ/kg
    Transitional (Philippines) - Energy input (MJ/ha) 6 386; yield 2,7 t/ha, energy input yield 2,37 MJ/kg
    Traditional (Philippines) - Energy input (MJ/ha) 170, yield 1,25 t/ha, energy input yield 0,14 MJ/kg

    Kg suché rýže má výživovou hodnotu 15,2 MJ.

    Moderní zemědělství je schopno dosáhnout víc než 4x větší produkce na plochu než to tradiční, ale za cenu, kdy většina kalorií produktu je spálena jen na její produkci. Započítáme-li i energetické vstupy na celý distribuční řetězec, na nějaké ztráty atd., jsme téměř jistě v negativní bilanci: tedy spotřebujeme víc energie než dostaneme. (Byť přeměníme pro člověka nestravitelnou ropu na jídlo...)
    Naopak tradiční zemědělství má účinnost více než 1:100.

    Je to trochu jako když se začala těžit ropa - spálil se barel ropy a ze země se vytáhlo barelů 100.
    Dnes jsme zpravidla na poměru 1:3....

    Uvádí se ale, že si žádné kroky zpátky nemůžeme dovolit, protože dnešní populaci by ta produkce na ha tradičního zemědělství neuživila.
    Nešlo by ale dramaticky omezit ty energetické vstupy a přesto zachovat vysokou produktivitu? ...
    XL1
    XL1 --- ---
    pěstuje někdo slunečnice? sháním semena z letošního roku z odrůdy která má JEDINOU VELKOU hlavu, a žádné postranní- výměna za semena nebo stromky fíků atp.
    JAGA
    JAGA --- ---
    Odkaz na semínkový kurz v Brně a Praze:

    Semínkový kurz | potravinovezahrady.cz
    http://www.potravinovezahrady.cz/seminkovy-kurz/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam