• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    JAGA
    JAGA --- ---
    Právě vychází nové vydání knihy Hely Vlašínové Zdravá zahrada - o přírodních a zároveň produktivních zahradách, koupit se to dá v brněnské Veronice nebo přes web www.permakulturacs.cz, napsat na obchod@permakulturacs.cz.

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MRTS: Jsou z toho metrovy pruty, zasadil jsem je na miste kde jsem chtel tu boudu delat, nakonec jsem ji ale postavil jinde :) Na jare budu rizkovat znova :) foto poslu, ted neni nic videt
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    DENDROBATA: hele to není špatněj nápad, no já kadiboudu umístím do remízku, kde rostou z 90% jenom břízi a olše, takže kdybych to chtěl dělat takhle jak radíš, tak už mám vlastně zasázíno, jenom to nakopicovat :)
    MRTS
    MRTS --- ---
    DENDROBATA: Máš čerstvou fotku tvého treebogu? Na jaře jsem ti posílal vrby, tak jsem zvědavý, jak jsem jim u tebe líbí...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KOCOURR: Gugluj "Treebog" je to vlastne kadibouda s dírou (all in one) u ktere se predpoklada ze rozlozene exkementy vytahuji rychle rostouci dreviny nasazene kolem boudy, treba vrby a ty pak stepkujes, kompostujes ci jinak vyuzivas treba jako prouti ... Postavil jsem to na podzim na zahrade akorat teda není ani zbla naplneno takze jakej takej ucinek jeste nemám overeny, ale par jich v republice je a o ty co vim tak nesmrdi a 8 let ji prej nikdo nevybíral :)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Používate někdo na zahradě/chalupě kompostovací kadiboudu? Řeším dilema, jestli si mám udělat kompostovací kadiboudu nebo klasiku s dírou v zemi...využití by bylo pouze příležitostně o víkendech, případně nárazově vetší vytížení když někdo přijede k rybníku na grilovačku, jde mi o to, jestli se mi vůbec při takovémhle vytížení vyplatí investovat čas do výroby kompostovací kadiboudy...i když ono by to ve finále o moc náročnější nebylo, taky mi jde o to, jestli můj zahradní kompost by byl schopnej rozložit "antikoncepčí moč" návštěvnic a podobný srandy, jestli není bezpečnější nechat to rozložit v díře a až se za 20 let díra naplní, tak tam zasadit nějakej pěknej strom...
    Řešení by bylo udělat kadiboudu kde se budou pevné a tekuté výkaly separovat, ale to mi vzhledem k předpokládanému vytížení přijde jako zbytečná práce...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KAREN: tak jo, poslední dvě hodiny jsem strávil vybíráním a popisováním fotek, po nahrání na rajče všechny popisky zmizely...no jo, to je asi můj trest za nepříliš přívětivý postoj k moderním technologiiím, ale stejně, tady je odkaz na období od roku 2006-2012 :
    kocourr | Luční rybníček 2006-2012 – rajce.net
    http://kocourr.rajce.idnes.cz/Lucni_rybnicek_2006-2012/
    tady je něco co jsem moc netřídil z letošního roku:
    kocourr | Luční rybníček jaro 2013 + grilovačka červenec 2013 – rajce.net
    http://kocourr.rajce.idnes.cz/Lucni_rybnicek_jaro_2013_grilovacka_cervenec_2013/

    někde mám ještě fotky z letošního podzimu - výsadba živého plotu kolem většiny pozemku + vyvýšené záhony, atp. ... už kvůli sobě to musím někde dohledat

    Pokud se bude líbit a bude zájem, tak sem můžu ještě hodit fotky z výstavby rybníčku kterou jsem započal na čarodějnice 2012 a letos už mi tam plavou pstroužci kolem 10-ti cm...
    KUATO
    KUATO --- ---
    KOCOURR: ovsem amuri maji super maso, takze.. :o)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KAREN: hele já jsem IT lama, že nemám ani premiovou verzi nyxu...takže sem to přímo dát nemůžu, ale nejpozději do konce tohoto víkendu projdu fotky někam je nahraju a dám sem odkaz ;)


    btw. ten nedostatek kyslíku ve vodě způsobenej podzimním rozkladem vodních rostlin řeším nasazením amura bílého, kterej se vodníma travinama živí, tak aby tam za mě dělali údržbu, ale pozor, když jich je moc a jsou velký, tak v tý vodě zlikvidujou úplně všechno rostlinstvo, vytrhaj rákos, zlikvidujou lekním co má přes dva metry v průměru (už se mi to jednou stalo)...přijde mi totiž, že jim kořínky chutnaj ze všeho nejvíc...
    KAREN
    KAREN --- ---
    KOCOURR: nemel bys nejaky fotky? mam z toho takovej... osvezujici pocit.))
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KOCOURR: Tekoucí voda na pozemku je poklad
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    DENDROBATA: taky myslím že to bylo nedostatkem kyslíku, ale ryby to přežili v pohodě a co se ochladilo, tak už i ty raci přestaly vylejzat na břeh, za těch několik let co je tam mám sem něco podobnýho pozoroval prvně...ono je to taky tím, že je to mladej rybník a olše kolem jsou rok od roku větší a tím pádem víc listí (i z toho důvodu budu v zimě prořezávat), jinak voda mi tam kvůli okysličení padá z výšky cca půl metru z jednoho přítoku (když je suchý léto, tak na podzim už neteče) a z druhýho asi z výšky 20 cm (teče celoročně), líp už to kvůli terénu a místním podmínkám vymyslet nejde, jedině nějaký čerpadlo, ale do toho se mi určitě jít nechce...naštěstí jsem loni udělal druhej rybník pro pstruhy, kde to ty raci v pohodě rozdejchaly, jinak bych býval přišel o většinu populace, což by bylo rozhodně škoda...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KOCOURR: Chováš raky jo? :) respekt .. No on ten rozklad listí odebíra z vody kyslík tak jestli by tomu priste nepomohlo okysličení prouděním, nejaký vodopádek :)?

    Ještě k tomu listí, pod lískou například přezimují nosatci a hrabání omezí jejich výskyt a tedy červivost oříšků v příštím roce, slepice tomu taky pomůžou :)
    ROGER_WILCO: A samozřejmě kompostovat uvnitř hromady kde jsou ty teploty vyšší .. ideál ale nedostižný :)
    OGMIOS: To je trosku boj s vetrnými mlýny ne?
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    on listí je někdy pěkná svin*, mě se letos u rybníka stalo to, že mi během týdne opadalo všechno listí najednou a tak trochu mi to "otrávilo" vodu, že mi z toho začaly raci vylejzat ven z vody + klasický podzimní uhnívání leknínů, rákosu a dalších travin a na račí katastrofu zaděláno... (většinu jsem zachránil, ale pár jich to nerozdejchalo)

    jinak já listí nehrabu, přijde mi to jako zbytečná práce, když to co po zimně zůstane shrabu s prvním sekáním trávy...navíc je to mulč na zimu bez práce ;)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    coz mi pripomina ze musim shrabat listi pod liskou nez mi zase znici travu co sem tam letos vysel :D
    KUATO
    KUATO --- ---
    ROGER_WILCO: ale pod listim trava roste. akorat je rozdil, jestli je toho listi par centimentru, a nebo pulmetrova zavej.
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    díky všem za odpovědi ohledně listí..

    VEVER: tohle platí hlavně pro akát

    KUATO: taky se řiká, že listí chrání život pod nim, při tlení vzniká trochu teplejší mikroklima. ale co argumenty, že pod listim pak neroste tráva?


    KAREN: hlavně asi pro sebe, nemam to moc vyjasněný. napadá mě spousta argumentů pro i proti, ale praktická zkušenost chybí. jde mi hlavně jestli pod tim přežije trávník (což je taky takovej buržoázní přežitek, ale co ;). když se člověk prijde v listnatym lese, tak je tam většinou vrstva listí celej rok a spíš specializovaný bylinky. zas v ovocnejch sadech tráva bují dost.

    KAREN: někdo doporučuje nechávat i starý větve na stomech, jako ukryt pro ruzný hmyz.
    DENDROBATA: nojo choroby, taky častej argument pro hrabání
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ZATAMOKO: Ohledne zkusenosti mám jen tu, že pokles substrátu byl za jednu sezonu cca 10cm cili az 30%, nutno dosypávat kompost .. Srovnání různých rozměrů zahonu nemam. Kromě výšky hraje roli i šířka, tedy celý průřez záhonu.

    Dle zasad kompostováni v pásovych hromadách by měla být výška hromady 40-50% šířky coz pri šířce záhonu 1,5m bude kolem 0,7m.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    DENDROBATA: u vyvýšeného záhonu snad jde nejen o ohraničení, ale i o samozáhřevnost a uvolňování živin z rozkládající se organické hmoty v jeho útrobách.

    K dispozici mám krajiny a lískový pruty, takže stavět můžu jak potřebuju.
    Organické hmoty mám taky dostatek.

    Tak mi šlo hlavně o zkušenosti s výškou s ohledem na tu bioreaktorovou funkci :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ZATAMOKO: Výška bude daná množstvím a velikostí materiálu který máš ke stavbě k dispozici, doma máme vyvýšené záhony na šířku nehraněného borovicového prkna cca 20-25 cm s tím, že jsem je zakládal na hloubku rýče, dolů odpadní dřevo, hlínu z drnů pak nahoru. Viceméně slouží hlavně jako ohraničení a ochrana proti pronikání trávy do záhonu. Dokážu si představit že důchodce ocení záhon i těch 80cm kvůli zohýbání. 40cm bude dle mně dostatečných ale vycházel bych z toho co máš k dispozici - trámy, prkna, kámen ..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam